ΟΠΛΑ ΜΕΓΆΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Η επιτυχία του διπλασιασμού της Ελλάδας ήρθε χάρη στη εν τέλει σωστή συνεργασία του Βασιλιά, του διαδόχου- αρχηγού του στρατεύματος και του πρωθυπουργού και
Εδώ είναι όλη η διαφωνία μου Κώστα. Ανάμεσα σε βασιλιά και Βενιζέλο,μόνο σύμπνοια και συνεργασία δεν υπήρξε, οι <ωριμοτεροι > από εμάς στην επαρχια που πρόλαβαν τα μικτά καρα με έναν γάιδαρο και μία αγελάδα, θα θυμούνται πόσο ακατόρθωτο ήταν να κρατηθούν στην επιθυμητή πορεία.
 
Εδώ είναι όλη η διαφωνία μου Κώστα. Ανάμεσα σε βασιλιά και Βενιζέλο,μόνο σύμπνοια και συνεργασία δεν υπήρξε, οι <ωριμοτεροι > από εμάς στην επαρχια που πρόλαβαν τα μικτά καρα με έναν γάιδαρο και μία αγελάδα, θα θυμούνται πόσο ακατόρθωτο ήταν να κρατηθούν στην επιθυμητή πορεία.
Σεβαστή η άποψη σου Λευτέρη, θα το ερευνήσω περισσότερο.
 
Εγώ όταν ακούω για Εβραίους, σιωνιστές και διάφορα τέτοια με αφήνει αδιάφορο. Δεν με ενδιαφέρει αν ήταν Εβραίος ο Βενιζέλος. Απλά δεν μπορώ να δώσω μυθικές διαστάσεις σε κανέναν. Ο Βενιζέλος ήταν ένας καλός πολιτικός. Ο Βασιλιάς Κωνσταντίνος ήταν Ο αρχηγός του στρατεύματος. Δεν θα μπορούσε ο Βενιζέλος σαν Βενιζέλος να πάρει το στράτευμα και να το οδηγήσει στη Νίκη και δεν θα μπορούσε ο αρχηγός του στρατεύματος και μετέπειτα Βασιλιάς της Ελλάδας να πολεμάει και παράλληλα να επικοινωνεί και να λύνει προβλήματα με τις κυβερνήσεις των μεγάλων δυνάμεων πάνω και κάτω από το τραπέζι. Η επιτυχία του διπλασιασμού της Ελλάδας ήρθε χάρη στη εν τέλει σωστή συνεργασία του Βασιλιά, του διαδόχου- αρχηγού του στρατεύματος και του πρωθυπουργού και βεβαίως χάρη στη λεβεντια του γενναίου Ελληνικού λαού. Αυτό πιστεύω.
Έκανε αρκετά φάλτσα ο Κωνσταντίνος ευτυχώς που υπήρχε και ο Βενιζέλος που τα διόρθωνε καθότι πιο ρεαλιστής και οξυδερκής
Εάν δεις στους δεύτερους βαλκανικούς πόσο εξυπνα χειρίστηκε το θέμα της ανακωχής η κυβέρνηση και την έκλεισε πραγματικά στο παρά ένα πιάνοντας κυριολεκτικά στον ύπνο τους βουλγαρους μετα απο ήττα μάλιστα των ελληνικών στρατευμάτων εξαιτίας της ξεροκεφαλιας του Κωνσταντίνου που έλεγε ότι η ανακωχή θα γίνει όταν φτάσουμε στην Σόφια
Φυσικά και αυτός είχε σημαντικό ρόλο αλλά ο πρωτεργάτης ήταν ο Βενιζέλος, και επί του πεδίου που έδινε και το αίμα του ο ελληνικός λαός όπως έγραψες και εσύ
 
Οταν πηγαινα στο δημοτικο, στο βιβλιο της ιστοριας εγραφε οτι την επανασταση του 21 την οργανωσε και την ξεκινησε η φιλικη εταιρεια οι οποιοι λεει ηταν ΤΕΚΤΟΝΕΣ, αυτο το τεκτονες τοτε βεβαια στην ηλικια που ημουνα δεν καταλαβαινα τι σημαινει, τωρα μη μου ζητηστε να σας βρω το βιβλιο του δημοτικου και μη μου πειτε οτι δε λεει τιποτα αυτο.Για μενα μετα τον Καποδιστρια δεν ξαναειχαμε πραγματικα πατριωτη στην εξουσια της χωρας και ο συγκεκριμενος ηξερε ποια θα ειναι η τυχη του.
 
Οταν πηγαινα στο δημοτικο, στο βιβλιο της ιστοριας εγραφε οτι την επανασταση του 21 την οργανωσε και την ξεκινησε η φιλικη εταιρεια οι οποιοι λεει ηταν ΤΕΚΤΟΝΕΣ, αυτο το τεκτονες τοτε βεβαια στην ηλικια που ημουνα δεν καταλαβαινα τι σημαινει, τωρα μη μου ζητηστε να σας βρω το βιβλιο του δημοτικου και μη μου πειτε οτι δε λεει τιποτα αυτο.Για μενα μετα τον Καποδιστρια δεν ξαναειχαμε πραγματικα πατριωτη στην εξουσια της χωρας και ο συγκεκριμενος ηξερε ποια θα ειναι η τυχη του.
Έτσι ακριβώς ήξερε την τύχη του αλλλλλλα η αισθηση του προς το καθήκον του ‼️ δεν του άφηνε καμία επιλογή‼️για τον Πλαστήρα τον δικό μας τι λέτε βρε παίδες‼️❓
 
Έτσι ακριβώς ήξερε την τύχη του αλλλλλλα η αισθηση του προς το καθήκον του ‼️ δεν του άφηνε καμία επιλογή‼️για τον Πλαστήρα τον δικό μας τι λέτε βρε παίδες‼️❓
Πατριώτης,τίμιος από τους λίγους που ασχολήθηκαν με την πολιτική και δεν πλούτισαν,επίσης ήθελε πραγματικά την συμφιλίωση μετά τον εμφύλιο αλλά δεν τον άφησαν
 
...στο βιβλιο της ιστοριας εγραφε οτι την επανασταση του 21 την οργανωσε και την ξεκινησε η φιλικη εταιρεια ...
Δακτυλιδι χρυσο με τα συμβολα της φιλικης εταιρειας και κρυφη θηκη με δηλητηριο για να αυτοκτονησει ο κατοχος σε περιπτωση συλληψης και βασανιστηριων.
Του Γεωργιου Αινιανος.

ΑΙΝΙΑΝΟΣ.jpg

ΑΙΝΙΑΝΟΣ 1.jpg
 
Δακτυλιδι χρυσο με τα συμβολα της φιλικης εταιρειας και κρυφη θηκη με δηλητηριο για να αυτοκτονησει ο κατοχος σε περιπτωση συλληψης και βασανιστηριων.
Του Γεωργιου Αινιανος.

View attachment 45148

View attachment 45149
Αυτό δλδ τι λέει? Ότι λέω ψέματα για το βιβλίο της ιστορίας?Τον Κολοκοτρώνη δεν τον φιλακισαν?Η πραγματική αλήθεια είναι διαφορετική από αυτή που σκόπιμα μας μαθαίνουν.Για να μη μιλήσουμε για τους ξενοφερτους βασιλιάδες....
 
Αυτό δλδ τι λέει? Ότι λέω ψέματα για το βιβλίο της ιστορίας?Τον Κολοκοτρώνη δεν τον φιλακισαν?Η πραγματική αλήθεια είναι διαφορετική από αυτή που σκόπιμα μας μαθαίνουν.Για να μη μιλήσουμε για τους ξενοφερτους βασιλιάδες....
Γιατι εξαπτεσαι Γιωργο?
Με την ευκαιρια που αναφερες την φιλικη εταιρια ανεβασα αυτο.
Ποιος ειπε οτι λες ψεματα?
 
Και η φιλόμουσος εταιρεία υπήρξε (Αθήνας και Βιέννης) και το ελληνογλωσσσο ξενοδοχείο και η φιλική εταιρεία. Ίσως υπήρξαν κ άλλες που δεν γνωρίζω. Ήταν αδύνατο να έρθουν σε συνεννόηση οι άνθρωποι, εντός της οθωμανικής αυτοκρατορίας χωρίς μυστικότητα και συνομωτικους κανόνες. Μην ξεχνάμε ότι αν αντιλαμβάνονταν οι τουρκοι κάτι, η τιμωρία δεν θα ήταν φυλακή αλλά βασανιστήρια και θάνατος. Σίγουρα και οι οθωμανικές αρχές δεν πετούσαν χαρταετό, θα είχαν υπηρεσίες πληροφοριών.
 
Γιατι εξαπτεσαι Γιωργο?
Με την ευκαιρια που αναφερες την φιλικη εταιρια ανεβασα αυτο.
Ποιος ειπε οτι λες ψεματα?
Το θέμα είναι να βρούμε αξιόπιστες πηγές για την Ελληνική ιστορία και όχι για τα αχρειαστα αξεσουαρ των τεκτονων....
 
Last edited:
Back
Top