Μπεκάτσα

Καλημέρα σε όλους,

Συνάδελφε τα ομοιώματα και οι κράχτες σε παπί , τσίχλα ,ορτύκι (εδώ εχει γίνει τεράστια ζημιά) κτλ. προσελκύουν και παραπλανούν το θήραμα και για αυτό πολύ σωστά απαγορεύονται.

Επίσης μην ξεχνάμε και την ζημιά από το καρτέρι στην μπεκάτσα, ειδικά σε περιοδους με κακοκαιρίες που βγαίνει ο κάθε πικραμένος.

Το GPS και το μπίπερ δεν σου βρίσκουν τις μπεκάτσες, ο άξιος σκύλος τις βρίσκει και τις κρατάει μέχρι να πας εκεί και να τουφεκίσεις.Το μοναδικό επιχείρημα αυτών που είναι κατά του GPS, είναι ότι ο σκύλος ερευνά πιο αθόρυβα απότι με κουδούνι ή μπίπερ.Παρόλα αυτά ,προσωπικά εχω διαπιστώσει ότι εάν το πουλί (περδικα ή μπεκάτσα) είναι ανήσυχο, θα πετάξει πολύ πριν πλησιάσει ο σκύλος (είτε με GPS,είτε με κουδούνι, είτε με μπίπερ) , πολύ απλά γιατί τον ακούει κατά την διάρκεια της ερευνας του,από πολύ μακριά.

Κακώς πιστεύουν κάποιοι ότι με το GPS γίνεται ζημιά στο θήραμα.Απλά είναι ενα μέσο που βοηθά τον κυνηγό που έχει ανοιχτά σκυλιά, να γνωρίζει ανά πάσα ωρα και στιγμή που βρίσκεται ο σκύλος του (και έτσι αποφευγεις το άγχος και τις φωνές).

Επίσης ανοιχτό σκυλί δεν σημαίνει απαραίτητα περισσότερα πουλιά.Εάν ο ανοιχτός σκύλος δεν έχει δυνατή μύτη,μυαλό και δυνατότητες μπλοκαρίσματος (φυσικά τα σκυλιά που έχουν όλα αυτά είναι πολύ σπάνια), τότε μάλλον σου κάνει ζημιά και θα ήταν καλύτερα να κυνηγάς με ενα κοντινό ή μεσαίας ερευνας σκύλο.

Τέλος ο καθένας επιλέγει και κυνηγάει με ότι του αρέσει, άλλος με κοντινά, αλλος με ανοιχτά, αλλος με κουδούνι κτλ.Γούστα είναι αυτά!

Περιοχή
Γαλατσι-Ηλεκτρα Μεσσηνιας
Όνομα
περικλης
εαν εχεις τα σκυλια υπο ελενχο , και μπορεις να τα παρακολουθης δεν προκιτε να σου συμβη αυτο , εκτος τα λαγοσκυλα , και γουρουνοσκυλα εκει μονο χρειαζετε μονο το GBS
Δεν κυνηγάμε στα ίδια μεροι φίλε μου

Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος
Καλημέρα σε όλους,

Συνάδελφε τα ομοιώματα και οι κράχτες σε παπί , τσίχλα ,ορτύκι (εδώ εχει γίνει τεράστια ζημιά) κτλ. προσελκύουν και παραπλανούν το θήραμα και για αυτό πολύ σωστά απαγορεύονται.

Επίσης μην ξεχνάμε και την ζημιά από το καρτέρι στην μπεκάτσα, ειδικά σε περιοδους με κακοκαιρίες που βγαίνει ο κάθε πικραμένος.

Το GPS και το μπίπερ δεν σου βρίσκουν τις μπεκάτσες, ο άξιος σκύλος τις βρίσκει και τις κρατάει μέχρι να πας εκεί και να τουφεκίσεις.Το μοναδικό επιχείρημα αυτών που είναι κατά του GPS, είναι ότι ο σκύλος ερευνά πιο αθόρυβα απότι με κουδούνι ή μπίπερ.Παρόλα αυτά ,προσωπικά εχω διαπιστώσει ότι εάν το πουλί (περδικα ή μπεκάτσα) είναι ανήσυχο, θα πετάξει πολύ πριν πλησιάσει ο σκύλος (είτε με GPS,είτε με κουδούνι, είτε με μπίπερ) , πολύ απλά γιατί τον ακούει κατά την διάρκεια της ερευνας του,από πολύ μακριά.

Κακώς πιστεύουν κάποιοι ότι με το GPS γίνεται ζημιά στο θήραμα.Απλά είναι ενα μέσο που βοηθά τον κυνηγό που έχει ανοιχτά σκυλιά, να γνωρίζει ανά πάσα ωρα και στιγμή που βρίσκεται ο σκύλος του (και έτσι αποφευγεις το άγχος και τις φωνές).

Επίσης ανοιχτό σκυλί δεν σημαίνει απαραίτητα περισσότερα πουλιά.Εάν ο ανοιχτός σκύλος δεν έχει δυνατή μύτη,μυαλό και δυνατότητες μπλοκαρίσματος (φυσικά τα σκυλιά που έχουν όλα αυτά είναι πολύ σπάνια), τότε μάλλον σου κάνει ζημιά και θα ήταν καλύτερα να κυνηγάς με ενα κοντινό ή μεσαίας ερευνας σκύλο.

Τέλος ο καθένας επιλέγει και κυνηγάει με ότι του αρέσει, άλλος με κοντινά, αλλος με ανοιχτά, αλλος με κουδούνι κτλ.Γούστα είναι αυτά!
Ηλία έτσι είναι φίλε μου.

Περιοχή
ΣΥΡΟΣ - ΚΥΚΛΑΔΕΣ
Όνομα
Δημήτριος
Πάλι στο ίδιο έργο θεατές. στο νησί μου λένε "Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα". Στεναχωρίεμαι να διαβάζω σχόλια τα οποία προσβάλλουν κάποιον. Κυνηγάω με άδεια 37 χρόνια και πάντα τα σκυλιά μου ήταν όπως εγώ τα μάθαινα και πάντα με κουδούνι. Τώρα παίρνω το Σέτερ του γιου μου το οποίο ανοίγεται όταν βρει χώρο 600 και 700 μέτρα αναγκαστικά φοράει μπίπερ. Θα συμφωνήσω με τα γραφόμενα του Αρη και του Nikos.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα ηλεκτρονικά είναι ένα βοήθημα ακόμα εναντίον της. Δεν κατακρίνω τα παιδιά που τα έχουν, εξίσου και εγώ βάζω μπιμπερ, αλλά κακά τα ψέματα χωρίς τα ηλεκτρονικά θα είχαμε μικρότερη καρπωση. 8 χρόνια κυνηγούσα με τον αείμνηστο ποιντερα μου μόνο με κουδούνι και κάνω τη σύγκριση με τώρα. Και τότε υπήρχαν πουλιά που δεν δεχόταν. Πόσες φορές φερμαρε στα 20-30 μέτρα μέσα στο πυκνό και δεν κατάφερα να τον πλησιάσω γιατί απλά δεν ήξερα που ακριβώς ήταν. Ο χρόνος που έχασα και η φασαρία που εκανα ήταν αρκετά να σηκώσουν το πουλί.

Περιοχή
Αθήνα
Ρε παιδια ....ρε παιδια Τι τραβαει αυτο το ερμο το μπεκατσακι.Εγω προσοπικα δεν το κυνηγαω καθολου .Η φασσα και το παπι ειναι η αρωστια μου .Αλλα Βλεπω τους μπεκατσαδες και μου ερχετε να βαλω τα γελια σκιλια με κερεες και αυτοι καλοδιομενοι λες και βλεπεις δυναμη δελτα στοΑυγανισταν.Κανουν τον τοπο μπουρδελο και μαζι με τους γουρουναδες ζαλιζουν τα παπαρια γενικος ..Και στο θυραμα και σε αυτους που κυνηγανε .Βαλτε το κουδουνακι σαςκυνηγηστε με ΗΣΗΧΙΑ .Το θυραμα θελει ησηχια παιδια.Και οχι ντορο.Και ξενους ηχους μεσα στο δασος.Αντι για 10 βαρεστε 2....δεν ποιραζει.Μετα σταματιστε στο χασαπικο και παρτε και 2κοτοπουλα να σημπληροσετε..ΑΠΕΧΘΑΝΟΜΑΙ ΟΤΙ ΠΕΡΝΕΙ ΜΠΑΤΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΚΥΝΗΓΟΤΟΠΟ.εκτος απο φακο.Μην χαθουμε κιολας..sarcastic.

Εγω απευθύνθηκα σε κυνηγούς κατα τον κυνηγετικό του ξενοφών σε οσους αγουν τον κυνα .... ολοι οι αλλοι που παιρνουν θεση είναι σκοπευτές και γιαυτούς εχει μεριμνησει η πολιτεία και εχει σκοπευτήρια με πιατάκια..

Last edited:
Περιοχή
Αθήνα
αυτά να τα πεις στα παιδιά που έχουν διαφορετική άποψη.
τα σκυλιά που έχουν φαγωθεί από λύκο δεν θα τα έβρισκαν ποτε οι συνάδελφοι κυνηγοί. τι θα αναρωτιόταν αυτοί οι άνθρωποι που έχασαν τα σκυλάκια τους. θα ελεγαν τι απέγιναν...

Επειδή ασχολήθηκα πολλά χρόνια με το θέμα λύκος, και εχω κάνει επίσημες προτάσεις σε οργανισμούς θα σας πω πως κανένας σκύλος δεν φαγώθηκε απο λύκο που φοραγε μόνον GPS αλλα ειχε ηχητικο προσδιορισμο θεσης. Ο Λύκος δεν κυνηγαει αλλα στηνει ενέδρα σαν απολυτος κυνηγος που ειναι, ενα σκυλι προδιδει την θεση του μονον με τον ηχο στο δασος αλλα πάλι μιλάω για ολοκληρωματα ενω δεν ξερουμε προσθεση..

Εγω παιρνω καθε μετρο για την ασφαλεια του σκυλου μου και την δικια μου ψυχικη γαληνη στο χομπι μου.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Επειδή ασχολήθηκα πολλά χρόνια με το θέμα λύκος, και εχω κάνει επίσημες προτάσεις σε οργανισμούς θα σας πω πως κανένας σκύλος δεν φαγώθηκε απο λύκο που φοραγε μόνον GPS αλλα ειχε ηχητικο προσδιορισμο θεσης. Ο Λύκος δεν κυνηγαει αλλα στηνει ενέδρα σαν απολυτος κυνηγος που ειναι, ενα σκυλι προδιδει την θεση του μονον με τον ηχο στο δασος αλλα πάλι μιλάω για ολοκληρωματα ενω δεν ξερουμε προσθεση..

Εγω παιρνω καθε μετρο για την ασφαλεια του σκυλου μου και την δικια μου ψυχικη γαληνη στο χομπι μου.
Ακριβώς αυτό μου έλεγε το μέλος και φίλος από τα Γρεβενά ( Dimitris 88) . Κυνηγάει μόνο με το gps λόγω λύκων.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
ένα δύσκολο κυνήγι στο ελατο.... Μόνο το μυαλό και ικανότητα κυνηγού και σκύλου φέρνει το ιδανικο αποτέλεσμα.

Μπράβο Λάμπρο, αλλά τα περισσότερα στον σκυλάκο σου.
Δύσκολο κομμάτι για τουφεκιά.

Περιοχή
Αθήνα
Προσωπική μου γνώμη είναι ότι τα ηλεκτρονικά είναι ένα βοήθημα ακόμα εναντίον της. Δεν κατακρίνω τα παιδιά που τα έχουν, εξίσου και εγώ βάζω μπιμπερ, αλλά κακά τα ψέματα χωρίς τα ηλεκτρονικά θα είχαμε μικρότερη καρπωση. 8 χρόνια κυνηγούσα με τον αείμνηστο ποιντερα μου μόνο με κουδούνι και κάνω τη σύγκριση με τώρα. Και τότε υπήρχαν πουλιά που δεν δεχόταν. Πόσες φορές φερμαρε στα 20-30 μέτρα μέσα στο πυκνό και δεν κατάφερα να τον πλησιάσω γιατί απλά δεν ήξερα που ακριβώς ήταν. Ο χρόνος που έχασα και η φασαρία που εκανα ήταν αρκετά να σηκώσουν το πουλί.

Εγω δεν πιστέυω σε καμια περιπτωση οτι εχουμε μεγαλυτερη καρπωση με τα ηλεκτρονικα βοηθηματα, ακριβως τα ιδια ισως και λιγοτερα παιρνω εγω και θα σας πω γιατι,
Οταν με το παππου μου βγαιναμε για μπεκατσες με ενα σκυλι αγνωστου ταυτοτητας που ψευτοφερμαρε στο χωριο και ειχε τρελα για το θηραμα, οπου περπαταγες ειχε πουλια ΠΑΝΤΟΥ, δεν υπηρχε μερα να μην σηκωσουμε πουλια ουτε κουδουνια ειχαμε ουτε τιποτα τωρα που ολη η Ελλαδα εχει οσες ειχε καποτε το ρεμα στο Δρυμό, και το σκυλι για να την βρει κανει 150 μετρα και φερμαρει και εγω για να παω κανω 250 απο τους κυκλους και 15 λεπτα, θα βαρεσω πουλί μόνο αυτο που δέχετε το σκυλο ενα δλδ τωρα πια στα 20-30 και μονο απο το τελειο σκυλο που δεν θα πιεσει και θα τα κανει ολα τελεια! ΑΛΛΑ ΞΕΡΕΤΕ ΤΙ ΑΛΛΟ ΚΕΡΔΙΣΑ;; Να αναπνέω!!
Γιατι αμα εχετε κυνηγησει οπως λενε πολλοι με τσοκανια και ο σκυλος στο δασος καβαλησει τα 50-70 μετρα σταματαγαμε να κουνιομαστε να αναπνεουμε να σκεφτομαστε και στηναμε αυτι σαν χωνί μπας και ακουστεί το σκυλί και αμα ετρεχε και καμια ρεματιτσα αστα ... και παλι ουτε ανασα να καταλαβεις που ειναι αυτο κυριοι ειχε καταντησει τιμωρία.. δεν εχει πια πουλιά να μην χρειαζεσε τιποτα και να βαρας τα πουρναρια με γκλιτσα.. θελει σκυλί με ορεξη και κυνηγο με ψυχη και ποδια.. και οταν θα πατε στα 300-400 μετρα κυκλο και εχει φτασει η καρδια στη πλατη και ακους τους παλμους στα αυτια και τρεμουν τα χερια, στο σηκωμα τουφεκα να σε δω με την μαλλινη παραδοσιακα μπιχτη ..

Παιδια εχω ζησει απο παιδακι στα βουνα το σπιτι μου ειναι ξενο καλυτερα νιωθω εκει πανω, μην τρωγομαστε, εδω να μιλαμε οι μπεκατσαδες για να βελτιωθουμε οι φασσαδες στη Φασσα οι Γουρουναδες στα γουρουνια.. εγω δεν πηγα στο φασσα να κανω υποδειξεις ουτε στο γουρουνα.. η μπεκατσα ειναι τεχνικο κυνηγι μην λεμε ο καθενας κατι για να πουμε στεναχωριομαστε τσαμπα.
Αμα στο φασσα δεν αρεσει να με βλεπει μην με κοιταει εγω δεν του ειπα ποτε πηγαινε στο χασαπη παρε κοτοπουλα που στο κατω κατω αυτος ειναι σκοπευτης απλα, δεν χαιρετε τη φερμα αλλα την ικανοτητα του να τουφεκισει.. δεν θα ξαναγραψω μεσα μου εκλεισα γιαυτο το θεμα οτι ειχα να πω το ειπα.

Last edited:
Περιοχή
καρδιτσα-λιμνη πλαστηρα.....
Όνομα
Λάμπρος

εγώ Νίκο είπα ότι αν δεν φορούσαν gps. Δεν θα τα βρίσκανε οι κυνηγοί.

Περιοχή
Κέρκυρα
Όνομα
Γιάννης
Εγω δεν πιστέυω σε καμια περιπτωση οτι εχουμε μεγαλυτερη καρπωση με τα ηλεκτρονικα βοηθηματα, ακριβως τα ιδια ισως και λιγοτερα παιρνω εγω και θα σας πω γιατι,

Παιδια εχω ζησει απο παιδακι στα βουνα το σπιτι μου ειναι ξενο καλυτερα νιωθω εκει πανω, μην τρωγομαστε, εδω να μιλαμε οι μπεκατσαδες για να βελτιωθουμε οι φασσαδες στη Φασσα οι Γουρουναδες στα γουρουνια.. εγω δεν πηγα στο φασσα να κανω υποδειξεις ουτε στο γουρουνα.. η μπεκατσα ειναι τεχνικο κυνηγι μην λεμε ο καθενας κατι για να πουμε στεναχωριομαστε τσαμπα.
Αμα στο φασσα δεν αρεσει να με βλεπει μην με κοιταει εγω δεν του ειπα ποτε πηγαινε στο χασαπη παρε κοτοπουλα που στο κατω κατω αυτος ειναι σκοπευτης απλα δεν χαιρετε τη φερμα αλλα την ικανοτητα του να τουφεκισει.. δεν θα ξαναγραψω μεσα μου εκλεισα γιαυτο το θεμα οτι ειχα να πω το ειπα.
Νίκο σεβαστή η γνώμη σου αλλά διαφωνούμε μόνο σε ό,τι αφορά τη καρπωση ....αλλοίμονο αν συμφωνούσαμε όλοι με όλους. Καλά κυνήγια σου εύχομαι.

Alex37

Moderator
Όνομα
Αλεξανδρος
Σωστό αλλά με το θόρυβο του το δίνεις στο πιάτο.
Δεν χρειαζεται ο λυκος ηχους να θυμασε φιλε μου.Ξερει ποσοι εισαστε στο αυτοκινητο πριν
βγειτε εξω.10 λεπτα χρειαστηκαν για να κανει κομματια σετερ με μπιπερ.Τον εχει συνηθησει
τον ηχο,προσαρμοζεται πιο γρηγορα απο οτι νομιζουμε.Το gps ειναι για να πας στο σημειο
που εστρωσε τραπεζι,τιποτα παραπανω.