Νομοθεσία για την Σκοποβολή

Πως σας φαίνεται το νέο νομοσχέδιο για την σκοποβολή που κοντοζυγώνει και θα έχει πολλές αλλαγές;

Παραθέτω τις προτάσεις της ΣΚΟΕ, πριν αυτό πάει για ψήφο.
Διαβάστε και βγάλτε τα συμπεράσματά σας. Εγώ βλέπω ότι πάει να περάσει ένας νόμος που φαίνεται καλός για τους σκοπευτές. Κρύβει όμως και αρνητικά σημεία…

Μερικά θετικά που τα περίμενε χρόνια ο σκοπευτικός κόσμος είναι ότι:
- θα ανοίξει η αγορά PCC - pistol caliber carbine!!!!
- θα ανοίξει η αγορά για επαναληπτικά ραβδωτά τυφέκια!!!!
- Θα επιτραπεί η ιδιογόμωση κάθε διαμετρήματος που έχει στην κατοχή του ο αθλητής-σκοπευτής για ιδία χρήση στο σκοπευτήριο.
- Θα επιτραπεί η κατοχή μέχρι 6 ραβδωτών όπλων οποιοδήποτε είδους και διαμετρήματος από κάθε σκοπευτή, από 7 που είναι σήμερα (2 κεντρικής πυροδότησης + 5 περιφερειακής). Η αγορά ανταλλακτικών μερών με σειριακό αριθμό, κάννη, κλείστρο, βάση, ΔΕΝ θα πιάνουν θέση όπλου στην άδεια όπως γίνεται μέχρι σήμερα.
- Η άδεια κατοχής θα ανανεώνεται κάθε 5 χρόνια -από 3 που είναι σήμερα- και η θεώρηση θα γίνει ετήσια -από 6μηνη.
- Από 500 σφαίρες ανά διαμέτρημα ανά αθλητή που είναι σήμερα η αποθήκη του, θα είναι 1000 σφαίρες ανά διαμέτρημα με ανώτατο όριο τις 3500 σφαιρες.

Κάποια από τα αρνητικά που επισήμανα:
- όσοι κατέχουν άδεια κυνηγετικού όπλου για θήρα, θα μπορούν να εισέρχονται στα σκοπευτήρια ΜΟΝΟ με σκοπευτική άδεια σε ισχύ,
- θα ακριβύνει η άδεια κατοχής ραβδωτού όπλου, που, ενώ φαίνεται η ανανέωση να πηγαίνει στα 5 χρόνια (από 3 σήμερα) και η θεώρηση ετήσια (από 6μηνη), φοβάμαι πως σε κάθε ετήσια θεώρηση θα ζητείται η βεβαίωση αγωνιστικής δραστηριότητας από την ΣΚΟΕ (κόστους 60ε) που σήμερα ζητείται μια φορά σε κάθε 3ετή ανανέωση -δλδ στην 5ετία το κόστος παραβόλων στην ΣΚΟΕ θα φτάσει τα 300ε… Βοήθειά μας αν περάσει έτσι αυτό!


(προς Admins /moderators: προσπάθησα να ανεβάσω το αρχείο pdf αλλά δεν με άφηνε λόγω μεγέθους)
 
Last edited:
Για να δούμε τι θα συμβεί εν τέλει. Παρ'όλο που διαβάζοντας το κείμενο απογοητεύτηκα, ίσως να ισχύσει το "lesser of two evils", δλδ καλύτερα να έχουμε όπλα έστω και υπό τους ανίκανους της ΣΚΟΕ και πληρώνοντας, παρά να μην έχουμε καθόλου όπλα.
Όλα αυτά βέβαια μέχρι να ξεκινήσει η επανάσταση. Οι καρεκλοκένταυροι της ΣΚΟΕ είναι τρίτοι στη σειρά μετά τους πολιτικούς και τους δημοσιογράφους...
 
Πολύ καλά νέα Γιώργο! Τώρα για τα 60 ευρώ το χρόνο στη ΣΚΟΕ είναι μεγάλο μείον αλλά επιτρέπει ιδιογομωση και κατοχή μεγαλύτερης ποσότητας πυρομαχικών. Αν μπορούμε να αγοράζουμε τα πυρομαχικά μας από τα καταστήματα με την επίδειξη της άδειας κατοχής και δεν χρειάζεται να αποδεικνύουμε κάθε φορά ότι δεν είμαστε ελέφαντες θα μιλάμε για κοσμογονική αλλαγή με βάση τα σημερινά δεδομένα. Μήπως να αρχίσουμε να ψάχνουμε για PCC!!!;;;; .love.
 
Για να δούμε τι θα συμβεί εν τέλει. Παρ'όλο που διαβάζοντας το κείμενο απογοητεύτηκα, ίσως να ισχύσει το "lesser of two evils", δλδ καλύτερα να έχουμε όπλα έστω και υπό τους ανίκανους της ΣΚΟΕ και πληρώνοντας, παρά να μην έχουμε καθόλου όπλα.
Όλα αυτά βέβαια μέχρι να ξεκινήσει η επανάσταση. Οι καρεκλοκένταυροι της ΣΚΟΕ είναι τρίτοι στη σειρά μετά τους πολιτικούς και τους δημοσιογράφους...
Φίλε Άρη με συγχωρείς για την παρέμβαση, αλλά τέτοιες κουβέντες δεν πρέπει να λέγονται. Ούτε επαναστάτες είμαστε, ούτε κατσαπλιαδες ούτε Ρομπέν των δασών ούτε Ράμπο. ΑΘΛΗΤΈΣ είμαστε και δεν κινδυνεύει ούτε το πολίτευμα ούτε η κοινωνική ειρήνη. Αλλιώς έχουν δίκιο στην κρατική ασφάλεια κάποιοι που θέλουν να μας πάρουν και τα κορδόνια από τα παπούτσια. Τι λες, έχουν δίκιο;
 
ακόμα;;;; :D:D:D

δες το scorpion της CZ και το SP5 της Η&Κ! Η Sig εχει το φανταστικό MPX, αλλά μου μυρίζει ότι θα έρθει με τιμή πάνω από 3500...
όπως και να' χει, ψαχνόμαστε ήδη ;) ;)
Το skorpion έχει πολυμερικό κορμό νομίζω. Και εγώ όταν βλέπω πολυμερικό, δε μπορώ, μου σηκώνεται κάγκελο ( η τρίχα). Κάτι σε ατσάλι θα μου άρεσε περισσότερο.... Να είναι όπλο να το καταλαβαίνω.hunter.
 
Φίλε Άρη με συγχωρείς για την παρέμβαση, αλλά τέτοιες κουβέντες δεν πρέπει να λέγονται. Ούτε επαναστάτες είμαστε, ούτε κατσαπλιαδες ούτε Ρομπέν των δασών ούτε Ράμπο. ΑΘΛΗΤΈΣ είμαστε και δεν κινδυνεύει ούτε το πολίτευμα ούτε η κοινωνική ειρήνη. Αλλιώς έχουν δίκιο στην κρατική ασφάλεια κάποιοι που θέλουν να μας πάρουν και τα κορδόνια από τα παπούτσια. Τι λες, έχουν δίκιο;
Κανένα πρόβλημα Κώστα, δεν υπάρχει λόγος για "με συγχωρείς", μπορούμε να έχουμε διαφορετικές απόψεις επι του παρόντως.
Διαφωνώ σχετικά με την τοποθετηση σου με το τι κινδυνεύει, άλλα όπως είπα και πρίν, μπορούμε να έχουμε διαφορετικές απόψεις!
 
Piece of Cake | Chocolate Cake Sticker by Deesdesigns | Piece of cakes,  Happy birthday free printable, Cake logo
 

Attachments

  • 2939montecarlo.pdf
    2,4 MB · Προβολές: 22
Το skorpion έχει πολυμερικό κορμό νομίζω. Και εγώ όταν βλέπω πολυμερικό, δε μπορώ, μου σηκώνεται κάγκελο ( η τρίχα). Κάτι σε ατσάλι θα μου άρεσε περισσότερο.... Να είναι όπλο να το καταλαβαίνω.hunter.
Άμα είναι όμορφο, λειτουργικό και αξιόπιστο το πολυμερικό, τύφλα να 'χει το ατσάλι -αν κι εγώ το προτιμώ! Άσε που τα ατσάλινα pcc είναι πολύ τσιμπημένα σε τιμές -4 και 5 φορές πάνω από τα πολυμερικά!
H Kalashnikov βγάζει κάτι ωραία ατσάλινα, αλλά δε νομίζω να τα δούμε ποτέ εδώ δυστυχώς (εμπάργκο, προκατάληψη αστυνομίας, κλπ).
 
Άμα είναι όμορφο, λειτουργικό και αξιόπιστο το πολυμερικό, τύφλα να 'χει το ατσάλι -αν κι εγώ το προτιμώ! Άσε που τα ατσάλινα pcc είναι πολύ τσιμπημένα σε τιμές -4 και 5 φορές πάνω από τα πολυμερικά!
H Kalashnikov βγάζει κάτι ωραία ατσάλινα, αλλά δε νομίζω να τα δούμε ποτέ εδώ δυστυχώς (εμπάργκο, προκατάληψη αστυνομίας, κλπ).
Η τιμή είναι ένας ισχυρός ανασταλτικός παράγοντας... Τώρα που το λες, καλό και το πολυμερικό:rolleyes:
 
Καλησπέρα,
Μιλώντας με τον προεδρο του συλλόγου μας σήμερα, φάνηκε σίγουρος ότι η νέα ρύθμιση θα περάσει τον Απρίλιο, και θα μπορούμε να αποκτήσουμε (μεταξύ άλλων) και PCC. Έχει ακούσει κανείς άλλος τίποτα;
 
Καλησπέρα,
Μιλώντας με τον προεδρο του συλλόγου μας σήμερα, φάνηκε σίγουρος ότι η νέα ρύθμιση θα περάσει τον Απρίλιο, και θα μπορούμε να αποκτήσουμε (μεταξύ άλλων) και PCC. Έχει ακούσει κανείς άλλος τίποτα;
Είναι σε διαβούλευση.... αλλά ισχύει μαζί με άλλες αλλαγές... όπως ότι κάθε σύλλογος πρέπει να έχει προπονητή....
 
Καλησπέρα,
Μιλώντας με τον προεδρο του συλλόγου μας σήμερα, φάνηκε σίγουρος ότι η νέα ρύθμιση θα περάσει τον Απρίλιο, και θα μπορούμε να αποκτήσουμε (μεταξύ άλλων) και PCC. Έχει ακούσει κανείς άλλος τίποτα;
Αν περάσει, θα περάσουμε καλά!!!!! :)

Είναι σε διαβούλευση.... αλλά ισχύει μαζί με άλλες αλλαγές... όπως ότι κάθε σύλλογος πρέπει να έχει προπονητή....
Αυτό, μάλλον δεν θα περάσει, ή αν περάσει, θα το τρενάρουν όσο πάει... λογικά όμως δεν θα περάσει, γιατί δεν ισχύει σε καμια άλλη χώρα της Ευρώπης (δλδ, υποχρεωτικός προπονητής σε σκοπευτικο σύλλογο)

Ισχύει ότι στην κατηγορία Β από όριο 2 όπλα που είναι σήμερα θα γίνει 6 ;
Αν περάσει, ναι.
Σήμερα τα ΄όπλα είναι 5 κατηγορίας Α και 2 κατηγορίας Β & Γ (τυφέκια ραβδωτά κεντρικης πυροδοτησης). Θέλουν να γίνει 6 συνολο, ανεξαρτήτως κατηγορίας.
 
Αν περάσει, ναι.
Σήμερα τα ΄όπλα είναι 5 κατηγορίας Α και 2 κατηγορίας Β & Γ (τυφέκια ραβδωτά κεντρικης πυροδοτησης). Θέλουν να γίνει 6 συνολο, ανεξαρτήτως κατηγορίας.

Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Μήπως κατάλαβες τί θα γίνεται με τους αγώνες; Κάπου διάβασα +2 για διαφορετικό διαμέτρημα, αλλά δεν το κατάλαβα καλά.
Τώρα είναι 15 αγώνες την 3ετία για να διατηρήσεις τα δύο πιστόλια Β κατηγορίας, δηλαδή 5 το χρόνο.
Τώρα θα γίνει 25 την 5ετία; Και πως αλλάζει αν έχεις περισσότερα όπλα στην ίδια κατηγορία.
Ας πούμε ότι περνάει όπως έχει το νομοσχέδιο, και κάποιος αγοράζει 4 όπλα της Β κατηγορίας, δηλαδή ένα 9mm, ένα 45acp, ένα 38άρι περίστροφο και ένα 308 τυφέκιο.
Θα καλύπτονται όλα με 5 αγώνες το χρόνο ότι διαμέτρημα να 'ναι από αυτά, δηλαδή 25 την 5ετία; Ή μήπως θα πρέπει να κάνει περισσότερους αγώνες λόγω των περισσότερων όπλων και ας είναι στην ίδια κατηγορία;
 
Σε ευχαριστώ για την απάντηση.
Μήπως κατάλαβες τί θα γίνεται με τους αγώνες; Κάπου διάβασα +2 για διαφορετικό διαμέτρημα, αλλά δεν το κατάλαβα καλά.
Τώρα είναι 15 αγώνες την 3ετία για να διατηρήσεις τα δύο πιστόλια Β κατηγορίας, δηλαδή 5 το χρόνο.
Τώρα θα γίνει 25 την 5ετία; Και πως αλλάζει αν έχεις περισσότερα όπλα στην ίδια κατηγορία.
Ας πούμε ότι περνάει όπως έχει το νομοσχέδιο, και κάποιος αγοράζει 4 όπλα της Β κατηγορίας, δηλαδή ένα 9mm, ένα 45acp, ένα 38άρι περίστροφο και ένα 308 τυφέκιο.
Θα καλύπτονται όλα με 5 αγώνες το χρόνο ότι διαμέτρημα να 'ναι από αυτά, δηλαδή 25 την 5ετία; Ή μήπως θα πρέπει να κάνει περισσότερους αγώνες λόγω των περισσότερων όπλων και ας είναι στην ίδια κατηγορία;
Τα όπλα, αν περάσει έτσι το νομοσχέδιο, χωρίζονται πλέον σε 3 κατηγορίες από 2 (για λεπτομέρειες, δες πιο πάνω το Άρθρο 1 στο νομοσχέδιο προς διαβούλευση).
Στην ερώτησή σου για τους αγώνες, 25 ανά 5ετία θα είναι το/τα όπλο/-α ΜΙΑΣ κατηγορίας, πχ Β. Αν έχει κάποιος 1 όπλο κατηγορίας πχ Α, τότε θα επιβαρύνεται με 3 αγώνες ΚΑΤ Α' ανά έτος επιπλέον. Και άλλους 3 αγώνες/έτος αν έχει και πχ. 2 όπλα κατηγορίας Γ'.
Για να τα κάνω σούμα, αν για παράδειγμα κάποιος έχει 1 όπλο κατηγορίας Α, 3 κατηγορίας Β και 2 κατηγορίας Γ, τότε θα πρέπει να κάνει 3 αγώνες ΚΑΤ Α' ανά έτος, 5 αγώνες/έτος ΚΑΤ Β' και 3 αγώνες/έτος ΚΑΤ Γ', σύνολο την 5ετία, 55 αγώνες!!!!
Τουτέστιν, όποιος θέλει όπλα από όλες τις κατηγορίες, έχει πολύ αγώνα μπροστά του (και πολύ παράβολο) ...
 
Ευχαριστώ και πάλι Γιώργο.
Βλέπω ότι όλα τα πιστόλια και τα περίστροφα είναι στην κατηγορία Β.
Άρα συμπεραίνω ότι θα μπορείς να έχεις μέχρι και 6 πιστόλια/περίστροφα και θα αρκούνε οι 5 αγώνες ανά έτος αφού είναι όλα την ίδια κατηγορία.
 
Back
Top