Νοστιμοτερο κρέας κυνηγιού

Νοστιμοτερο κρέας

  • Λαγός

  • Αγριογούρουνο


Results are only viewable after voting.
Συμφωνώ:έφαγα σχετικά πρόσφατα μεικτό στιφάδο από 1 φαλαρίδα συν 1 χουλιαρόπαπια και ήταν νόστιμες και οι ΔΥΟ!Στη Δυτική Ελλάδα μάλιστα,όπου έχει λίμνες,λιμνοθάλασσες,ποταμούς,έχουν ιδιαίτερη παράδοση στο να κάνουν π.χ. γεμιστή φαλαρίδα(μπάλιζα) με ρύζι και μπαχαρικά ώστε να αναρωτιέσαι(αν δεν ξέρεις):''τι σούπερ ΝΟΣΤΙΜΟ πουλί είναι αυτό;'':)
Θυμάμαι ένα ευθυμογράφημα που χα διαβάσει κάποτε για συνταγή μπαλιζας...
Ξεκινάει με ένα κατεβατο "παρεμβάσεις" γδαρσιμο,μαριναρισμα, προετοιμασία κτλ κτλ και στο τέλος αφού έχει βράσει στη κατσαρόλα έλεγε: "κατόπιν,πάντα σε βορινό παράθυρο,το ανοίγουμε και πετάμε μαζί με τη κατσαρόλα το πουλί έξω...." και καλά ότι και να κάνεις είναι χάλια... Τι να πεις??? Άλλοι τρώνε μετά μανίας κίσσες....
 
Καλημερα σας ! Οι Λαγοί εδώ στο νησί δεν είναι γενικά πολύ μεγάλοι..γευστικά έχουν διάφορες ανάλογα τον τόπο που χτυπήθηκαν .διαφορετικός ο λαγός του κάμπου που είναι μέσα σε ελιές στην ενδοχώρα και διαφορετικός ο λαγός που είναι στα ακρωτήρια και πάνω στη θάλασσα ο οποίος είναι και πιο μικρός ..
Ο λαγός των ακρωτήριων είναι άλλο πράγμα..σαν γεύση δεν τον αλλάζω με κανένα κρέας ..σας βάζω μερικές φωτό κατά την διάρκεια του κυνηγιού για να δείτε τον βιότοπο καθώς και μια φωτό με 2 κανονικους σε μεγέθους ακρωτηρισιους λαγούς για να δειτε οτι γενικά είναι μικρός σε μεγεθος,αλλά μεγάλος σε γευστική αξία..
View attachment 68096View attachment 68098View attachment 68099View attachment 68100View attachment 68103
Ποιος είναι ποιο νόστιμος Γιάννη αυτόν που είσαι με ρουχα μπενελι και οπλο
Η αντίστροφα με μπερετα
Εγώ λέω με μπενελι γιατί δεν τους χαλάει μπράβο άντε και στη καινούργια σεζόν τώρα
 
Ποιος είναι ποιο νόστιμος Γιάννη αυτόν που είσαι με ρουχα μπενελι και οπλο
Η αντίστροφα με μπερετα
Εγώ λέω με μπενελι γιατί δεν τους χαλάει μπράβο άντε και στη καινούργια σεζόν τώρα
Χαχα !!
Αν το όπλο σου κάνει το χατήρια και το γουστάρεις τι benelli τι beretta τι brow τι οτιδήποτε ..
Εγώ την benelli Centro την γουστάρω σαν όπλο πάνω από όλα..και η beretta 304 που έχω και με skrivaneti κοντάκι μαλιστα είναι έρωτας,αλλά στην benelli πάει το χέρι μου κατά 90%..
 

Attachments

  • D05E629D-5A58-40C8-9BF3-2A6DB3F8230A.jpeg
    D05E629D-5A58-40C8-9BF3-2A6DB3F8230A.jpeg
    505,9 KB · Προβολές: 45
  • 50DC5410-DE33-4554-9737-F3DB563A7466.jpeg
    50DC5410-DE33-4554-9737-F3DB563A7466.jpeg
    540,8 KB · Προβολές: 42
Θυμάμαι ένα ευθυμογράφημα που χα διαβάσει κάποτε για συνταγή μπαλιζας...
Ξεκινάει με ένα κατεβατο "παρεμβάσεις" γδαρσιμο,μαριναρισμα, προετοιμασία κτλ κτλ και στο τέλος αφού έχει βράσει στη κατσαρόλα έλεγε: "κατόπιν,πάντα σε βορινό παράθυρο,το ανοίγουμε και πετάμε μαζί με τη κατσαρόλα το πουλί έξω...." και καλά ότι και να κάνεις είναι χάλια... Τι να πεις??? Άλλοι τρώνε μετά μανίας κίσσες....
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Ανέκδοτα-Χιούμορ.109/post-57201
;) .yel.
 
Καλημερα σας ! Οι Λαγοί εδώ στο νησί δεν είναι γενικά πολύ μεγάλοι..γευστικά έχουν διάφορες ανάλογα τον τόπο που χτυπήθηκαν .διαφορετικός ο λαγός του κάμπου που είναι μέσα σε ελιές στην ενδοχώρα και διαφορετικός ο λαγός που είναι στα ακρωτήρια και πάνω στη θάλασσα ο οποίος είναι και πιο μικρός ..
Ο λαγός των ακρωτήριων είναι άλλο πράγμα..σαν γεύση δεν τον αλλάζω με κανένα κρέας ..σας βάζω μερικές φωτό κατά την διάρκεια του κυνηγιού για να δείτε τον βιότοπο καθώς και μια φωτό με 2 κανονικους σε μεγέθους ακρωτηρισιους λαγούς για να δειτε οτι γενικά είναι μικρός σε μεγεθος,αλλά μεγάλος σε γευστική αξία..
View attachment 68096View attachment 68098View attachment 68099View attachment 68100View attachment 68103
Έλα ρε! Σαν αγριοκουνελο είναι! Όντως αυτή θα κεντανε στην γεύση αλλά η ορεινή είναι και πολύ σκληρή.
 
Πλάκα κάνω.
Κρίμα...Επειδή έχει αυξηθεί πολύ ο αριθμός των ζαρκαδιών στην Ελλάδα τα αρκετά τελευταία χρόνια,ήλπιζα να ήταν αλήθεια.Και εγώ ό ίδιος είδα σε κυνήγι φάσσας στα βουνά δυο ζαρκάδια που με τα χαρακτηριστικά τους άλματα έκαναν την πρωινή γυμναστική τους! Εννοείται ότι ΔΕΝ σήκωσα καν το πλαγιόκαννο εναντίον τους...:)
 
Κρίμα...Επειδή έχει αυξηθεί πολύ ο αριθμός των ζαρκαδιών στην Ελλάδα τα αρκετά τελευταία χρόνια,ήλπιζα να ήταν αλήθεια.Και εγώ ό ίδιος είδα σε κυνήγι φάσσας στα βουνά δυο ζαρκάδια που με τα χαρακτηριστικά τους άλματα έκαναν την πρωινή γυμναστική τους! Εννοείται ότι ΔΕΝ σήκωσα καν το πλαγιόκαννο εναντίον τους...:)
Πότε δεν θα τα επιτρέψουν αυτό είναι το μόνο σίγουρο και για μένα προσωπικά, καλύτερα Έτσι.
 
Θυμάμαι ένα ευθυμογράφημα που χα διαβάσει κάποτε για συνταγή μπαλιζας...
Ξεκινάει με ένα κατεβατο "παρεμβάσεις" γδαρσιμο,μαριναρισμα, προετοιμασία κτλ κτλ και στο τέλος αφού έχει βράσει στη κατσαρόλα έλεγε: "κατόπιν,πάντα σε βορινό παράθυρο,το ανοίγουμε και πετάμε μαζί με τη κατσαρόλα το πουλί έξω...." και καλά ότι και να κάνεις είναι χάλια... Τι να πεις??? Άλλοι τρώνε μετά μανίας κίσσες....
Τη μοναδική φορά που έφαγα μαυρόκοτα (μπάλιζα) στιφάδο ήταν νόστιμη!Όσο για κίσσες έφαγα παλιά αρκετές φορές και είναι καλές και αυτές(μόνο που θέλουν καλό βράσιμο διότι είναι σκληρές όπως τα μαυροπούλια ή ψαρόνια)!
 
Θυμάμαι ένα ευθυμογράφημα που χα διαβάσει κάποτε για συνταγή μπαλιζας...
Ξεκινάει με ένα κατεβατο "παρεμβάσεις" γδαρσιμο,μαριναρισμα, προετοιμασία κτλ κτλ και στο τέλος αφού έχει βράσει στη κατσαρόλα έλεγε: "κατόπιν,πάντα σε βορινό παράθυρο,το ανοίγουμε και πετάμε μαζί με τη κατσαρόλα το πουλί έξω...." και καλά ότι και να κάνεις είναι χάλια... Τι να πεις??? Άλλοι τρώνε μετά μανίας κίσσες....
Πάντως από προσωπική μου πείρα πολλές φορές κάποιοι που λένε τέτοια δεν έχουν δοκιμάσει ΠΟΤΕ τους το όποιο συγκεκριμένο θήραμα το οποίο κατηγορούν!Ή ίσως έχουν δοκιμάσει από μάγειρα που δεν ήξερε όμως πώς να το μαγειρέψει σωστά... .think.
 
Καλημερα σας ! Οι Λαγοί εδώ στο νησί δεν είναι γενικά πολύ μεγάλοι..γευστικά έχουν διάφορες ανάλογα τον τόπο που χτυπήθηκαν .διαφορετικός ο λαγός του κάμπου που είναι μέσα σε ελιές στην ενδοχώρα και διαφορετικός ο λαγός που είναι στα ακρωτήρια και πάνω στη θάλασσα ο οποίος είναι και πιο μικρός ..
Ο λαγός των ακρωτήριων είναι άλλο πράγμα..σαν γεύση δεν τον αλλάζω με κανένα κρέας ..σας βάζω μερικές φωτό κατά την διάρκεια του κυνηγιού για να δείτε τον βιότοπο καθώς και μια φωτό με 2 κανονικους σε μεγέθους ακρωτηρισιους λαγούς για να δειτε οτι γενικά είναι μικρός σε μεγεθος,αλλά μεγάλος σε γευστική αξία..
View attachment 68096View attachment 68098View attachment 68099View attachment 68100View attachment 68103
γιαννη καλημερα στη δευτερη φοτο ειναι απο τη μερια στα νοπηγια;;
δεν ρωταω για το κηνηγη απλα ειδα τα βραχια και μου αρεσαν για σορ(ψαρεμα)
 
Back
Top