ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES

Status
Not open for further replies.
Γιατί η μείωση της ατράκτου που προκαλεί ένα τσοκ φρενου, αυξάνει την συγκέντρωση

Aν δεις την Τουφεκιά σαν ενα κώνο που κινείται, και μετρήσεις κάποια χρονική στιγμή την πυκνότητα της τουφεκιας σου ανα κυβικό εκατοστο η κυβικό μέτρο, εχεις στο τσοκ φρένου περιπου 3 φορές περισσοτερα σκάγια ανα μονάδα όγκου. Απλά μαθηματικά υπολογίζοντας τον όγκο του κώνου που ειναι ανάλογος του ύψους του, δηλαδή του shot string.
 
Φίλε τ
Στέλιο το σκέφτομαι ζεστά για αυτό το τσοκ.
Και για τα παπιά το σούρουπο αλλά και για γενικό καρτέρι(τσίχλα,φάσσα)...
Με τα μολύβδινα έχει το ίδιο καλά βλητικά αποτελέσματα που έχει με τα ατσάλινα;
Φίλε το HF το mod είναι κορυφή για βραδυνό παπιά.Το δουλεύω 5 χρόνια δεν το βγάζω απο πάνω και στην m2 που είχα και στην maxus τώρα.
 
Aν δεις την Τουφεκιά σαν ενα κώνο που κινείται, και μετρήσεις κάποια χρονική στιγμή την πυκνότητα της τουφεκιας σου ανα κυβικό εκατοστο η κυβικό μέτρο, εχεις στο τσοκ φρένου περιπου 3 φορές περισσοτερα σκάγια ανα μονάδα όγκου. Απλά μαθηματικά υπολογίζοντας τον όγκο του κώνου που ειναι ανάλογος του ύψους του, δηλαδή του shot string.
.shake hands..shake hands.
Μπράβο Παύλο, πολύ καλή προσέγγιση και επεξήγηση της επίδρασης του μήκους της ατράκτου, στο πόσα σκαγια θα ''πάρει'' ένα θήραμα ή ένας δίσκος...
 
.shake hands..shake hands.
Μπράβο Παύλο, πολύ καλή προσέγγιση και επεξήγηση της επίδρασης του μήκους της ατράκτου, στο πόσα σκαγια θα ''πάρει'' ένα θήραμα ή ένας δίσκος...

Σπυρο ολα αυτα ισχυουν αν εισαι κεντρο. Το τσοκ φρενου θα σου δωσει πολυ πυκνοτερη τουφεκια την οποια αισθανεσαι και μαλιστα εντονα και στο κυνηγι. Το μεταλλιο δυστυχως εχει και αλλη οψη. Και αυτη σου λεει οτι τα σκαγια που θα βρισκονταν στα 4 μετρα ουρα που μου εχει κοψει το τσοκ φρενου (απο 6 μ σε 2 μ στο παραδειγμα μου) μου διορθωνουν κατι σκοπευτικα λαθη αν εχω την αναλογη προσκοπευση....
 
Eδω μια συγκριση ογκου τουφεκιας μολυβδινου Ν4 με ατσαλινο Ν2, ιδια κινητικη ενεργεια, περιπου ιδιος αριθμος σκαγιων, ιδιο τσοκ, ιδιο οπλο. Η διαφορα ογκων των δυο κωνων ειναι τεραστια.Πανω απο 4 φορες μεγαλυτερος του μολυβιου, δλδ πανω απο 4 φορες περισσοτερα σκαγια ανα μοναδα ογκου το ατσαλινο. Το χαρτονι θα σου αποτυπωσει περιπου 25% μεγαλυτερη συγκεντρωση μονο, αποκρυπτοντας την αληθεια.



SHOT STRING COMPARISON: STEEL VS. LEAD


Lead shot, which is easily deformed upon firing, develops a relatively long, large-diameter shot string. Steel shot, because it is three times harder than lead, stays round, and develops a shot string that is 50-60% shorter and 60-70% narrower than lead. Or, looking at it another way, steel provides a much more precise "hitting zone" than you'd get with lead shot. We recommend that you practice shooting with steel shot so you can get used to its compact, hard-hitting "sweet spot" before hunting season.

leadpath.jpe


stlpath.jpe
 
Last edited:
Πολυ ωραιος Παυλο... ;)

το σωστό είναι ότι το όνομα στο τσοκ πρέπει να δίνεται εκ του αποτελέσματος και όχι βάσει συσφίξεων.
Χρηστο εγω εδω διαφωνω καθετα... Αν αφησουμε στην ακρη τα ατσαλια που ειναι "περιεργη" ιστορια, το τσοκ πρεπει να ονοματιζεται βαση της διαμετρου στομιου του σε σχεση με τον αυλο της καννης... Αν μια καννη ειναι "σφιχτη" αυτο ειναι προταιρημα για μενα, δεν χρειαζεται να προσπαθει η καθε εταιρια να την "ανοιξει" εντεχνως αλλαζοντας τα τσοκ της... Αν θελουμε πιο ανοιχτη τουφεκια βαζουμε πιο ανοιχτο τσοκ...
 
Χρηστο εγω εδω διαφωνω καθετα... Αν αφησουμε στην ακρη τα ατσαλια που ειναι "περιεργη" ιστορια, το τσοκ πρεπει να ονοματιζεται βαση της διαμετρου στομιου του σε σχεση με τον αυλο της καννης... Αν μια καννη ειναι "σφιχτη" αυτο ειναι προταιρημα για μενα, δεν χρειαζεται να προσπαθει η καθε εταιρια να την "ανοιξει" εντεχνως αλλαζοντας τα τσοκ της... Αν θελουμε πιο ανοιχτη τουφεκια βαζουμε πιο ανοιχτο τσοκ...
Από την άλλη ρε Άρι ισχύει και το αντίθετο...αν θέλουμε μια πιο κλειστή ντουφεκιά βάζουμε ένα πιο κλειστό...
Όλα νομίζω είναι σχετικά π.χ εσύ που κυνηγάς παπιά θεωρείς προτέρημα ένα τσοκ 4* να σου βγάζει απόδοση 3*, εγώ που κυνηγάω μπεκάτσες το θεωρώ μειονέκτημα και θέλω το 4* που αγόρασα να βγάζει ντουφεκιά αντιπροσωπευτική για 4*...
Τα τσοκ βάση απόδοσης είναι προϊόν της εποχής που όλα τα όπλα παραγγελνόνταν custom, στις οπλοτεχνίες της εποχής, και ο αγοραστής είχε τη δυνατότητα ακόμα και να παραγγείλει ένα όπλο που να βγάζει συγκεκριμένο ποσοστό συγκέντρωσης, σε συγκεκριμένα μέτρα, με συγκεκριμένο φυσίγγιο. Στη βιομηχανική παραγωγή αυτό είναι δύσκολο να γίνει, γιατί στην απόδοση της ντουφεκιάς παίζει μεγάλο ρόλο και το φυσίγγιο, στις δοκιμές που κάνουμε βλέπουμε σίγουρα πάνω από 5% διαφορά συγκέντρωσης, από φυσίγγι σε φυσίγγι διαφορετικών εταιριών, πάνω δηλαδή από την διαφορά 2 παραπλήσιον τσοκ. Γιαυτό και έχει επικράτησή να ονοματίζονται τα τσοκ βάση της διαφοράς διαμέτρου στομίου-αυλού.
Βέβαια, με την πληθώρα τον τσοκ που κυκλοφορούν σήμερα είναι εύκολο να βρείς αυτό ακριβώς που θέλεις και να πάρεις ακριβώς την απόδοση που θέλεις... θα έλεγα οτι στην επιλογή αγοράς ενος όπλου, το τι τσοκ φοράει απο τη ''μάνα'' του θα ήταν χαμηλά στην αξιολόγησή μου, αφού απ' οτι έχω δει και εδώ μέσα, αργά ή γρήγορα στα εξωεργοστασιακα καταλήγεις...
 
Θα συμφωνησω και με τον Παυλο και με τον Αρη και με τον Σπυρο, αναλογα την οπτικη γωνια που θα το δει καποιος γι αυτο για μενα υπερτατο κριτηριο ολων ειναι η αποδοση στο κυνηγι.
.hunter..hunter..hunter.
 
...Χρηστο εγω εδω διαφωνω καθετα... Αν αφησουμε στην ακρη τα ατσαλια που ειναι "περιεργη" ιστορια, το τσοκ πρεπει να ονοματιζεται βαση της διαμετρου στομιου του σε σχεση με τον αυλο της καννης... Αν μια καννη ειναι "σφιχτη" αυτο ειναι προταιρημα για μενα, δεν χρειαζεται να προσπαθει η καθε εταιρια να την "ανοιξει" εντεχνως αλλαζοντας τα τσοκ της... Αν θελουμε πιο ανοιχτη τουφεκια βαζουμε πιο ανοιχτο τσοκ...


Δηλαδή Άρη εννοείς ότι σε ενδιαφέρει η μέτρηση της σύσφιξης όπως για παράδειγμα είχε γράψει ο Γιώργος "Εμένα με ενδιαφέρει να είναι το φουλ 10/10 και το xf 11-12/10" ασχέτως αποτελέσματος ενώ να υποθέσω ότι αφού διαφωνείς με εμένα άρα διαφωνείς και με το παράδειγμα που έγραψε ο Παύλος ότι "το Patternmaster classic long range ειναι Μ στη σύσφιξη και ρίχνει F.". Κατάλαβα σωστά; Αν ναι τότε σίγουρα διαφωνούμε... :)
 
Αν κ ψιλοχαλαμε το θεμα του κ.Παννα, θελω Χρηστο στα οπλα που αγοραζω, τα τσοκ που τα συνοδευουν να ειναι σωστα κ αριθμημενα βαση διαφορας αυλου-τσοκ... Στα εξωεργοστασιακα τσοκ, αυτο ειναι δευτερευουσας σημασιας γιατι ψωνιζω βαση διαμετρου τσοκ κ οχι ονομασιας, ας πουμε ηθελα ενα Kicks δυο αστρα, δηλαδη 0,75 συσφιξη κ αυτο στο οπλο μου το εδινε το τσοκ με την ονομασια Light Full, οποτε αυτο πηρα... Αλλα χαλιεμαι οταν ας πουμε στο 725, τα τεσσερα αστρα εχουν στενωση 0,1 αντι για 0,25 που θα επρεπε, η τα δυο αστερια ειναι 0,45 αντι 0,7 που επρεπε με την δικαιολογια οτι το οπλο βγαζει πιο σφιχτες τουφεκιες... Το ξερω οτι βαγζει σφιχτες τουφεκιες, γι αυτο το πηρα, αλλα θα προτιμουσα κ να μην αναγκαζομουν να αγορασω εξωεργοστασιακα τσοκ για να καλυψω τη χαωδη διαφορα μεταξυ του μαμισιου ΙΜ και Full που ειναι 0,55 ακριβως...
Τωρα τα "φρενατα" τσοκ, τα τσοκ για ατσαλινα κ τα σχετικα , ειναι καινουργια μοδα, λειτουργουν με πατεντες, οποτε εκει ψαχνουμε περισσοτερο την αποδοση κ οχι την ονομασια, αν κ προσωπικα δεν συμφωνω...
Σπυρο θεωρω οτι οση σημασια εχει για εναν καρτεριτζη το σωστο τσοκ, αλλη τοση εχει κ για κυνηγο της φερμας, αλλωστε κ απο τα δυο κυνηγια κανω, σχεδον το ιδιο, αν τα τεσσερα στρα φαινονται σφιχτα σε καποιον, βαζει κυλινδρο...
 
Εδώ που τα λέμε οι λέξεις διαφωνώ και συμφωνώ στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο αδοκιμες κατά την γνώμη μου.
Ο μόνος λόγος που εγώ είμαι απόλυτος και θέλω στα τσοκ να συμβαδίζει η σύσφιξη με την ονομασία είναι πολύ απλά ότι θέλω να γλιτώνω από την διαδικασία των παχυμετρων και των υπολογισμών.
Τι αυλό έχει η κάννη σας κύριε, 18,8, μάλιστα. Το φουλ είναι 17.8, το ντεμι 18,3 και πάει λέγοντας. Ούτε μεταφράσεις, ούτε αναγωγες, ούτε τίποτα. Τώρα αν το ντεμι αποδίδει σαν φουλ αυτό είναι "πρόβλημα" του, φροντισε να ρίχνεις λοιπον με κυλινδρο για να πάρεις την σύσφιξη του ντεμι αν αυτη θες. Στην τελική ρε παιδιά γιατί θα πρέπει οι συσφιξεις να συμβαδίζουν με κάποια ποσοστά συγκεντρωσεων τα οποία δόθηκαν σαν ορισμούς από κάποιους βλητικους μιας εποχής που έλεγε ότι τα 36 μέτρα θελουν φουλ και ότι ο κυνηγός πρέπει να βλέπει τα μάτια του θηραματος όταν πατάει την σκανδάλη; :)
Προτείνω ωστόσο να μην απασχολουμε άλλο το βήμα του Στέλιου και τις αναζητήσεις μας για τα τσοκ να τις εκφραζουμε στα αντίστοιχα θέματα ;)
 
Αυτο το φρενο πραγματικα δεν ξερω τι είναι.
Αλλα λογικα μιλωντας η μειωση μιας ατρακτου σε κινηση θα προκαλει ταυτόχρονα μειωση της ταχύτητας στα σκαγια που βρισκονται στην αρχή της επομενως κ καλυψη του κεντρου από αυτά που ακολουθούν κ έτσι προκύπτει η μεγαλύτερη συγκεντρωση.
Δεν ξέρω εσν λέω μαλ....δεν ασχολούμαι απλά μιλω με βαση την λογικη.
Δεν ασχολούμαι καθόλου με εξωτ. Τδοκ κλπ.
 
Αν κ ψιλοχαλαμε το θεμα του κ.Παννα, θελω Χρηστο στα οπλα που αγοραζω, τα τσοκ που τα συνοδευουν να ειναι σωστα κ αριθμημενα βαση διαφορας αυλου-τσοκ... Στα εξωεργοστασιακα τσοκ, αυτο ειναι δευτερευουσας σημασιας γιατι ψωνιζω βαση διαμετρου τσοκ κ οχι ονομασιας, ας πουμε ηθελα ενα Kicks δυο αστρα, δηλαδη 0,75 συσφιξη κ αυτο στο οπλο μου το εδινε το τσοκ με την ονομασια Light Full, οποτε αυτο πηρα... Αλλα χαλιεμαι οταν ας πουμε στο 725, τα τεσσερα αστρα εχουν στενωση 0,1 αντι για 0,25 που θα επρεπε, η τα δυο αστερια ειναι 0,45 αντι 0,7 που επρεπε με την δικαιολογια οτι το οπλο βγαζει πιο σφιχτες τουφεκιες... Το ξερω οτι βαγζει σφιχτες τουφεκιες, γι αυτο το πηρα, αλλα θα προτιμουσα κ να μην αναγκαζομουν να αγορασω εξωεργοστασιακα τσοκ για να καλυψω τη χαωδη διαφορα μεταξυ του μαμισιου ΙΜ και Full που ειναι 0,55 ακριβως...
Τωρα τα "φρενατα" τσοκ, τα τσοκ για ατσαλινα κ τα σχετικα , ειναι καινουργια μοδα, λειτουργουν με πατεντες, οποτε εκει ψαχνουμε περισσοτερο την αποδοση κ οχι την ονομασια, αν κ προσωπικα δεν συμφωνω...
Σπυρο θεωρω οτι οση σημασια εχει για εναν καρτεριτζη το σωστο τσοκ, αλλη τοση εχει κ για κυνηγο της φερμας, αλλωστε κ απο τα δυο κυνηγια κανω, σχεδον το ιδιο, αν τα τεσσερα στρα φαινονται σφιχτα σε καποιον, βαζει κυλινδρο...
Άρη με κάλυψες αλλά επίτρεψέ μου να συνεχίσω να διαφωνώ με την έννοια ότι όπως γράφεις για τα ατσάλινα λειτουργούν πατέντες κάλλιστα θα μπορούσαμε να υποστηρίξουμε ότι το ίδιο ισχύει και για τα υπόλοιπα τσοκ. Κάθε εταιρία βασίζεται στις πατέντες της και στις γεωμετρίες της γιατί αλλιώς θα είχαμε κοινά σωληνάκια συγκεκριμένων συσφίξεων για κάθε Νο τσοκ. :)
Τέλος πάντων, γνώμες είναι αυτές και ζητώ συγνώμη από τον Στέλιο που βγήκαμε λίγο εκτός θέματος...

Εδώ που τα λέμε οι λέξεις διαφωνώ και συμφωνώ στο συγκεκριμένο θέμα είναι λίγο αδοκιμες κατά την γνώμη μου...
Γιώργο έχεις δίκιο ότι το διαφωνώ ή συμφωνώ είναι αδόκιμα αλλά εγώ και πιστεύω όλοι μας, τις λέξεις αυτές αυτές τις χρησιμοποιούμε για αυτό που λέμε "κουβέντα να γίνεται" και όχι για αντιπαράθεση... ;)

Και πάλι συγνώμη για το .off topic.
 
Μάνο έχω άλλο θέμα τώρα.....καλά τα τσοκακια για την Φράνκι....τώρα ξεκιναω να σεταρω την sx2....χαχαχαχαχαχα

Στέλιο κανόνισε με τον Κώστα να έρθω να σου πάρω ένα τσοκάκι για παπιά και ο Κώστας να με πάει για παπιά. Θα είμαστε όλοι ευχαριστημένοι έτσι!!!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top