Ο αυλός μιας κάννης

Εγω παντως αυτη την 81 φουλ με 10 ποντους ριγα πολυ ευκολα τη κοτσαρα πανω στη M2 μου ετσι για τα γουστα μου....και αν δεν μου εκανε και τιποτα αξιολογο την εκανα και πασσαλο περιφραξης
Εχω σε ποζε 81 με 12 mm ριγα σου κάνει;.terror.
 
προσωπικά μετά από 30+ χρόνια κυνήγι και με πολλά όπλα που πέρασαν από τα χέρια μου δικά μου και φίλων,οι εικόνες μου οι εμπειρίες μου και οι διαπιστώσεις μου λένε διευρυμένος αυλός και μάλιστα αμερικάνα και δεν αλλάζω
μου δίνει αυτό που θέλω και ζητάω στο κυνήγι καρτέρι της τσιχλίτσας που κάνω.....καλύτερη και πιο καθαρή καταβολή θηράματος και πολλές φορές σε αποστάσεις που είναι για θέαμα,φυσίγγια από 28-33 γρ χωρίς πρόβλημα είτε γεμισμένα είτε εμπορίου
όχι πως παλαιότερα με αυλούς 18,3-18,4 δεν είχα καλές τουφεκιές και θεαματικές αλλά η αμερικάνα έχει σταθερότητα σ αυτό που ζητάω

το έχω ξαναγράψει ότι το παιχνίδι του κώνου που ανακαλύψαμε τα τελευταία χρόνια,στην Αμερική υπήρχε από 15ετίας και βάλε,σε επίπεδο μόδας τουλάχιστον
τώρα έχει ατονήσει και το παιχνίδι τσόκς υπάρχει αρκετά χρόνια αλλά εκτιμώ ότι κι αυτό τελειώνει και ξεκίνησε το παιχνίδι με τα φυσίγγια όπου ο ανταγωνισμός θα είναι μεγάλος
πιστεύω λοιπόν ότι ο διευρυμένος αυλός θα υπάρχει για χρόνια ακόμη αν όχι για πάντα
επιστροφή σε συμβατικούς αυλούς αν γίνει πιστεύω ότι θ αργήσει
στα 57 είμαι και πιστεύω ότι διευρυμένος :) θα κλέισω κυνηγετικά
 
επειδη λοιπον εχω κανει απειρες δοκιμες τη διατρηση και τη δυναμη του 18,4 ,18,5 ο 18,6 και πανω δεν προκειται να τη δουν. καλα τα σπανε τα πιατακια στα σκοπευτηρια αλλα ως εκει. αν κυνηγας αμερικη και θελεις να ριχνεις 60 και 64 γραμ. παρε οτι γουσταρεις. οσον αφορα κωνους και porting τα εχουμε ακουσει ολα στην ελλαδα απο τους υπεροπλουργους που διαθετουμε. απο το δικανο του στελιου μεχρι κατι μπενελι εδω χανια που αν δεν μπουν απο 34 γραμ. και πανω δεν σκοτωνουν την τσιχλα στο 1 μετρο. ασε χορτασαμε απο δοκιμες. η πρακτικη και το τερεν λενε αλλα πραματα. και κοιτα να δεις λοιπον που τοσα χρονια ο πατερας μου με λαθος οπλο μαζευε μαλλον τοσα πουλια κατα λαθος
κριμα που δεν ηξερε να παρει σουπερ ντουπερ οπλαρα
Ενας κωννος και ενα πορτινγ ειναι μια τρομερη βελτιωση σε καθε οπλο
 
Ρε γιατι μανουριαζετε? Διεκδικει κανενας τιτλο? Κουβεντα κανουμε... :)
Σημασια εχει πρωτα απο ολα ο χρηστης...
Αν μπορουσα να κοτσαρω την κανη του 725 στη Μ2 θα το εκανα ευχαριστως...
Αν ειχα βρει οριστικα τα πατηματα μου με το κοντακι του 725 στο κυνηγι, θα κυνηγαγα μονο με αυτο καρτερι ειτε εριχνα 20 ειτε 40 γραμμαρια...
Με πιο οπλο σκοτωνω τα περισσοτερα πουλια? Αναμφιβολα με τη Μ2... Ριχνει χειροτερα αλλα εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα...
Ο λογος? Ο λογος ειναι οτι εχει ακριβως τα μετρα κ την εικονα που γουσταρω στο κυνηγι κ απο τη στιγμη που τα σκαγια μου πανε εκει που θελω η μπορω, παντα, τοτε αυτο ειναι το "καλυτερο" οπλο... ;)
Τη δυναμη κρουσης του 725 δεν θα την πιασει ποτε ομως... Αλλα τι να το κανω, αν εγω δεν μπορω να στειλω τα σκαγια εκει που πρεπει? .xm.
Ολα ειναι ενας συνδυασμος κ μια χρυση τομη...
Ειναι λαθος νομιζω η διαμαχη μεταξυ στενων και διευρυμενων αυλων, αφου εκτος αυτων των δυο παρεμβαλονται και αρκετες ακομα σημαντικες "λεπτομερειες" που καθιριζουν την γεωμετρια της καννης κ που δεν ειναι ολες αμεσα συγκρισιμες...
Οντως Ευριπιδη, κυνηγετικα η καννη της 11-87 εχει γραψει ιστορια... Στον πινακα? Η Μ2 την παταγε κατω, πιο εντονα κεντρα, μεγαλυτερη συγκεντρωση... Στο σκοτωμα δεν την επιανε ομως για να ειμαι ειλικρινης... Ειχε αλλα σκοτωμα η 11-87, αλλη ποιοτητα στα σκαγια... Ειναι ολο το στησιμο της καννης που παιζει ρολο...
Οπως κ ενα παλιο φτηνο Franchi δικανο που εχω με 18,4 αυλους... Πολυ καλη ποιοτητα στην τουφεκια, τα σημερινα Franchi, τα παταει κατω για πλακα με παρομοια χαρακτηριστικα... Το φουλ του 725 ειναι υποδεεστερο απο το φουλ του Franchi... Τα σκοτωματα του 725 ομως ειναι ανωτερα σαν "εικονα"...
 
Ρε γιατι μανουριαζετε? Διεκδικει κανενας τιτλο?
Σημασια εχει πρωτα απο ολα ο χρηστης...
Αν μπορουσα να κοτσαρω την κανη του 725 στη Μ2 θα το εκανα ευχαριστως...
Αν ειχα βρει οριστικα τα πατηματα μου με το κοντακι του 725 στο κυνηγι, θα κυνηγαγα μονο με αυτο καρτερι ειτε εριχνα 20 ειτε 40 γραμμαρια...
Με πιο οπλο σκοτωνω τα περισσοτερα πουλια? Αναμφιβολα με τη Μ2... Ριχνει χειροτερα αλλα εχω πολυ καλυτερο αποτελεσμα...
Ο λογος? Ο λογος ειναι οτι εχει ακριβως τα μετρα κ την εικονα που γουσταρω στο κυνηγι κ απο τη στιγμη που τα σκαγια μου πανε εκει που θελω η μπορω, παντα, τοτε αυτο ειναι το "καλυτερο" οπλο... ;)
Τη δυναμη κρουσης του 725 δεν θα την πιασει ποτε ομως... Αλλα τι να το κανω, αν εγω δεν μπορω να στειλω τα σκαγια εκει που πρεπει? .xm.
Ολα ειναι ενας συνδυασμος κ μια χρυση τομη...
Ειναι λαθος νομιζω η διαμαχη μεταξυ στενων και διευρυμενων αυλων, αφου εκτος αυτων των δυο παρεμβαλονται και αρκετες ακομα σημαντικες "λεπτομερειες" που καθιριζουν την γεωμετρια της καννης κ που δεν ειναι ολες αμεσα συγκρισιμες...
Οντως Ευριπιδη, κυνηγετικα η καννη της 11-87 εχει γραψει ιστορια... Στον πινακα? Η Μ2 την παταγε κατω, πιο εντονα κεντρα, μεγαλυτερη συγκεντρωση... Στο σκοτωμα δεν την επιανε ομως για να ειμαι ειλικρινης... Ειχε αλλα σκοτωμα η 11-87, αλλη ποιοτητα στα σκαγια... Ειναι ολο το στησιμο της καννης που παιζει ρολο...
Οπως κ ενα παλιο φτηνο Franchi δικανο που εχω με 18,4 αυλους... Πολυ καλη ποιοτητα στην τουφεκια, τα σημερινα Franchi, τα παταει κατω για πλακα με παρομοια χαρακτηριστικα... Το φουλ του 725 ειναι υποδεεστερο απο το φουλ του Franchi... Τα σκοτωματα του 725 ομως ειναι ανωτερα σαν "εικονα"...
Καμια φορα λεγαμε ολα καλα και ωραια πινακες λαττες ταχογραφοι....αν δεν παρεις τα σκαγια στο χερι σου και δεν ντουφεκισεις κρεας
 
Εγω θα συμφωνησω και παλι με το Γιαννη!ολοι μας λεμε τις εμπειριες μας!ο καθενας τις δικες του!μπορει στην τελικη να παιζει και κατι αλλο ρολο στο ποσο καλα σκοτωνει μια καννη!φετος θα δοκιμασω το guerini με 81εκ σε φασσα , τσιχλα και τρυγονι το οποιο εχει μεγαλο κωνο και
αυλο!ομολογω πως στο σκοπευτηριο οταν ειμαι κεντρο τα πιατα σκονιζουν!αν ομως στο κυνηγι δω πουλια με αιματα, φτερα ζωντανα και αλλα τετοια θα ειμαι ο πρωτος που θα το καταθεσω εδω!
 
Καμια φορα λεγαμε ολα καλα και ωραια πινακες λαττες ταχογραφοι....αν δεν παρεις τα σκαγια στο χερι σου και δεν ντουφεκισεις κρεας
Συμφωνω... Αλλα πρεπει και να ξερεις τι σου δινει το οπλο σου και τι ζητας εσυ σε καθε αποσταση... Οταν εχεις αυτο που ζητας κ στο δινει με καλη ποιοτητα, εισαι τρισευτυχισμενος... .pop.;)
Ο πινακας ειναι η αρχη, η πραξη ειναι η συνεχεια... :)
 
τις δοκιμες σου ομως δεν παρουσιαζεις και απο τα λογια σου χορτασαμε.η μηπως ειναι ακιμα σε πειραματικο σταδιο???
Τις δοκιμες ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ,αλλα δεν γραφω,αν θες και εργα δεν εχεις παρα να το κανονισεις και θα τα δεις και στη πραξει,ποσα και που,σε τεστ διατρησεις,εγω με διευρημενο εσυ με το στεννο,σε καλυψα?
 
Ενας κωννος και ενα πορτινγ ειναι μια τρομερη βελτιωση σε καθε οπλο
εγγυηση για σωστη εργασια παιρνεις απο τον οπλουργο που θα κανει την επεμβαση??? αν γινει η λαλακια σου αντικαθιστουν τ οπλο η το κλαις?? καποιος ειπε για performance shop στην αμερικη. εκει αναλαμβανει η briley και λαλακιες με τους αμερικανους δεν εχει. εδω φιλε μου με τον καθε μπαρμπα μητσο αστο
 
Τις δοκιμες ΤΙΣ ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΑ,αλλα δεν γραφω,αν θες και εργα δεν εχεις παρα να το κανονισεις και θα τα δεις και στη πραξει,ποσα και που,σε τεστ διατρησεις,εγω με διευρημενο εσυ με το στεννο,σε καλυψα?
που τις παρουσιασες γιατι δεν τις εχω δει. παραθεσε λοιπον τα ποστ σου και ασε τα λογια.
 
Και για να ξαναγελασουμε παλι λιγακι..
Δίνουμε σε καποιον ενα οπλο με συμβατικο αυλο κ ενα με διευρυμενο και του λεμε να τουφεκισει μερικα χαρτονια με τα ιδια φυσιγγια πχ στα 35μ κ να μας τα φερει,μπορουμε να βρουμε τι οπλο τουφεκισε το καθε χαρτονι?
Ειμαστε καρτερι κ ο απέναντι μας παει γαζι της μακρινες βολες,μπορουμε να βρουμε αν αυτο το "φονικο"οπλο εχει συμβατικο η διευρυμενο αυλο?

Τι ψαχνουμε να βρουμε,Μαλλον ψυλλο στα αχυρα..

Ο καθενας εχει οτι οπλο με οτι αυλο τον ευχαριστει κ τον γεμιζει ψυχολογικα.
Η καλη ψυχολογια εξαλλου ειναι σημαντικος παραγοντας για ενα καλο κυνηγι.
Εγω θα μπορουσα καλλιστα να κυνηγαω κ με 18,1 αυλο κ με 18,8 εφοσον μου κανουν τα κεφια.
Ουτε θα ψαξω να βρω ποιος ειναι ο καλυτερος κ ποιος οχι εφοσον πεφτει το θηραμα κ με τους δυο οταν ειμαι εκει που πρεπει να ειμαι...
 
Last edited:
Η συγκεντρωσεις ειναι σε αρμονια σε ολες της επιφανειες,μια τουφεκια που βγαινει 50% ειναι ιδια τσεκαρισμενο και περα απο το 1χ1,

Φιλε μου σαραντο.........
Ενοω να δουμε περαν της συγκεντρωσης που οπως λες ειναι ιδια ποσα σκαγια εχουν παραμορφοθη απο την μια και ποσα απο την αλλη.......
Και ενοω αυτα τα σκαγια που πανε 1.5 μετρο μακρια απο το κεντρο της ντουφεκιας στα 40 μετρα......
Και αυτο πολλη απλα γιατι θεωρω οτι τα σκαγια μας αν δεν ειχαν την παραμικρη παραμορφωση θα ειχαν την τελεια κατανομη και στους δυο αυλους.......
Το μονο σηγουρο παντος και το πηστευω ειναι πως δεν υπαρχει περηπτωση ο στενος αυλος να μην εχει περησοτερα παραμορφωμενα σκαγια.....
 
που τις παρουσιασες γιατι δεν τις εχω δει. παραθεσε λοιπον τα ποστ σου και ασε τα λογια.
Εσυ τα συμπερασματα σου τα εχεις βγαλει,τι να της κανεις της δοκιμες?Και αφου ξερεις την αληθεια γιατι ασχολησε με λεπτομεριες?Με σενα πλεων δεν ασχολουμε πληκτρολογικα,αμα θες να κανονισουμε κατι στη πραξει με ενδιαφερει.
 
Back
Top