Ξηρά τροφή

Μίλαγα τις προάλλες με ενα φίλο που εχει ενα λυκόσκυλο, και μου εξηγούσε τα οφέλη απο την ωμή τροφή , κοινώς BARF, με την οποία ταΐζει τον σκύλο του...
Την χρησιμοποιεί κανείς απο τους φίλους στο forum ???
 
Όσον αφορά το νερό στην τροφή, το κάνω όταν έχουμε παγωνιές για να αποφύγω το ενδεχόμενο να παγώσει το νερό τους χωρίς να προλάβουν πιούν όσο χρειάζονται...
 
Προσωπική άποψη το χειρότερο μαγειρευτό είναι ανώτερο από την καλύτερη σκυλοτροφή. Από τις γνωστές σκυλοτροφές θεωρώ την Royal Canin ως μία από τις καλύτερες αν όχι την καλύτερη.
 
χμμμ για το πρώτο, χμμμ και για το δεύτερο.
Για το πρώτο. Εννοώ πως το χειρότερο μαγειρευτό είναι συνήθως κόκαλα και πέτσες (υπόλοιπα χασάπικου) μαγειρεμένα με ρύζι ή μακαρόνια ή/και αποφάγια. Ε αυτή η διατροφή δεν είναι καλύτερη από την Royal Canin.
Για το δεύτερο. Το καλύτερη έχει δύο σκέλη, να είναι όντως ποιοτική και να ανταποκρίνεται στην τιμή της. Κατά την γνώμη μου υπάρχουν καλύτερες.
 
Όχι σε καμία περίπτωση...!Το σωστό μαγειρευτό ΙΣΩΣ είναι καλύτερο από μία ισορροπημένη πολύ καλή ξηρά τροφή!Τα υπόλοιπα όχι...!Δέχομαι ότι η πλειονότητα των ξηρών τροφών είναι χείριστης ποιότητας!Το σωστό μαγειρευτό το έχουμε αναφέρει πως είναι 70% κρέας λίγο βρασμένο,15% λαχανικά το ίδιο βρασμένα και 15% ρύζι πολύ καλά βρασμένο!Το μαγειρευτό του τύπου όπως αναφέρει και ο κύριος Νικολακόπουλος πέτσες,κόκαλα,αποφάγια,υπολείμματα κρέατος,αυγά,λάδι,ψωμιά με σάλτσες κλπ κλπ είναι ανώφελο για τον σκύλο μας!Πολλοί βέβαια λένε,εγώ μια χαρά το βλέπω,παχύ είναι,τρελαίνεται όταν του το δίνω και άλλα δίαφορα τέτοια!Δεν πρέπει να αντιμετωπίζουμε τον σκύλο σαν άνθρωπο,ότι ίσως κάνει καλό σε εμάς ή θα άρεσε σε εμάς...δεν κάνει καλό στον σκύλο!Έχουμε εντελώς διαφορετικό πεπτικό σύστημα και μεταβολισμό σε σχέση με τον σκύλο!Το κακό με την κακή διατροφή(μαγειρευτό ή ξηρά τροφή) είναι πως τα προβλήματα εμφανίζονται μακροχρόνια και τα μειονεκτήματα δρουν συσσωρευτικά σε βάθος χρόνου,ούτε σε ένα μήνα ούτε σε ένα χρόνο!Ίσως και σε επόμενη γενιά,αλλά τότε ποιος θα σκεφτεί και θα παρα-δεχθεί ότι οφείλεται σε κακή διατροφή!Μην ξεχνάμε άλλο το επιβιώνω άλλο το ζω άλλο το ευημερώ...και οι σκύλοι εργασίας για να αποδίδουν πρέπει να ευημερούν πιστεύω!
 
χμμμ για το πρώτο, χμμμ και για το δεύτερο.
Για το πρώτο. Εννοώ πως το χειρότερο μαγειρευτό είναι συνήθως κόκαλα και πέτσες (υπόλοιπα χασάπικου) μαγειρεμένα με ρύζι ή μακαρόνια ή/και αποφάγια. Ε αυτή η διατροφή δεν είναι καλύτερη από την Royal Canin.
Για το δεύτερο. Το καλύτερη έχει δύο σκέλη, να είναι όντως ποιοτική και να ανταποκρίνεται στην τιμή της. Κατά την γνώμη μου υπάρχουν καλύτερες.
Καλησπέρα! Όχι δεν εννοούσα αυτού του είδους το μαγειρευτό... :) . Όσον αφορά την τιμή της Royal Canin το κόστος είναι κάτω από 50 ευρώ η 15kg συσκευασία. Μπορείτε να αναφέρετε κάποιες καλές/καλύτερες?
 
Καλησπέρα παρέα. Μεγάλο κεφάλαιο και αυτό με τις τροφές. Ο καθενας μεσα απο προσωπικες εμπειρίες κρίνει τη ειναι καλύτερο για το σκυλι του. Προσωπικη μου άποψη είναι ότι πρέπει τα σκυλια μας, ειδικά τα κυνηγοσκυλα που κανουν πολλά χιλιόμετρα κάτω από αντίξοες συνθήκες, να τα βλέπουμε σαν "αθλητές". Δεν γίνεται να έχεις την απαίτησει απο ενα σκυλί το οποίο ταιζεις κακής ποιοτητας ξηρα τροφή ή αποφάγια με ψωμιά να σου αποδώσει τα μέγιστα σ'ενα πολύωρο κυνήγι, αν το κάνει θα το κάνει λογω πάθους για κυνήγι,αλλά αυτό το σκυλί έχει ημερομηνία λήξης. Ο κτηνίατρος μου λεει:απο την τροφή που ταιζουν βλέπει πόσο αγαπούν τα σκυλια τους. Και άσχετο βέβαια αλλα το ακούω συχνα: ο σκύλος δεν είναι εργαλείο αλλά σύντροφος. Αυτά κανουν όλοι τη δύσκολη "δουλειά" αλλά δεν ειναι εργαλεία.
 
Για το δεύτερο. Το καλύτερη έχει δύο σκέλη, να είναι όντως ποιοτική και να ανταποκρίνεται στην τιμή της. Κατά την γνώμη μου υπάρχουν καλύτερες.

εε ριξε και την δικη σου αποψη να παρουμε και εμεις καμια συμβουλη. να εχουμε και την δικη σου εναλλακτικη..xm.
 
εε ριξε και την δικη σου αποψη να παρουμε και εμεις καμια συμβουλη. να εχουμε και την δικη σου εναλλακτικη..xm.
Αυτή την εποχή ταΐζω φυσική τροφή. Πολύ καλές ξηρές τροφές που έχω χρησιμοποιήσει στο παρελθόν σε υψηλή τιμή είναι η Orijen λίγο φθηνότερα από τον ίδιο κατασκευαστή την Acana. Πιο πρόσφατα και ακόμη φθηνότερα 'έδινα την εξαιρετική για την τιμή της Forza 10. Αυτή την στιγμή δίνω στα κουταβάκια και την μάνα την starter puppy της Forza 10. Μεταξύ της εποχής που έδινα σε μερικούς σκύλους μου Orijen και σε άλλους Acana (ανάλογα με τις δραστηριότητές των) και της Forza10 για ένα μικρό χρονικό διάστημα δοκίμασα μία οικονομικότερη τροφή την Atletic dog (plus al cavallo) ικανοποιητική για την τιμή της.
 
ωραιος!! μια ακομη πολυτιμη συμβουλη.
τωρα καποιος φιλος κυνηγοςς,με πολλα χρονια πειρα, μου ειπε πως καπου στην δραμα κοντα, εχει καποιον που φτιαχνει με κρεας τροφες ομες κατεψυγμενες. και περνει απο εκει. και σε καλη τιμη, και πολυ καλα αποτελεσματα.
 
Ξέρω για Λάρισα, για Δράμα δεν έχω ακούσει. Οι τιμές είναι καλές αλλά προτιμώ να "κοπεί παρουσία του πελάτη" για να ξέρω τι και πόσο δίνω.
 
Θα ήταν καλή μια τροφή αν το πρώτο της συστατικό στη σύνθεση είναι το Υδρολυμένο κοτόπουλο, δεύτερο το ρύζι κ.τ.λ. ;
 
Τώρα που είδα το ρύζι, πριν 2-3 μέρες διάβασα ότι το ρύζι περιέχει πολύ αρσενικό, γι' αυτό να μην είναι κύρια τροφή τόσο για τα σκυλιά όσο και για εμάς βέβαια, και πριν το μαγειρέψουμε να το ξεπλένουμε πολύ καλά, φεύγει 30-40% της ποσότητας του αρσενικού... Ή αν μαγειρευτεί στην καφετέρια χάνει μέχρι και το 85% του αρσενικού που περιέχει...
 
Θα ήταν καλή μια τροφή αν το πρώτο της συστατικό στη σύνθεση είναι το Υδρολυμένο κοτόπουλο, δεύτερο το ρύζι κ.τ.λ. ;
Χρήστο, τα συστατικά πρέπει να αναγράφονται με την σειρά ποσοστιαίας περιεκτικότητας. Αυτό που ρωτάς δείχνει πως υπερτερεί το κοτόπουλο (το υδρολυμένο) έναντι του ρυζιού (σε τι μορφή;). Θα πρέπει να συνεκτιμήσεις και πόσους άλλους υδατάνθρακες αναφέρει, ίσως το σύνολο τους να υπερτερεί του κοτόπουλου, είναι και αυτό ένα τέχνασμα για να προέχουν τα ζωικά προϊόντα. Μια τίμια και σίγουρη τροφή όπως οι πρώτες που ανέφερα, Orijen και Acana γράφουν ξεκάθαρα το 60 - 65 'η 80% της τροφής είναι κρέας... ούτε μετρήσεις σε άλευρα ή νωπά ούτε τίποτα.
 
Χρήστο, τα συστατικά πρέπει να αναγράφονται με την σειρά ποσοστιαίας περιεκτικότητας. Αυτό που ρωτάς δείχνει πως υπερτερεί το κοτόπουλο (το υδρολυμένο) έναντι του ρυζιού (σε τι μορφή;). Θα πρέπει να συνεκτιμήσεις και πόσους άλλους υδατάνθρακες αναφέρει, ίσως το σύνολο τους να υπερτερεί του κοτόπουλου, είναι και αυτό ένα τέχνασμα για να προέχουν τα ζωικά προϊόντα. Μια τίμια και σίγουρη τροφή όπως οι πρώτες που ανέφερα, Orijen και Acana γράφουν ξεκάθαρα το 60 - 65 'η 80% της τροφής είναι κρέας... ούτε μετρήσεις σε άλευρα ή νωπά ούτε τίποτα.

Τι θα λέγατε κ. Γιάννη και υπόλοιποι συνάδελφοι για τα παρακάτω χαρακτηρίστηκα μιας τροφής;

ΣΥΝΘΕΣΗ
ΠΡΩΤΕΙΝΗ:
29,00% ΛΙΠΑΡΑ: 16,00% ΚΥΤΤΑΡΙΝΗ: 2,50% ΣΤΑΧΤΗ: 8,00% ΥΓΡΑΣΙΑ: 10,00% ΑΣΒΕΣΤΙΟ: 1,60% ΦΩΣΦΟΡΟΣ: 12,00%
ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Υδρολυμένο κοτόπουλο, ρύζι, παράγωγα σιταριού, πρωτείνη καλαμποκιού, λίπος πουλερικών, λαχανικά, φυσικό άρωμα των πτηνών, προζύμι, ιχθυέλαιο, λιγνοκυτταρίνη, βιταμίνες και μέταλλα, mannan ολιγοσακχαρίτες, εκχύλισμα γιούκα και οξίνιση.
 
Χρήστο, από πλευράς σύνθεσης η αναλογία των πρωτεϊνών και των λιπών είναι η τυπική μιας τροφής για συντήρηση ενηλίκων σκύλων που έχουν ομαλή δραστηριότητα και συνθήκες ζωής. Από πλευράς συστατικών δεν μου αρέσει η περιεκτικότητα σε "υδρολυμένο" κοτόπουλο, όπως δεν μου αρέσει και το άθροισμα των υδατανθράκων. Δεν μου αρέσει ακόμη το γεγονός πως οι πρωτεΐνες εκτός από ζωικές (κοτόπουλο) προέρχονται και από φυτά. Το "παράγωγα σιταριού" μπορεί να είναι αλεύρι αποφλοιωμένου ή ολόκληρου σίτου μπορεί όμως και α είναι σκέτο πίτουρο. Αυτά σημαίνουν πως ο κατασκευαστής "καλύπτει" την σύνθεση... άσε το "φυσικό άρωμα πτηνών". Μπορεί όμως και να είναι κακές μεταφράσεις. Θα πρέπει να βρω όσα περισσότερα στοιχεία μπορώ για αυτή την τροφή και μετά να αποφασίσω αν θα ταίσω τους σκύλους μου. Προσωπικά προτιμώ τροφές χωρίς υποπροϊόντα, χωρίς παράγωγα, και με καθαρά ζωικής προέλευσης πρωτεΐνες.
 
Τι θα λέγατε κ. Γιάννη και υπόλοιποι συνάδελφοι για τα παρακάτω χαρακτηρίστηκα μιας τροφής;

ΣΥΝΘΕΣΗ
ΠΡΩΤΕΙΝΗ:
29,00% ΛΙΠΑΡΑ: 16,00% ΚΥΤΤΑΡΙΝΗ: 2,50% ΣΤΑΧΤΗ: 8,00% ΥΓΡΑΣΙΑ: 10,00% ΑΣΒΕΣΤΙΟ: 1,60% ΦΩΣΦΟΡΟΣ: 12,00%
ΣΥΣΤΑΤΙΚΑ: Υδρολυμένο κοτόπουλο, ρύζι, παράγωγα σιταριού, πρωτείνη καλαμποκιού, λίπος πουλερικών, λαχανικά, φυσικό άρωμα των πτηνών, προζύμι, ιχθυέλαιο, λιγνοκυτταρίνη, βιταμίνες και μέταλλα, mannan ολιγοσακχαρίτες, εκχύλισμα γιούκα και οξίνιση.


Είσαι σίγουρος για το 12% Φώσφορο;;;Επίσης 10% υγρασία είναι προς τα ανώτερα όρια
 
Back
Top