Μύθος ή Πραγματικότητα;

Υποθέτω, σαν παλιός μπιλιαρδοπαιχτης, ότι οι μπάλες του γκολφ, χρειάζονται δόντια για να αρπάζουν τα φάλτσα.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Δράμια-Μονόβολα.336/page-232#post-675884

Δεν δουλεύουν οι λακουβίτσες στα σκάγια.
Ακόμα και αν δεν παραμορφωθούν καθόλου κατά την τουφεκιά ...

Ο Randy λέει ότι στα υπόγεια των εταιριών έχουν γίνει δοκιμές με ότι σχήμα σκαγιού μπορείτε να φανταστείτε.
Τίποτα δεν δούλεψε προφανώς.
 
Δεν ξέρω τι λέτε, αλλά μέσα από την κάννη της Remington και την Γεωργία Βασιλειάδου να κοιτάξεις γίνεται Μόνικα Μπελούτσι .yel..yel..yel.
Αυτό είναι λογικό, ... μπορεί να γίνει όντως, αλλά πολύ λίγο ...!!!
.very funny.

Να φανταστείς μια φορά κοίταξα μέσα από την κάνη μιας Auto5 ένα γουρούνι, σκόνταψε, έπεσε και σκοτώθηκε.
Η επιτομή της βλητικής υπεροχής.
.micle.
 
Δεν ξέρω τι λέει ο randy ,αλλά έχω μία υποψία πως ΣΚΛΗΡΆ σκάγια σε σχήμα σταγόνας θα ήταν το τέλειο.
Αυτά θεωρώ ότι πρέπει να είναι τα πρώτα που έχουν δοκιμαστεί Λευτέρη, δεν θυμάμαι που το διάβασα αλλά το διάβασα αρκετές φορές.

Επειδή όμως και εγώ (σαν εσένα) δεν πιστεύω ότι διαβάζω σκέφτομαι ...
Μεγάλο κόστος κατασκευής και ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗΣ στο φυσίγγι, πιθανές παραμορφώσεις στις ουρές, θέματα συμμετρίας κτλ.

Παίρνεις tunsten και τελειώνεις ...
 
Αυτό είναι λογικό, ... μπορεί να γίνει όντως, αλλά πολύ λίγο ...!!!
.very funny.

Να φανταστείς μια φορά κοίταξα μέσα από την κάνη μιας Auto5 ένα γουρούνι, σκόνταψε, έπεσε και σκοτώθηκε.
Η επιτομή της βλητικής υπεροχής.
.micle.
Μπορεί να γίνει όντως αλλά πολύ λίγο χαχαχαχαχαχα έκλαψα .sarcastic.
 
Κάτσει να μπει η Νίκους κ θα σι που εγώ μιτα‼️

Με εκανες και γελαω ακομα βρε φιλε !!! :D

Λοιπον...Ακου,,,,Δεχομαι ΟΛΟΥΣ τους πινακες και νομους της φυσικης...οπως και σεβομαι τα γραφομενα
των φιλων!!
Εχω ομως τους δικους μου ''νομους'' για τα φυσιγγια μου...
Ουτε λογος ...Το φυσιγγιο με αρχικη 350μ/δ δεν θα το εβαζα στην θαλαμη μου,,,,,ακομα και αν ηταν ''χρυσο''.
Εχω την δικη μου λογικη που λεει......Οταν στα 50 μετρα εχω απο 62 εως 68-70% συγκεντρωση με ταχυτητα
V1,5-420-30m/s.....Σημαινει 1ον δεν εχω παραμορφωσεις...2ον Δεν εχω πολλα και αχρηστα Bar....
Eαν ειχα πολλα bar θα ειχα παραμορφωσεις και ασχημες και χαμηλες συγκεντρωσεις...
Πολλα bar και καλες συγκεντρωσεις δεν πανε μαζι...και μιλαω για ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ.
Επισεις απο τις διατρησεις που εχω θηραμα δεν γλυτωνει....Και αυτο ειναι τσεκαρισμενο !!
Το αποτελεσμα των δοκιμων μου με δικαιωνει.....και λεω παντα για μενα...
Αυτα για χοντρα σκαγια....Στα ψιλα νουμερα και τσιχλοφυσιγγια το εχω ξανα πει,, το V1,5-380m/s ειναι
υπερ αρκετο...οι μεγαλυτερες ταχυτητες στα τσιχλοφυσιγγια ''ζημια'' κανουν...
Τωρα τα 350μ/δ....δεν θα τα εβαζα στο οπλο μου οπως προειπα.....Δεν το εμπιστευομαι μακαρι να μου
φερετε 500 πινακες και νομους της φυσικης...
Να πεταλωσω λαγο το δεχομαι.....αλλα απο αστοχια.....Να παρει την τουφεκια ο λαγος και να μου κανει
''τσαλισμα'' δεν το δεχομαι....Θελω οταν παρει την τουφεκια να ξεραθει εκει την εφαγε....!!!
Αυτα απο εμενα φιλοι μου !!! :)
ΥΓ. Οποιαδηποτε παρατηρηση ....την ακουω..... αν και κουφος. !!! :)
 
Με εκανες και γελαω ακομα βρε φιλε !!! :D

Λοιπον...Ακου,,,,Δεχομαι ΟΛΟΥΣ τους πινακες και νομους της φυσικης...οπως και σεβομαι τα γραφομενα
των φιλων!!
Εχω ομως τους δικους μου ''νομους'' για τα φυσιγγια μου...
Ουτε λογος ...Το φυσιγγιο με αρχικη 350μ/δ δεν θα το εβαζα στην θαλαμη μου,,,,,ακομα και αν ηταν ''χρυσο''.
Εχω την δικη μου λογικη που λεει......Οταν στα 50 μετρα εχω απο 62 εως 68-70% συγκεντρωση με ταχυτητα
V1,5-420-30m/s.....Σημαινει 1ον δεν εχω παραμορφωσεις...2ον Δεν εχω πολλα και αχρηστα Bar....
Eαν ειχα πολλα bar θα ειχα παραμορφωσεις και ασχημες και χαμηλες συγκεντρωσεις...
Πολλα bar και καλες συγκεντρωσεις δεν πανε μαζι...και μιλαω για ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ.
Επισεις απο τις διατρησεις που εχω θηραμα δεν γλυτωνει....Και αυτο ειναι τσεκαρισμενο !!
Το αποτελεσμα των δοκιμων μου με δικαιωνει.....και λεω παντα για μενα...
Αυτα για χοντρα σκαγια....Στα ψιλα νουμερα και τσιχλοφυσιγγια το εχω ξανα πει,, το V1,5-380m/s ειναι
υπερ αρκετο...οι μεγαλυτερες ταχυτητες στα τσιχλοφυσιγγια ''ζημια'' κανουν...
Τωρα τα 350μ/δ....δεν θα τα εβαζα στο οπλο μου οπως προειπα.....Δεν το εμπιστευομαι μακαρι να μου
φερετε 500 πινακες και νομους της φυσικης...
Να πεταλωσω λαγο το δεχομαι.....αλλα απο αστοχια.....Να παρει την τουφεκια ο λαγος και να μου κανει
''τσαλισμα'' δεν το δεχομαι....Θελω οταν παρει την τουφεκια να ξεραθει εκει την εφαγε....!!!
Αυτα απο εμενα φιλοι μου !!! :)
ΥΓ. Οποιαδηποτε παρατηρηση ....την ακουω..... αν και κουφος. !!! :)
Το καλύτερο μου φυσίγγι που δοκιμασαυ
Με εκανες και γελαω ακομα βρε φιλε !!! :D

Λοιπον...Ακου,,,,Δεχομαι ΟΛΟΥΣ τους πινακες και νομους της φυσικης...οπως και σεβομαι τα γραφομενα
των φιλων!!
Εχω ομως τους δικους μου ''νομους'' για τα φυσιγγια μου...
Ουτε λογος ...Το φυσιγγιο με αρχικη 350μ/δ δεν θα το εβαζα στην θαλαμη μου,,,,,ακομα και αν ηταν ''χρυσο''.
Εχω την δικη μου λογικη που λεει......Οταν στα 50 μετρα εχω απο 62 εως 68-70% συγκεντρωση με ταχυτητα
V1,5-420-30m/s.....Σημαινει 1ον δεν εχω παραμορφωσεις...2ον Δεν εχω πολλα και αχρηστα Bar....
Eαν ειχα πολλα bar θα ειχα παραμορφωσεις και ασχημες και χαμηλες συγκεντρωσεις...
Πολλα bar και καλες συγκεντρωσεις δεν πανε μαζι...και μιλαω για ΜΟΛΥΒΔΙΝΑ ΣΚΑΓΙΑ.
Επισεις απο τις διατρησεις που εχω θηραμα δεν γλυτωνει....Και αυτο ειναι τσεκαρισμενο !!
Το αποτελεσμα των δοκιμων μου με δικαιωνει.....και λεω παντα για μενα...
Αυτα για χοντρα σκαγια....Στα ψιλα νουμερα και τσιχλοφυσιγγια το εχω ξανα πει,, το V1,5-380m/s ειναι
υπερ αρκετο...οι μεγαλυτερες ταχυτητες στα τσιχλοφυσιγγια ''ζημια'' κανουν...
Τωρα τα 350μ/δ....δεν θα τα εβαζα στο οπλο μου οπως προειπα.....Δεν το εμπιστευομαι μακαρι να μου
φερετε 500 πινακες και νομους της φυσικης...
Να πεταλωσω λαγο το δεχομαι.....αλλα απο αστοχια.....Να παρει την τουφεκια ο λαγος και να μου κανει
''τσαλισμα'' δεν το δεχομαι....Θελω οταν παρει την τουφεκια να ξεραθει εκει την εφαγε....!!!
Αυτα απο εμενα φιλοι μου !!! :)
ΥΓ. Οποιαδηποτε παρατηρηση ....την ακουω..... αν και κουφος. !!! :)
Το καλύτερο φυσίγγι που δοκιμασα σε τσίχλα ήταν Α1 688 1,60x32 No10 sg22 6* 57,20 . Το έριξα και έπαθα πλάκα και όταν μέτρησα ταχύτητα ήταν 375m/sec.........
 
Ούτε κάν...Τα έχω δεί σε ράφι.
Δεν μου γεμίζουν το μάτι Άλεξ για long range.
Όχι μόνο για το steel αλλά και για το σχήμα τους.
Θα ψάξω βράδυ yt για καμιά τουφεκιά.

Για μακρυά
Winchester Long beard
Federal TSS
Apexmunition TSS
Ελλάδα γιοκ

Για κοντά ότι πιάσει το χέρι.

Εσένα όμως δεν σε ενδιαφέρουν αυτά ;)
 
Αυτά τα τετράγωνα ατσάλινα ήταν μια αμερικανια που υποτίθεται πως γεμίζει καλύτερα τον καλυκα με λιγότερο κενό χώρο και πως ταξιδεύουν σαν ένα σώμα στα πρώτα μέτρα. Νομίζω ότι είναι μια αποτυχία της Winchester που θα αποσυρθεί όταν πουληθεί το στοκ που έχουν. Αυτό που έγραψα για τα σκάγια σταγόνες, αποδεδειγμένα ταξιδεύουν πολύ καλύτερα από τα σφαιρικά, το πρόβλημα είναι πως δεν τοποθετούνται εύκολα στο βυσμα και κυρίως χάνεται η < ρευστότητα > του συνόλου με αποτέλεσμα τις ανεξέλεγκτες πιέσεις.
 
Και ότι βλέπεις σε ράφι το ανεβάζεις ρε κουμπάρε;
Γιατί έχω δει και αυτά σε ράφι, να τα φορέσουμε στα μονοβολα να τα προστατευει από τις παραμορφώσεις .yel.
View attachment 46137
Άμα τα είχες πάρει δεν θα τραβιοσουνα τώρα Γιώργηηηηηηηη.yelling.
 
Back
Top