Νομιμοποίηση Κάνναβης

Ένα λάθος που διαβάζω σε πολλά σημεία του νήματος είναι ότι η κανναβη προκαλεί εξαρτηση. Έχει αποδειχθεί ότι δεν προκαλεί ΣΩΜΑΤΙΚΗ εξάρτηση όπως πολλές άλλες <αθωες> νόμιμες ουσίες που έχετε αναφέρει.
Ακριβώς, ψυχολογική όμως; ;)
 
Ακριβώς, ψυχολογική όμως; ;)
Η ψυχολογική εξάρτηση όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω μπορεί να συμβεί με πολλά πράγματα και όχι μόνο με ουσίες και έχει να κάνει αποκλειστικά με το ατομο. Το άτομο που θα ξεκινήσει με το χασίς και θα φτάσει στην ηρωινη, θα έφτανε εκεί όπως και να έχει κατά τη γνώμη μου. Αν το αλκοόλ ήταν απαγορευμένο θα κατειχε την ίδια θέση.
Για να φτάσουμε όμως στο σημείο νομιμοποίησης υπάρχει πολύ μακρύς δρόμος με πολλές παγίδες. Ιδίως σε μια κοινωνία σαν την ελληνική.
Παιδια ψαξτε την περιεκτικοτητα σε THC παλιοτερα και σημερα.
Υπαρχει και σωματική εξάρτηση.
https://el.m.wikipedia.org/wiki/Τετραϋδροκανναβινόλη
Εξάρτηση
Ούτε η κάνναβη ούτε το LSD προκαλούν σωματική εξάρτηση αφού δεν επηρεάζουν την ορμονική ισορροπία και τα συμπτώματά τους είναι αντιστρέψιμα. Μολαταύτα, επείδη η χρήση της κατά κόρον γίνεται με ανάμιξή της με καπνό, πολλοί χρήστες μπορεί να εμφανίσουν συμπτώματα εξάρτησης από τη νικοτίνη (προϊόν καύσεως του καπνού). Έχουν αναφερθεί περιπτώσεις όπου η κάνναβη, όπως και οποιαδήποτε άλλη ουσία, μπορεί να προκαλέσει ψυχοσυναισθηματική εξάρτηση.
 
Αν αναμίξεις κάνναβη με καπνό όπως είπε ο Stef, τότε λόγω νικοτίνης δημιουργεί εξάρτηση, αν την κάνεις σκέτη δεν έχει εξάρτηση. Σήμερα το έχουν κάνει επιστήμη και έχουν βγεί ποικιλίες με 30% THC , αυτό δεν σημαίνει οτι πρέπει να καπνίσεις τόσο δυνατή φούντα, είναι σαν να φέρω εγώ αψέντι απο τις σλαβικές χώρες με 70% αλκοόλ.

Όσο για την ψυχοσωματική εξάρτηση, τα γλυκά και το φαγητό μπορούν να έχουν το ίδιο αποτέλεσμα. Και οι γυναίκες αποτελούν εξάρτηση για μερικούς. Επίσης οι κακούργες πεθερές μπορούν να σε στείλουν πολύ γρήγορα στα σκληρά ναρκωτικά και τον τζόγο .yel.. Σε όλα τα πράγματα στην ζωή χρειάζεται να χρησιμοποιείς τα 2 σοφά γνωμικά, 1) Γνώθι σαυτόν και 2) Παν μέτρον άριστον. Μετά, είναι θέμα χαρακτήρα και στάσης ζωής. Κάποιοι θα είναι αδύναμοι. Αυτό δεν σημαίνει ότι θα απαγορεύουμε κάτι για όλους. Όπως και με τα ραβδωτά. Κάποιοι τα φοβούνται και οι υπόλοιποι δεν μπορούμε να πάμε για σκοποβολή.... (σπόντα ;))
 
Έζησα στις χειρότερες περιοχές τις Αττικής :
Ζεφυρι-Ανω Λιοσια-Καματερο-Ασπροπυργος κτλ
Αν στην Καισαριανή τα κρούσματα ήταν 20%
στις δικές μας 150%
Η ηρωίνη είναι το επόμενο στάδιο του μπαφου
και ο λόγος είναι απλός
Δεν τους καλύπτει μετά από την μακροχρόνια χρήση οπότε προχωράνε στα ποιο βαριά
Άρα με την νομιμοποίηση πολύ απλά τους δίνουμε την χαριστική βολή ή μάλλον τον δρόμο της καταστροφής
Ουζα-τσιπουρα-βοτκες κτλ
απευθύνονται σε ποιο μεγάλες ηλικίες
τα παιδιά δύσκολα εθίζονται
Όμως στα ναρκωτικά πάρα πολύ εύκολα και ο γυρισμος στην κανονική ζωή δεν είναι εύκολος στις μικρές ηλικιες
Σορρυ αλλά είσαι λάθος ....ξερω παπουδες που δεν δοκιμασαν ποτε πρέζα...μειναν εκεί στο μαύρο....το αν θα κανεις το next step ειναι δικό σου θέμα....αυτοκαταστροφικο
 
Duck, η φαρμακευτική κάνναβη είναι κόλπο για να πουλήσουν συνθετικά φάρμακα με κάνναβη στους ανθρώπους. Η όλη υπόθεση είναι αστεία.
Δεν κατάλαβα τι εννοείς, θα μπορούσες να το αναλύσεις περισσότερο;
 
Διάλογος που είχα με τον κολλητό μου όταν ήμασταν φοιτητές:
-Ρε μλκ Μιχαλάκη πως σε φαντάζεσαι σε καμια δεκαριά χρόνια,πως θες να είναι η ζωή σου πάνω κάτω;
-Ε πως να είναι ρε...Να έχω μια καλή δουλειά που να μου επιτρέπει να κάνω πράγματα με την οικογένειά μου,τους φίλους μου κ τα άτομα που αγαπώ.Να μπορώ ρε παιδί μου να πηγαίνω γήπεδο να βλέπω την ομάδα μου,κανένα ταξίδι για διακοπές,να έχω το αυτοκίνητό μου,χόμπι και τέτοια..
-Για μπάφο δεν μου ανέφερες κάτι Μηχαλάκη(του λέω).
-Καλά ρε μλκ,μου λέει,αν τα έχω όλα αυτά τι να τον κάνω τον μπάφο;;;
 
Εμπόριο και μπίζνες είναι όλα, μακριά από αυτά και κυρίως η νεολαία που δεν χρειάζεται κάποια εξάρτηση υπάρχουν τόσα πράγματα να ασχοληθεί και τα ναρκωτικά είναι περιττά.
Μέχρι και μπισκοτάκια για σκύλους έχουν βγάλει (νευρικοι,ανορεχτοι, προβληματικοι) τι άλλο θα σκεφτεί ο άνθρωπος για τα λεφτά.
http://stories.barkpost.com/weed-treats/
 
Δεν κατάλαβα τι εννοείς, θα μπορούσες να το αναλύσεις περισσότερο;

Η φαρμακευτική κάνναβη ακόμα και στις ΗΠΑ, μέχρι την νομιμοποίηση στις μισές πολιτείες, ήταν συνθετικά κανναβινοειδή τύπου Sativex. Τα συνθετικά μπορούν να πατενταριστούν και να βγει χρήμα. Αναφερόμουν στην φαρμακευτική κάνναβη με βάσει τα μυαλά της Ελλάδας. Αν δεν υπάρξει ιδιοκαλλιέργεια, τότε η συνταγογραφούμενη ιατρική κάνναβη θα υπόκειται στους γιατρούς (τώρα με τι εμπειρία και κατάρτιση θα την συνταγογραφούν παραμένει μυστήριο) , πράγμα που σημαίνει ότι οι φαρμακευτικές εταιρίες θα σπρώχνουν σκευάσματα που μπορούν να πάρουν πατέντα. Ενώ με ιδιοκαλλιέργεια, ακόμα και λάδι μπορείς να παράξεις. Εκτός αν επιτρέψουν σε εταιρίες όπως στην Αμερική να κάνουν καλλιέργεια και να πουλάνε. Στο Ελλάντα ως γνωστόν υπάρχουν και λειτουργούν οι συντεχνίες. Ο Τσι-τσίπρας μίλησε για την λεγόμενη "ιατρική κάνναβη". Τώρα τι εννοούσε, θα δείξει....
 
Εμπόριο και μπίζνες είναι όλα, μακριά από αυτά και κυρίως η νεολαία που δεν χρειάζεται κάποια εξάρτηση υπάρχουν τόσα πράγματα να ασχοληθεί και τα ναρκωτικά είναι περιττά.
Μέχρι και μπισκοτάκια για σκύλους έχουν βγάλει (νευρικοι,ανορεχτοι, προβληματικοι) τι άλλο θα σκεφτεί ο άνθρωπος για τα λεφτά.
http://stories.barkpost.com/weed-treats/

Αυτό που λες είναι αλήθεια, στο Κολοράντο έχουν βγάλει μέχρι και γλειφιτζούρια μπισκοτάκια και σοκολατάκια, και οι γονείς έχουν αρχίσει μανούρα ότι αυτά είναι θέλγητρα για μικρά παιδιά. Εκεί έχουν σούπερ - καπιταλισμό, το καλό του είναι ότι θα σου φτιάξει πεντακάθαρα προϊόντα, το κακό του είναι ότι θα ψάξει να βρει παντού πελάτες, μιας που βασίζεται στο χρέος σαν σύστημα.... Αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε το ίδιο πλαίσιο και εμείς. Ένας από τους λόγους που επιτρέπουν την κάνναβη τόσο πολύ στο Αμέρικα είναι και το γεγονός ότι αν καταρρεύσει η οικονομία τους, καλύτερα ο κόσμος να είναι ζαλισμένος παρά να γίνει εμφυλιοπολεμική σύρραξη. Στις ΗΠΑ υπάρχει πολύ ρατσισμός και οι Νότιες πολιτείες ακόμα έχουν ρεβανσιστικές τάσεις από τον εμφύλιο πόλεμο του 18ου αιώνα.

Για μένα η καλλιέργεια στο σπίτι με άδεια είναι η καλύτερη λύση, με εταιρίες να εμπορεύονται μόνο την λεγόμενη ιατρική κάνναβη. Αν σε πιάσουν έξω να πουλάς, πας μέσα. Άμα δε, πληρώνεις τα παράβολα στην αστυνομία, τα κέρδη θα μπορούν να πηγαίνουν για ανανέωση εξοπλισμού τους και συντήρηση περιπολικών, μιας που έχουν πρόβλημα με τα ανταλλακτικά. Έτσι με ένα σμπάρο έχεις 3 τρυγόνια. Και βοηθάς την αστυνομία να κάνει καλύτερα την δουλειά της, και δεν διαταράσσεις τον κοινωνικό ιστό με ήθη και έθιμα τα οποία δεν γνωρίζουν και / ή έχουν γαλουχηθεί να βλέπουν με κακό μάτι, και δεν απαγορεύεις στους ενδιαφερόμενους να κάνουν προσωπική χρήση. Στον 21ο αιώνα, αγράμματος δεν νοείται αυτός που δεν ξέρει να γράφει και να διαβάζει, αγράμματος θα θεωρείται αυτός που δεν θα μπορεί να ξεμάθει το λάθος και να ξαναμάθει το σωστό.
 
Τα βλεπεις πολύ εξιδανικευμενα φίλε μου σε σημείο που με κάνεις να πιστεύω ότι δεν ζεις σε κράτος σαν το ελληνικό. Ίσως σε μια οργανωμένη κοινωνία αυτά που λες να είχαν ένα υπόβαθρο και μια λογική αλλά όπως προείπα για να φτάσουμε στο σημείο της νομιμοποίησης υπάρχει πολύ μακρύς δρόμος με πολλές παγίδες στην ελληνική κοινωνία. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν τα βρίσκω όλα λάθος αυτά που λες αλλά τα βρίσκω ανεφαρμοστα. Δεν μπορεί να είναι η κάνναβη η αιτία για να οργανωθούμε, αντίθετα η σωστή οργάνωση μπορεί να σταθεί αιτία να φτάσουμε στο σημείο της νομιμοποίησης. Αν γίνει με τη σειρά που λες εσύ θα καταλήξουμε στην πλήρη ανομια να είμαστε παραγωγός χώρα.
 
Η φαρμακευτική κάνναβη ακόμα και στις ΗΠΑ, μέχρι την νομιμοποίηση στις μισές πολιτείες, ήταν συνθετικά κανναβινοειδή τύπου Sativex. Τα συνθετικά μπορούν να πατενταριστούν και να βγει χρήμα. Αναφερόμουν στην φαρμακευτική κάνναβη με βάσει τα μυαλά της Ελλάδας. Αν δεν υπάρξει ιδιοκαλλιέργεια, τότε η συνταγογραφούμενη ιατρική κάνναβη θα υπόκειται στους γιατρούς (τώρα με τι εμπειρία και κατάρτιση θα την συνταγογραφούν παραμένει μυστήριο) , πράγμα που σημαίνει ότι οι φαρμακευτικές εταιρίες θα σπρώχνουν σκευάσματα που μπορούν να πάρουν πατέντα. Ενώ με ιδιοκαλλιέργεια, ακόμα και λάδι μπορείς να παράξεις. Εκτός αν επιτρέψουν σε εταιρίες όπως στην Αμερική να κάνουν καλλιέργεια και να πουλάνε. Στο Ελλάντα ως γνωστόν υπάρχουν και λειτουργούν οι συντεχνίες. Ο Τσι-τσίπρας μίλησε για την λεγόμενη "ιατρική κάνναβη". Τώρα τι εννοούσε, θα δείξει....
Το Sativex είναι φυτικό φάρμακο από την εκχύλιση της κάνναβης, εμπεριέχει 2.7 mg THC και 2.5 mg CBD.
 
Τα βλεπεις πολύ εξιδανικευμενα φίλε μου σε σημείο που με κάνεις να πιστεύω ότι δεν ζεις σε κράτος σαν το ελληνικό. Ίσως σε μια οργανωμένη κοινωνία αυτά που λες να είχαν ένα υπόβαθρο και μια λογική αλλά όπως προείπα για να φτάσουμε στο σημείο της νομιμοποίησης υπάρχει πολύ μακρύς δρόμος με πολλές παγίδες στην ελληνική κοινωνία. Για να μην παρεξηγηθώ, δεν τα βρίσκω όλα λάθος αυτά που λες αλλά τα βρίσκω ανεφαρμοστα. Δεν μπορεί να είναι η κάνναβη η αιτία για να οργανωθούμε, αντίθετα η σωστή οργάνωση μπορεί να σταθεί αιτία να φτάσουμε στο σημείο της νομιμοποίησης. Αν γίνει με τη σειρά που λες εσύ θα καταλήξουμε στην πλήρη ανομια να είμαστε παραγωγός χώρα.

Έχεις απόλυτο δίκιο, όντως τα εξιδανικεύω γιατί πολύ απλά από κάπου πρέπει να αρχίσεις. Άρα ξεκινάς λέγοντας μια ιστορία για μικρά παιδιά, όπου ξέρεις ότι δεν πρόκειται να πάρει ποτέ σάρκα και οστά, παρόλα αυτά όμως, μέσα από την ιστορία συνθέτεις την πλοκή και σιγά σιγά ξετυλίγεις το κουβάρι. Η ελληνική κοινωνία είναι σε επίπεδο μικρού παιδιού σε πολλά πράγματα.

Ναι η οργάνωση είναι το κλειδί, αλλά δεν θα έρθει ουρανοκατέβατη. Ξεκινάς με μικρά βήματα, κάθε πρόβλημα μπορεί να σε κάνει είτε να οργανωθείς ποιο πολύ είτε να αποδιοργανωθείς πολύ περισσότερο. Αν τα βάλεις κάτω, δεν είμαστε οργανωμένοι πουθενά, ακόμα και στο κυνήγι. Τα ίδια ισχύουν και στην εφορία, στους δρόμους, κλπ. Ένα επίπεδο οργάνωσης υπάρχει στις ιδιωτικές εταιρίες , και αυτό γιατί προσβλέπουν στα κέρδη. Επίσης , σε τέτοια μαγαζιά δεν υπάρχει δημοκρατία με την γενική έννοια. Π@π@ριές τύπου κοινωνική ευημερία που λένε οι πολιτικοί είναι φληναφήματα. Στην τελική άμα δεν μπορούμε να διαχειριστούμε ένα απλό φυτό, θα μπορέσουμε να διαχειριστούμε πιό πολύπλοκα πράγματα; Να δω τι θα κάνουμε άμα κρασάρει η οικονομία για οποιοδήποτε λόγο, ή άμα γίνει πόλεμος ή πάθει χοντρή βλάβη το ηλεκτρικό μας δίκτυο......

Τέλος για την χώρα παραγωγό που μίλησες, τουλάχιστον θα έχουμε τρελές εξαγωγές. Δεν θα καταλήξουμε σε πλήρη ανομία, γιατί τα έσοδα για το κράτος θα είναι τεράστια. Αναγκαστικά θα επιβάλλει κανόνες και θα τους εφαρμόσει.

Ζω στο ελληνικό κράτος, απλά έχω επαφές και με άλλα κράτη. Δεν είναι κακό να κοιτάς τα καλώς κείμενα των άλλων και να τα φέρνεις προς συζήτηση εντός. Ειδάλλως δεν θα αλλάξει ποτέ τίποτα, το σύστημα της χώρας είναι στημένο έτσι για να συντηρεί πρόσωπα και καταστάσεις.
 
Back
Top