Ξηρά τροφή

se ολα τα κουταβια που επερνα σε ηληκια 40-45 μερων τους εδηνα αλεβα που δεινω και ενεργιαε στα μεγαλα εχει βγαλει και σταρτερ τωρα και δεν ειχα κανενα παραπονο..
τωρα εαν υαρχει θεμα στα κουταβια ειναι αλλο καπελο αλλα πιστεβω οτι εαν πας σε καποια σουπε πριμιουμ τρωφη θα εισαι κομπλε
 
Τελικά όλα είναι σχετικά και εξηγουμαι. Ξεκίνησα το σκυλάκι που ήρθε στα χέρια μου με μια σούπερ πριμιουμ τροφή. Δίνω το πρώτο τσουβαλι, το σκυλάκι αναπτύσεται ωραία αλλά το τρίχωμα είναι θαμπό και έχει ψιλή πιτυρίδα. Αγοράζω δεύτερο τσουβαλι, φτάνει στο μισό και το θέμα παραμένει. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω μια άλλη τροφή, από μια εταιρεία που δεν είχα ξανά δοκιμάσει ( Ελληνική και φθηνή) κάνω τη σταδιακή μετάβαση μη αντέχοντας να βλέπω το τρίχωμα του θαμπό. Τώρα έχω παραμείνει στο 25% παλιά τροφή και 75% καινούργια ( μέχρι να τελειώσει η παλιά) το τρίχωμα αστραψε και δεν άλλαξε τίποτα προς το χειρότερο. Δε λέω ότι η παλιά ήταν κακή τροφή, αλλά τα πάντα μάλλον είναι θέμα οργανισμού.
 
Τελικά όλα είναι σχετικά και εξηγουμαι. Ξεκίνησα το σκυλάκι που ήρθε στα χέρια μου με μια σούπερ πριμιουμ τροφή. Δίνω το πρώτο τσουβαλι, το σκυλάκι αναπτύσεται ωραία αλλά το τρίχωμα είναι θαμπό και έχει ψιλή πιτυρίδα. Αγοράζω δεύτερο τσουβαλι, φτάνει στο μισό και το θέμα παραμένει. Έτσι αποφάσισα να δοκιμάσω μια άλλη τροφή, από μια εταιρεία που δεν είχα ξανά δοκιμάσει ( Ελληνική και φθηνή) κάνω τη σταδιακή μετάβαση μη αντέχοντας να βλέπω το τρίχωμα του θαμπό. Τώρα έχω παραμείνει στο 25% παλιά τροφή και 75% καινούργια ( μέχρι να τελειώσει η παλιά) το τρίχωμα αστραψε και δεν άλλαξε τίποτα προς το χειρότερο. Δε λέω ότι η παλιά ήταν κακή τροφή, αλλά τα πάντα μάλλον είναι θέμα οργανισμού.
Έχει πολύ καλές τροφές οικονομικές! Κ ίσως να ταιριάζει περισσότερο κ στο ζώο σου! Εμένα με ξύπνησε ο κτηνίατρος μου κ μου εξήγησε ότι σε μία ακριβή τροφή πληρώνεις περισσότερα για την διαφήμιση από ότι το περιεχόμενο! Δεν λέω να ταιζουμε κ άχυρο μην παρεξηγηθω! Εγώ έχω καταλήξει εδώ κ 4 χρόνια σε βιοζωης exclusive στη μαύρη πλαστική συσκευασία! Πολύ καλή!
 
Έχει πολύ καλές τροφές οικονομικές! Κ ίσως να ταιριάζει περισσότερο κ στο ζώο σου! Εμένα με ξύπνησε ο κτηνίατρος μου κ μου εξήγησε ότι σε μία ακριβή τροφή πληρώνεις περισσότερα για την διαφήμιση από ότι το περιεχόμενο! Δεν λέω να ταιζουμε κ άχυρο μην παρεξηγηθω! Εγώ έχω καταλήξει εδώ κ 4 χρόνια σε βιοζωης exclusive στη μαύρη πλαστική συσκευασία! Πολύ καλή!
Γιάννη αυτή είναι η τροφή στην οποία έκανα μετάβαση. Βιοζωης για κουτάβια. Όταν πληρώνεις 70 ευρώ για 11.5 κιλά κροκέτες από το υστέρημα σου, θες να βλέπεις πάνω στο σκυλάκι τα αποτελέσματα. Όταν όμως δεν βλέπεις αυτό που θες και το βρίσκεις σε μια τροφή που τα 11.5 κιλά τα πληρώνεις 20 ευρώ, ε πώς να μην μπαίνεις σε σκέψεις για το τι είναι τελικά καλύτερα για το σκύλο σου.
 
Γιάννη αυτή είναι η τροφή στην οποία έκανα μετάβαση. Βιοζωης για κουτάβια. Όταν πληρώνεις 70 ευρώ για 11.5 κιλά κροκέτες από το υστέρημα σου, θες να βλέπεις πάνω στο σκυλάκι τα αποτελέσματα. Όταν όμως δεν βλέπεις αυτό που θες και το βρίσκεις σε μια τροφή που τα 11.5 κιλά τα πληρώνεις 20 ευρώ, ε πώς να μην μπαίνεις σε σκέψεις για το τι είναι τελικά καλύτερα για το σκύλο σου.
Συν κ κάτι άλλο σε αυτό! Η τροφή αυτή παράγεται στην Ελλάδα κ από τον παραγωγό διοχετεύεται απευθείας στο λιανέμποριο! Μια τροφή πού έρχεται από τον Καναδά πχ πόσοι είναι οι μεσάζοντες? Πόσα είναι τα μεταφορικά? Όλα αυτά δεν θα πληρώθουν αθροιστικά? Όταν μία ελληνική τροφή κάνει 20€ πιστεύω είναι τουλάχιστον ισάξια με 35-40€ εισαγωγής, τουλάχιστον με αυτά που βλέπω στα ζώα μου εγώ! Και ένα άλλο παράδειγμα που εχω από φίλο που είχε πάει Ιταλία για μια τροφή πού τάιζα φανατικά καί πολύ κυνηγοί την είδε να πωλείται προς 12€ όταν εδώ την παίρναμε 35 κ χαιρομασταν! Κ το χειρότερο ήταν ότι οι Ιταλοί την σνομπαραν κ τις είχαν σε μπαλετες όπως στα λιντλ! Ούτε στο ράφι δεν την βαζαν! Κ εγώ με το σαράκι της ξενομανίας καμαρωνα κιόλας!
 
Συν κ κάτι άλλο σε αυτό! Η τροφή αυτή παράγεται στην Ελλάδα κ από τον παραγωγό διοχετεύεται απευθείας στο λιανέμποριο! Μια τροφή πού έρχεται από τον Καναδά πχ πόσοι είναι οι μεσάζοντες? Πόσα είναι τα μεταφορικά? Όλα αυτά δεν θα πληρώθουν αθροιστικά? Όταν μία ελληνική τροφή κάνει 20€ πιστεύω είναι τουλάχιστον ισάξια με 35-40€ εισαγωγής, τουλάχιστον με αυτά που βλέπω στα ζώα μου εγώ! Και ένα άλλο παράδειγμα που εχω από φίλο που είχε πάει Ιταλία για μια τροφή πού τάιζα φανατικά καί πολύ κυνηγοί την είδε να πωλείται προς 12€ όταν εδώ την παίρναμε 35 κ χαιρομασταν! Κ το χειρότερο ήταν ότι οι Ιταλοί την σνομπαραν κ τις είχαν σε μπαλετες όπως στα λιντλ! Ούτε στο ράφι δεν την βαζαν! Κ εγώ με το σαράκι της ξενομανίας καμαρωνα κιόλας!
Είναι μεγάλη φόλα η ξενομανία και δεν είναι σίγουρο ότι παίρνεις καλύτερο προϊόν πληρώνοντας τα παραπάνω χρήματα ή τόσο καλύτερο που να δικαιολογεί την τεράστια διαφορά τιμής. Έχεις απόλυτο δίκιο.
 
Ανάμεσα σε δύο τροφές ποια θα επιλεγατε μετά τον απογαλακτισμο του κουταβιου?η μια είναι η mistermix https://sunbirdwear.gr/mister_mix?product_id=4465 και η άλλη η royal canin. https://www.skroutz.gr/s/4712704/Royal-Canin-Medium-Starter-12kg.html?from=sku_spec_variations
Mister mix.. Royal υπερεκτιμημενες και με πρωτο συστατικο το καλομποκι, πραγμα ανεπιτρεπτο για μια τροφη στα χρηματα της… Κοιτα τροφες με πρωτο συστατικο το κρεας.. Ενδεικτικα: Υπαρχουν πολυ ακριβες οπως : taste of the wild, acana, orijen και
Μεσσαιας κατηγοριας κοστους: brit (την οποια ταιζω), imperial, mister mix, sam’s field, josera, alleva, flatazor κ.ο.κ. Ριξε μια ματια σε αυτες
 
Ποια είναι η γνώμη σας για την farmin sp στο τσουβάλι τον είκοσι κιλων
Δεν την εχω παρει ποτε αλλα τα συστατικα της και η τιμη φαινονται μια χαρα!
Εκτος απο αυτα κοιτα παντα και την ημερησια δοσολογια για να σου βγαινει πιο οικονομικα. Για την farmina δεν μπορεσα να βρω αλλα αν καθεται καλα στα σκυλακια σου κανενα προβλημα.. Αλλες πολυ καλες επιλογες σε αυτα τα χρηματα ειναι:
-Η alleva που νομιζω εισαι στα 200gr για 20 kg κ μετρια δραστηριοτητα περιπου καθημερινα
-Η mister mix στα 25 kg τα ιδια gr περιπου αλλα κοστιζει γυρω στα 65€
-Η flatazor equalibre (γαλλικη τροφη συντηρησης) στα 20 kg και στα 250 gr με μετρια παλι δραστηριοτητα
-Η brit και η josera που ειναι στα 15kg (+3 kg δωρο η brit) κ ημερησια δοσολογια περιπου στα 200gr με μετρια δραστηριοτητα.
Εγω αυτη την περιοδο που δεν κυνηγαω δινω μια πιο οικονομικη την «madog» που βγαινει 35€ στα 20 kg με ημερησια 300 gr στα 20 kg και μεχρις στιγμης καθεται μια χαρα στα σκυλια μου. Απο τριχα δεν ξερω γιατι ειναι νωρις ακομα. Μονο σε μια ηλικιωμενη σκυλιτσα που εχω της παιρνω senior απο την acana.. Την κυνηγετικη περιοδο mister mix ενεργειας ή brit sport με μαγειρεμενο.

Απο εκει κ περα ριχνεις μια ματια στα συστατικα και στο τι αντεχει η τσεπη σου κ αποφασιζεις!!
 
Καλά την farmina sp την ταΐζω από το 2010 δεν έχω παράπονο είναι πολύ καλή και πολύ καλύτερη από ακριβότερες. Στα 42€ μου βγενει τα είκοσι κιλά. ταιζω στο κυνήγι 350 γραμμάρια μουλιασμένη. Την κλειστή περίοδο 200γραμμαρια η πάω σε άλλο κωδικό eco energy που βγενει στα 31€ τα είκοσι κιλά
 
Καλά την farmina sp την ταΐζω από το 2010 δεν έχω παράπονο είναι πολύ καλή και πολύ καλύτερη από ακριβότερες. Στα 42€ μου βγενει τα είκοσι κιλά. ταιζω στο κυνήγι 350 γραμμάρια μουλιασμένη. Την κλειστή περίοδο 200γραμμαρια η πάω σε άλλο κωδικό eco energy που βγενει στα 31€ τα είκοσι κιλά
Τοτε εισαι μια χαρα! Και τα συστατικα της ειναι μια χαρα!! Εγω εκει που ψωνιζω δυστυχως δεν την φερνει κανεις!
 
Back
Top