ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES

Status
Not open for further replies.
Αρχιζει και ξεκαθαριζει το τοπιο.
Κωστα καλη δουλεια!!!!!!!!!.shake hands..shake hands.
Αν εχεις και τον πινακα με τα Smoke ανεβασε τον αν μπορεις να συγκρινουμε συσφυξεις με τα High Flyer.
 
zAxPl9C.jpg

Εδώ είναι σε ενα χαρτάκι το smoke είναι στο τελος.....μην σας μπερδέψει πανω που γράφω για sx2 αυτές είναι οι συσφιξει που δίνουν τα τσοκ στον αυλό....ο καθένας ας δει τις διάφορες ανάλογα με τον αυλό που έχει το όπλο του
 
Αρχιζει και ξεκαθαριζει το τοπιο.
Κωστα καλη δουλεια!!!!!!!!!.shake hands..shake hands.
Αν εχεις και τον πινακα με τα Smoke ανεβασε τον αν μπορεις να συγκρινουμε συσφυξεις με τα High Flyer.
ακομα περιμενω απο τον αμερικανο να μου τον στειλει.....μολις ερθει θα ανεβει κι αυτος
 
Στέλιο έχεις σκεφτεί να κατασκευάσεις φυσίγγια διασποράς με πυρίτιδα που δεν επηρεάζεται η απόδοσή της από την υγρασία (διβασική ; );
 
Last edited:
Γιωργο σχεδον σε καμια εταιρια η ονομασια των τσοκ για ατσαλινα δεν συμβαδιζει με τον αυλο του οπλου... Το F η τ XF να ειναι δηλαδη 1,00 η 1,10... Η ονομασια γινεται βαση αποδοσης... Τωρα απο κει κ περα αν παρατηρησεις οσα τσοκ ειναι για ατσαλινα κ εχουν πραγματικη συσφιξη 1,00 ΚΑΝΕΝΑ δεν λεγεται Full, ολα εχουν πιο "ειδικες" ονομασιες... ;)

Χρηστο γνωμη μου ειναι οτι η αποδοση ενος φυσιγγιου στην υγρασια δεν επηραζεται απο την ονομασια της πυριτιδας αλλα απο τον τροπο που εχει χρησιμοποιηθει αυτη... Εχω δοκιμασει αρκετα φυσιγγια με μονοβασικη που στην υγρασια κ στο κρυο τα "εσπαγαν" κυριολεκτικα...
 
Αρι δεν με ενδιαφέρει αν το τσοκ λέγεται φουλ ή Μανόλης. Εμένα με ενδιαφέρει να είναι το φουλ 10/10 και το xf 11-12/10.
Οι πιασαρικες ονομασίες σκοπό έχουν την εμπορική επιτυχία. Ξέρεις πόσοι θα πάρουν ένα τσοκ γιατί έχει ωραίο ονομα; ;)
 
Το .708 αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς 18,0mm, οπότε μόνο xf δεν είναι...;)...για optima 18,6.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση :)
Φίλε αν ρίξεις με HF xfull ατσάλινα και πάρεις παπί πρίν τα 30 35 μέτρα στίλε μου να μου πείς..Τα δουλεύω 5χρόνια τώρα και αν δείς πόσο σφυχτό είναι με ατσάλινα θα κλαίς.Εγω τα μέτρα που σκότονα με ατσάλινα με αυτό το τσόκ δεν τα έπιανα ούτε με μολύβδινα..Μήν βλέπεις μόνο την σύσφιξη.Βλέπε και ότι είνα τσόκ φρένου και μειόνει την ουρά κατα πολύ σε σχέση με τα κανονικά τσοκ..Εγώ που δουλεύω όλη την σειρά HF δεν βγάζω απο πάνω το HF MOD.Μέχρι τα 40 μέτρα με ατσάλινα κάνει παπάδες.
 
Χρηστο γνωμη μου ειναι οτι η αποδοση ενος φυσιγγιου στην υγρασια δεν επηραζεται απο την ονομασια της πυριτιδας αλλα απο τον τροπο που εχει χρησιμοποιηθει αυτη... Εχω δοκιμασει αρκετα φυσιγγια με μονοβασικη που στην υγρασια κ στο κρυο τα "εσπαγαν" κυριολεκτικα...

... Εχει βγει και σε διασπορας 32.5 γρ για ορτυκι και τσιχλες μαυρες με 6 κλεισιμο...
Στέλιο σε πιάσαμε από τα μούτρα με τις ερωτήσεις μας αλλά αυτό δείχνει το πόσο μεγάλο ενδιαφέρον υπάρχει για την απόκτηση πληροφοριών και γνώσεων από τα μέλη του φόρουμ και σε ευχαριστούμε για την άμεση ανταπόκρισή σου. :)
Επειδή θα με ενδιέφερε φυσίγγι για ορτύκι, να ζητήσω και εγώ με τη σειρά μου πληροφορίες για φυσίγγια που αναφέρεις στην παράθεση που έβαλα πιο πάνω και να ρωτήσω αν έχουν δοκιμαστεί από συναδέλφους και ποιες οι εντυπώσεις τους.
καλησπερα....γεμιζεται στα 32.5 γρ σε καλυκα fiem με διασπορεα ελληνικο του θωδη.Πυριτιδα χρησιμοποιω την psb1..διαθεσιμα νουμερα 9-10....Εχω στειλει στην Κομοτηνη και τα 2 διασπορας...Οι εντυπωσεις πολυ θετικες...Γενικα οτι φυσιγγι εχω βγαλει εχει δοκιμαστει ενα χρονο πριν σε φιλους για να ακουσω σχολια.Αυτο που εχω πει και συνεχιζω να λεω οτι δεν προκειται ποτε να τροποποιησω καποιο φυσιγγι μου.Αν δεν βρω καποιο υλικο δεν γεμιζω.Οταν το ξαναβρω το συνεχιζω....θελω να βγαινω για κυνηγι κι οταν συναντω ανθρωπους που κυνηγανε με τα φυσιγγια μου να μην ακουω παραπονα....στον οποιο βαθμο βεβαια ειναι εφικτο αυτο μιας και τα γουστα ποικιλουν....
Ευχαριστώ για την απάντηση και θα ήθελα να σε συγχαρώ για τη φιλοσοφία και τον σεβασμό σου απέναντι στον πελάτη πράγμα που λείπει εδικά στον τομέα των φυσιγγίων στην ελληνική αγορά εκτός ελαχίστων εξαιρέσεων. .shake.
Για να κλείσω το θέμα, μια τελευταία ερώτηση. Δουλεύουν καλά σε όλες τις καιρικές συνθήκες ή μειώνεται η απόδοσή τους σε κάποιες;

Σε συνθηκες απολυτης υγρασιας οχι....και το βρισκω λογικο...εκει χρειαζεσαι διβασικη πυριτιδα που "αγαπαει" την πολυ υγρασια....

Άρη την ερώτηση την έκανα σχετικά με την συνομιλία που είχα με τον Στέλιο για φυσίγγια που φτιάχνει όπως φαίνεται από τις παραθέσεις πιο πάνω.
Στο τελευταίο μήνυμα που μου απάντησες έκανα όμως λάθος και στην παρένθεση έβαλα μονοβασική ενώ ήθελα να να γράψω διβασική όπου και το διόρθωσα... :)
 
Στέλιο έχεις σκεφτεί να κατασκευάσεις φυσίγγια διασποράς με πυρίτιδα που δεν επηρεάζεται η απόδοσή της από την υγρασία (διβασική ; )
Θα ανεβει αρκετα το κοστος και θα υπαρξει θεμα....
 
Last edited by a moderator:
Παιδια απο προσωπικη εμπειρια και μονο μην συγκρινεται ποτε τσοκ φρενου και τσοκ συσφιξης με το βαθμο συσφιξης μονο γιατι θα χασετε τα αυγα και τα πασχαλια. πχ το Patternmaster classic long range ειναι Μ στη συσφιξη και ριχνει F.
 
Το .708 αν δεν κάνω λάθος είναι ακριβώς 18,0mm, οπότε μόνο xf δεν είναι...;)...για optima 18,6.
Ευχαριστώ πολύ για την πληροφόρηση :)

Το full στα ατσαλινα και πως δινεις αυτον τον ορισμο εξαρταται απο εταιρεια σε εταιρεια. Με ατσαλινα συγκεντρωση 75% στα 36 μετρα μπορεις να παρεις και με Μ. Που σημαινει φτειαχνεις ενα τσοκακι Μ/ΙΜ με πιο ανθεκτικο υλικο και το βαπτιζεις waterfowl και δεν σου λεει κανενας τιποτα. Το πεδιο αλλαζει σιγα σιγα και εδω αναλογα τι ψαχνει ο καθενας. Η Remington για παραδειγμα στα Remchoke για τη V3 διαθετει μαμισιο Full με συσφιξη 0.033 και γραμμενο πανω στο τσοκ Steel or Lead.
 
Το full στα ατσαλινα και πως δινεις αυτον τον ορισμο εξαρταται απο εταιρεια σε εταιρεια. Με ατσαλινα συγκεντρωση 75% στα 36 μετρα μπορεις να παρεις και με Μ. Που σημαινει φτειαχνεις ενα τσοκακι Μ/ΙΜ με πιο ανθεκτικο υλικο και το βαπτιζεις waterfowl και δεν σου λεει κανενας τιποτα. Το πεδιο αλλαζει σιγα σιγα και εδω αναλογα τι ψαχνει ο καθενας. Η Remington για παραδειγμα στα Remchoke για τη V3 διαθετει μαμισιο Full με συσφιξη 0.033 και γραμμενο πανω στο τσοκ Steel or Lead.
Και της maxus το φούλ ρίχνει ατσάλινα
 
Το είχα ξαναπεί και παλιότερα. Νομίζω πως είναι λάθος να μετράμε τις συσφίξεις σε ένα τσοκ ώστε να του δώσουμε ένα όνομα π.χ. Μ, C, F, XF. Εκτός από την σύσφιξη παίζει ρόλο και ο τύπος της κάννης για την οποία προορίζεται το εκάστοτε τσοκ. Κατά τη γνώμη μου το σωστό είναι ότι το όνομα στο τσοκ πρέπει να δίνεται εκ του αποτελέσματος και όχι βάσει συσφίξεων.
 
Εγώ που δουλεύω όλη την σειρά HF δεν βγάζω απο πάνω το HF MOD.Μέχρι τα 40 μέτρα με ατσάλινα κάνει παπάδες.
Στέλιο το σκέφτομαι ζεστά για αυτό το τσοκ.
Και για τα παπιά το σούρουπο αλλά και για γενικό καρτέρι(τσίχλα,φάσσα)...
Με τα μολύβδινα έχει το ίδιο καλά βλητικά αποτελέσματα που έχει με τα ατσάλινα;
 
Παίδες ευχαριστώ για τις επισημάνσεις σας. Εγώ όμως το full και το xfull είτε είναι φρενου είτε δεν είναι, το θέλω με απόλυτους αριθμούς 1+ μονάδα κάτω από τον αυλό της κάννης μου.
Και μία ερώτηση, όποιος έχει την καλοσύνη ας απαντήσει. Γιατί η μείωση της ατράκτου που προκαλεί ένα τσοκ φρενου, αυξάνει την συγκέντρωση; Από που προκύπτει αυτό; Μήπως αυτομάτως με αυτό το σκεπτικό αναιρείται η χρήση τσοκ φρένων σε ανοιχτές συσφιξεις; Ένας κύλινδρος φρένου είναι ακατάλληλος για ορτυκια; :)
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top