ΠΑΝΑΣ OUTDOOR ACTIVITIES

Status
Not open for further replies.
Κωστα καλημερα. απο Αμερικανικο ειδα για το μαμα SBEII
.727" - Skeet *****
.717" - Imp. Cyl. ****
.704" - Mod. ***
.697" - Imp. Mod. **
.684" - Full *

Των Kicks high flyer
.710" - Mod = LM benelli
.702" - Full = M (σφιχτο) benelli
.697" - X-Full = Imp. Mod. ** benelli
 
Έχω κάνει είδη την ερώτηση πριν κάποιες μέρες προτού μας επισκεφτεί o γενικός αντιπρόσωπος αυτού του tsok και πιστεύω ότι όπως μου γράψανε πολύ σωστά δεν γνωρίζανε και δεν ήτανε η κατάλληλη να μου απαντήσουνε για αυτό ρωτώ και πάλι ακριβώς τι ίδια ερώτηση που είχα κάνει πιστεύω ότι είναι ευκαιρία να λύσω την απορία μου
.xm.


Να ρωτήσω για το KICKS Buck Kicker ενώ λένε ότι είναι tsok με φρένο και ότι φρενάρει τον συγκεντρωτήρα ..τι γίνετε με τα δράμια που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα όπως ..Remington Buckshot - Winchester-και πολλά αλλα που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα πως δουλεύει εκεί το φρένο.Και φυσικά αν κάποιος έχει αυτό το tsok για δράμια ας μας πι την γνώμη του αν είναι όντως έτσι αν υπάρχει τόσο καλή συγκέτρωση στα δράμια..μήπως πρέπει να δουλεύουμε μονο φυσίγγια ( δράμια ) με συγκεντρωτήρα για να έχουμε τα επιθυμητά αποτελέσματα..? αλλα από την άλλοι είναι ένα αμερικανικο tsok και τα αμερικανικα φυσίγγια ( δράμια ) δεν έχουνε συγκεντρωτήρα

Και σαν όπλο έχω στην κατοχή μου την Berreta extreme A400 με αυλό 18.6
Mε ενδιαφέρει το tsok για δράμια αλλα παρακαλώ θέλω μια απάντηση όσο φυσικά γίνετε πιο κοντά στην πραγματικότητα όχι γενική!!! τι θα μου δώσει παραπάνω αν το αγοράσω..και μιλάω για φυσίγγια πάντα Remington Buckshot - Winchester...που δεν έχουνε συγκεντρωτήρα.

 
Να σε ευχαριστήσω για το βιντεάκι ...
τα αμερικανικα δεν μπορώ να τα πιάσω μου έρχονται δύσκολα δεν τους καταλαβαίνω καθόλου ...
ρίξανε με 15 βόλο 3" το 15 βόλα τις remington δεν έχει συγκεντρωτηρα μονο τα 9 βόλα 2 3/4 τις remington έχουνε συγκεντρωτηρα
στο βιντεάκι ρίξανε με διαφορετικά όπλα γνωρίζεις τα όπλα τι αυλό έχουνε και πια είναι.?
μπορώ να πω ότι μου άρεσε η τουφεκια με το Kicks στα 50 μετρα ήτανε φανταστική

τέτοια τουφεκια έχω κάνει με τα federal flitecontrol 00 buck 3" 12 βολα στα 35μ και τα 12 βολια μπαλα θα ανεβάσω φωτό να δείτε με τσοκ το mulle passing
και τοuφεκια με το μαμα τσοκ
αλλα και πάλι λέω ότι η τουφεκια για 15βόλο ήτανε τέλεια

γιατί έριξε όμως με IC tsok carlson και όχι με ένα πιο σφικτό..???
συνήθως λένε ότι για τον λόγο ότι δεν έχουνε συγκεντρωτηρα τα δράμια σφίγγουμε το τσοκ για πιο σφικτή τουφεκια

το τσοκ τις Kicks τι σύσφιξη είχε δεν κατάλαβα ..???
αν ειχε ενα απο τα 3 που πουλάει LF - F - XF πως μπορεί να το συγκρίνεις ... στην ιστοσελίδα δεν δίνη άλλες νούμερα σύσφιξη

και πάλι χίλια ευχάριστο για την βοήθεια σου Κωνσταντίνε
 
Last edited:
το είδα με τι έριξε ... στο βιντεάκι στο 2:36 δείχνει να είναι τσεκαρισμένο το .. F
τουφεκια πολύ καλή με το Kicks ... η σύγκριση όμως με ανοικτό tsok απαράδεκτη αν κάνω σε κάτι λάθος διορθώστεμε
 
Να σε ευχαριστήσω για το βιντεάκι ...
τα αμερικανικα δεν μπορώ να τα πιάσω μου έρχονται δύσκολα δεν τους καταλαβαίνω καθόλου ...
ρίξανε με 15 βόλο 3" το 15 βόλα τις remington δεν έχει συγκεντρωτηρα μονο τα 9 βόλα 2 3/4 τις remington έχουνε συγκεντρωτηρα
στο βιντεάκι ρίξανε με διαφορετικά όπλα γνωρίζεις τα όπλα τι αυλό έχουνε και πια είναι.?
μπορώ να πω ότι μου άρεσε η τουφεκια με το Kicks στα 50 μετρα ήτανε φανταστική

τέτοια τουφεκια έχω κάνει με τα federal flitecontrol 00 buck 3" 12 βολα στα 35μ και τα 12 βολια μπαλα θα ανεβάσω φωτό να δείτε με τσοκ το mulle passing
και τοuφεκια με το μαμα τσοκ
αλλα και πάλι λέω ότι η τουφεκια για 15βόλο ήτανε τέλεια

γιατί έριξε όμως με IC tsok carlson και όχι με ένα πιο σφικτό..???
συνήθως λένε ότι για τον λόγο ότι δεν έχουνε συγκεντρωτηρα τα δράμια σφίγγουμε το τσοκ για πιο σφικτή τουφεκια

το τσοκ τις Kicks τι σύσφιξη είχε δεν κατάλαβα ..???
αν ειχε ενα απο τα 3 που πουλάει LF - F - XF πως μπορεί να το συγκρίνεις ... στην ιστοσελίδα δεν δίνη άλλες νούμερα σύσφιξη

και πάλι χίλια ευχάριστο για την βοήθεια σου Κωνσταντίνε
Αλίμονο μια παρέα είμαστε παρακαλώ, αν και δεν είμαι το πιο κατάλληλο άτομο να σου απαντήσω γύρω από τεχνικά θέματα και παρακαλώ τους υπόλοιπους να με διορθώσουν για να μην σε παραπληροφορω.
Το πρώτο όπλο είναι το επαναληπτικό remington express 870 με διάμετρο 727, και το δεύτερο το τουρκικό stoeger με διάμετρο 725. Στο βιντεακι αναφέρει ότι και τα δύο τσοκ και της remington και το carlsons έχουν διάμετρο 720, μου έκανε και εμένα εντύπωση ότι χρησιμοποιούνται ανοιχτά τσοκ για τόσο μεγάλη απόσταση.
Για το Kick's δεν αναφέρει πιο από τις τρεις συσφιξεις πρόκειται η εγώ δεν κατάλαβα, πάντως οποίο και να ναι είναι πιο κλειστό από τα άλλα δύο, στο παρακάτω άρθρο υπάρχει ενα πίνακακι με την διάμετρο τον Kick's.

Kicks Choke Tubes - BuckKicker, Buck, Deer, Buck Kicker
http://www.kicksgobblinthunder.com/ASP/buckkicker.asp

Αν δεν κάνω λάθος το φυσίγγι της remington είναι αυτό.

 
από την άλλοι όμως είναι IC και ότι και να θέλει να κάννη το tsok δεν παύει να είναι σωλήνα...
το καλύτερο tsok τις αγοράς να έχεις μονο με flitecontrol μπορείς να παρις τέτοια τουφεκια στα 50 μετρα
αν έβαζε ένα IC με flitecontrol θα έβλεπε την διαφορα όπως ηπα και πιο πάνω καλή τουφεκια με το Kicks αλλα απαράδεκτη η σύγκριση
 
από την άλλοι όμως είναι IC και ότι και να θέλει να κάννη το tsok δεν παύει να είναι σωλήνα...
το καλύτερο tsok τις αγοράς να έχεις μονο με flitecontrol μπορείς να παρις τέτοια τουφεκια στα 50 μετρα
αν έβαζε ένα IC με flitecontrol θα έβλεπε την διαφορα όπως ηπα και πιο πάνω καλή τουφεκια με το Kicks αλλα απαράδεκτη η σύγκριση
Συμφωνω και γω μαζι σου.Απο την αλλη να ξερεις οτι μια μεγαλη ομαδα κυνηγων υποστηριζε οτι τα δραμια θελουν ανοιχτα τσοκ για να μην παραμορφωνουν.Το βιντεο δεν νομιζω να αφηνει πλεον αμφιβολιες.Εχε επισης υποψη σου οτι τα τσοκ φρενου δεν ενδεικνύονται για φυσιγγια με flightcontrol συγκεντρωτηρα οπως ανεφερουν πχ για τα black clound.
 
το είδα με τι έριξε ... στο βιντεάκι στο 2:36 δείχνει να είναι τσεκαρισμένο το .. F
τουφεκια πολύ καλή με το Kicks ... η σύγκριση όμως με ανοικτό tsok απαράδεκτη αν κάνω σε κάτι λάθος διορθώστεμε
και ο νικητης του βιντεο φιλε είναι το ταπεινο carlnsons , απιστευτη αποδοση στα 50 μετρα τετοια συσφιξη , τα δραμια σε αυτά τα μετρα θελουν τουλάχιστον φουλ
 
Για να μην λεμε οτι θελουμε.... Το βιντεο ηταν ξεκαθαρο.... Νικητης στα δραμια βγηκε το kicks για οσους ξερουν να κυνηγανε το συγκεκριμενο θηραμα... Ασχετα αν η δοκιμη εγινε με ic carslons πριν βγαζουμε συμπερασμα να κανουμε καποιες μετρησεις πραγματικων συσφιξεων και τι εννοω..... Καναμε μετρησεις ενος carlsons 3 αστερια για αυλο 18. 8 και βγηκε συσφιξη 18. 2 οπως και ενος buck kicker lf το οποιο εβγαλε συσφιξη 18. 1.... Το συμπερασμα δικο σας
 
Στελιο καλημερα. Μια ερωτηση σε Vinci με 18,4 τα High flyer M-F-XF ..... τι ειναι σε "μαμα" * συσφιξης. Εχω μπερδευτει λιγο. Ευχαριστω. Απλα εχω ολη την σειρα εξ Αμερικης και ο αντιπροσωπος μου ειχε πει οτι ειναι πιο ανοιχτα μιας και ειναι για ατσαλια. (Πιστευω οτι ειναι LM-IM-(Light)F) Ευχαριστω
καλησπερα και καθυστερημενος να απαντησαω πολυ....ζητω συγνωμη....ειναι περιπου 1.5 τσοκ πιο ανοιχτα τα hf λογω του ατσαλινου...
 
τα kicks ξερει κανενας πως τα πανε με τα ψιλα?
ThBlLg9.jpg
 
Υπερπλεοναζων αριθμος σκαγιων....
Τι να τα κανεις τόσα? .fff.
Τζάμπα σκαγια,ακριβοτερο φυσιγγι, περισσοτερες πιέσεις, δυνατοτερο κλωτσημα, χάσιμο της καννης,δυσκολοτερη 2η-3η τουφεκιά....
Μεχρι 30γραμ και παλι πολλα ειναι στο #10...
Ελαφρώς .off topic.??
Η τουφεκια παντως,ειναι.what.!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top