Νομιμοποίηση Κάνναβης

Όσοι ζείτε Αμέρικα ή Ευρώπη, πείτε λίγο τι έχετε αποκομίσει από την νομιμοποίηση της Κάνναβης εκεί. Κατά πόσο έχει συμβάλλει προς το καλό ή κακό και με πόσο θετικό ή αρνητικό μάτι βλέπετε να συμβαίνει κάτι εφάμιλλο στο Ελλαδιστάν.

Προσωπικά δεν το βλέπω να γίνεται γιατί στην χώρα της μαφίας κάποιοι θα χάσουν πολλά λεφτά (Για τον ίδιο λόγο δηλαδή που και το ραβδωτό θα παραμείνει μύθος).
Ήδη στην Αμερική ο τζίρος της μπύρας έπεσε κατά 2 δις. Οπότε όλες οι ζυθοποιίες εδώ θα βγάλουν ρόπαλα .hair.
 
Να επιτραπει, να καλλιεργειται παντου μπας και σταυρώσουμε λαγο ευκολα..
Ξερεις ποσα λαγοσκυλα θα πανε χαμενα...???.sarcastic.
Τι να κα κα κανω να πουμε,ελεγα πως ηταν λα λα λαγος,δεν πειραζει θα θα το θαψουμε εδω μαζι με με τα αλλα...badboys..badboys..very funny..very funny.
 
Ξερεις ποσα λαγοσκυλα θα πανε χαμενα...???.sarcastic.
Τι να κα κα κανω να πουμε,ελεγα πως ηταν λα λα λαγος,δεν πειραζει θα θα το θαψουμε εδω μαζι με με τα αλλα...badboys..badboys..very funny..very funny.
.my man..sarcastic..sarcastic.
Εννοω να βοσκαν οι λαγοι ρε συ τασο... Οι λαγοι... ha haaa
 
Εποικοδομητικό το νήμα... άμα πίνει και ο κυνηγός, θα ξεχνά για ποιο λόγο βρίσκεται μέσα στο δάσος τέτοια ώρα, ψυχεδελικά μην πιει μόνο και βλέπει λαγούς παντού...
 
Η απαγόρευση των ναρκωτικών εχει να κανει οχι με την υγεια των πολιτων (ποτε νοιάστηκε το κρατος εξαλου?) αλλα με φοβιες εξεγέρσεων κατα των κυβερνώντων. Το ειπε αλωστε και ο υπουργος προστασιας του πολιτη, οτι πρωτα πρεπει να παταξουμε τα ναρκωτικα για να περιορισουμε τους αναρχικους στα εξαρχία. Τα ναρκωτικά μεσα στις τοσες συνέπειες αυτο που κανει ειναι να διεγειρει το πνευμα ;) κατι που δεν θελουν!!! Οσο για την καναβη η πραγματικη απαγορευση ξεκίνησε γιατι ειθελαν να προωθήσουν αλλα υλικά ποιο κερδοφορα βγαζοντας απο την αγορα την κλοστοιφαντουγικη καναβη. Οι περισοτεροι θανατοι σχετιζονται με το αλκοολ και το τσιγαρο!
 
Last edited:
Προσωπικα φιλε ειμαι κατα των ναρκωτικών.

Άρα είσαι κατά του αλκοόλ και του τσιγάρου γιατι και αυτά ναρκωτικά είναι με την ευρεία έννοια, απλώς είναι νόμιμα.

Η απαγόρευση των ναρκωτικών εχει να κανει οχι με την υγεια των πολιτων (ποτε νοιάστηκε το κρατος εξαλου?) αλλα με φοβιες εξεγέρσεων κατα των κυβερνώντων. Το ειπε αλωστε και ο υπουργος προστασιας του πολιτη οτι πρωτα πρεπει να παταξουμε τα ναρκωτικα για να περιορισουμε τους αναρχικους στα εξαρχία.

Μα αν επιτραπεί η καλλιέργεια απο τον κάθε ενδιαφερόμενο, περιορίζεις αισθητά τους αναρχικούς γιατι πλέον δεν έχουν αγορα για να πουλήσουν. Σιγα μην πάει ο άλλος να αγοράσει απο τον καθένα στον δρόμο χωρίς να ξέρει τι παίρνει. Στο σπίτι σου κάνε οτι θες, αρκεί να μην ενοχλείς. Τώρα για τις εξεγέρσεις, εδώ άνθρωποι δεν έχουν να φάνε σήμερα και δεν εξεγείρονται, πιστεύεις οτι η κάνναβη θα υπερνικήσει την πείνα;
 
Μισο λεπτο.
Ας τα πάρουμε απο την αρχη.
Τι οριζεται ως ναρκωτικο;
Ναρκωτικο ειναι κατι που προκαλεί εθισμο και μπορει μετα την καταναλωση του να βλάψει.
Το τσιγαρο ειναι εθισμος αλλα αν κανω ενα πακετο και οδηγήσω δεν θα στουκαρω λογω αυτου. Αντιθετως αλκοολ και καναβη είναι εθιστικα αλλα αν πιω η καπνίσω 10 μπυρες και 5 τσιγάρα και οδηγήσω, ναι θα στουκαρω αφου θα ειμαι πίτα. Το 0τι οι περισσοτεροι θανατοι ερχονται απο το τσιγαρο, το καθιστουν αυτο βλαβερό και οχι αθωο το χασις.
Με τετοιες συγκρίσεις να βγαλουμε το τσιγαρο χειρότερο και απο τα ποιο σκληρα.
 
Ενας αλλος λογος της απαγορευσης των ναρκωτικών ειναι για να τα εμπορεύονται λίγοι. Οι χίπις πειναναι αλλα τους το απαγορευσαν το lsd ;) απο εκει ξεκίνησε η απαγόρευση. Οσο παμε σε απολυταρχικά καθεστώτα εκει παντα απογορευονται αυστηρότατα όπως και το κυνήγι
 
Απο που συμπεραίνεις οτι η κάνναβη είναι εθιστική? Αν δοκιμάσεις να οδηγήσεις έχοντας καπνίσει κάνναβη, θα πατάς γκάζι αλλα θα έχεις ξεχάσει να βάλεις ταχύτητα ή να βγάλεις χειρόφρενο, οπότε δεν θα στουκάρεις!!.yel. Με 5 τσιγάρα που λες εσύ, ουτε καν αυτοκίνητο θα θες, μαξιλάρι και ύπνο βαθύ!!

Αν πιείς αλκοολ όμως, θα μπεις στον κόπο να οδηγήσεις και ή θα σκοτώσεις ή θα σκοτωθείς. Παρόλα αυτά, το αλκοόλ στην Ελλάδα πάει σύννεφο. Απο το εξωτερικό δεν έχω ακούσει περιστατικά που η κάνναβη εμπλέκεται σε τροχαία. Η κατάχρηση μπορεί να δημιουργήσει ψυχικά προβλήματα, αν και εφόσον τα έχεις στο υπόβαθρο. Οπότε όποια ουσία και να χρησιμοποιήσεις (αλκοολ νικοτίνη κάνναβη) κάλο είναι να ξέρεις τα όρια σου.

Το τσιγάρο έχει αποδειχτει οτι είναι ποιό εθιστικό και απο την ηρωίνη. 9/10 καπνιστές ξαναγυρνάνε πίσω στο τσιγαράκι. Ειδικά αν καπνίζεις τσιγάρα εμπορίο που έχουν και αμμωνία μέσα.

Να ανασκευάσω την ερώτηση. Αν κάποιος μεσα στο σπίτι του καλλιεργεί για προσωπική του χρήση, το βρίσκεις κακό? ή μπορεί να κάνει οτι θέλει?
 
Μισο λεπτο.
Ας τα πάρουμε απο την αρχη.
Τι οριζεται ως ναρκωτικο;
Ναρκωτικο ειναι κατι που προκαλεί εθισμο και μπορει μετα την καταναλωση του να βλάψει.
Το τσιγαρο ειναι εθισμος αλλα αν κανω ενα πακετο και οδηγήσω δεν θα στουκαρω λογω αυτου. Αντιθετως αλκοολ και καναβη είναι εθιστικα αλλα αν πιω η καπνίσω 10 μπυρες και 5 τσιγάρα και οδηγήσω, ναι θα στουκαρω αφου θα ειμαι πίτα. Το 0τι οι περισσοτεροι θανατοι ερχονται απο το τσιγαρο, το καθιστουν αυτο βλαβερό και οχι αθωο το χασις.
Με τετοιες συγκρίσεις να βγαλουμε το τσιγαρο χειρότερο και απο τα ποιο σκληρα.

Ως προς την κανναβη κανεις ενα μεγαλο λαθος. Η χρηση της σε κανει πολυ προσεκτικό και παντα τηρώντας τον ΚΟΚ . κανε μια αναζητηση πανω σε αυτο το θεμα
υσ. Ειμαι κατα των ναρκωτικών
 
Μάγκες έχετε ζήσει σε κοινωνίες με ναρκωτικά ?
Έχετε δει τον γείτονα σας τον συμμαθητή τον κολλητό τον συγγενή σας εθισμένο στον μπάφο ?
Εδώ στα δυτικά έχουν καταστραφεί οικογένειες μην πω έχουν ξεκληρίστει
Μάνα με δύο γιους στην γειτονιά μου έχασε τον ένα γιο από τα ναρκωτικά και άλλος την σκότωσε από το πολύ ξύλο επειδή δεν του έδινε χρήματα για την δόση του
Τι να λέμε τώρα
Αντί να κάνουν ένα γιουρούσι και να μπαγλαρωσουν όλους τους χασισεμπορες
ζητούν και να τα νομιμοποιήσουν ?
Λύσαμε όλα τα προβλήματα τα ναρκωτικά μας ελειπαν
 
Ο David Nutt έχει πολύ καλές διαλέξεις για τις ουσίες, μάλιστα σε ένα βίντεο εκθείαζε τους αρχαίους Έλληνες και τους αρχαίους ψυχεδελικούς χορούς τους. Γενικά νομίζω η κάνναβη είναι παρεξηγημένη.
 
Μάγκες έχετε ζήσει σε κοινωνίες με ναρκωτικά ?
Έχετε δει τον γείτονα σας τον συμμαθητή τον κολλητό τον συγγενή σας εθισμένο στον μπάφο ?
Εδώ στα δυτικά έχουν καταστραφεί οικογένειες μην πω έχουν ξεκληρίστει
Μάνα με δύο γιους στην γειτονιά μου έχασε τον ένα γιο από τα ναρκωτικά και άλλος την σκότωσε από το πολύ ξύλο επειδή δεν του έδινε χρήματα για την δόση του
Τι να λέμε τώρα
Αντί να κάνουν ένα γιουρούσι και να μπαγλαρωσουν όλους τους χασισεμπορες
ζητούν και να τα νομιμοποιήσουν ?
Λύσαμε όλα τα προβλήματα τα ναρκωτικά μας ελειπαν

Εθισμένο σε μπάφο όχι, έχω δει εθισμένο σε ηρωίνη. Δεν ξέρω σε ποιά κοινωνία έζησες, αλλά η Αθήνα τα έχει όλα. Μήπως η μάνα έχασε τον υιό της από ηρωίνη? γιατι απο μπάφο δυσκολα!!! Εχω δει και γιό να χάνει πατέρα απο κίρρωση του ηπατος. Επειδή έπινε πολλά ούζα. Την Καισαριανή την θέρισε η πρέζα όταν πήγαινα σχολείο. Και ξέρεις ποιοί μπλέκανε συνηθως? Οι παρέες με τα μηχανάκια.

Δεν υπάρχουν σήμερα κοινωνίες χωρίς ναρκωτικά, οπότε όλοι λίγο πολύ έχουμε ζήσει σε αυτές. Και αν κάνουνε γιουρούσι να μπαγλαρώσουν όπως είπες, θα έρθουν άλλοι. Η νομιμοποίηση είναι για την κάνναβη, όχι για όλες τις ουσίες
 
Back
Top