Νομιμοποίηση Κάνναβης

Εθισμένο σε μπάφο όχι, έχω δει εθισμένο σε ηρωίνη. Δεν ξέρω σε ποιά κοινωνία έζησες, αλλά η Αθήνα τα έχει όλα. Μήπως η μάνα έχασε τον υιό της από ηρωίνη? γιατι απο μπάφο δυσκολα!!! Εχω δει και γιό να χάνει πατέρα απο κίρρωση του ηπατος. Επειδή έπινε πολλά ούζα. Την Καισαριανή την θέρισε η πρέζα όταν πήγαινα σχολείο. Και ξέρεις ποιοί μπλέκανε συνηθως? Οι παρέες με τα μηχανάκια.

Δεν υπάρχουν σήμερα κοινωνίες χωρίς ναρκωτικά, οπότε όλοι λίγο πολύ έχουμε ζήσει σε αυτές. Και αν κάνουνε γιουρούσι να μπαγλαρώσουν όπως είπες, θα έρθουν άλλοι. Η νομιμοποίηση είναι για την κάνναβη, όχι για όλες τις ουσίες
Έζησα στις χειρότερες περιοχές τις Αττικής :
Ζεφυρι-Ανω Λιοσια-Καματερο-Ασπροπυργος κτλ
Αν στην Καισαριανή τα κρούσματα ήταν 20%
στις δικές μας 150%
Η ηρωίνη είναι το επόμενο στάδιο του μπαφου
και ο λόγος είναι απλός
Δεν τους καλύπτει μετά από την μακροχρόνια χρήση οπότε προχωράνε στα ποιο βαριά
Άρα με την νομιμοποίηση πολύ απλά τους δίνουμε την χαριστική βολή ή μάλλον τον δρόμο της καταστροφής
Ουζα-τσιπουρα-βοτκες κτλ
απευθύνονται σε ποιο μεγάλες ηλικίες
τα παιδιά δύσκολα εθίζονται
Όμως στα ναρκωτικά πάρα πολύ εύκολα και ο γυρισμος στην κανονική ζωή δεν είναι εύκολος στις μικρές ηλικιες
 
Έζησα στις χειρότερες περιοχές τις Αττικής :
Ζεφυρι-Ανω Λιοσια-Καματερο-Ασπροπυργος κτλ
Αν στην Καισαριανή τα κρούσματα ήταν 20%
στις δικές μας 150%
Η ηρωίνη είναι το επόμενο στάδιο του μπαφου
και ο λόγος είναι απλός
Δεν τους καλύπτει μετά από την μακροχρόνια χρήση οπότε προχωράνε στα ποιο βαριά
Άρα με την νομιμοποίηση πολύ απλά τους δίνουμε την χαριστική βολή ή μάλλον τον δρόμο της καταστροφής
Ουζα-τσιπουρα-βοτκες κτλ
απευθύνονται σε ποιο μεγάλες ηλικίες
τα παιδιά δύσκολα εθίζονται
Όμως στα ναρκωτικά πάρα πολύ εύκολα και ο γυρισμος στην κανονική ζωή δεν είναι εύκολος στις μικρές ηλικιες

Δεν αντιλέγω, αυτές είναι ζόρικες περιοχές. Θα διαφωνήσω οτι είναι το επομενο στάδιο του μπάφου. Το πρόβλημα είναι με τους πωλητές οι οποίοι πασάρουν πρεζόφουντα στα παιδιά για να φτιάξουν νέους πελάτες. Με την νομιμοποίηση κάβεις τους πωλητές, τα κόλπα τους, και την επαφή των παιδιών με εμπόρους. Εννοείται οτι τα παιδιά δεν πρέπει να κάνουν χρήση καμίας ουσίας.

Και όμως ούζα τσίπουρα και βότκες και όλοι εθίζονται. Και μερικές φορές δεν τους κάνει το κεφάλι απο το αλκοόλ και στρέφονται αλλού. Έχω δουλέψει σε μπαράκι και στις τουαλέτες η κόκα έφευγε σύννεφο. Με την ιδιοκαλλιέργεια δεν έχεις επαφή ούτε με τα κωλόμπαρα ουτε με τους εμπόρους. Υπο αυτό το πρίσμα, εγώ είμαι υπέρ έστω και σαν πείραμα. Αμα μειωθεί ο αλκοολισμός και η χρήση άλλων ναρκωτικών τότε το πείραμα θα έχει πετύχει. Και αν η αστυνομία σταματήσει να ασχολείται με την κάνναβη, θα έχει χρόνο και προσωπικό να ασχοληθεί με πρέζα-κόκα-μεθαμφεταμίνες που σήμερα θερίζουν κόσμο.
 
Για την κλοστοιφαντουγικη κ φαρμακευτική κάνναβη

Duck, η φαρμακευτική κάνναβη είναι κόλπο για να πουλήσουν συνθετικά φάρμακα με κάνναβη στους ανθρώπους. Η όλη υπόθεση είναι αστεία.
 
Δεν αντιλέγω, αυτές είναι ζόρικες περιοχές. Θα διαφωνήσω οτι είναι το επομενο στάδιο του μπάφου. Το πρόβλημα είναι με τους πωλητές οι οποίοι πασάρουν πρεζόφουντα στα παιδιά για να φτιάξουν νέους πελάτες. Με την νομιμοποίηση κάβεις τους πωλητές, τα κόλπα τους, και την επαφή των παιδιών με εμπόρους. Εννοείται οτι τα παιδιά δεν πρέπει να κάνουν χρήση καμίας ουσίας.

Και όμως ούζα τσίπουρα και βότκες και όλοι εθίζονται. Και μερικές φορές δεν τους κάνει το κεφάλι απο το αλκοόλ και στρέφονται αλλού. Έχω δουλέψει σε μπαράκι και στις τουαλέτες η κόκα έφευγε σύννεφο. Με την ιδιοκαλλιέργεια δεν έχεις επαφή ούτε με τα κωλόμπαρα ουτε με τους εμπόρους. Υπο αυτό το πρίσμα, εγώ είμαι υπέρ έστω και σαν πείραμα. Αμα μειωθεί ο αλκοολισμός και η χρήση άλλων ναρκωτικών τότε το πείραμα θα έχει πετύχει. Και αν η αστυνομία σταματήσει να ασχολείται με την κάνναβη, θα έχει χρόνο και προσωπικό να ασχοληθεί με πρέζα-κόκα-μεθαμφεταμίνες που σήμερα θερίζουν κόσμο.
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να περιορίσεις το φαινόμενο ακόμα και να το εξαλείψεις από την κοινωνία αρκεί να ύπαρξη θέληση
Σφράγισε τα χερσαία και θαλάσσια σύνορα σου είτε με στρατό είτε με συνοριοφύλακες λιμενικό κτλ
και θα δεις σε ένα μήνα πως στεγνώνει η αγορά
Από λόγια χορτάσαμε πχ τα τελευταία περιστατικά στο Μενίδι
Δυστηχως δεν άλλαξε τίποτα
 
Υπάρχουν πολλοί τρόποι να περιορίσεις το φαινόμενο ακόμα και να το εξαλείψεις από την κοινωνία αρκεί να ύπαρξη θέληση
Σφράγισε τα χερσαία και θαλάσσια σύνορα σου είτε με στρατό είτε με συνοριοφύλακες λιμενικό κτλ
και θα δεις σε ένα μήνα πως στεγνώνει η αγορά
Από λόγια χορτάσαμε πχ τα τελευταία περιστατικά στο Μενίδι
Δυστηχως δεν άλλαξε τίποτα

Αυτό που ζήτας είναι πολύ δύσκολο και extreme. Δεν υπάρχει ικανό ναυτικό σήμερα να σφραγίσει θαλάσσια σύνορα. Πόσο δε για το Αιγαίο που έχει σύμπλεγμα 2000 νήσων. Εδώ ούτε τους λαθρομετανάστες δεν μπορούν να ελέγξουν και είναι λογικό, Ούτε οι Αμερικανοί ούτε οι Ρώσσοι μπορούν να το κάνουν αυτό. Τωρα για τα χερσαία...όπως έχεις καταλάβει όλοι έχουν την τιμή τους. Ειδάλλως δεν θα μπορούσαν να μπουν στην Ελλάδα ναρκωτικά απο τα βόρεια σύνορα. Τα χερσαία αν θες, μπορείς να τα σφραγίσεις (βλέπε Ουγγαρία).
Για το τελευταίο περιστατικό στο Μενίδι, είχε να κάνει με όπλα, και εγώ είμαι υπέρ της νόμιμης οπλοκατοχής οπότε καλύτερα μην μπλέξουμε. Είμαι οπαδός του αμερικάνικου δόγματος περι castle doctrine (δόγμα κάστρου). Μέσα στο σπίτι άμα μπείς για ληστεία - διάρρηξη ή οποιαδήποτε κακόβουλη πράξη, ψοφάς και καλύπτει τον ιδιοκτήτη ο νόμος. Ισχύει σε ορισμένες πολιτείες, και υπάρχουν συγκεκριμένοι λόγοι για να μην φας φυλακή (οχι πισωπλατο χτύπημα αμα τραπεί σε φυγή, δεν μπορείς να τον πυροβολήσεις, και βέβαια εκεί θα περάσεις εκπαίδευση στο όπλο και μαθήματα stress για να ελέγχεις τον θυμό σου.

Τέλος θα σου πω αυτό. Αυτός ο πλανήτης είναι επικίνδυνος και όχι αγγελικα πλασμένος. Καλύτερα να ελέγχεις κάποιες ουσίες δια μέσω του εμπορίου νόμιμα, παρά με το ζόρι. Έξυπνο σχεδιασμό θέλει, όχι κόπο.
Εφόσον η κάνναβη δεν έχει σκοτώσει κανέναν, δεν είμαι αρνητικός στην όλη πρόταση. Αν δεν δοκιμαστεί να αποκτήσουμε ιστορικό αρχείο για συγκρίσεις, τίποτα δεν θα αλλάξει.
 
Ειτε επιτραπει το χασις ειτε καποιο αλλο ναρκωτικο δεν εχει κ πολυ σημασια γιατι υπαρχουν παντου εδω χρονια με το σωρο κ στο πιο απομωνομενο μερος ..Στην Ελλαδα εξαλλου οτι απαγορεύεται επιτρέπεται...
Ο καθενας εφοσον εχει κλεισει τα 18 μπορει να κανει στον εαυτο του οτι θελει τσιγαρο,αλκοολ,ναρκωτικα κ να πινει κ δέκα φραπεδες την μερα (κ ο καφες καποτε ναρκωτικο θεωρουταν..).
Με λιγα λογια οι ενηλικες άμα την βρισκουν με το χασις κ την ηρωινη ειναι δικαιωμα τους κ δωστε τους πραμα αβερτα..
Ενα ανηλικο παιδι ρε πουστηδες που ακομα δεν βγήκε απο το αυγο γιατι κοιτάτε να το μπλεξεται λεγοντας του παραμυθια οτι δηθεν θα νιωσει θεος..
ΥΓ Ημουν ειμαι κ θα ειμαι κατά των ναρκωτικων..
 
Είναι ερώτηση αυτή? Γιατί είναι ο καλύτερος μελλοντικός μακροχρόνιος πελάτης. Welcome to capitalism....

Καλό είναι να μην κάνουμε τα λάθη των γονιών μας. Και αυτοί τίποτα δεν ξέρανε και πολλά παιδιά πέσανε στα ναρκωτικά. Το "μείνε παιδί μου μακρυά απο τα ναρκωτικά" δεν έχει κάποιο αποτέλεσμα. Το να μπεις και να τα ελέγξεις, έχει. Μόνο έτσι θα διαχωρίσεις ενήλικες (για μένα 21 και πάνω) απο παιδιά και θα παρέχεις ασφάλεια σε αυτά.
 
Oτιδηποτε σου δημιουργει εξαρτηση ειναι λαθος,οπως καποιοι σωστα εγραψαν οτι αφησαν μερικα λογο συμφεροντων,αλκοολ τσιγαρο,απο Χριστιανικης,αποψης απαγορευεται να κανεις κακο στην υγεια σου,και στον εαυτο σου γενικα.Και ειναι μια απο τις απαιτησεις του σωστου Χριστιανου.Οποιος θελει να νιωσει την πραγματικη ευτυχια,δεν εχει παρα να διωξει καθε εξαρτηση και να ξαναγινει παιδι.Ειναι πραγματα που δεν μας τα διδαξαν δυστυχως,και πολλα πραγματα στην κοινωνια μας τα περνανει φλου.ΤΟ ΕΝΑ ΦΕΡΝΕΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΟΜΩΣ,και στο τελος ερχεται η δυστυχια.
 
Το κυνήγι δεν είναι εξάρτηση; :)
Η νομιμοποίηση ή όχι της κάναβης, είναι τεράστιο θέμα. Το λαθρεμπόριο στηρίζει παγκόσμιες οικονομίες.
Αυτό που θα έπρεπε να έχει νομιμοποιηθει χθες, είναι η χρήση της κάναβης με συνταγή νευρολόγου για κάποιες δύσκολες παθήσεις που οι άνθρωποι αυτοί είναι αναγκασμένοι να βομβαρδιζονται με χημικά και να μην βρίσκουν γιατρειά.
Τα συμφέροντα όμως των φάρμακο βιομηχανιών είναι μεγαλύτερα.
Και κάτι τελευταίο, είναι γελοίο να νομίζει κάποιος πως ένα κράτος δεν νομιμοποιει ή απαγορεύει κάτι, για να προστατέψει τον πολίτη. Αναλώσιμοι είμαστε και γραμμένοι στα παλιά τους τα παπούτσια.
 
Το κυνήγι δεν είναι εξάρτηση; :)
Αν σου γινει τροπο ζωης και θα γινει και εξαρτηση και μπορει και να σε κανει και δυστυχησμενο.Η προσωπικημου σταση πλεων για το κυνηγι ειναι οτι πρεπει να γινεται υπο προυποθεσεις και θεωρω το σπορ κυνηγι λαθος,μιλαω για μενα .
 
Ναι οταν το κυνήγι γινει εξάρτηση θα εχει και αυτο επιπτώσεις. Ξερω ατομο με 5 παιδιά κ λογο του παθους του με το κυνήγι δεν εχει μυαλο για τίποτε άλλο. Τα χρέη του τρεχουν οπως κ ενός πρεζακια ;)
Ωραιο παραδειγμα!Αυτο συμβαινει γιατι ειναι μια ματαιοδοξη ασχολια,,,,,Κανεις μας δεν τα εχει διδαχτει,ολοι ετσι μεγαλωσαμε.
 
Ένα λάθος που διαβάζω σε πολλά σημεία του νήματος είναι ότι η κανναβη προκαλεί εξαρτηση. Έχει αποδειχθεί ότι δεν προκαλεί ΣΩΜΑΤΙΚΗ εξάρτηση όπως πολλές άλλες <αθωες> νόμιμες ουσίες που έχετε αναφέρει.
 
Back
Top