Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

Λεβέντες καλησπέρα...ο καιρός εσφιξε και σιγά σιγά ήρθε η ώρα για χοντρά παπια...συνήθως απόγευματινο κυνηγάω με 4* και μάλλινη ...φίλος που ασχολείται αποκλειστικά με το κυνήγι μου έδωσε δύο δεκάδες Ζώτος semi magnum διασπορας.τα έχει δοκιμάσει και λέει ότι θερίζουν ...γνωρίζουμε λεπτομερειες και έχει κάποιος εμπειρία από το φυσιγγι αυτό?
 
Λεβέντες καλησπέρα...ο καιρός εσφιξε και σιγά σιγά ήρθε η ώρα για χοντρά παπια...συνήθως απόγευματινο κυνηγάω με 4* και μάλλινη ...φίλος που ασχολείται αποκλειστικά με το κυνήγι μου έδωσε δύο δεκάδες Ζώτος semi magnum διασπορας.τα έχει δοκιμάσει και λέει ότι θερίζουν ...γνωρίζουμε λεπτομερειες και έχει κάποιος εμπειρία από το φυσιγγι αυτό?
Με mb36 στα 38 γρ, δυνατό φυσιγγι με ελικοειδή διασποράς κάνει για αυτόν τον καιρό.
 
Παιδιά καλό χρυσό το Ζώτος που ειπα παραπάνω αλλά τόσο μολύβι στην κάννη δεν έχω ξαναδεί...από χθες την μουλιαζω με νίτρο διαλυτικό την δουλεύω την ξαναμουλιαζω και καλά καλά δεν έχει καθαρίσει ακόμη...μιλάμε έβγαινε φλούδες το μολύβι...!!!!
 
Λογω μαλλινης.

Επειδη χρησιμοποιω και γω μαλλινες, αλλα σε αλλο κυνηγι, ψαξε και βρες μια βουρτσα με μαλακες τριχες, που δεν χαραζει την κανη. Αυτο, σε συνδυασμο με το διαλυτικο νιτρου, ή και με απλο σπρεη καθαρισμου, κανουν θαυματα.

https://www.melbournegun.co.uk/product/bisley-payne-galway-brush-12-gauge/

Eναλλακτικα ψιλο συρματακι κουζινας (μαλλι) με λαδι
 
Λογω μαλλινης.

Επειδη χρησιμοποιω και γω μαλλινες, αλλα σε αλλο κυνηγι, ψαξε και βρες μια βουρτσα με μαλακες τριχες, που δεν χαραζει την κανη. Αυτο, σε συνδυασμο με το διαλυτικο νιτρου, ή και με απλο σπρεη καθαρισμου, κανουν θαυματα.

https://www.melbournegun.co.uk/product/bisley-payne-galway-brush-12-gauge/

Eναλλακτικα ψιλο συρματακι κουζινας (μαλλι) με λαδι
Λόγω ελικοειδους διασπορεα... ένα και ένα για να πάθεις τενοντίτιδα από τη βούρτσα.. είναι και 38γρ..ώρα να έχεις να τρίβεις....
 
Λόγω ελικοειδους διασπορεα... ένα και ένα για να πάθεις τενοντίτιδα από τη βούρτσα.. είναι και 38γρ..ώρα να έχεις να τρίβεις....

Σορρυ, μπερδεψα τα φυσιγγια :(

Αν παντως βρεις τροπο να προμηθευτεις τετοια βουρτσα, θα κανεις δουλεια ευκολα
 
Σορρυ, μπερδεψα τα φυσιγγια :(

Αν παντως βρεις τροπο να προμηθευτεις τετοια βουρτσα, θα κανεις δουλεια ευκολα
Ορειχάλκινη έχω μαλακή και δεν λέει να καθαρισει...από την απελπισία το πέρασα και μια με ατσάλινη και πάλι έχει μολυβδωσεις ...πάει για δράπανο η δουλειά το μεσημέρι που θα γυρίσω....
 
Μην φοβου..Με συρματακι κ υπομονη κ η καννη γινεται..γυαλι...sarcastic.

Μην βαζεις την ατσαλινη..πεταξου κ παρε αν δεν εχεις το πιο ψιλο ατσαλομαλλο που θα βρεις..
Θα καθαρισει αλλα θελει λιγο κοπο..ολα καποτε εχουν κ ενα τιμημα...αυτο το κακο εχουν τα φυσιγγια αυτου του ειδους..
 
Εγώ Δημήτρη έτσι και αλλοιώς με το δράπανο τα καθαρίζω.. είτε έχει είτε δεν έχει πολύ βρώμα.. μια ατσάλινη ιταλική λεπτή την πιάνεις στο δράπανο αφού έχει ποτίσει η κάνη και γίνεται ποτήρι..;)
Στα τελευταία περάσματα βαζω και σύρμα κατσαρόλας ψηλό πάνω στη κεφαλή και έτοιμη... καθαρίστηκα Remington brite bore, g96, και τέλος clp..
 
Kανενα μαλλινοταπο η ακομα κ μεσοταπο δεν μου ειχε δωσει της μολυβδωσεις του ελικοειδη διασπορεα..
Στη μεν μαλλινη που λενε οτι σκουπιζει τα καταλοιπα εδω δεν νομιζω να ισχυει..
Μια εξηγηση(μαλλον χαζη)που θα μπορουσα να δωσω ειναι οτι στην μαλλινη κ την μεσοταπα τα σκαγια ειναι "ελευθερα" ενω στην αλλη περιπτωση "πιεζονται" αριστερα-δεξια απο τον ελικοειδη κατα την εξοδο...topic.
Ας μεταφερθουν τα post στον "καθαρισμο"
 
Kανενα μαλλινοταπο η ακομα κ μεσοταπο δεν μου ειχε δωσει της μολυβδωσεις του ελικοειδη διασπορεα..
Το ιδιο ειδα κι εγω,και να προσθεσω και το direct.Mε τα ελικοειδη...μαυρο χαλι,μου κανουν τη κανη ολο μολυβδωσεις,κι επειδη πολυ με στραβωνει πλεον δεν τα ριχνω.......θυμαμαι τη πρωτη φορα ειδα βρωμια κι εβαλα την ορειχαλκινη.....δε το πιστευα αυτο που εγινε...ειδα απ τη κανη κατι μικρα κομματακια να πεφτουν....δε ξερω...λιωμενα σκαγια ηταν?σιγουρα παντως ηταν υπολειμματα σπ τα σκαγια....στην αρχη φοβηθηκα οτι εκανα καποια ζημια στη κανη.....Ασε καλυτερα....
 
δε το πιστευα αυτο που εγινε...ειδα απ τη κανη κατι μικρα κομματακια να πεφτουν....δε ξερω...λιωμενα σκαγια ηταν?σιγουρα παντως ηταν υπολειμματα σπ τα σκαγια...
Ακριβως,ρινισματα-ξυσματα μολυβδου..αν χρησιμοποιηθει ατσαλομαλλο κολλανε πανω του..

στην αρχη φοβηθηκα οτι εκανα καποια ζημια στη κανη.....Ασε καλυτερα....
Δεν παθενει απολυτως τιποτα..απλα θελει καθαρισμα μετα απο καθε φορα κ οχι να μενει..σε καθαρη καννη κ 1-2 φυσιγγια να ριξεις κ μετα να την κοιταξεις στο φως φαινονται οι γραμμωσεις που αφηνει..ποσο μαλλον μετα απο καποιες βολες..απο cal12 γινεται cal20... .sarcastic.
 
σε καθαρη καννη κ 1-2 φυσιγγια να ριξεις κ μετα να την κοιταξεις στο φως φαινονται οι γραμμωσεις που αφηνει..ποσο μαλλον μετα απο καποιες βολες..
Eτσι ακριβως.....ακομη και με 1-2 φυσιγγια,μετα ηθελε ορειχαλκινη για να καθαρισει.:mad:
 
Back
Top