Μύθος ή Πραγματικότητα;

Βασίλη Καλησπέρα!

Μόνον πάνω σε αυτό , με την ίδια κάννη, έστω για σκάγια Νο 7 και με τσόκ 1/2 , έστω στα 35 μέτρα, βαλλόμενα από φυσίγγια με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά , έστω σε Cal.12 , για μια γόμωση 32 γρ. , μια 28 γρ. και μια 24 γρ. με την ιδιά ταχύτητα θα παρατηρήσουμε ότι:

1.H γόμωση των 28 γρ. είναι καλύτερη από αυτήν των 32 γρ. συγκρινόμενη με την μέθοδο OBERFEL & THOMSON, γιατί είναι η "τετράγωνη γόμωση" για το διαμέτρημα, έχει δηλ. πιο κοντή κολόνα σκαγιών από αυτήν των 32 γρ. με μήκος πολύ κοντά στο πλάτος της γόμωσης.

2.H γόμωση των 24 γρ. είναι καλύτερη από αυτήν των 28 γρ. συγκρινόμενη με την μέθοδο OBERFEL & THOMSON, γιατί έχει ακόμα πιο κοντή κολόνα σκαγιών από αυτήν των 28 γρ. με μήκος μικρότερο από πλάτος της γόμωσης.

Υ.Γ1: η 2. είναι η γόμωση του 2ιντσου φυσιγγιού.

Υ.Γ2: ανάλογα θα είναι και τα αποτελέσματα στα "μικρότερα" διαμετρήματα, με τις αντίστοιχες γομώσεις ανά διαμέτρημα...

Υ.Γ3: αν αυξήσουμε ταχύτητα και στις τρεις γομώσεις προοδευτικά π.χ. ρίξαμε αρχικά με 365 μ/δλ και πάμε 390 μ/δλ , 420 μ/δλ κ.ο.κ , η ανωτερότητα της τουφεκιάς των 28 γρ. έναντι των 32 γρ. και των 24 γρ έναντι αυτής των 28 γρ., θα "αναδεικνύεται" περισσότερο!

Υ.Γ4: υπάρχουν μάλιστα οπαδοί/θιασώτες που υποστηρίζουν την χρήση "τετράγωνων" γομώσεων με πολύ υψηλές ταχύτητές για "σκληρά" Πτερωτά, σε ακραίες καιρικές συνθήκες ψύχους η /και για μακρινές βολές σ' αυτά τα κυνήγια .Υπάρχουν τέτοια Αγγλικά εμπορικά φυσίγγια τα λεγόμενα Hi Flyier.Προσωπικά δεν εκφέρω γνώμη, το μόνο που μπορώ να σχολιάσω είναι ότι πρέπει να υποστηρίζονται και "σκοπευτικά"!
Γιάννη τα hi-flyer είναι φυσίγγια της Eley με csb2 και γομώσεις 28,30 και 32γρ.
Τώρα τα είδα ...
https://www.all4shooters.com/en/hunting/ammunition/eley-hi-flyer-cartridges/

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι τετράγωνες γομώσεις.
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όταν βγαίνουν από μια τσοκαρισμένη κάνη παύουν να είναι τετράγωνες !!!!

LowrySparkShadowgraphs.jpg

Το μόνο θετικό τους (για εμένα) είναι ότι η στήλη μπροστά από την τελευταία στοιβάδα σκαγιών είναι μικρότερη από ένα μη τετράγωνο φυσίγγι. Άρα οι παραμορφώσεις είναι μικρότερες.
Αν τα σκάγια είναι μάπα πάλι το πλεονέκτημα δεν υφίσταται.

Τα σκάγια είναι το Α και το Ω σε ένα φυσίγγι.
Δες τι γίνεται με τα βολφράμια.
Αποστάσεις των 50-60μ τις έχουν για πλάκα.

Καθένας βρίσκει μια πιασάρικη και αληθοφανή ιστορία για να πείσει.
Ένα είναι σίγουρο (για εμένα).
Οι τετράγωνες γομώσεις δεν είναι η επανάσταση στην βλητική.
Το βολφράμιο είναι.

Αν είναι καλύτερες από τις μη τετράγωνες δεν ξέρω.
Ίσως είναι σε κάποια μέτρα.
Σε long range 45-55μ τουφεκιές δεν θα πήγαινα με γόμωση 24 ή 28 γραμμαρίων και χοντρά σκάγια.
Δεν χωράνε πολλά ... αυτός είναι ο λόγος.
Στα 30-35μ ή μικρότερες αποστάσεις ναι.

Στην Αγγλία μπορεί να ρίχνουν 28 στα πάντα (όπως λέει ο Δημήτρης) αλλά οι φασιανοί δεν τελειώνουν ποτέ.
Αν χάσουν έναν, ο υπηρέτης θα αμολήσει άλλον. Έτσι ρίχνω και εγώ 28 στα πάντα.
Έχει πιο ενδιαφέρον. :)

Δεν σε φώτισα, αλλά δεν γνωρίζω κάτι σίγουρα. Ότι πιστεύω σου λέω.
 
Last edited:
Βασίλη Καλησπέρα!

Μόνον πάνω σε αυτό , με την ίδια κάννη, έστω για σκάγια Νο 7 και με τσόκ 1/2 , έστω στα 35 μέτρα, βαλλόμενα από φυσίγγια με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά , έστω σε Cal.12 , για μια γόμωση 32 γρ. , μια 28 γρ. και μια 24 γρ. με την ιδιά ταχύτητα θα παρατηρήσουμε ότι:

1.H γόμωση των 28 γρ. είναι καλύτερη από αυτήν των 32 γρ. συγκρινόμενη με την μέθοδο OBERFEL & THOMSON, γιατί είναι η "τετράγωνη γόμωση" για το διαμέτρημα, έχει δηλ. πιο κοντή κολόνα σκαγιών από αυτήν των 32 γρ. με μήκος πολύ κοντά στο πλάτος της γόμωσης.

2.H γόμωση των 24 γρ. είναι καλύτερη από αυτήν των 28 γρ. συγκρινόμενη με την μέθοδο OBERFEL & THOMSON, γιατί έχει ακόμα πιο κοντή κολόνα σκαγιών από αυτήν των 28 γρ. με μήκος μικρότερο από πλάτος της γόμωσης.

Υ.Γ1: η 2. είναι η γόμωση του 2ιντσου φυσιγγιού.

Υ.Γ2: ανάλογα θα είναι και τα αποτελέσματα στα "μικρότερα" διαμετρήματα, με τις αντίστοιχες γομώσεις ανά διαμέτρημα...

Υ.Γ3: αν αυξήσουμε ταχύτητα και στις τρεις γομώσεις προοδευτικά π.χ. ρίξαμε αρχικά με 365 μ/δλ και πάμε 390 μ/δλ , 420 μ/δλ κ.ο.κ , η ανωτερότητα της τουφεκιάς των 28 γρ. έναντι των 32 γρ. και των 24 γρ έναντι αυτής των 28 γρ., θα "αναδεικνύεται" περισσότερο!

Υ.Γ4: υπάρχουν μάλιστα οπαδοί/θιασώτες που υποστηρίζουν την χρήση "τετράγωνων" γομώσεων με πολύ υψηλές ταχύτητές για "σκληρά" Πτερωτά, σε ακραίες καιρικές συνθήκες ψύχους η /και για μακρινές βολές σ' αυτά τα κυνήγια .Υπάρχουν τέτοια Αγγλικά εμπορικά φυσίγγια τα λεγόμενα Hi Flyier.Προσωπικά δεν εκφέρω γνώμη, το μόνο που μπορώ να σχολιάσω είναι ότι πρέπει να υποστηρίζονται και "σκοπευτικά"!
Γιαννη όλα αυτά είναι για να εμπλουτιζουμε τις γνώσεις μας, αλλά στην ουσια δεν ξέρω τι έχουν να μας προσφερουν κ αν ολα αυτά τα ακολουθήσουμε κατά γράμμα θα δουμε διάφορες στο κυνηγετικό πεδιο....

Και θα σου εξηγήσω...

Την εποχή που έκανα τα πρωτα μου κυνηγετικά βήματα δεν υπήρχε ιντερνετ, ουτε κ είχα κάποιον να με καθοδηγήσει...
Μονοδρομος τα κυνηγετικά περιοδικα για να διαβάσω κυρίως για θέματα βλητικης, όπλων, φυσιγγιων.......
Σήμερα εφτασα να έχω ένα πολυ μεγάλο αρχείο απο αυτά, κ ότι έμαθα το πληρωσα,τιποτα δεν μου ήρθε δωρεάν με ένα σερφαρισμα στο ίντερνετ...


Με λίγα λόγια τα ονόματα που αναφέρεις τα έχω διαβάσει πολλα χρονια πισω,και αλλά πολλα,παρα πολλα άρθρα που ανέβηκαν μετέπειτα στο ιντερνετ...
Εκατονταδες άρθρα βλητικης, πινακες βλητικης, πινακες σκαγιων, αυλοι,τσοκ, κοντακια,γομωσεις, παλαιοι βλητικοι, συγχρονοι βλητικοι κλπ.........

Με βοήθησαν στο τι φυσίγγια να επιλέξω για το όπλο μου,κλπ κλπ.....

Θα μου κάποιος μα εσυ ξέρεις δυο πραγματα κ είσαι σε πλεονεκτικη θέση!
Οχι λάθος!!!!

Στις εξορμήσεις μου γνώρισα κυνηγους φονιάδες κ στις συζητήσεις που είχα μαζί τους κατάλαβα ότι δεν ξερουν ουτε τι φυσίγγια ρίχνουν κ ποσα γραμμάρια είναι, τα κρεμαστάρια τους όμως ήταν γεμάτα......
Ουτε καν γνώριζαν τι τσοκ έχει το όπλο τους...
Πόσο μάλλον να γνωρίζουν τα βασικά περι σωστής επωμισης κλπ..............
(Και νομίζω πως όλοι μας γνωρίζουμε τέτοιους, μπορεί να είναι ο γείτονας μας η ο φιλος κ συγκυνηγος μας... )

Τότε φίλε μου, δεν τους έκραξα όπως θα έκανε κάποιος αλλος.................
Αλλά ίσα ίσα που τους σεβαστηκα περισσοτερο κ από μένα κ από όλες τις φυλλάδες που είχα διαβασει..........

Τι να παω να τους πω? Για αυλους?για κοντακια που θα τους έρχονται γαντι?

Τι θα παω να πω στον φίλο μου που κυνηγάει μπεκάτσα με τσοκ 1-3 κ συγκεντρωτηρα κ με ρωτάει από περιεργεια τι βυσμα έχουν τα διασποράς γιατί δεν τα έχει δουλέψει ποτε?
Τι θα του πω όταν μου λέει ότι το τσοκαρισμα που έχει το δικαννο τον έχει βολέψει κ είναι καλό για την μπεκάτσα?
Αφου τα αποτελέσματα μιλάνε απο μόνα τους κ είναι ευχαριστημένος, μαζί με τις οποιες αστοχίες φυσικά......
Και παλι σας πληροφορω ότι από αυτό το παιδι που υποτιθεται οτι δεν γνωρίζει, έχω μάθει πολλα, μα παρα πολλα.................

Με λίγα λογια, δεν χρειάζεται να συμβολευομαστε πινακες βλητικης, κλπ κλπ πριν παμε στο κυνήγι....της τσιχλας......
Και όσα πιο πολλα ξέρουμε(η νομίζουμε ότι ξέρουμε) τόσο πολυ μπαίνουμε στο λουκι..............

Πολλοί με κράζουν γιατί για αμφισβητώ τα σωστά μέτρα του κοντακιου σε σχέση με τον κάτοχο του......

Σε ένα άρθρο του ο πλαστουργος για τα κοντακια(θα το βρείτε στο ίντερνετ) στο τέλος μίλαγε για την "Κοντακιαση" .....
Σκοπευταραδες αθλητές που μια φορά αντί για 100/100 κάνουν 99/100 κ αμέσως ζητάνε ρασπα η γυαλόχαρτο γιατί φταίει το κοντακι κ στο τέλος το αχρηστευουν τελείως, και ξανά από την αρχή, και ξανα τα ίδια, κάθε χρόνο κ νεο κοντακι!!!!

Αλλά ας αφήσουμε το σκοπευτήριο........

Αν μαζευαμε ολους τους "καλους" κυνηγούς, και τους πηγαιναμε στον ειδικο, να τους μετρήσει τα κοντακια αν είναι στα μέτρα τους, να δει την επωμιση τους, την σκοπευση τους κλπ...
Έχετε την εντυπωση ότι όλα θα ήταν η θα τα έκαναν σωστα?????????? Αλφαδιά????????


Το είπα κ τις προαλλες ΚΥΝΗΓΕΙΣΤΕ, για oσο θα υπαρχει κυνηγι........................
Δυσκολευουν τα πραγματα...................
 
Γιάννη τα hi-flyer είναι φυσίγγια της Eley με csb2 και γομώσεις 28,30 και 32γρ.
Τώρα τα είδα ...
https://www.all4shooters.com/en/hunting/ammunition/eley-hi-flyer-cartridges/

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι τετράγωνες γομώσεις.
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όταν βγαίνουν από μια τσοκαρισμένη κάνη παύουν να είναι τετράγωνες !!!!

View attachment 40586

Το μόνο θετικό τους (για εμένα) είναι ότι η στήλη μπροστά από την τελευταία στοιβάδα σκαγιών είναι μικρότερη από ένα μη τετράγωνο φυσίγγι. Άρα οι παραμορφώσεις είναι μικρότερες.
Αν τα σκάγια είναι μάπα πάλι το πλεονέκτημα δεν υφίσταται.

Τα σκάγια είναι το Α και το Ω σε ένα φυσίγγι.
Δες τι γίνεται με τα βολφράμια.
Αποστάσεις των 50-60μ τις έχουν για πλάκα.

Καθένας βρίσκει μια πιασάρικη και αληθοφανή ιστορία για να πείσει.
Ένα είναι σίγουρο (για εμένα).
Οι τετράγωνες γομώσεις δεν είναι η επανάσταση στην βλητική.
Το βολφράμιο είναι.

Αν είναι καλύτερες από τις μη τετράγωνες δεν ξέρω.
Ίσως είναι σε κάποια μέτρα.
Σε long range 45-55μ τουφεκιές δεν θα πήγαινα με γόμωση 24 ή 28 γραμμαρίων και χοντρά σκάγια.
Δεν χωράνε πολλά ... αυτός είναι ο λόγος.
Στα 30-35μ ή μικρότερες αποστάσεις ναι.

Στην Αγγλία μπορεί να ρίχνουν 28 στα πάντα (όπως λέει ο Δημήτρης) αλλά οι φασιανοί δεν τελειώνουν ποτέ.
Αν χάσουν έναν, ο υπηρέτης θα αμολήσει άλλον. Έτσι ρίχνω και εγώ 28 στα πάντα.
Έχει πιο ενδιαφέρον. :)

Δεν σε φώτισα, αλλά δεν γνωρίζω κάτι σίγουρα. Ότι πιστεύω σου λέω.
Βασίλη σου λέω με μεγάλη βεβαιοτητα ότι όλοι όσοι ασχολουνται με ολα αυτά, αρθρογράφοι, κλπ....
Διαφωνουν αναμεταξυ τους σε πολλα..........
Όπως διαφωνουν κ πολλοί γιατροί αναμεταξυ τους, διότι κ η βλητικη είναι επιστήμη..............
Κάποιοι θεωρουν ότι η βλητικη έχει "τελειώσει" από την δεκαετία του 1930, κάποιοι αλλοι το ψάχνουν ακομα κ προσπαθουν να ανακαλυψουν κάτι που περασε απαρατηρητο απο τους προηγουμενους..............

Εγώ αυτό που συνηθιζω να λέω είναι ότι θηραματα είναι οντα σάρκα κ οστά κ όχι άψυχα αντικείμενα,εκει βλέπει ο καθένας μας τα αποτελέσματα,κρίνει και πραττει αναλόγως................
 
Γιάννη τα hi-flyer είναι φυσίγγια της Eley με csb2 και γομώσεις 28,30 και 32γρ.

https://www.all4shooters.com/en/hunting/ammunition/eley-hi-flyer-cartridges/

Δεν ξέρω τι ρόλο παίζουν οι τετράγωνες γομώσεις.
Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι όταν βγαίνουν από μια τσοκαρισμένη κάνη παύουν να είναι τετράγωνες !!!!
Το μόνο θετικό τους (για εμένα) είναι ότι η στήλη μπροστά από την τελευταία στοιβάδα σκαγιών είναι μικρότερη από ένα μη τετράγωνο φυσίγγι. Άρα οι παραμορφώσεις είναι μικρότερες.
Αν τα σκάγια είναι μάπα πάλι το πλεονέκτημα δεν υφίσταται.

Τα σκάγια είναι το Α και το Ω σε ένα φυσίγγι.
Δες τι γίνεται με τα βολφράμια.
Αποστάσεις των 50-60μ τις έχουν για πλάκα.

Καθένας βρίσκει μια πιασάρικη και αληθοφανή ιστορία για να πείσει.
Ένα είναι σίγουρο (για εμένα).
Οι τετράγωνες γομώσεις δεν είναι η επανάσταση στην βλητική.
Το βολφράμιο είναι.

Αν είναι καλύτερες από τις μη τετράγωνες δεν ξέρω.
Ίσως είναι σε κάποια μέτρα.
Σε long range 45-55μ τουφεκιές δεν θα πήγαινα με γόμωση 24 ή 28 γραμμαρίων και χοντρά σκάγια.
Δεν χωράνε πολλά ... αυτός είναι ο λόγος.
Στα 30-35μ ή μικρότερες αποστάσεις ναι.

Στην Αγγλία μπορεί να ρίχνουν 28 στα πάντα (όπως λέει ο Δημήτρης) αλλά οι φασιανοί δεν τελειώνουν ποτέ.
Αν χάσουν έναν, ο υπηρέτης θα αμολήσει άλλον. Έτσι ρίχνω και εγώ 28 στα πάντα.
Έχει πιο ενδιαφέρον. :)

Δεν σε φώτισα, αλλά δεν γνωρίζω κάτι σίγουρα. Ότι πιστεύω σου λέω.

Βασίλη, μ' έβαλες να γράφω!!!.sarcastic.

Σωστά, τα hi-flyer είναι φυσίγγια της Eley ,γομώσεις 28,30 και 32γρ.= "ελαφρές", "τετράγωνες" και αυτές με όγκο όσο πιο κοντά γίνεται στον κύβο, πλάτος=ύψος, χωρίς υπερβολικά μεγάλη κολόνα σκαγιών, ακόμα και τα 32 σε σχέση με τις περισσότερες υπόλοιπες που κυκλοφορούν για την ίδια δουλειά...

Έγραψα και σύγκρινα και τις γομώσεις των 32-36-40 γρ.

Θεωρητικά , αυτές οι τουφεκιές έχουν μικρότερη άτρακτο και πυκνότερο ωφέλιμο μέτωπο (όσο μικραίνει η γόμωση γίνεται αυτό, σε καλογεμισμένα φυσίγγια πάντα), ανεξαρτήτου τσόκ συγκρινόμενες με τις βαρύτερες.

Σίγουρα όμως όσο το τσόκ «ανοίγει», έστω βαλλόμενα τα φυσίγγια με κύλινδρο η διαφορά είναι ακόμα πιο έκδηλη!

Όσο δε αυξαίνει η ταχύτητα το μήκος της ατράκτου αυξαίνει.

Βασικά για να το επανεξετάσουμε η "Τετράγωνη Γόμωση" από μόνη της δεν λέει τίποτα...

Εγώ προσωπικά θα την ονόμαζα «Ισορροπημένη Γόμωση» , (Balanced Load) (όπως και το Αμερικανικό άρθρο που σου επισυνάπτω), που είναι η «Τετράγωνη Γόμωση» (square load) σε συνδυασμό πάντα με την «Κατάλληλη Ταχύτητα»!

Η κατάλληλη λοιπόν ταχύτητα δίνεται στο Αμερικανικό άρθρο με την μορφή του dram equivalent (μην το αναλύσουμε, το ξέρουμε νομίζω!).

Τι θέλω να πω;

Για το Cal.12 , 3 dram 1 oz.= 1235 fps.= 375 μ/δλ / 28,3 γραμμάρια είναι η «Ισορροπημένη Γόμωση», προκειμένου για απλά μολύβδινα σκάγια(το τονίζω).

Αν έχουμε 28,3 γρ. με 420 μ/δλ δεν είναι το ίδιο!

Έχουμε ναι μεν τετράγωνη στήλη , αλλά αν δοκιμάσουμε δυο ιδία φυσίγγια το ένα με 375 μ/δλ και το άλλο με 420 μ/δλ, το πρώτο έχει σαφώς καλυτέρα γενικά βλητικά αποτελέσματα …γιατί είναι «ισορροπημένο»!

Η Eley στα hi-flyer, σίγουρα βάζει σκληρά σκάγια 5% αντιμονίου η και παραπάνω , δεν ξερω αν είναι και επιμεταλλωμένα...

Γιατί;

Για να μην επηρεασθεί η τουφεκιά
, με τις αυξημένες ταχύτητες του φυσιγγίου, είναι προφανές...

Ναι, δεν χωράνε τα χονδρά σκάγια σε ένα φυσίγγιο 28 γρ. για μια τουφεκιά στα 45-55 μέτρα ...

Μήπως χωράνε στα 32 γρ.; (δεν μπαίνω τώρα στην διαδικασία να μετράω σκάγια ανά γόμωση)...

Μάλλον χωράνε , για αυτό η Eley έβγαλε την σειρά και με 30 μέχρι και 32 γρ., διαβαθμίζοντας τις αποστάσεις!

Όχι όμως βαρύτερα
, είχε σημασία μεγάλη αυτό!

Το βολφράμιο είναι η επανάσταση στην βλητική!

Οι Τετράγωνες Γομώσεις είναι ΤΟ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ!

Υ.Γ1:
το Αμερικάνικο Άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον, για σένα και για όλους τους φίλους...

Υ.Γ2: Στο Άρθρο έχω παρεμβάλει έναν πίνακα , είναι για το 16αρι, «αγνόησε» το , το έβαλα παλιά όταν έψαχνα «ταχύτητες»...
 

Attachments

  • Ballanced Loads.pdf
    119,8 KB · Προβολές: 7
Last edited:
Βασίλη σου λέω με μεγάλη βεβαιοτητα ότι όλοι όσοι ασχολουνται με ολα αυτά, αρθρογράφοι, κλπ....
Διαφωνουν αναμεταξυ τους σε πολλα..........
Όπως διαφωνουν κ πολλοί γιατροί αναμεταξυ τους, διότι κ η βλητικη είναι επιστήμη..............
Κάποιοι θεωρουν ότι η βλητικη έχει "τελειώσει" από την δεκαετία του 1930, κάποιοι αλλοι το ψάχνουν ακομα κ προσπαθουν να ανακαλυψουν κάτι που περασε απαρατηρητο απο τους προηγουμενους..............

Εγώ αυτό που συνηθιζω να λέω είναι ότι θηραματα είναι οντα σάρκα κ οστά κ όχι άψυχα αντικείμενα,εκει βλέπει ο καθένας μας τα αποτελέσματα,κρίνει και πραττει αναλόγως................
Τάσο δεν είμαι βλητικός αλλά θα σου πω τι πιστεύω.

Στην βλητική υπάρχουν γενικοί κανόνες και κατευθύνσεις.
Δεν είναι χάος.
Από την άλλη κάτι γενικώς αποδεκτό μπορεί κάποιος να μην το δέχεται ... δεκτό και αυτό.
Εγώ ότι άρθρο διαβάζω προσπαθώ να το φιλτράρω με πράγματα που ήδη γνωρίζω.
Δεν είμαι ευκολόπιστος ούτε θεωρώ αυθεντία κανέναν "a priori".
Πάντα κοιτάζω την λογική πίσω από κάθε τι που λέγεται ... αν με πείσει έχει καλώς, αν όχι για να πεισθώ θέλω νούμερα.

Για το τελευταίο που είπες (έχει 2 χροιές) η άποψή μου είναι σαφής και την έχω πει πολλές φορές.
Φυσικά και όποιος είναι ευχαριστημένος με τις επιτυχίες του δεν χρειάζεται να αλλάξει οτιδήποτε (ούτε κοντάκια, ούτε σκόπευση, ούτε φυσίγγια).
Ποτέ όμως δεν κάνουμε δοκιμές φυσιγγίων απ'ευθείας σε ζωντανά θηράματα ειδικά ενδημικά ή μεγάλα.
Πάντα δοκιμάζουμε πριν ρίξουμε ... δεν περισσεύουν τα θηράματα.
 
Ποτέ όμως δεν κάνουμε δοκιμές φυσιγγίων απ'ευθείας σε ζωντανά θηράματα ειδικά ενδημικά ή μεγάλα.
Πάντα δοκιμάζουμε πριν ρίξουμε.. δεν περισσευουν τα θηράματα.
Έχεις δίκιο..
Ωστόσο,το χαρτόνι που θα δουμε την κατανομή, συγκέντρωση είναι σταθερός(και πανευκολος) στόχος.....
Στο κυνήγι έχουμε να κάνουμε με κινουμενο στόχο κ αυτό προυποθετει πρωτα από όλα σωστή σκοπευση κ αν όχι.....τυχη,αλλιώς κ παλι θα έχουμε τραυματισμένα, κ ας έχουμε δει στον πινακα την καλυτερη τουφέκια, διάτρηση.......

Δυστυχώς στο κυνηγι δεν μπορουμε να αποφυγουμε αυτές τις δυσαρεστες καταστάσεις κ σε οποιοδήποτε θήραμα,αυτή ειναι πραγματικοτητα............

Αν υπάρχει κυνηγός που μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι φοβερό τουφέκι, γιατι έχει τον καλυτερο.... εξοπλισμό κ ειναι μπαμ κ τέζα, αυτό δεν το ξερω........

Και ο τιτανομέγιστος(χωρίς καμια ειρωνία)Βig George, όλο κ καμια φασσα τραυματισμένη θα αφήνει πισω του...........
 
Last edited:
Και ο τιτανομέγιστος(χωρίς καμια ειρωνία)Βig George, όλο κ καμια φασσα τραυματισμένη θα αφήνει πισω του...........
Πες στον Άγγλο ότι είναι πολύ τυχερός που δεν θέλει να ασχοληθεί με την σκοποβολή ο φονιάς της Εύβοιας...
 
Γιαννη όλα αυτά είναι για να εμπλουτιζουμε τις γνώσεις μας, αλλά στην ουσια δεν ξέρω τι έχουν να μας προσφερουν κ αν ολα αυτά τα ακολουθήσουμε κατά γράμμα θα δουμε διάφορες στο κυνηγετικό πεδιο....

Και θα σου εξηγήσω...

Την εποχή που έκανα τα πρωτα μου κυνηγετικά βήματα δεν υπήρχε ιντερνετ, ουτε κ είχα κάποιον να με καθοδηγήσει...
Μονοδρομος τα κυνηγετικά περιοδικα για να διαβάσω κυρίως για θέματα βλητικης, όπλων, φυσιγγιων.......
Σήμερα εφτασα να έχω ένα πολυ μεγάλο αρχείο απο αυτά, κ ότι έμαθα το πληρωσα,τιποτα δεν μου ήρθε δωρεάν με ένα σερφαρισμα στο ίντερνετ...


Με λίγα λόγια τα ονόματα που αναφέρεις τα έχω διαβάσει πολλα χρονια πισω,και αλλά πολλα,παρα πολλα άρθρα που ανέβηκαν μετέπειτα στο ιντερνετ...
Εκατονταδες άρθρα βλητικης, πινακες βλητικης, πινακες σκαγιων, αυλοι,τσοκ, κοντακια,γομωσεις, παλαιοι βλητικοι, συγχρονοι βλητικοι κλπ.........

Με βοήθησαν στο τι φυσίγγια να επιλέξω για το όπλο μου,κλπ κλπ.....

Θα μου κάποιος μα εσυ ξέρεις δυο πραγματα κ είσαι σε πλεονεκτικη θέση!
Οχι λάθος!!!!

Στις εξορμήσεις μου γνώρισα κυνηγους φονιάδες κ στις συζητήσεις που είχα μαζί τους κατάλαβα ότι δεν ξερουν ουτε τι φυσίγγια ρίχνουν κ ποσα γραμμάρια είναι, τα κρεμαστάρια τους όμως ήταν γεμάτα......
Ουτε καν γνώριζαν τι τσοκ έχει το όπλο τους...
Πόσο μάλλον να γνωρίζουν τα βασικά περι σωστής επωμισης κλπ..............
(Και νομίζω πως όλοι μας γνωρίζουμε τέτοιους, μπορεί να είναι ο γείτονας μας η ο φιλος κ συγκυνηγος μας... )

Τότε φίλε μου, δεν τους έκραξα όπως θα έκανε κάποιος αλλος.................
Αλλά ίσα ίσα που τους σεβαστηκα περισσοτερο κ από μένα κ από όλες τις φυλλάδες που είχα διαβασει..........

Τι να παω να τους πω? Για αυλους?για κοντακια που θα τους έρχονται γαντι?

Τι θα παω να πω στον φίλο μου που κυνηγάει μπεκάτσα με τσοκ 1-3 κ συγκεντρωτηρα κ με ρωτάει από περιεργεια τι βυσμα έχουν τα διασποράς γιατί δεν τα έχει δουλέψει ποτε?
Τι θα του πω όταν μου λέει ότι το τσοκαρισμα που έχει το δικαννο τον έχει βολέψει κ είναι καλό για την μπεκάτσα?
Αφου τα αποτελέσματα μιλάνε απο μόνα τους κ είναι ευχαριστημένος, μαζί με τις οποιες αστοχίες φυσικά......
Και παλι σας πληροφορω ότι από αυτό το παιδι που υποτιθεται οτι δεν γνωρίζει, έχω μάθει πολλα, μα παρα πολλα.................

Με λίγα λογια, δεν χρειάζεται να συμβολευομαστε πινακες βλητικης, κλπ κλπ πριν παμε στο κυνήγι....της τσιχλας......
Και όσα πιο πολλα ξέρουμε(η νομίζουμε ότι ξέρουμε) τόσο πολυ μπαίνουμε στο λουκι..............

Πολλοί με κράζουν γιατί για αμφισβητώ τα σωστά μέτρα του κοντακιου σε σχέση με τον κάτοχο του......

Σε ένα άρθρο του ο πλαστουργος για τα κοντακια(θα το βρείτε στο ίντερνετ) στο τέλος μίλαγε για την "Κοντακιαση" .....
Σκοπευταραδες αθλητές που μια φορά αντί για 100/100 κάνουν 99/100 κ αμέσως ζητάνε ρασπα η γυαλόχαρτο γιατί φταίει το κοντακι κ στο τέλος το αχρηστευουν τελείως, και ξανά από την αρχή, και ξανα τα ίδια, κάθε χρόνο κ νεο κοντακι!!!!

Αλλά ας αφήσουμε το σκοπευτήριο........

Αν μαζευαμε ολους τους "καλους" κυνηγούς, και τους πηγαιναμε στον ειδικο, να τους μετρήσει τα κοντακια αν είναι στα μέτρα τους, να δει την επωμιση τους, την σκοπευση τους κλπ...
Έχετε την εντυπωση ότι όλα θα ήταν η θα τα έκαναν σωστα?????????? Αλφαδιά????????


Το είπα κ τις προαλλες ΚΥΝΗΓΕΙΣΤΕ, για oσο θα υπαρχει κυνηγι........................
Δυσκολευουν τα πραγματα...................
 
Βασίλη, μ' έβαλες να γράφω!!!.sarcastic.

Σωστά, τα hi-flyer είναι φυσίγγια της Eley ,γομώσεις 28,30 και 32γρ.= "ελαφρές", "τετράγωνες" και αυτές με όγκο όσο πιο κοντά γίνεται στον κύβο, πλάτος=ύψος, χωρίς υπερβολικά μεγάλη κολόνα σκαγιών, ακόμα και τα 32 σε σχέση με τις περισσότερες υπόλοιπες που κυκλοφορούν για την ίδια δουλειά...

Έγραψα και σύγκρινα και τις γομώσεις των 32-36-40 γρ.

Θεωρητικά , αυτές οι τουφεκιές έχουν μικρότερη άτρακτο και πυκνότερο ωφέλιμο μέτωπο (όσο μικραίνει η γόμωση γίνεται αυτό, σε καλογεμισμένα φυσίγγια πάντα), ανεξαρτήτου τσόκ συγκρινόμενες με τις βαρύτερες.

Σίγουρα όμως όσο το τσόκ «ανοίγει», έστω βαλλόμενα τα φυσίγγια με κύλινδρο η διαφορά είναι ακόμα πιο έκδηλη!

Όσο δε αυξαίνει η ταχύτητα το μήκος της ατράκτου αυξαίνει.

Βασικά για να το επανεξετάσουμε η "Τετράγωνη Γόμωση" από μόνη της δεν λέει τίποτα...

Εγώ προσωπικά θα την ονόμαζα «Ισορροπημένη Γόμωση» , (Balanced Load) (όπως και το Αμερικανικό άρθρο που σου επισυνάπτω), που είναι η «Τετράγωνη Γόμωση» (square load) σε συνδυασμό πάντα με την «Κατάλληλη Ταχύτητα»!

Η κατάλληλη λοιπόν ταχύτητα δίνεται στο Αμερικανικό άρθρο με την μορφή του dram equivalent (μην το αναλύσουμε, το ξέρουμε νομίζω!).

Τι θέλω να πω;

Για το Cal.12 , 3 dram 1 oz.= 1235 fps.= 375 μ/δλ / 28,3 γραμμάρια είναι η «Ισορροπημένη Γόμωση», προκειμένου για απλά μολύβδινα σκάγια(το τονίζω).

Αν έχουμε 28,3 γρ. με 420 μ/δλ δεν είναι το ίδιο!

Έχουμε ναι μεν τετράγωνη στήλη , αλλά αν δοκιμάσουμε δυο ιδία φυσίγγια το ένα με 375 μ/δλ και το άλλο με 420 μ/δλ, το πρώτο έχει σαφώς καλυτέρα γενικά βλητικά αποτελέσματα …γιατί είναι «ισορροπημένο»!

Η Eley στα hi-flyer, σίγουρα βάζει σκληρά σκάγια 5% αντιμονίου η και παραπάνω , δεν ξερω αν είναι και επιμεταλλωμένα...

Γιατί;

Για να μην επηρεασθεί η τουφεκιά
, με τις αυξημένες ταχύτητες του φυσιγγίου, είναι προφανές...

Ναι, δεν χωράνε τα χονδρά σκάγια σε ένα φυσίγγιο 28 γρ. για μια τουφεκιά στα 45-55 μέτρα ...

Μήπως χωράνε στα 32 γρ.; (δεν μπαίνω τώρα στην διαδικασία να μετράω σκάγια ανά γόμωση)...

Μάλλον χωράνε , για αυτό η Eley έβγαλε την σειρά και με 30 μέχρι και 32 γρ., διαβαθμίζοντας τις αποστάσεις!

Όχι όμως βαρύτερα
, είχε σημασία μεγάλη αυτό!

Το βολφράμιο είναι η επανάσταση στην βλητική!

Οι Τετράγωνες Γομώσεις είναι ΤΟ ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ!

Υ.Γ1:
το Αμερικάνικο Άρθρο είναι πολύ ενδιαφέρον, για σένα και για όλους τους φίλους...

Υ.Γ2: Στο Άρθρο έχω παρεμβάλει έναν πίνακα , είναι για το 16αρι, «αγνόησε» το , το έβαλα παλιά όταν έψαχνα «ταχύτητες»...
Το διάβασα το άρθρο αλλά δεν είδα αριθμούς :)
Όταν σε μια τουφεκιά τα πάντα αλλάζουν καταλαβαίνεις ότι αλλάζουν και τα 375 μ/δ και μάλιστα πολύ σε συνθήκες παγετού κτλ.
Άρα η ισορροπία παύει να υφίσταται ...

Θα σου απαντήσω σαν αμερικάνος ή ελληνάρας.
Στήσε ένα χαρτόνι στα 60μ και ρίξε εσύ μια τετράγωνη ιδιογόμωση και εγώ ένα Rem Nitro mag 52gr να δούμε κενά, ισοκατανομές και διατρήσεις.

Η καλύτερα δες μια πραγματική δοκιμή.
202 στα 230 σκάγια #3 στον κύκλο στα 36,5μ.
Η τετράγωνη γόμωση των 28γρ έχει 135 σκάγια #3 ... ακόμη και 100% συγκέντρωση να πετύχαινες η μη τετράγωνη έχει βάλει 60 σκάγια περισσότερα.
3_1.jpg

Δεν με έχει πείσει Γιάννη η "τετράγωνη γόμωση" ... δεν με έχει πείσει στο ότι είναι η πανάκεια για κάθε θήραμα και απόσταση.
Τα βαρύτερα φυσίγγια που ρίχνω πάντως δεν ξεπερνούν τα 36γρ.
 
Αν υπάρχει κυνηγός που μπορεί να ισχυριστεί ότι είναι φοβερό τουφέκι, γιατι έχει τον καλυτερο.... εξοπλισμό κ ειναι μπαμ κ τέζα, αυτό δεν το ξερω........
Εγώ ... !!! αχαχαχααχαχααχ

Προφανώς κάνω πλάκα ... επειδή κανένας δεν τουφεκάει πάντα κέντρο γι' αυτό προσπαθούμε τουλάχιστον όταν είμαστε ψιλοκέντρο να μην μας πουλήσει το φυσίγγι ...
Για αυτό δοκιμάζουμε τα φυσίγγια σε πέρδικες, παπιά, λαγούς, γουρούνια.
Τραυματισμένα κανένας δεν μπορεί να τα αποφύγει, προσπαθούμε απλά να τα μειώσουμε όσο μπορούμε.
 
Εγώ ... !!! αχαχαχααχαχααχ

Προφανώς κάνω πλάκα ... επειδή κανένας δεν τουφεκάει πάντα κέντρο γι' αυτό προσπαθούμε τουλάχιστον όταν είμαστε ψιλοκέντρο να μην μας πουλήσει το φυσίγγι ...
Για αυτό δοκιμάζουμε τα φυσίγγια σε πέρδικες, παπιά, λαγούς, γουρούνια.
Τραυματισμένα κανένας δεν μπορεί να τα αποφύγει, προσπαθούμε απλά να τα μειώσουμε όσο μπορούμε.
Βασιλη νομίζω πως την μεγάλητερη ζημιά την έκαναν οι (γελοίες) διαφημίσεις εμπόρων για φυσίγγια "εξωφρενικων" αποστάσεων, κ τα αναλογα τσοκ......

Ναι! Η οριακές βολές είναι μεγάλη απολαυση για τον κυνηγο και ποιος ειναι αυτος που δεν χαίρεται όταν βλέπει και την ταπεινή τσιχλουλα να διπλωνει?

όμως η μεγάλητερη απόλαυση για τον κυνηγο ειναι,όταν το θήραμα πεφτει να μπορεί να το πιανει κ στα χέρια του.........

Η περδικα οπως είπα κ τις προαλλες παει κατά διαόλου, και έρχεται ενας αξιόλογος κατά τα αλλά κατασκευαστής να διαφημίσει το φυσίγγι του λέγοντας, "Περδικοφυσιγγα μεγάλων αποστάσεων" και μάλιστα το ένα απο τα δυο νουμερα είναι το ν8(είναι mix) ...

Τι ακριβως εννοειται?
Πχ Εγώ που μπορει να είμαι ο συγκρατημένος κ σέβομαι την περδικα μπορεί να νομίζω ότι μιλάτε για τα 35μ, κάποιος άλλος για τα 50μ........
Eπισης, κ λόγω του εδάφους μακρινή βολή σε περδικα,συνήθως σημαίνει μη ανεύρεση του θηράματος ακόμα κ αν έχει πεσει νεκρό...

Αντιλαμβάνεστε λοιπόν ότι η ζημιά έχει ήδη γίνει............
 
Το διάβασα το άρθρο αλλά δεν είδα αριθμούς :)
Όταν σε μια τουφεκιά τα πάντα αλλάζουν καταλαβαίνεις ότι αλλάζουν και τα 375 μ/δ και μάλιστα πολύ σε συνθήκες παγετού κτλ.
Άρα η ισορροπία παύει να υφίσταται ...

Θα σου απαντήσω σαν αμερικάνος ή ελληνάρας.
Στήσε ένα χαρτόνι στα 60μ και ρίξε εσύ μια τετράγωνη ιδιογόμωση και εγώ ένα Rem Nitro mag 52gr να δούμε κενά, ισοκατανομές και διατρήσεις.

Η καλύτερα δες μια πραγματική δοκιμή.
202 στα 230 σκάγια #3 στον κύκλο στα 36,5μ.
Η τετράγωνη γόμωση των 28γρ έχει 135 σκάγια #3 ... ακόμη και 100% συγκέντρωση να πετύχαινες η μη τετράγωνη έχει βάλει 60 σκάγια περισσότερα.
View attachment 40593

Δεν με έχει πείσει Γιάννη η "τετράγωνη γόμωση" ... δεν με έχει πείσει στο ότι είναι η πανάκεια για κάθε θήραμα και απόσταση.
Τα βαρύτερα φυσίγγια που ρίχνω πάντως δεν ξεπερνούν τα 36γρ.
Βασίλη , εγώ βλητικός δεν είμαι...

Το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ (η έκφραση) δεν είναι συνώνυμο της ΠΑΝΑΚΕΙΑΣ νομίζω, αλλά για αυτό τα λεξικά μπορούν να μα διαφωτίσουν, δεν το έψαξα...

Νομίζω όμως , ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, και με το θάρρος, νομίζω ότι δεν διάβασες καλά ολα αυτά που έγραψα στα πόστ του θέματος...

Η δοκιμή σου αφορά ένα φυσίγγιο με σκάγια Νο 3 48 γραμμάριων συγκρινόμενο με ένα άλλο των 28 γρ.(ουσιαστικά "παίζοντας με τα μαθηματικά" γιατί όπως έγραψες ...."ακόμη και 100% συγκέντρωση να πετύχαινες η μη τετράγωνη έχει βάλει 60 σκάγια περισσότερα"), ενώ εγώ έγραψα κατά λέξη:

"Ναι, δεν χωράνε τα χονδρά σκάγια σε ένα φυσίγγιο 28 γρ. για μια τουφεκιά στα 45-55 μέτρα ...

Μήπως χωράνε στα 32 γρ.; "

Νομίζω λοιπόν, ότι θα ήταν προτιμότερο να κάνεις αν θέλεις μια δόκιμη με το Hi Flyer των 32 γρ. με ένα φυσίγγιο 36 γρ. που λες ότι ρίχνεις και εσύ, η έστω 38 γρ., στο ίδιο νούμερο σκαγιών, στα 36,5 μέτρα που θα μπορείς και να σκοπεύσεις...

Και βέβαια να τα αξιολογήσεις με την μέθοδο OBERFELL & THOMSON όπως γνωρίζεις , μια και δεν αξιολογούνται μόνο από το πόσα σκάγια θα βάλουν παραπάνω...

Νομίζω πιο ρεαλιστικό το σενάριο αυτό...:)
 
Βασίλη , εγώ βλητικός δεν είμαι...

Το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ (η έκφραση) δεν είναι συνώνυμο της ΠΑΝΑΚΕΙΑΣ νομίζω, αλλά για αυτό τα λεξικά μπορούν να μα διαφωτίσουν, δεν το έψαξα...

Νομίζω όμως , ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, και με το θάρρος, νομίζω ότι δεν διάβασες καλά ολα αυτά που έγραψα στα πόστ του θέματος...

Η δοκιμή σου αφορά ένα φυσίγγιο με σκάγια Νο 3 48 γραμμάριων συγκρινόμενο με ένα άλλο των 28 γρ.(ουσιαστικά "παίζοντας με τα μαθηματικά" γιατί όπως έγραψες ...."ακόμη και 100% συγκέντρωση να πετύχαινες η μη τετράγωνη έχει βάλει 60 σκάγια περισσότερα"), ενώ εγώ έγραψα κατά λέξη:

"Ναι, δεν χωράνε τα χονδρά σκάγια σε ένα φυσίγγιο 28 γρ. για μια τουφεκιά στα 45-55 μέτρα ...

Μήπως χωράνε στα 32 γρ.; "

Νομίζω λοιπόν, ότι θα ήταν προτιμότερο να κάνεις αν θέλεις μια δόκιμη με το Hi Flyer των 32 γρ. με ένα φυσίγγιο 36 γρ. που λες ότι ρίχνεις και εσύ, η έστω 38 γρ., στο ίδιο νούμερο σκαγιών, στα 36,5 μέτρα που θα μπορείς και να σκοπεύσεις...

Και βέβαια να τα αξιολογήσεις με την μέθοδο OBERFELL & THOMSON όπως γνωρίζεις , μια και δεν αξιολογούνται μόνο από το πόσα σκάγια θα βάλουν παραπάνω...

Νομίζω πιο ρεαλιστικό το σενάριο αυτό...:)
Ακόμα ξύπνιος είσαι? Γρήγορα νάνι!
 
... δεν με έχει πείσει στο ότι είναι η πανάκεια για κάθε θήραμα και απόσταση.
Τελευταίο λοιπόν πόστ εδώ...
Προσωπικά δεν θα ξανανεβάσω άλλο εδώ...
Επ' ουδενί δεν εννοούσα ότι είναι...
Εκείνο όμως που καταλαβαίνω με τα λίγα που ξερω, είναι ότι όσο η κολόνα των σκαγιών μεγαλώνει, τόσο η ποιότητα της τουφεκιάς χαλάει...
Αυτό και μόνο το ΑΠΛΟ!
 
Βασίλη , εγώ βλητικός δεν είμαι...

Το ΠΑΝ ΜΕΤΡΟΝ ΑΡΙΣΤΟΝ (η έκφραση) δεν είναι συνώνυμο της ΠΑΝΑΚΕΙΑΣ νομίζω, αλλά για αυτό τα λεξικά μπορούν να μα διαφωτίσουν, δεν το έψαξα...

Νομίζω όμως , ότι συγκρίνεις ανόμοια πράγματα, και με το θάρρος, νομίζω ότι δεν διάβασες καλά ολα αυτά που έγραψα στα πόστ του θέματος...

Η δοκιμή σου αφορά ένα φυσίγγιο με σκάγια Νο 3 48 γραμμάριων συγκρινόμενο με ένα άλλο των 28 γρ.(ουσιαστικά "παίζοντας με τα μαθηματικά" γιατί όπως έγραψες ...."ακόμη και 100% συγκέντρωση να πετύχαινες η μη τετράγωνη έχει βάλει 60 σκάγια περισσότερα"), ενώ εγώ έγραψα κατά λέξη:

"Ναι, δεν χωράνε τα χονδρά σκάγια σε ένα φυσίγγιο 28 γρ. για μια τουφεκιά στα 45-55 μέτρα ...

Μήπως χωράνε στα 32 γρ.; "

Νομίζω λοιπόν, ότι θα ήταν προτιμότερο να κάνεις αν θέλεις μια δόκιμη με το Hi Flyer των 32 γρ. με ένα φυσίγγιο 36 γρ. που λες ότι ρίχνεις και εσύ, η έστω 38 γρ., στο ίδιο νούμερο σκαγιών, στα 36,5 μέτρα που θα μπορείς και να σκοπεύσεις...

Και βέβαια να τα αξιολογήσεις με την μέθοδο OBERFELL & THOMSON όπως γνωρίζεις , μια και δεν αξιολογούνται μόνο από το πόσα σκάγια θα βάλουν παραπάνω...

Νομίζω πιο ρεαλιστικό το σενάριο αυτό...:)
3+3 φυσίγγια #6 με τα ΙΔΙΑ ΣΚΑΓΙΑ, με την ίδια αρχική 275μ/δ τα πρώτα με 28γρ και τα δεύτερα πχ με 30γρ ή 32γρ ή 34γρ, ριγμένα με το ίδιο όπλο και τσοκ πχ 3* στην ίδια απόσταση 36μ.
Ποιο θα έχει την καλύτερη ισοκατανομή τα λιγότερα κενά την μεγαλύτερη συγκέντρωση και την μεγαλύτερη διάτρηση.
Το κατάλαβα.
Σκάγια σκληρά ή ημίσκληρα ;

Τα κάνουμε όλα αυτά και βρίσκουμε ότι πάντα το άριστο φυσίγγι είναι αυτό των 28γρ #6 275μ/δ.

Ποιό είναι το συμπέρασμα από εκεί και μετά ;
 
Εκείνο όμως που καταλαβαίνω με τα λίγα που ξερω, είναι ότι όσο η κολόνα των σκαγιών μεγαλώνει, τόσο η ποιότητα της τουφεκιάς χαλάει...
Αυτό και μόνο το ΑΠΛΟ!
Όλοι λίγα ξερουμε ...
Όσο η κολώνα μεγαλώνει τα πίσω σκάγια δέχονται μεγαλύτερο στρες στο αρχικό setback γιατί υπάρχει μεγαλύτερη μάζα σκαγιών μπροστά τους.
Πολύ σωστά !!! Έχεις δίκιο, κανένας δεν διαφωνεί σε αυτό.
Δες όμως τώρα.
Η γόμωση αυτή που η κολώνα είναι η μισή της διαμέτρου είναι ακόμα καλύτερη από την τετράγωνη !!! Πολύ λιγότερο στρες.

Το μικρότερο στρες είναι δεδομένο, το αυθαίρετο είναι ότι ΠΑΝΤΑ θα βγάζει καλύτερες τουφεκιές.

Σκέψου το εξής.
Μια τετράγωνη γόμωση ύψος κολώνας = διάμετρος.
Μια άλλη γόμωση ύψος κολώνας =1.2 * διάμετρο.

Ίδια δύναμη στο setback.
Το 0.2 της στήλης της δεύτερης θα παραμορφωθεί περισσότερο αλλά θα υπάρχει και ενδεχομένως κανένα σκάγι από αυτά δεν θα βρεί κύκλο, αν δε τον βρεί θα είναι στην περιφέρεια και αν θες εξασθενημένο.
Πάμε τώρα στο υπόλοιπο της στήλης το οποίο έχει ύψος όσο η διάμετρος.
Τι θα αλλάξει σε αυτό σε σχέση με την τετράγωνη γόμωση ; Ουσιαστικά τίποτα (λέω εγώ).

Θα αλλάξει όμως το peek pressure άρα η μέγιστη δύναμη άρα η παραμόρφωση.
Αν βρω άλλη πυρίτιδα που με το ίδιο peek pressure μου βγάζει την ίδια αρχική τι γίνεται ;;;
Δεν αλλάζει τίποτα.
Θεωρίες προ ύπνου, οι παραπάνω (Άλεξ άχνα :) )

Δεν είμαι ιδιογομωτής οπότε κομματάκι δύσκολο να φτιάξω τέτοια φυσίγγια, να τα ρίξω και να γενικεύσουμε το συμπέρασμα για όλα τα όπλα.
Με τυχαία φυσίγγια 28γρ και 32γρ δεν θα είναι σωστό νομίζω.
 
Αντιγραφή Από Οπλογνωσια:


" Ψηλωμενοι φασιανοι και Ελληνικές φασσες"

Η βολή στον ψηλωμένο φασιανό, High Pheasant, θεωρείται δύσκολη, σπόρτικη τουφεκιά, και οι διαχειριστές αγγλικών αγροκτημάτων εφαρμόζουν διάφορες τεχνικές διαχείρισης για να προσφέρουν αυτές τις τουφεκιές.

Βέβαια ο αγγλικός φασιανός ίσως να είναι το πιο διαμετρικά αντίθετο κυνήγι με την ελληνική φάσσα, αλλά η εμπειρία των Αγγλων και η ανταπόκριση των εκεί εταιρειών φυσιγγίων συνδέει το δύο ανόμοια αυτά θηράματα και το κυνήγι τους.

Φανταστείτε μια πεδιάδα όπου η μια μεριά είναι δέκα ή 20 μέτρα πιο χαμηλή από την άλλη, και η διαφορά υψομέτρου είναι απότομη, σαν ένα σκαλί στη μέση του πεδίου. Τώρα φανταστείτε την ψηλωμένη μεριά καλυμμένη με δέντρα ύψους 30 μέτρων. Οι φασιανοί διώχνονται από παγανιστάδες που κρατούν συγκεκριμένο ρυθμό πίεσης. Ο σκοπός είναι τα πουλιά να πάρουν ύψος, να πετάξουν πάνω από τα δέντρα και στη συνέχεια πάνω από τα "τουφέκια".

Τα καρτέρια είναι στην χαμηλή μεριά της πεδιάδας, και έτσι οι βολές είναι σε φασιανούς που έχουν αναπτύξει φουλ ταχύτητα σε ύψος 50 έως 80 μέτρα πάνω από τα "τουφέκια".

Η παραδοσιακή συνταγή για αυτά τα "κυνήγια" ηταν για ένα πλαγιόκαννο τσοκαρισμένο κύλινδρο και τέταρτο (***** και ****) που ρίχνει 28 έως 32 γραμμάρια σκάγια νούμερο 6. Το πρόβλημα είναι ότι οι διαχειριστές κτημάτων κατάφεραν να ψηλώσουν τους φασιανούς, ανεβάζοντας τα σημεία που σκάνε πάνω από τα τουφέκια. Από 35 με 40 μέτρα που ήταν παλιά στα 50 με 80 μέτρα σήμερα. Και σε αυτές τις αποστάσεις η παλιά συνταγή δεν αποδίδει.

Ενδεικτικό είναι το σχόλιο του διευθυντή της εταιρείας Lyalvale (κατασκευάζει φυσίγγια): "ο κόσμος αρχίζει να καταλαβαίνει τους νόμους της Φυσικής" και εξηγεί πως μια μεγάλη σφαίρα (μπάλα εννοεί) πηγαίνει μακρύτερα από μια μικρή σφαίρα και υπάρχει μια αύξηση της ζήτησης από το νούμερο 6 στο 5 και στο 4. Επίσης η γόμωση έχει ανέβει στα 34 με 36 γραμμάρια σκάγια.

Αξίζει να θυμηθούμε εδώ τα σχόλια του οπλοκατασκευαστή Greener που γράφοντας το 1910 χαρακτήρισε τα 36 γραμμάρια σκάγια μια βαριά γόμωση κατάλληλη για παπιά!

Αυτές οι γομώσεις των 34 έως 36 γραμμαρίων πλησιάζουν τα όρια του σεμί μάγκνουμ και αναπτύσσουν ανάλογα δυνατό λάκτισμα. Τα ελαφριά πλαγιόκαννα των 2,9 κιλών δεν αποδίδουν. Επίσης τα πιο γερά "τουφέκια" της Αγγλίας, κυνηγοί που ρίχνουν πολλά φυσίγγια στους ψηλωμένους φασιανούς δηλώνουν ότι το πλαγιόκαννο δεν παρέχει την ακρίβεια σκόπευσης που καθιστά δυνατές τις τουφεκιές σε ψηλωμένους φασιανούς. Τα ζευγάρια των αγγλικών πλαγιόκαννων αντικαθίστανται από ζευγάρια ιταλικών σουπερποζέ με μακριές κάννες 76 ή 80 εκατοστών.

Τα παραπάνω περιγράφονται σε πρόσφατο τεύχος του αγγλικού περιοδικού Field Sports (fieldsportsmagazine.com).

Εμείς δεν κυνηγούμε διωχτό φασιανό (ευτυχώς) αλλά κυνηγούμε φάσσες σε ανοικτά ορεινά πεδία που δυσκολεύουν τον υπολογισμό αποστάσεων. Οι φάσσες έχουν μέγεθος και αντοχή φασιανού και πετούν και αυτές με μεγάλη ταχύτητα. Εχει γραφτεί δεκάδες φορές στις σελίδες του ΕΚ ότι η φάσσα και το παπί απαιτούν αυξημένα φορτία μεγάλων σκαγίων ακριβώς επειδή είναι σχετικά μεγάλα θηράματα και οι βολές είναι σε μεγάλες αποστάσεις. Οχι, δεν προτείνεται η επιπόλαιη υπερεκτίμηση των σκοπευτικών δυνατοτήτων του κυνηγού, ούτε η βολή στην τύχη, με την ελπίδα ότι κάποιο σκάι θα βρει κάποιο ζωτικό σημείο. Ωστόσο είναι απόλυτα πιθανή η λανθασμένη εκτίμηση απόστασης, εκεί που νομίζουμε ότι η βολή είναι στα 40 μέτρα να είναι πραγματικά 60. Αυτά τα κενά εκτίμησης μπορεί να καλύψει η μεγάλη γόμωση. Και τα μεγάλα σκάγια δατηρούν την απαιτούμενη ενέργεια για να διαπεράσουν φτερά και οστά και να καταβάλουν το θήραμα άμεσα. Επίσης σχετική είναι η χρήση καραμπίνας που παρέχει μακρύτερη σκοπευτική γραμμή από τα δίκαννα λόγω του μήκους της βάσης. Μια καραμπίνα με 70 εκατοστά βάσης έχει ίδια σκοπευτική ευθεία με ένα δίκαννο με κάννες 85 εκατοστών!

Εν κατακλείδι φτάνουμε στην γνωστή ρήση της διατήρησης των βολών μέσα στα όρια του ωφέλιμου βεληνεκούς του συγκεκριμένου συνδυασμού όπλου και φυσιγγίου, και πάντα μέσα στα όρια σκοπευτική επάρκειας του χειριστή. Το ωφέλιμο βεληνεκές εξαρτάται και από το είδος του θηράματος που θα κυνηγήσουμε βέβαια.
 
Back
Top