Ξηρά τροφή

Μήπως ξέρει κάποιος συνάδερφος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για την τροφή svestonof σχετικά με την αποδοτικότητά της? Ευχαριστώ πολύ εκτοπροτερον
 
Μήπως ξέρει κάποιος συνάδερφος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για την τροφή svestonof σχετικά με την αποδοτικότητά της? Ευχαριστώ πολύ εκτοπροτερον
Πολύ καλή αφομοίωση,γευστική και ποιοτική.Πριν έδινα αλλη τροφή στα σκυλια μου και παίρνοντας του Παναγιώτη,εκανα το πείραμα και εβαλα ενα μπολ απο την παλιά τροφή και ενα μπολ του Σβεστόνωφ και τρέξανε και τα δυο στου Σβεστόνωφ,σκοτωθήκανε πιο θα προτοφάει.
Ειναι κοντά μου το μαγαζί,αλλά κάνει και διανομές ο γιος του ο Κώστας.
 
Μήπως ξέρει κάποιος συνάδερφος να μου δώσει κάποιες πληροφορίες για την τροφή svestonof σχετικά με την αποδοτικότητά της? Ευχαριστώ πολύ εκτοπροτερον
Τον είχα γνωρίσει και είχαμε μιλήσει λίγο σε μια έκθεση. Γενικά ακούω πολύ καλά λόγια και τον διαφημίζουν πολύ. Εντύπωση πάντως μου έκανε ο επαγγελματισμός του στην έκθεση.
 
Οπως έχουμε αναφέρει καλό είναι σε μια τροφή να εξετάζουμε την σύσταση της,δηλαδή την περιεκτικότητα σε πρωτεΐνες λίπος κλπ κλπ.Και όχι μόνο αυτό,αλλά πιο σημαντικό είναι το ποσοστό των πρωτεινών που είναι ζωικής προέλευσης και απο τι κρέας.Η αναλογια Ω3-6 λιπαρων,η περιεκτικότητα σε υδατάνθρακες.Αλλιώς είναι το αφυδατωμένο κρέας αλλιώς το νωπό για παράδειγμα.Άλλη θρεπτική αξία έχει το κοτόπουλο,άλλη το ψάρι,άλλη το ελάφι,άλλη το χοιρινό και άλλη το αρνί.Όλα αυτά αλλάζουν από εποχή σε εποχή ανάλογα με τις ανάγκες του εκάστοτε σκύλου.Αυτά τα αναφέρω γιατί δεν πρέπει να έχουμε ως κριτήριο το πιο οικονομικό(δεν είναι πάντα συμφέρον γιατί ταΐζουμε μεγαλυτερες ποσότητες ή τα πληρώνουμε μετά σε συμπληρώματα και θεραπείες),το πιο "γευστικό" γιατί ο σκύλος τρώει με την οσμή όχι με την γεύση και το να γίνει μια τροφή ελκυστική επιτυγχάνεται εύκολα με ενισχυτικά γεύσης τα οποία ειναι χημικά,τα λίγα άοσμα και σφιχτά κόπρανα επίσης επιτυγχάνονται και με αφυδατικές ύλες οπότε δεν αποτελούν πάντα σημάδι καλής τροφής,ούτε το να παχαίνει ο σκύλος είναι απαραίτητα ένδειξη καλής τροφής.Όλα αυτά τα αναφέρω γενικά...και μην ξεχνάμε πως τα αποτελέσματα μιας κακής διατροφής φαίνονται μακροπρόθεσμα σε βάθος χρόνων ίσως και γεννεών,οπότε ας προσέχουμε διπλά για τους τετράποδους φίλους μας(γιατί το ότι το συζητάμε εδώ δείχνει ότι μας ενδιαφέρει)
 
Το θεμα της τροφης του σκυλου ειναι μεγαλο κεφαλαιο....υπαρχουν αρκετοι παραγοντες που πρεπει να μας βαζουν σε σκεψη....μηπως αυτο που εχουμε πληρωσει δεν αντιστοιχει στο πραγματικο κοστος της τροφης.... η στο τελικο ποσο που εχουμε πληρωσει το μεγαλυτερο ποσοστο αφορα τα ποσοστα των μεσαζωντων μεχρι να ερθει στα χερια μας. Απο εκει και μετα υπαρχει ο παραγων τι περιεχει μια τροφη πληρουν τους ορους???? αναγραφουν στις συσκευασιες σους ΠΟΣΟΣΤΑ % τι περιεχουν?.ΤΟ ΧΟΙΡΙΝΟ που τελευταια ειναι τις μοδας ειναι τελικα καταληλο....? και αν ειναι ποσες βιομηχανιες -χωρες το εχουν υιοθέτησει ?? ειναι τελικαμια φτηνη ζωικη υλη που ισως βολευει καποια εργοστασια.?
 
Με το εμπάρκο στη Ρωσία, όλη η Ευρώπη έχει μεγάλο απόθεμα σε χοιρινό και θα έπρεπε να το αγοράζουμε πάρα πολύ φτηνά....
 
Έχουμε διαβάσει ότι αντιοξειδωτικά BHA ή ΒΗΤ είναι ύποπτα για την πρόκληση καρκίνου. Όταν σε μια τροφή διαβάζουμε ότι περιέχει γενικά "αντιοξειδωτικά" να υποθέσουμε ότι πρόκεινται για BHA ή ΒΗΤ που εντέχνως δεν αναφέρονται με το όνομά τους; .xm.
 
Last edited:
Στις πληροφορίες της petfoodanalysis υπάρχει η εταιρία αυτή;


Κ. Γιάννη, δεν αναφέρθηκα σε συγκεκριμένη εταιρία. Απλά παρατήρησα σε κάποιες εταιρίες, να αναγράφουν στις συσκευασίες ευκρινώς "αντιοξειδωτικά BHA" ή "αντιοξειδωτικά ΒΗΤ" και κάποιες άλλες εταιρίες να αναγράφουν γενικά και αόριστα "αντιοξειδωτικά" και απορώ αν αποκρύπτουν έντεχνα τους όρους BHA ή ΒΗΤ ή αν υπάρχουν γενικά αντιοξειδωτικά που είναι άσχετα με τα BHA ή ΒΗΤ...
 
Συνήθως στις τροφές διαβάζω Τοκοφερολες, αν είναι επικίνδυνα και πόσο τα ΒΗΑ ΒΗΤ δεν έχει τύχει να διαβάσω. Από το link που βρήκα δεν μου προκύπτει κίνδυνος. Για να το γράφεις κάπου το είδες οπότε εσύ μπορείς να μας διαφωτίσεις περισσότερο.
 
Έχουμε διαβάσει ότι αντιοξειδωτικά BHA ή ΒΗΤ είναι ύποπτα για την πρόκληση καρκίνου. Όταν σε μια τροφή διαβάζουμε ότι περιέχει γενικά "αντιοξειδωτικά" να υποθέσουμε ότι πρόκεινται για BHA ή ΒΗΤ που εντέχνως δεν αναφέρονται με το όνομά τους; .xm.

Συνήθως στις τροφές διαβάζω Τοκοφερολες, αν είναι επικίνδυνα και πόσο τα ΒΗΑ ΒΗΤ δεν έχει τύχει να διαβάσω. Από το link που βρήκα δεν μου προκύπτει κίνδυνος. Για να το γράφεις κάπου το είδες οπότε εσύ μπορείς να μας διαφωτίσεις περισσότερο.

Και εγώ με μια απλή αναζήτηση στο internet το "ανακάλυψα". Ενδεικτικά:
http://www.ekpaideysh-skylon-odigies.com/2013/05/skylotrofes.html
http://www.livingwithdogs.gr/i-frontida-tou-skilou/diatrofi-tou-skilou/9-diatrofi-tou-skilou
http://dogw0rld.blogspot.gr/2010/10/blog-post_2199.html
 
μιας και πλησιαζουνε η μερες για να γενηση η ποιντεριναμου σε σηζυτηση που καναμε με τον κτηνιατρομου που τυχανη να ειναι και φιλος,αγωρασα την josera famili με πρωτεινες 29 και λιπαρα 17,,και μου ειπε να την δινω εως και 45 ημερων οταν γηνουνε τα κουταβια,42 ευρο το 15ακιλο,,,,παντως σαν τρωφη ειναι πωλη καλη μιας και τα τελευτεα χρονια αυτην ταιζω,συντηρησης και ενεργιας στο κυνηγι.RESPECT.χαλαλη για τα σκηλακιαμαςςς.lazy.
 
Καλησπερα αυτοι την στιγμη δινω στην μικρη την brit αρν..καλυτερη ειναι η forza 10 να την αλλαξω και της παρω την forza 10??η εχετε να προτεινεται κατι αλλο ευχαριστω
 
  • Like
Reactions: zas
Καλησπερα αυτοι την στιγμη δινω στην μικρη την brit αρν..καλυτερη ειναι η forza 10 να την αλλαξω και της παρω την forza 10??η εχετε να προτεινεται κατι αλλο ευχαριστω
Από μάρκες δεν γνωρίζω, αλλά αυτή τη στιγμή χρειάζεται μια πληρης τροφή ανάπτυξης με αναλογία πρωτεινης 30 και λίπος 20. Τέσσερις φορές την ημέρα σε δόσεις που αργότερα θα γίνουν δύο και με την ενιλικιωση ένα είναι αρκετό και όχι υπερβολες.
 
Καλησπερα αυτοι την στιγμη δινω στην μικρη την brit αρν..καλυτερη ειναι η forza 10 να την αλλαξω και της παρω την forza 10??η εχετε να προτεινεται κατι αλλο ευχαριστω
η brit της κτηνηατρικης ειναι καλυτερη απο την forza 10,εχω χρησιμοπιησει και τις δυο
 
η brit της κτηνηατρικης ειναι καλυτερη απο την forza 10,εχω χρησιμοπιησει και τις δυο
Οκ σε ευχαριστω πολυ οποτε πρεπει να ειναι καλη για το κουταβι που του δινω
 
Back
Top