ΟΠΛΑ ΜΕΓΆΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Έχεις δίκιο σε πολλά Κώστα, αλλά πρόσεξε, μην συγχέουμε τον αυθορμητισμό με την ανοργανωσιά, σε εποχές που η επιβίωση και μόνο ήταν άθλος, η επιδίωξη της νίκης με πενιχρα μέσα απέναντι σε αντιπάλους που υπερτερουσαν σε όλα, εκτός τον ενθουσιασμό, πως ορίζεται ; Δυστυχώς η ιστορία που διδασκόμαστε είναι προϊόν συναλλαγής προθύμων με ανθελληνικά κέντρα. Κάτι που ούτως ή άλλως είναι πολύ δύσκολο να γίνει αντικειμενικά, γίνεται κακόβουλα. Πιο χρήσιμο θα ήταν αντί για μάθημα που βαθμολογειται και καταντά ανούσια αποστήθιση, να γινόταν αφηγηματικά με διαλεκτικη με τους μαθητές. Δεν πιστεύεις πως λειτούργησε ο αυθορμητισμός ,δηλαδή όταν στον πρώτο βαλκανικό πόλεμο μπαρκαραν κρυφά στην τουρκοκρατουμενη Κρήτη, οι μαθητές ενός γυμνασίου των Χανίων για να πάνε εθελοντές, και παρόμοιες χιλιάδες περιπτώσεις ομάδων ή ατόμων από την Κύπρο, Πόντο, Αμερική κλπ, αυτό τι είναι. Σε μία ιστορική εκπομπή σε μικρό κανάλι από έναν καθηγητή του Αριστοτελειου, μου έκανε μεγαλύτερη εντύπωση πως στους βαλκανικούς πολέμους ήταν τόσοι οι εθελοντές που για πρώτη, ίσως μοναδική φορά στην νεώτερη ιστορία μας δεν γίνονταν δεκτοί, και πολλοί πήγαιναν κρυφά με τα πόδια στα μέτωπα. Νομίζω είχε πει πως οι πρώτοι από τους χιλιάδες νεκρούς στην μάχη του Μπιζανιου, ήταν ο δήμαρχος της Πάφου με μια ομάδα εθελοντών από εκεί, μαζί με τον ποιητή Λορέντζο Μαβίλη, που ενώ ξεψυχουσε είπε, δεν είχα ποτέ φανταστεί πως θα μου έκανε ο θάνατος τέτοια τιμή να πεθάνω για την πατρίδα μου. Ήταν ρομαντικοί ; Και αυτό, γιατί όχι; Ο ίδιος ιστορικός , για να δείξει την ιστορική συνέχεια του Ελληνισμού, ανέφερε την μάνα των Υψηλάντηδων, που έχασε τους γιούς της και πέθανε φτωχή, έχοντας προσφέρει στον αγώνα όλη την μεγάλη περιουσία που είχε, και παρόλα αυτά έλεγε πως ήταν η πιο ευλογημένη μάνα από τον Θεό. Υπάρχει διαφορά από την Ελληνίδα μάνα της αρχαιότητας ;
Εγώ διαφώνησα μόνο στο ότι κάποιοι αντιτάχθηκαν στις εντολές και απελευθέρωσαν μόνοι τους περιοχές. Αυτά δεν γίνονται, έτσι απλά, πιστεύω. Βέβαια και αφού όλα στηθούν σωστά από τους κατάλληλους ανθρώπους, χωρίς τον αυθορμητισμό και τον ενθουσιασμό του απλού κόσμου δεν γίνεται τίποτα. Μόνο όμως ο ενθουσιασμός και ο αυθορμητισμός, δεν πρέπει και δεν μπορεί να φέρει αποτελέσματα. Γιατί υπάρχουν επιτήδειοι εντός και εκτός της χώρας που μπορούν να χειραγωγήσουν και να διαχειριστούν αυτούς τους αυθόρμητους, ενθουσιώδης και φλογερούς ανθρώπους για κακό σκοπό εν αγνοία τους, είτε για να τους γελοιοποιησουν και να τους καταστήσουν γραφικούς, είτε για να κάνουν ενέργειες που τελικά θα βλάψουν την ίδια τους τη χώρα. Τα έχουμε δει στο παρελθόν αυτά και στη χώρα μας, τα βλέπουμε και σε άλλες χώρες.
 
... Ο ίδιος ιστορικός , για να δείξει την ιστορική συνέχεια του Ελληνισμού, ανέφερε την μάνα των Υψηλάντηδων, που έχασε τους γιούς της και πέθανε φτωχή, έχοντας προσφέρει στον αγώνα όλη την μεγάλη περιουσία που είχε, και παρόλα αυτά έλεγε πως ήταν η πιο ευλογημένη μάνα από τον Θεό. Υπάρχει διαφορά από την Ελληνίδα μάνα της αρχαιότητας ;

Η ΜΗΤΗΡ ΤΩΝ ΥΨΗΛΑΝΤΩΝ.

ΜΗΤΗΡ ΥΨΗΛΑΝΤΗ.jpg
 
Γιώργο, με τα λίγα που γνωρίζω από ιστορία, δεν είμαι σε θέση να βγάζω ασφαλή συμπεράσματα για πρόσωπα και εποχές τόσο σκοτεινές. Το παραπάνω κείμενο έχει αρκετά σημεία αμφισβητησιμα, αλλά και πάλι κρατάω επιφυλάξεις, όπως είπα και στον Κώστα πριν πολλά με βρίσκουν σύμφωνο ,όμως καλύτερα να κρίνουμε ΚΥΡΊΩΣ εκ του αποτελέσματος. Η διαφοροποίηση του Βενιζέλου από τις θέσεις του παλατιού και οι επιλογές του μεγάλωσαν την Ελλάδα στα σημερινά της σύνορα, και η ανταλλαγή πληθυσμών που συμφώνησε ήταν σοφή και διορατική. Από τα αρχεία των Αμερικανών μάθαμε πως στην διάρκεια των διωγμων των Ελλήνων της Πόλης το 55, είχαν συμβουλευσει τον Καραμανλή να αδραξει την ευκαιρία και να απελασει τους μουσουλμάνους της Θράκης, κάτι που θα έλυνε για πάντα το πρόβλημα εκεί, το οποίο ίσως εξελιχθεί στο δικό μας Κόσοβο, δεν το έκανε, γιατί; Ο ίδιος <εθναρχης >, σαν μέλος της συνωμοσίας αργότερα άφησε την Κύπρο έρμαιο των τουρκων, είπε μάλιστα την ιστορική φράση, η Κύπρος είναι πολύ μακριά για να στείλουμε στρατό να πολεμήσει, φαντάζομαι το ίδιο θα έλεγε για την Κρήτη ή την Β . Ήπειρο. Στα Ιμια αν αντί του εφιάλτη υπήρχε ένας έστω κακός Βενιζέλος, και αντί του Λυμπερη, ένας Πλαστήρας, σε μία ώρα θα είχαμε χαμηλώσει την τουρκια για τα επόμενα 50 χρόνια. Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τον κ. Μαζη, και δεν γίνεται να μην κάνω συγκρίσεις των επιλογών και των συμμαχιών που κάνουν οι τωρινές κυβερνήσεις μας με τις αντίστοιχες του Βενιζέλου, και ειλικρινά δεν βρήκα ούτε μια λογική εξήγηση, για το πού αποσκοπούν. Είμαι υπέρ της εθνικής συμφιλιωσης και παραδέχομαι πως μετέπειτα πολλοί, όπως ο Καραμανλής, ο Μίκης, ο Καννελοπουλος και άλλοι έδειξαν μεταμελλεια και αυτό τους τιμά, θυμίζω την πατριωτική στάση τους στο Σκοπιανό, αλλά η ταύτιση σημερα ΌΛΩΝ των συμμοριών της βουλής με μία ίσως εξαίρεση, με την προδοτικη συμφωνία που έγινε, βλέπω περνάει απαρατήρητη από την πλειοψηφία μας, επαληθευοντας την πρόγνωση του πατέρα Μητσοτακη.
 
Si vis pacem para bellum
(Σι βις πάκεμ πάρα μπέλουμ)

Ελληνικά
Αν θες ειρήνη προετοιμάσου για πόλεμο.

Δεν βλέπω πολύ προετοιμασία τα τελευταία χρόνια.
Συμφωνώ απολύτως με αυτό που έγραψες Βασίλη. Όμως μετά από μια δεκαετία( και περισσότερο) ,παντελούς απραξίας στις ένοπλες Δυνάμεις, δεν είναι ένα σημάδι αλλαγής, η απόκτηση των ραφαλ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; Επίσης η αναβάθμιση των F16 σε επίπεδο Viber? Γίνονται κινήσεις. Όχι στο επίπεδο που θα θέλαμε; Ναι συμφωνώ. Μα αυτοί που διαχειρίζονται τα οικονομικά ξέρουν καλύτερα από εμένα, ποτέ είναι εφικτό κάτι και πότε όχι. Αυτό που θα ήθελα να δω στη χώρα μας, είναι το ξεσκαρταρισμα της εφεδρείας, αναδιοργάνωση και συντονισμός. Μα το σημαντικότερο όλων είναι η εθνική συμφιλίωση. Δεν πήγαμε ποτέ μπροστά διαιρεμένοι.
 
Συμφωνώ απολύτως με αυτό που έγραψες Βασίλη. Όμως μετά από μια δεκαετία( και περισσότερο) ,παντελούς απραξίας στις ένοπλες Δυνάμεις, δεν είναι ένα σημάδι αλλαγής, η απόκτηση των ραφαλ σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα; Επίσης η αναβάθμιση των F16 σε επίπεδο Viber? Γίνονται κινήσεις. Όχι στο επίπεδο που θα θέλαμε; Ναι συμφωνώ. Μα αυτοί που διαχειρίζονται τα οικονομικά ξέρουν καλύτερα από εμένα, ποτέ είναι εφικτό κάτι και πότε όχι. Αυτό που θα ήθελα να δω στη χώρα μας, είναι το ξεσκαρταρισμα της εφεδρείας, αναδιοργάνωση και συντονισμός. Μα το σημαντικότερο όλων είναι η εθνική συμφιλίωση. Δεν πήγαμε ποτέ μπροστά διαιρεμένοι.
Δεν είμαι στρατιωτικός αλλά Bill λατρεύει Scalp Naval στις Belharra.

Ναι γίνονται βήματα και χαίρομαι πολύ.
Όταν φτάσει εκείνη η ώρα ελπίζω να πατήσουμε όσο γρήγορα πρέπει την σκανδάλη.
Μόνο αυτό θα μας σώσει.
 
Δεν είμαι στρατιωτικός αλλά Bill λατρεύει Scalp Naval στις Belharra.

Ναι γίνονται βήματα και χαίρομαι πολύ.
Όταν φτάσει εκείνη η ώρα ελπίζω να πατήσουμε όσο γρήγορα πρέπει την σκανδάλη.
Μόνο αυτό θα μας σώσει.
Αυτοί που δεν θα διστάσουν είναι οι Τούρκοι κ όχι εμείς...είναι ετοιμοπόλεμοι...θυμήσου τον Κύπριο πως ο Τούρκος του έριξε στο ψαχνό αν ήταν εδώ κάτι τέτοιο η εντολή θα ερχόταν μετά από 24 ώρες κ ζήτημα αν ρίχναμε ψαχνό‼️
 
Αυτοί που δεν θα διστάσουν είναι οι Τούρκοι κ όχι εμείς...είναι ετοιμοπόλεμοι...θυμήσου τον Κύπριο πως ο Τούρκος του έριξε στο ψαχνό αν ήταν εδώ κάτι τέτοιο η εντολή θα ερχόταν μετά από 24 ώρες κ ζήτημα αν ρίχναμε ψαχνό‼️
Σε καθε πορεια, σε καθε συλλαλητηριο καιγονται ελληνικες σημαιες. Την περιοδο του 2ου ΠΠ καξ της γαμημενης κατοχης, το Μνημειο Του Αγνωστου Στρατιωτη δεν εμεινε δευτερολεπτο χωρις φρουρα. Πριν μερικα χρονια, προσφατα δεν θυμαμαι ποτε ακριβως, τουςπηραν αρον αρον τους ευζωνους για να μη τους λιντσαρουν.
Τι να λεμε τωρα!!!!
 
Αυτοί που δεν θα διστάσουν είναι οι Τούρκοι κ όχι εμείς...είναι ετοιμοπόλεμοι...θυμήσου τον Κύπριο πως ο Τούρκος του έριξε στο ψαχνό αν ήταν εδώ κάτι τέτοιο η εντολή θα ερχόταν μετά από 24 ώρες κ ζήτημα αν ρίχναμε ψαχνό‼️
Το ετοιμοπόλεμοι Γιάννη μη το λες. Στον τουρκικό στρατό υπάρχει τρομοκρατια
 
Δεν είμαι στρατιωτικός αλλά Bill λατρεύει Scalp Naval στις Belharra.

Ναι γίνονται βήματα και χαίρομαι πολύ.
Όταν φτάσει εκείνη η ώρα ελπίζω να πατήσουμε όσο γρήγορα πρέπει την σκανδάλη.
Μόνο αυτό θα μας σώσει.
Δεν αφηνουν οι Αμερικανοι να εχουν οι Ελληνικες belharra scalp naval ουτε καν εκτοξευτη γιατι θεωρηται στρατηγικο οπλο, και στη θεση τους μπαινουν αντιαεροπορικοι πυραυλοι ASTER 30 εμβέλειας 120 χλμ. Scalp Naval μονο στα rafale που τους εχουμε απο τα miraz και ειναι μικροτερης εμβελειας απο τη ναυτικη εκδοση που θα ειχαν οι belharra.Οι scalp naval ειναι συνεργασια Γαλλων και Αμερικανων, και η αρνηση των Αμερικανων ηταν και η αιτια της καθυστερησης στη συμφωνια για τοις φρεγατες.
 
Νάσαι καλά ρε Γιώργο, γιαυτό έγραψα να είμαστε επιφυλακτικοι σε ότι μας σερβίρουν και να κρίνουμε κυρίως εκ του αποτελέσματος. Α ς μεγάλωνε την χώρα έστω κατά ένα χιλιόμετρο οποιοσδήποτε και ας ήταν από το τουρκμενισταν, εγώ θα τον υποστήριζα, γιατί μειώνοντας τον Βενιζέλο και ψηφίζοντας οποιονδήποτε από τους πρωθυπουργους της μεταπολιτευσης συνιστά τουλάχιστον νοητική καθυστέρηση.
 
Εγώ όταν ακούω για Εβραίους, σιωνιστές και διάφορα τέτοια με αφήνει αδιάφορο. Δεν με ενδιαφέρει αν ήταν Εβραίος ο Βενιζέλος. Απλά δεν μπορώ να δώσω μυθικές διαστάσεις σε κανέναν. Ο Βενιζέλος ήταν ένας καλός πολιτικός. Ο Βασιλιάς Κωνσταντίνος ήταν Ο αρχηγός του στρατεύματος. Δεν θα μπορούσε ο Βενιζέλος σαν Βενιζέλος να πάρει το στράτευμα και να το οδηγήσει στη Νίκη και δεν θα μπορούσε ο αρχηγός του στρατεύματος και μετέπειτα Βασιλιάς της Ελλάδας να πολεμάει και παράλληλα να επικοινωνεί και να λύνει προβλήματα με τις κυβερνήσεις των μεγάλων δυνάμεων πάνω και κάτω από το τραπέζι. Η επιτυχία του διπλασιασμού της Ελλάδας ήρθε χάρη στη εν τέλει σωστή συνεργασία του Βασιλιά, του διαδόχου- αρχηγού του στρατεύματος και του πρωθυπουργού και βεβαίως χάρη στη λεβεντια του γενναίου Ελληνικού λαού. Αυτό πιστεύω.
 
Back
Top