Ο αυλός μιας κάννης

Λενε οτι οι στενοι αυλοι παραμορφωνουν σκαγια και ρωτάω πως γινεται αυτο αφου υποτίθεται οτι ειναι μεσα σε συγκεντρωτηρα?
Επισης ξαναλενε οτι οι στενοι αυλοι αποδιδουν καλυτερα με μαλλινοταπες..Εδω ομως ειναι για πολλα γελια ...
Αν οντως μεσα στον συγκεντρωτηρα παραμορφωνονται τοτε με την μαλλινη έπρεπε να γινεται χαμος κ να βγενουν απαράδεκτες τουφεκιες πραγμα που σε καμια περιπτωση δεν συμβαινει......
Οσοι κυνηγαν με μαλλινη ανεξαρτήτως αυλου έχουν εντυπωσιαστει απο της μακρινες βολες που μπορει να πετυχουν..
Και στην τελικη δεν ξερω ποσα ακριβως σκαγια παραμορφωνονται αυτο που ξερω ειναι οτι απο ολα τα σκαγια που εχει μεσα ενα φυσιγγι εμεις θα χρειαστουμε 3-4 να κανουμε την δουλεια μας τα υπολοιπα πανε χαμενα στο..διαστημα..
Α και με ενα πεφτει αν στραβοσημαδεψουμε κ ειμαστε κ λιγο τυχεροι..
Σε ολους εχει τυχει οτι αυλο κ αν εχει το οπλο μας να στραπατσαρουμε,να πεφτει αθικτο το θηραμα,ζωντανο,η να αστοχουμε..τι θα πει αυτο??
Ολα την δουλεια τους την κανουν..
Ας ειναι καλα τα ματια μας και τα χερια μας....:)


Πρωσοπηκες μου αποψεις για αυτο το θεμα......


Η κολωνα σκαγιων μεσα στον καληκα ειναι 18.8 κατ"ελαχιστο.....κατα την εκρηξη παει και 19.00++++.
Σε εναν αυλο οπλου 18.2 εχουμε λοιπον 1 mm στενωση σε 2-4 ποντους κωνου....(πρωτο τσοκαρισμα που λεω εγω )
Ακολουθουν μια πορεια 60-65 ποντους στο 18.2 και επειτα αλλο 1 mm στενωση για 2-3 ποντους.....( φουλ τσοκ )...
συνολο= 17.2 mm
Παμε και στον διευρημενο αυλο με 19+++
(Ας παρουμε τα δυο ακρα )
19.+++ η διαμετρος σκαγιων 19.++ ο αυλος.....
Κωνος σχεδων ανηπαρκτος......
Τσοκαρισμα στο τελος 1mm( φουλ τσοκ )
Συνολο =18.00 mm

Και ολα αυτα με 400 m/s...... με το ιδιο φυσηγγι 28 γρ.....36 γρ........ 52 γρ...........
φανταζωμαι ο διευριμενος αυλος θα εχει σηγουρα λιγοτερα παραμορφομενα σκαγια γιατι πολλη απλα στρεσαραμε πολλη λιγοτερο τα σκαγια μας απο την αρχηκη τους κατασταση
Παμε στην εμφραξη.....ενας θωδη για παραδειγμα με διαμετρο φουστας 18.40 μεσο ορο.......
Σηγουρα καλητερη εμφραξη σε οσο μικροτερο αυλο.......αλλα μεχρι ενα οριο....απο εκη και κατω θα συμβαλλει αρνητικα σαν ακτινηκες τριβες λογο οτι θα καταναλωσει περρισοτερη ενεργεια απο την παραγωμενη της καυσης και αυτο θα το δουμε στης χαμηλωτερες αρχικες μας...

Γνωμη μου ...ο διευριμενος αυλος δημιουργηθηκε για τα πολλα γρ.....και εκη πηστευω πως πρεπει να απευθηνετε.......
φανταστητε μια κολωνα σκαγιων 52 γρ να προσπαθη να περασει απο τον κωνο και επειτα απο το φουλ τσοκ......
 
Πρωσοπηκες μου αποψεις για αυτο το θεμα......


Η κολωνα σκαγιων μεσα στον καληκα ειναι 18.8 κατ"ελαχιστο.....κατα την εκρηξη παει και 19.00++++.
Σε εναν αυλο οπλου 18.2 εχουμε λοιπον 1 mm στενωση σε 2-4 ποντους κωνου....(πρωτο τσοκαρισμα που λεω εγω )
Ακολουθουν μια πορεια 60-65 ποντους στο 18.2 και επειτα αλλο 1 mm στενωση για 2-3 ποντους.....( φουλ τσοκ )...
συνολο= 17.2 mm
Παμε και στον διευρημενο αυλο με 19+++
(Ας παρουμε τα δυο ακρα )
19.+++ η διαμετρος σκαγιων 19.++ ο αυλος.....
Κωνος σχεδων ανηπαρκτος......
Τσοκαρισμα στο τελος 1mm( φουλ τσοκ )
Συνολο =18.00 mm

Και ολα αυτα με 400 m/s...... με το ιδιο φυσηγγι 28 γρ.....36 γρ........ 52 γρ...........
φανταζωμαι ο διευριμενος αυλος θα εχει σηγουρα λιγοτερα παραμορφομενα σκαγια γιατι πολλη απλα στρεσαραμε πολλη λιγοτερο τα σκαγια μας απο την αρχηκη τους κατασταση
Παμε στην εμφραξη.....ενας θωδη για παραδειγμα με διαμετρο φουστας 18.40 μεσο ορο.......
Σηγουρα καλητερη εμφραξη σε οσο μικροτερο αυλο.......αλλα μεχρι ενα οριο....απο εκη και κατω θα συμβαλλει αρνητικα σαν ακτινηκες τριβες λογο οτι θα καταναλωσει περρισοτερη ενεργεια απο την παραγωμενη της καυσης και αυτο θα το δουμε στης χαμηλωτερες αρχικες μας...

Γνωμη μου ...ο διευριμενος αυλος δημιουργηθηκε για τα πολλα γρ.....και εκη πηστευω πως πρεπει να απευθηνετε.......
φανταστητε μια κολωνα σκαγιων 52 γρ να προσπαθη να περασει απο τον κωνο και επειτα απο το φουλ τσοκ......
και ποιος εβγαλε τα 52 γραμ και πανω σκαγια και τους σουπερ διευρυμενους αυλους για να τα πουλησει αυτα τα φυσιγγια??? οι φιλοι μας οι αμερικανοι με το υπεροχο marketing που διαθετουν κι εγιναν αμεσως μοδα
 
Αν μπορουσα θα εκανα το εξης πειραμα......

Σε χαρτονι 2χ2 θα ερηχνα με δυο οποιαδηποτε οπλα αλλα το ενα με 18.2 και το αλλο με 18.8 -19.00 αυλο... το ιδιο φυσηγγι
Θα προσαρμοζα και στα δυο το καταληλο τσοκαρισμα ωστε να παρω οσο το δηνατον ιδια συγκεντρωση.......
Απο εκη και περα θα μετρουσα ποσα σκαγια εχουν παει στην αρτα και στα γιαννενα στην καθε ντουφεκια.......
 
και ποιος εβγαλε τα 52 γραμ και πανω σκαγια και τους σουπερ διευρυμενους αυλους για να τα πουλησει αυτα τα φυσιγγια??? οι φιλοι μας οι αμερικανοι με το υπεροχο marketing που διαθετουν κι εγιναν αμεσως μοδα

Και οχι μονο evri............δες τη γηνετε με τα τσοκ φρενου.......!!!!!!!
 
τις δοκιμες τις δικες σου και τα νουμερα σου δε βλεπουμε φιλε σαραντο που τις διαφημιζεις τοσο πολυ. παραθεσε λοιπον τα στοιχεια σου και τους αριθμους σου για να μαθουμε κι εμεις οι ασχετοι. γθατι ολο για δοκιμες ακουμε και δοκιμες δε βλεπουμε. για να δουμε και τα περιβοητα νουμερα και οποιος αλλος θελει
Για να πιστεψεις πρεπει να τα δεις στη πραξη,και εσυ μπαινεις εδω μεσα εισαι δυσπιστος και ΧΡΟΝΙΑ εξακολουθεις να εισαι ο ιδιος,κανε επιτελους και καμμια δοκιμη και οτι λεω εγω αυτα θα βρεις,οπως πολυ εδω μεσα τα βρηκαν,και λεμε πλεων τα ιδια πραγματα,Αν ησουν κοντα θα τα βλεπαμε μαζι,αλλα δεν ημαστε τι να κανουμε.
 
Αν μπορουσα θα εκανα το εξης πειραμα......

Σε χαρτονι 2χ2 θα ερηχνα με δυο οποιαδηποτε οπλα αλλα το ενα με 18.2 και το αλλο με 18.8 -19.00 αυλο... το ιδιο φυσηγγι
Θα προσαρμοζα και στα δυο το καταληλο τσοκαρισμα ωστε να παρω οσο το δηνατον ιδια συγκεντρωση.......
Απο εκη και περα θα μετρουσα ποσα σκαγια εχουν παει στην αρτα και στα γιαννενα στην καθε ντουφεκια.......
Η συγκεντρωσεις ειναι σε αρμονια σε ολες της επιφανειες,μια τουφεκια που βγαινει 50% ειναι ιδια τσεκαρισμενο και περα απο το 1χ1,
 
Καλές είναι αυτές οι συζητήσεις...
Θα τα πούμε όλα και αφου κάνουμε κυκλο, Θα το ξαναπάμε από την αρχή.....sarcastic.
Όλα γύρω από τη βλητικη, ειναι ισορροπίες! Κάπου μειωνεκτει ένας αυλος,καπου υπερτερεί ...
Με κάποια φορτία και βισματωσεις,ετσι, με κάποια άλλα, αλλιώς!
Όποιος κατέχει κι από τα δύο,κάνει τους πειραματισμους και τις παρατηρήσεις του...
Φτάνει στα συμπεράσματα του...
Αν θελει,τα μοιραζεται...
Ο καθένας μας, κυνηγάει με συγκεκριμένους τρόπους κι έχει συγκεκριμένες ανάγκες- απαιτήσεις!
Εγώ,Με 28-30 γραμ.στην τσιχλα-τρυγονι και 34-36 στο λαγό- φασσα, τι να τον κάνω τον διευρυμένο???
Η την καννη των 81cm?
Με 1.75 ύψος?? o_O
Ας αποφασίσουμε τι μας χρειάζεται και ας το υποστηρίξουμε!
Τρόπος κυνηγίου μας,τόπος,φορτία, πορείες θηραμάτων, γενικότερα παράμετροι!
Αν θέλω να πειστώ για κάτι, η αν θέλω να το δοκιμάσω, θα το κάνω!
Προσωπικά, δεν θέλω να πεισω κανέναν!
Ευχαρίστως, να καταθέσω τυχόν εμπειρίες η γνώμες !:)
Πρώτα απ'όλα, για να γουστάρουμε!! ;)
 
Last edited:
Και οχι μονο evri............δες τη γηνετε με τα τσοκ φρενου.......!!!!!!!
Φιλε μου καλε η βελτιωσεις απλα σου ανεβαζουν τις πιθανοτητες δεν σου φτιαχνουν το τουφεκι 4αρι,καποιοι εχουν προβλημα ακομα και με αυτο,δεν πρεπει ομως να υπαρχη αμφιβολια για αυτες της μικρες εστω βελτιωσεις γιατι ανετα θα χασει οποιος πιστεψει οτι μπροκειται για ενα εντελως ψεμμα βγαλμενο απο κυνηγετικη εμπειρια και ιντερνετικα σεντονια.
 
Για να πιστεψεις πρεπει να τα δεις στη πραξη,και εσυ μπαινεις εδω μεσα εισαι δυσπιστος και ΧΡΟΝΙΑ εξακολουθεις να εισαι ο ιδιος,κανε επιτελους και καμμια δοκιμη και οτι λεω εγω αυτα θα βρεις,οπως πολυ εδω μεσα τα βρηκαν,και λεμε πλεων τα ιδια πραγματα,Αν ησουν κοντα θα τα βλεπαμε μαζι,αλλα δεν ημαστε τι να κανουμε.
επειδη λοιπον εχω κανει απειρες δοκιμες τη διατρηση και τη δυναμη του 18,4 ,18,5 ο 18,6 και πανω δεν προκειται να τη δουν. καλα τα σπανε τα πιατακια στα σκοπευτηρια αλλα ως εκει. αν κυνηγας αμερικη και θελεις να ριχνεις 60 και 64 γραμ. παρε οτι γουσταρεις. οσον αφορα κωνους και porting τα εχουμε ακουσει ολα στην ελλαδα απο τους υπεροπλουργους που διαθετουμε. απο το δικανο του στελιου μεχρι κατι μπενελι εδω χανια που αν δεν μπουν απο 34 γραμ. και πανω δεν σκοτωνουν την τσιχλα στο 1 μετρο. ασε χορτασαμε απο δοκιμες. η πρακτικη και το τερεν λενε αλλα πραματα. και κοιτα να δεις λοιπον που τοσα χρονια ο πατερας μου με λαθος οπλο μαζευε μαλλον τοσα πουλια κατα λαθος
κριμα που δεν ηξερε να παρει σουπερ ντουπερ οπλαρα
 
Καλές είναι αυτές οι συζητήσεις...
Θα τα πούμε όλα και αφου κάνουμε κυκλο, Θα το ξαναπάμε από την αρχή.....sarcastic.
Όλα γύρω από τη βλητικη, ειναι ισορροπίες! Κάπου μειωνεκτει ένας αυλος,καπου υπερτερεί ...
Με κάποια φορτία και βισματωσεις,ετσι, με κάποια άλλα, αλλιώς!
Όποιος κατέχει κι από τα δύο,κάνει τους πειραματισμους και τις παρατηρήσεις του...
Φτάνει στα συμπεράσματα του...
Αν θελει,τα μοιραζεται...
Ο καθένας μας, κυνηγάει με συγκεκριμένους τρόπους κι έχει συγκεκριμένες ανάγκες- απαιτήσεις!
Εγώ,Με 28-30 γραμ.στην τσιχλα-τρυγονι και 34-36 στο λαγό- φασσα, τι να τον κάνω τον διευρυμένο???
Η την καννη των 81cm?
Με 1.75 ύψος?? o_O
Ας αποφασίσουμε τι μας χρειάζεται και ας το υποστηρίξουμε!
Τρόπος κυνηγίου μας,τόπος,φορτία, πορείες θηραμάτων, γενικότερα παράμετροι!
Αν θέλω να πειστώ για κάτι, η αν θέλω να το δοκιμάσω, θα το κάνω!
Προσωπικά, δεν θέλω να πεισω κανέναν!
Ευχαρίστως, να καταθέσω τυχόν εμπειρίες η γνώμες !:)
Πρώτα απ'όλα, για να γουστάρουμε!! ;)
Εγω παντως αυτη την 81 φουλ με 10 ποντους ριγα πολυ ευκολα τη κοτσαρα πανω στη M2 μου ετσι για τα γουστα μου....και αν δεν μου εκανε και τιποτα αξιολογο την εκανα και πασσαλο περιφραξης
 
επειδη λοιπον εχω κανει απειρες δοκιμες τη διατρηση και τη δυναμη του 18,4 ,18,5 ο 18,6 και πανω δεν προκειται να τη δουν. καλα τα σπανε τα πιατακια στα σκοπευτηρια αλλα ως εκει. αν κυνηγας αμερικη και θελεις να ριχνεις 60 και 64 γραμ. παρε οτι γουσταρεις. οσον αφορα κωνους και porting τα εχουμε ακουσει ολα στην ελλαδα απο τους υπεροπλουργους που διαθετουμε. απο το δικανο του στελιου μεχρι κατι μπενελι εδω χανια που αν δεν μπουν απο 34 γραμ. και πανω δεν σκοτωνουν την τσιχλα στο 1 μετρο. ασε χορτασαμε απο δοκιμες. η πρακτικη και το τερεν λενε αλλα πραματα. και κοιτα να δεις λοιπον που τοσα χρονια ο πατερας μου με λαθος οπλο μαζευε μαλλον τοσα πουλια κατα λαθος
κριμα που δεν ηξερε να παρει σουπερ ντουπερ οπλαρα
Τα υπολοιπα λυνοται στο τεραιν,και εκει ο δ.αυλος θα νικησει,,,,,
 
παντως μεχρι τωρα τον 18,5 της 11-87 δεν τον εχει ξεπερασει κανενας διευρυμενος στο τερεν. ολοι κλαινε με μαυρο δακρυ
 
Back
Top