Ξηρά τροφή

Την είχα δώσει εγώ σε ιχνηλατες. σε όλα τα σκυλιά μου είχε πολύ καλό αποτέλεσμα εκτός από ένα που έβγαζε υπερβολικά σκληρά κοπρανα και αναγκαστικά την άλλαξα.
 
Ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που τη δίνει τώρα ώστε αν μπορεί στον κόπο να βγάλει μια φωτογραφία των κροκετών.
Πήρα τα ίδιο ακριβώς προϊόν από 2 διαφορετικούς προμηθευτές αλλά μου φάνηκε ότι οι κροκέτες μεταξύ των δυο προμηθευτών, έχουν διαφορετικό σχήμα και μυρωδιά. Λέτε να είναι λόγω διαφορετικής παρτίδας ή να πάει ο νους μου ότι ακόμη και στις σκυλοτροφές βγαίνουν μαϊμού προϊόντα; .xm.
 
Μήπως κάποιος συνάδελφος δίνει την παρακάτω τροφή;
https://www.brit-petfood.com/gr///node/9716/
Μιλάς για την Sport και όχι άλλο τύπο; Ρωτώ γιατί στην Adult αλλάζει μέγεθος και χρώμα από S σε M και L. Η Sport είναι πάντα ίδια. Αν έχεις το τέλος από το τσουβάλι που χρησιμοποιούσες για μήνα και το συγκρίνεις με φρεσκοανοιγμένο θα βρεις μια μικρή διαφορά στο χρώμα που οφείλετε στην οξείδωση και ίσως λίγο πιο έντονη μυρωδιά, Το σχήμα μέχρι τώρα ήταν πάντα σαν την μπάλα του ράγγμπι. Την Δευτέρα θα παραλάβει ο γείτονας μου, θα την δω και θα σου πω αν άλλαξε πρόσφατα.
 
Μιλάς για την Sport και όχι άλλο τύπο; Ρωτώ γιατί στην Adult αλλάζει μέγεθος και χρώμα από S σε M και L. Η Sport είναι πάντα ίδια. Αν έχεις το τέλος από το τσουβάλι που χρησιμοποιούσες για μήνα και το συγκρίνεις με φρεσκοανοιγμένο θα βρεις μια μικρή διαφορά στο χρώμα που οφείλετε στην οξείδωση και ίσως λίγο πιο έντονη μυρωδιά, Το σχήμα μέχρι τώρα ήταν πάντα σαν την μπάλα του ράγγμπι. Την Δευτέρα θα παραλάβει ο γείτονας μου, θα την δω και θα σου πω αν άλλαξε πρόσφατα.
Ναι κ. Γιάννη μόνο για την Sport μιλάω. Πράγματι η πρώτη ήταν ακριβώς σαν την μπάλα του ράγγμπι και σκούρο χρώμα. Από την αρχή μέχρι το τέλος του τσουβαλιού. Σ΄αυτό που πήρα τώρα, δεν είναι καλοσχηματισμένη μπάλα του ράγγμπι (δείχνει ότι έγινε προσπάθεια αλλά όχι ακριβώς με το ίδιο αποτέλεσμα), επίπεδη, πιο ανοιχτόχρωμη και έχει έντονη μυρωδιά (σκυλοτροφής και όχι άσχημη) ενώ τα παλιότερα τσουβάλια δεν είχαν αυτή την μυρωδιά. Δυστυχώς δεν έχω καθόλου από την προηγούμενη αλλά έβγαλα φωτό από την καινούρια:


gifs upload
 
Έτσι ήταν και παλαιότερα. Σαν μπάλα πεπλατυσμένη σε δύο πλευρές. Η τομή στη μέση δεν έχει σχήμα κύκλου. Είναι φυσικό αφού η κροκέτα δεν σχηματίζεται με καλούπι. Το ότι δεν είναι όλες οι κροκέτες στο ίδιο ακριβώς σχήμα το διαπιστώνεις και στη φωτογραφία σου από το νέο σου τσουβάλι. Για περισσότερη σιγουριά θα δω τη νέα παραλαβή και θα σου πω.
 
οκ. Ευχαριστώ πολύ κ. Γιάννη
Θα βοηθούσε βέβαια κα ι μια δεύτερη δική μου φωτό από την προηγούμενη τροφή αλλά δυστυχώς δεν είχα σκεφτεί να το κάνω πριν τελειώσει. .hair.
Για την ιστορία, μπορώ να πω πως η προηγούμενη τροφή ήταν όμοια με αυτήν της παρακάτω φωτό και αν δεν με ξεγελά το μάτι μου, έχει διαφορά με την τωρινή φωτό που πόσταρα πριν.
bp-sport.jpg

https://animail.se/brit-premium-dog-sport-15-kg.html
 
Last edited:
η συγκεκριμενη απο κοπρανα πως παει? γενικα εντυπωσεις απο κρυο σε συμπεριφορα στους σκυλους?
Γεια σου Αντώνη,

Αυτό που ρωτάς έχει υποκειμενικότητα. Δηλαδή, κάθε σκύλος μπορεί να αφομοιώνει ή μη, μια τροφή διαφορετικά από άλλους. Όπως επίσης, η υπερβολική ποσότητα ή η σίτιση σκύλων που στην πραγματικότητα δεν χρειάζονται "υψηλής ενέργειας" τροφή, είναι αναμενόμενο να δίνει πολλά κόπρανα ή ασχημάτιστα.

Αν διαβάσεις την σύστασή της (τα προϊόντα αναγράφονται κατά σειρά περιεκτικότητας) αλλά και τις αναλογίες πρωτεϊνών και λίπους θα δεις πως είναι μια τροφή για δραστήριους σκύλους μέσης προς καλής κατηγορίας ΑΛΛΑ, πολύ καλή για την τιμή της.

Μια τροφή για να εξακριβώσω αν ταιριάζει στους σκύλους μου πρέπει να την δοκιμάσω τουλάχιστον για ένα μήνα. Πρέπει να είναι πολύ χάλια μια τροφή για να μου δείξει στη βδομάδα πως δεν την ανέχεται το πεπτικό σύστημα των σκύλων μου και πάλι δεν θα ξέρω τι επιπτώσεις θα φέρει στη φυσική τους κατάσταση. Η ολοκληρωμένη κρίση μου θα διαμορφωθεί με τις αλλαγές των εποχών, με εγκυμοσύνες κλπ.

Σου παραθέτω τα σχετικά, αντιγραμμένα από το site του εισαγωγέα:
Κοτόπουλο (45 %), ρύζι, καλαμπόκι, σιτάρι, λίπος πουλερικών (με τοκοφερόλη), λάδι σολομού, μαγιά μπύρας, φυσικά βελτιωτικά γεύσης, εκχυλίσματα βοτάνων & φρούτων (300 mg/kg), αποξηραμένα μήλα, μεταλλικά στοιχεία, mannan- ολιγοσακχαρίτες (150 mg/kg), fructo-ολιγοσακχαρίτες (100 mg/kg), εκχυλίσματα yucca (80 mg/kg), οργανικός χαλκός, οργανικός ψευδάργυρος, οργανικό σελήνιο.
ΣΥΝΘΕΣΗ ΑΝΑ 1 KG: πρωτεΐνη 30 %, λίπος 20 %, υγρασία 10 %, τέφρα 6,8 %, ίνες 2,2 %, ασβέστιο 1,6 %, φώσφορος 1,2 %, θερμιδική αξία 4 382 kcal
ΠΡΟΣΘΕΤΑ ΘΡΕΠΤΙΚΑ ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ ΑΝΑ 1 KG: βιταμίνη A 15 000 IU, βιταμίνη D3 1 500 IU, βιταμίνη E (α-τοκοφερόλη) 500 mg, σίδηρος 80 mg, ψευδάργυρος 70 mg, μαγνήσιο 36 mg, χαλκός 20 mg, ιώδιο 0,65 mg, σελήνιο 0,2 mg
 
Ρώτησα μήπως υπάρχει κάποιος συνάδελφος που τη δίνει τώρα ώστε αν μπορεί στον κόπο να βγάλει μια φωτογραφία των κροκετών.
Πήρα τα ίδιο ακριβώς προϊόν από 2 διαφορετικούς προμηθευτές αλλά μου φάνηκε ότι οι κροκέτες μεταξύ των δυο προμηθευτών, έχουν διαφορετικό σχήμα και μυρωδιά. Λέτε να είναι λόγω διαφορετικής παρτίδας ή να πάει ο νους μου ότι ακόμη και στις σκυλοτροφές βγαίνουν μαϊμού προϊόντα; .xm.
Επανέρχομαι στο θέμα μου και για την ιστορία να αναφέρω πως στο σακί που βρήκα της προηγούμενη τροφής που πήρα υπήρχε μαζί με την ημ. ληξης και ένας άλλος κωδικός (υποψιάζομαι αρ. παρτίδας LOT) με πρώτους χαρακτήρες τους CT (πρώτη φωτό) ενώ στο σακί της νέας τροφής υπάρχει μόνο η ημ. λήξης (δεύτερη φωτό)...


screenshot
 
Μου είπανε χτες για μια premium ξηρά τροφή ελληνικής παρασκευής. Το κοίταξα λίγο και έχει ένα ωραίο σύστημα συνδρομής με δωρεάν μεταφορικά και αντικαταβολή και αρκετά καλή τιμή. Οι συσκευασίες χωρίζονται σε 5κιλα για να μην μπαγιατευει.
Από συστατικά είναι παρόμοια με αυτές που έδινα μέχρι τώρα.
Αξίζει να στηρίξουμε μια ελληνική προσπάθεια αρκεί να αξίζει.
http://www.mojestik.gr/product/medium
Πώς σας φαίνεται σαν σύσταση; Την έχει δοκιμάσει κάποιος;
 
Back
Top