Μπότες στήθους - Μπότες Μηρού- Waders

Επειδή χάζευα λίγο με τις γαλότσες στήθους δεδομένης της κουβέντας που γίνεται με το τριήμερο στον Εβρο ,βρήκα αυτές και μάλιστα την καλύτερη τιμή στον Trazera στην Αλεξ/πολη.http://www.trazeras.gr/index.php/yp...ότσες-στήθους-με-neopren-gal-4505-detail.html
Αυτοί που έχουν εμπειρία ας μας πουν τη γνώμη τους
 
Είναι μια καλή λύση για τις παγωνιές του Δεκέμβρη και του Γενάρη, αν και η έλλειψη επένδυσης από την γαλότσα, σε πάγους θα κάνει τα πόδια να παγώνουν. Ωστόσο αυτό μπορεί να αντιμετωπισθεί με άλλα μέσα και να αποτελέσουν μια καλή λύση για κάποιον που θέλει να κάνει περιστασιακά και όχι συνέχεια ένα τέτοιο κυνήγι. Η εμπειρία μου ωστόσο των 8 τελευταίων ετών που επισκέπτομαι το Δ, δύο ή τρεις φορές το χρόνο, μου έχει διδάξει ότι μέχρι τέλος Νοέμβρη αρκούν κάποιες σαν και αυτές

http://www.4umarket.gr/p-508185/galotsa-stithous-dispan-39n.html
 
Πριν 10χρονια περιπου είχα πάρει κάτι γαλότσες στήθους dispan για περπατητο πυροφάνι με λάμπα λουξ.Αλλα δυστυχώς σκίζονταν με το παραμικρό κ ήθελε ιδιαίτερη προσοχή στα βράχια.Καθολου ευχαριστημένος.Δεν έχει σχέση με βάλτο και κυνήγι απλώς το αναφέρω.
 
Δεν έχω προσωπική εμπορία αλλά μιας που θέλω να πάρω και εγώ ρώτησα ξάδερφό μου στα Γιάννενα που έχει ιχθυοτροφείο στο ποτάμι και μου πρότεινε την Μπότα Μηρού της Viking Rubber ΥΠΟ 87780 (βγαίνουν και στήθους)
Μου ειπε οτι ειναι οι ποιο ανθεκτικές και άνετες απο όλες όσες έχει δοκιμάσει μιας που ειναι βασικό εργαλείο για την δουλειά του.
Της είδα σε κατάστημα στα Γιάννενα και όντος δείχνουν πολύ ποιο ποιοτικές απο άλλες που είχε εκεί (ποιο φθηνές ή στα ίδια λεφτά ) .
Το υλικό μέχρι τον μηρό είναι χοντρό και με μεγάλη ευκαμψία οι ραφές θερμοκολλημένες , το μόνο που παρατήρησα ειναι οτι η γαλότσα και το πέλμα είναι πολύ μαλακά .. αλλά ο ξάδελφος μου είπε ότι δεν γλιστράνε καθόλου ούτε σε βρεγμένες πέτρες .

http://www.trazeras.gr/index.php/yp...τες/μπότα-μηρού-της-viking-rubber-detail.html
 
Πολυ καλες κ οι Viking που λεει ο Χρηστος αλλα λιγο ακριβες...
Δημητρη αν θα πας σε νεοπρεν θα παρεις αυτες, ειναι πολυ ποιοτικες, τις εχω τρια χρονια χωρις κανενα παραπονο κ αν δεν πεσεις σε ακραιες καιρικες συνθηκες δεν θα παγωσεις ποτε... Οσες αλλες απλες νεοπρεν ειδα σε αυτη τη χρηματικη κατηγορια ηταν κακοφτιαγμενες κ δεν μου γεμισαν το ματι...
http://www.thalassashop.com/products/4367-behr-neopren-86-177.aspx
 
Με την προυποθεση οτι θα ερθεις στον Εβρο απο Νοεμβρη και μετα θα σου προτείνω κατι αλλο.Να ψαξεις λιγο και να βρεις μποτες που να εχουν 600 γρμ μονωση στην γαλοτσα.Θα σε καλυψει σε ολου τους καιρους που μπορει να συναντησεις εκεινη την εποχη.Ακομα και δυνατη κακοκαιρια.Διαφορετικα οπως ειπε και ο Γιωργος σε μια κρυα μερα τα ποδια σου θα παγωσουν.
 
Δημητρη παιζει ρολο κ τι εννοουμε δυνατη κακοκαιρια βεβαια... Αλλοι το 0 βαθμοι το λενε κακακαιρια, αλλοι στον Εβρο καλοκαιρακι... Εχω μεχρι -5 εχω βγει με τις Behr κ δεν καταλαβα τιποτα απο κρυο... Οι επομενες παντως θα ειναι η 400αρες η 600αρες για παν ενδεχομενο... ;)
 
Την viking την εχω και πραγματι ειναι πολυ ποιοτικη.Ειναι ομως για τωρα που ο καιρος ειναι μαλακος.Για μενα που ειμαι εδω με ολους τους καιρους αξιζει και ενα τετοιο ζευγαρι μποτες.Για καποιον που θα κανει 2-3 ταξιδια απο Νοεμβρη και μετα μια νεοπρεν 600αρα νομιζω οτι ειναι η τελεια επιλογη.
 
Δημητρη παιζει ρολο κ τι εννοουμε δυνατη κακοκαιρια βεβαια... Αλλοι το 0 βαθμοι το λενε κακακαιρια, αλλοι στον Εβρο καλοκαιρακι... Εχω μεχρι -5 εχω βγει με τις Behr κ δεν καταλαβα τιποτα απο κρυο... Οι επομενες παντως θα ειναι η 400αρες η 600αρες για παν ενδεχομενο... ;)
Με τις 600 βγαζω ολους τους καιρους εδω.Ακομα και τους εξτριμ.Βεβαια στις πολυ δυνατες παγωνιες (-10 +) μπορει να κρυωσουν λιγο.Δεν θα σε αναγκασουν ομως να φυγεις απο το κυνηγι.Και δεν παω σε κατι βαρυτερο διοτι αυτες οι μποτες (600) εχουν φοβερη ανεση !!Μπορεις και να περπατησεις ανετα
 
Αυτες που θεωρω εγω κορυφη ειναι 600 γρ Thinsulate στις μποτες και αναπνεον υλικο. Εχω απο τον cabelas το προηγουμενο μοντελο απο αυτες

http://www.cabelas.com/product/cabe...3BSearch-All%2BProducts&Ntt=breathable+waders

Ειδικα αν κανεις πολλες πεζοποριες στο Δ για να βρεις τα παπια ειναι απαιχτες.
 
Πρόπερσι είχα βρει σε ένα κατάστημα που είχε στοκ κυνηγητικά και τα έδιωχνε -γιατί πλέον εμπορευόταν μόνο είδη αλιείας- μπότες Μηρού της Viking με νεοπρ.εν και τις έδινε 30 €.
 
Αυτά τα λένε Δημητράκη. Οι Viking με σήμα το καραβάκι είναι πανάκριβες. Εγώ βέβαια μιλάω για τις ολόσωμες νεοπρεν. Έχω βρει έναν Ιταλό στο e-bay που πουλάει μερικά ζευγάρια αλλά δεν έχει 45, τις είχε σε λογικές τιμές.
 
Αυτά τα λένε Δημητράκη. Οι Viking με σήμα το καραβάκι είναι πανάκριβες. Εγώ βέβαια μιλάω για τις ολόσωμες νεοπρεν. Έχω βρει έναν Ιταλό στο e-bay που πουλάει μερικά ζευγάρια αλλά δεν έχει 45, τις είχε σε λογικές τιμές.

Το είχαμε συζητήσει τότε και μου είπες οτι του μηρού δεν σε καλύπτουν παρά μόνο φθινόπωρο.
Για τον Αποστολίδη λέω που τελικά πήραμε κάποια πραγματα που είχε σε εκπληκτικές τιμές.
 
Μάγκες καλημέρα. Ψάχνει ένας φίλος μπότες στήθους για το ψάρεμα σε νούμερο 49-50. Όπου και να ψάξω δεν βρίσκω στο ιντερνετ. Με κάποια μαγαζιά που μίλησε του είπαν να φτιάξει μόνος τους αλλά θα ήθελε να το αποφύγει προς το παρόν. Επειδή τις θέλει για το ψάρεμα δεν τον ενδιαφέρει η παραλλαγή προφανώς. Θα προτιμούσε κάτι ποιοτικό και όχι ένα πλαστικό πράγμα. Το πρόβλημά του παρ' όλα αυτά είναι το μέγεθος! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)
 
Μάγκες καλημέρα. Ψάχνει ένας φίλος μπότες στήθους για το ψάρεμα σε νούμερο 49-50. Όπου και να ψάξω δεν βρίσκω στο ιντερνετ. Με κάποια μαγαζιά που μίλησε του είπαν να φτιάξει μόνος τους αλλά θα ήθελε να το αποφύγει προς το παρόν. Επειδή τις θέλει για το ψάρεμα δεν τον ενδιαφέρει η παραλλαγή προφανώς. Θα προτιμούσε κάτι ποιοτικό και όχι ένα πλαστικό πράγμα. Το πρόβλημά του παρ' όλα αυτά είναι το μέγεθος! Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων :)

Ελα ρε Βασίλη .......είσαι φιλαράκι με τον Γκρισίνο ; .sarcastic.
 
Αυτά τα λένε Δημητράκη. Οι Viking με σήμα το καραβάκι είναι πανάκριβες. Εγώ βέβαια μιλάω για τις ολόσωμες νεοπρεν. Έχω βρει έναν Ιταλό στο e-bay που πουλάει μερικά ζευγάρια αλλά δεν έχει 45, τις είχε σε λογικές τιμές.
Ποιος είναι αυτός ο Ιταλός μιλα ξερνα τα όλα... .yel.
Ψάχνω και εγώ απεγνωσμένα να πάρω μια καλή μπότα εκτός του Αετού για κάποια κυνήγια που θα κάνω πλέον στο Δ... Σκέφτομαι για 1000αρι thinsulate και 5αρι νεοπρεν μιας και απλή μπότα έχω... Οπότε η επόμενη θέλω να είναι επενδυμενη αρκετά... Παίζει και το ενδεχόμενο εξωτερικού αλλά φοβάμαι το τελωνείο γιατί το 1000αρικο έξτρα είναι σίγουρο... Για πείτε για πείτε :):)
 
Back
Top