ΟΠΛΑ ΜΕΓΆΛΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ

Αξιζει να δουμε λιγο την προελευση και το μηχανισμο του για την τουε εποχη
Πως γινοταν η πειριστροφη των καννων για αναφλεξη;
Η μηπως εριχναν και οι 7 καννες μαζι;
Αν εριχνε μαζι και τις 7 κανες, προκειται για οπλο διασπορας.
Εξυπνο για μαχη απο κοντα!
Σιγα σιγα θα βρουμε πληροφοριες και πολλα οπλα.
Να ακουμπησουμε λιγο τις ριζες μας...
 
Αν εριχνε μαζι και τις 7 κανες, προκειται για οπλο διασπορας.
Εξυπνο για μαχη απο κοντα!
Σιγα σιγα θα βρουμε πληροφοριες και πολλα οπλα.
Να ακουμπησουμε λιγο τις ριζες μας...
Είχα ξανακούσει για το επτάκαννο του Κανάρη (πρέπει να το είχα δει στην τηλεόραση πολύ παλαιότερα) αλλά δεν είχα καταλάβει πώς έριχνε. Μάλλον όλες μαζί !!! Βρήκα στο ίντερνετ αυτό, είναι αρκετά παλαιότερο, και με τσακμακόπετρα κι όχι καψούλι. Δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Nock_gun
Υ.Γ. Πάντως δεν νομίζω να περιστρέφονταν οι κάννες, γιατί έχει από κάτω προσαρμοσμένη και την τουφεκόβεργα ...
Αν και είχαν κατασκευαστεί κυρίως πιστόλια, με πολλές κάννες, περιστρεφόμενες όπως ο μύλος των περιστρόφων, τα λεγόμενα pepper-box
 
Είχα ξανακούσει για το επτάκαννο του Κανάρη (πρέπει να το είχα δει στην τηλεόραση πολύ παλαιότερα) αλλά δεν είχα καταλάβει πώς έριχνε. Μάλλον όλες μαζί !!! Βρήκα στο ίντερνετ αυτό, είναι αρκετά παλαιότερο, και με τσακμακόπετρα κι όχι καψούλι. Δεν ξέρω αν έχουν κάποια σχέση ...
https://en.wikipedia.org/wiki/Nock_gun
Υ.Γ. Πάντως δεν νομίζω να περιστρέφονταν οι κάννες, γιατί έχει από κάτω προσαρμοσμένη και την τουφεκόβεργα ...
Αν και είχαν κατασκευαστεί κυρίως πιστόλια, με πολλές κάννες, περιστρεφόμενες όπως ο μύλος των περιστρόφων, τα λεγόμενα pepper-box
Αυτο ειδα και εγω Στελιο η αληθεια και θεωρησα οτι μαλλον ολες μαζι ριχνανε
Αλλα και παλι επρεπε να ρωτησω εφοσον πρωτη φορα το βλεπω το οπλο:)
 
Ξέρουμε όλες τις μάρκες... Ιταλικές, Αμερικανικές, Ισπανικές, Τουρκικές....
Τους μηχανισμούς τους, κλπ...
Σκέφτηκα να μάθω λίγο και για τα όπλα χάρη στα οποία είμαι τώρα ελεύθερος και Έλληνας.
Όλα τα όπλα έχουν μια Α αξία... αν έχεις χρήμα τα αγοράζεις....
Εδώ μιλάμε για όπλα ανεκτίμητης αξίας... όπλα που όσα λεφτά και να δώσεις δεν αγοράζονται....
ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗΣ

Screenshot_20220310_164655.jpg
ΠΙΣΤΟΛΑ ΚΑΡΑΙΣΚΑΚΗ 1.jpg
 
Αξιζει να δουμε λιγο την προελευση και το μηχανισμο του για την τουε εποχη
Πως γινοταν η πειριστροφη των καννων για αναφλεξη;
Η μηπως εριχναν και οι 7 καννες μαζι;
Πιθανότατα το γυρναγες εσύ σαν περίστροφο....
 
Παπάρια....τφεκ....φάση θα ήταν, οι κάνες να περιστρέφονταν σαν μύλος περιστροφου‼️εκτός κ αν....αυτές οι 7 κάνες με μια απόκλιση απ' την ευθεία(περιφερειακές) κάλυπταν μια ακτίνα 2 μέτρων ας πούμε....σαν ομπρέλα....εκεί μετράει ,σαν φορητό κανόνι...που λειτουργεί ως χειροβομβίδα ‼️
 
Παπάρια....τφεκ....φάση θα ήταν, οι κάνες να περιστρέφονταν σαν μύλος περιστροφου‼️εκτός κ αν....αυτές οι 7 κάνες με μια απόκλιση απ' την ευθεία(περιφερειακές) κάλυπταν μια ακτίνα 2 μέτρων ας πούμε....σαν ομπρέλα....εκεί μετράει ,σαν φορητό κανόνι...που λειτουργεί ως χειροβομβίδα ‼️
Θέλουμε συγκέντρωση φίλε, όχι διασπορά.
 
Back
Top