Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

Εχω ριξει remi express long range 35.5 gr σε νο 2 και 4.Σαφως πιο συγκεντρωτικο απο το καφε που τα ειχα συγκρινει.
Το νο 2 για τι θηραμα το προοριζες?απο το συγκεκριμένο φυσιγγι έχω ρίξει πάρα πολλά. και έχω πολύ καλή εντύπωση. χάνεις μεν στις κοντινές βολές αλλά για δεύτερο τρίτο είναι μια χαρά. αν είσαι και λίγο προσεκτικός στην βολή και για πρώτο...
 
Μανο απο την εμπειρία μου, εχω ριξει παλια φυσιγγια και δεν παρατηρησα διαφορά. Εξαλλου και οταν αγοραζεις καινουργια φυσιγγια δε σημαινει απαραιτητα ότι ειναι και φρεσκα. Ποσο καιρο πιστευεις οτι ενα φυσιγγι απο τη στιγμη που θα στηθει αποδιδει τα μεγιστα; Παιζει ρολο και ποσο καιρο πριν το στησιμο έχει παραχθει η πυριτιδα και το καψουλι π.χ;
Θα σου πω ένα παράδειγμα. Ο συγκεντρωτήρας χάνει την ελαστικότητα του μετά από κάμποσο καιρό. Ας πούμε ότι αν ρίξεις το φύσιγγιο μέσα σε 3 χρόνια από την κατασκεύη του θα είσαι οκ. Μετά όμως παίζουν και άλλα ρόλο γιατί και η πυρίτιδα "μπαγιατεύει". Γενικά η άποψή μου είναι να μην κρατάς άριχτο ένα φυσίγγιο πάνω από 3 χρόνια.[/QUOTE]
 
Το νο 2 για τι θηραμα το προοριζες?απο το συγκεκριμένο φυσιγγι έχω ρίξει πάρα πολλά. και έχω πολύ καλή εντύπωση. χάνεις μεν στις κοντινές βολές αλλά για δεύτερο τρίτο είναι μια χαρά. αν είσαι και λίγο προσεκτικός στην βολή και για πρώτο...
Για λαγο σε μακρυνες αποστασεις. Δοκιμασμενο σπαει κοκκαλα και κανει σχεδον διαμπερη.. .off topic.

Θα σου πω ένα παράδειγμα. Ο συγκεντρωτήρας χάνει την ελαστικότητα του μετά από κάμποσο καιρό. Ας πούμε ότι αν ρίξεις το φύσιγγιο μέσα σε 3 χρόνια από την κατασκεύη του θα είσαι οκ. Μετά όμως παίζουν και άλλα ρόλο γιατί και η πυρίτιδα "μπαγιατεύει". Γενικά η άποψή μου είναι να μην κρατάς άριχτο ένα φυσίγγιο πάνω από 3 χρόνια.
[/QUOTE] Το δεχομαι. Δυστυχως δεν υπαρχει τροπος να προβλεψουμε ποτε φτιαχτηκε το φυσιγγιο...
 
Ετοιμα ειναι και ουτε και αυτοι βγηκαν απο την εξαιρεσει που λεγεται σταθεροτητα.τα F2 τα εχω κυνηγησει και ριξει στο πινακα,και αυτο ανα παρτιδες, οπως ολα τα ετοιμα, ποτε ειναι σωστο και ποτε σκορποσκαγιαστρα,και το F2 ειναι διακοσμητικο αλλαζει μπαρουτι οταν ξεμενει.
Και το θεωρούσα από τα πιο σταθερά . ...smashfrak.
 
Τον Σεπτέμβρη έκανα δοκιμή και στο F2 αλλά όχι αυτό που αναφέρουν τα παιδιά ποιο πάνω. στο f2 long 36γρ. και του έδωσα και μια δεύτερη ευκαιρία χθες σε νέα δοκιμή. το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι μόνο Long δεν είναι. οπότε μάλλον σκορποσκαγιασμα που αναφέρεις και εσύ ήταν. όπως και να έχει όμως για λαγό το απερριψα... αργότερα θα βάλω και φώτο με την βολή...
το δοκημασα και εγω το 36αρι το νικελομενω αλλα να σε πω δεν ξετρελαθηκα εριξα μια 10καδα και κρατησα 1 παπι και μου φυγαν 3-4 μπαταρησμενα ,, νωμιζα θα ηταν σαν τα 34αρια να τα εχω για πιο μακρινα κολπα η για 3τη βολη αλλα δεν μου κατσαν καλα να πω την αληθεια ειναι και δυνατα κλωτσαν λιγο δεν ξετρελαθηκα εχω συνηθησει σε λαιτ γραμαρια !!!
 
Τον Σεπτέμβρη έκανα δοκιμή και στο F2 αλλά όχι αυτό που αναφέρουν τα παιδιά ποιο πάνω. στο f2 long 36γρ. και του έδωσα και μια δεύτερη ευκαιρία χθες σε νέα δοκιμή. το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι μόνο Long δεν είναι. οπότε μάλλον σκορποσκαγιασμα που αναφέρεις και εσύ ήταν. όπως και να έχει όμως για λαγό το απερριψα... αργότερα θα βάλω και φώτο με την βολή...
Εχει πιεσεις φιλε μου,εγω το φ2 το απλο σεπτεμβρη και σκορπαγε,το φυσσιγκι για να δουλεψει δυστυχως θελει σωστες πιεσεις για τη καθε θερμοκρασια για συγκεντρωση-κατανομη,και οταν λεμε σωστες στην κυριολεξια.
 
Καλησπέρα σε όλους.
Θα ήθελα να ρωτήσω αμα έχει κανένας υπόψη του για κανένα καλό φυσίγγι με μολύβδινα σκάγια του εμπορίου (ανεξαρτήτου τιμής) το οποίο να έχει καλή διάτρηση σε πάπιες. Για αποστάσεις από 20 έως 30 με 35 μέτρα, νούμερο 4αρι ή 5αρι και θερμοκρασίες -5 εως το πολύ 5 βαθμούς χωρίς πολύ υγρασία.
 
Μ.Β πελαγκρι τα χακι αν τα βρεις στα 36 γραμαρια παρτα αν οχι παρε τα εξτρα τα 35 γραμαρια αυτα δουλευω εγω σε 5αρι μην πεφτεις σε 4αρι κατω απο 38-40 γραμαρια χανεις σε σκαγια λογο χοντρου νουμερου για μενα για να πεσει το παπι ειναι το 5αρι το μεγαλο παπι και στα μετρα που λες και παραπανω ,, αν εχεις πλυθωρα απο μικρα παπια το 6αρι ειναι θανατος στα μικρα !!! για δευτερο η για πιο μακρινες βολες αν θες να κανεις καμια δοκιμη μπορεις να πεξεις με τα πελαγκρι τα γουινερ τα 38 γραμαρια σε 5αρι θανατος και αυτο το φυσιγκι για μεγαλα παπια και τωρα που παιζω εγω και μου εχει αφησει καλες εντυπωσεις και απο αλες χρονιες ειναι τα σουπερ κασια τα 38αρια παλι 5αρι για μακρινα κολπα εχει σφιχτες συγκετρωσεις απο τα αλλα δεν συνχωρει κοντινα λαθη αλλα για μακρινα κολπα γαζωνει και κρατα της συγκετρωσεις !!!

παραδειγμα αν ερθει παπι στα 20 μετρα και λιγο απροοπτα και εχω μεσα τα γουινερ τα 38αρια κατα 50 της 100 θα το παρω αν εχω μεσα 38αρι σουπερ κασια 30 της εκατο θα το παρω λογο καθαρα συγκετρωσεις ειναι σφιχτο φυσιγκι τωρα αν εχω μεσα 35αρι εξτρα πελαγκρι 70 τα 100 θα το παρω για τα 20 μετρα !!

και αντιστροφος αναλογα παιζει και στης αλες αποστασεις !!!

εγω πρωσωπικα δουλευω χαραμα και σουρουπο τα 35αρια τα πελαγκρι τα εξτρα σε 5αρια για πιο γρηγορα πραγματα χωρις μεγαλες ανακρουσεις κ.λ.π οχι πως δεν κανουν για πιο μακρινες δουλιες αλλα εχω το κεφαλι μου ησηχο σε ευρως αποστασεων οσο αναζητω εκεινη την ωρα !!

και για μερα που εχω πιο καλα τα αντανακλαστικα μου σε θεμα να στοχευω ενα μακρινο πουλι το λοκαρω καλητερα και σχεδον σιγουρα η βολες ειναι μακρινες 35-45 μετρα εχωα τα 38αρια που σε ειπα σε 5αρι αν θες τωρα τοσο πολυ να παρεις 4αρι που εχγω πρωσωπικα δεν θα στο προτεινα παρε σε 40 γραμαρια να κερδισεις σε σκαγια !!! αυτα απο μενα να εισαι καλα φιλος !!!
 
Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την πληθώρα των σκαγιών στο θήραμα, αλλά με την διατρητικότητα. Όσο αφορά τα winter τα bp δυστυχώς εμένα το όπλο δεν τα πάει καθόλου. Έχω πολλά τέτοια στην ζέστη καλά πηγαίνανε όταν κυνηγούσα θεσσαλία. Αλλά φέτος που κυνηγάω έβρο δεν "σκοτώνουν". Θα ήθελα κάτι που να μπορεί να τρυπήσει το στήθος(και κατ επέκταση το κόκκαλο απο μέσα) ή να το παρει το παπί απο πίσω και να το σκοτώσει αμέσως, οχι μετα από 100 μετρα πέταγμα. Μήπως έχεις δεί κάτι τέτοιο σε φυσίγγι αλλά σε κρύες μέρες; Η μήπως πρέπει απλά να παίξω σε περισσότερα γραμμάρια. Μέχρι τα 10 - 20 μέτρα είμαι κυριλέ. Για πιό μακρία θέλω κατι δυνατο.
 
αμμα σου πω οτι απο εβρο κατι φιλοι πριν χρονια μου προτειναν το winter και χαρακτηρηστηκα μου ειπαν οτι στον ψοφο μονο αυτο σκωτωνε τωρα τι να σε πω πρωτη φορα το ακουω αυτο μην νωμιζεις και εδω εμεις που κυνηγαμε ειναι και καλοκαιρι μεσα στης υγρασιες και στα μιον ειμαστε τα πρωινα και τα απογευματινα οταν πεσει ο ηλιος!!!
η πυρητιδα που εχει ειναι για κρυα απορω πως σε πηγαινε καλα στην ζεστη και με τοσα γραμαρια τι να πω εγω ανεβασα γραμαρια πριν κανα μηνα με 32 και 34 τα επερνα τα πουλια με 6αρια και 7αρια μολις ποιασαν τα κρυα και ποιασαν και τα πουλια παχος ανεβασα τα γραμαρια και κατεβασα τα νουμερα καθε χρονο τα ιδια ρε φιλαρακι τι να πω μια ζωη ετσι γινετε !!!

ρωτα κανα νοπιο τι να πω με τι βαραν εκει απανω !!

ρε φιλαρακι τα βαλτοφυσιγκα δεν ειναι και αμετριτα σουπερ κασια ,, γουιντερ ,, πελαγκρι χακι 36αρι,, τα μπλε τα κασια 36αρια, βιτουρμπο,, εχει και αλλα αλλα δεν γινετε απο αυτα καποιο να μην σκωτωνει για την δουλεια που θες τωρα εχει και τα πανακριβα που ποτε δεν πηρα και ουτε θα παρω μια χαρα τα βγαζουν αυτα περα για μενα !!! και τα μετρα που λες δεν ειναι και τραγικα πιστευω μονο τα μπιτουρμπο να επερνες θα εκανες δουλεια που ειναι και χρονια δοκημασμενα εγω δεν τα δουλευω λογο ξερης τουφεκιας και ανακρουσης αλλα κανουν καλη δουλεια !! τι να πω !!! ρωτα και καναν ντοπιο !!
 
Δοκίμασα τα bp winter 5ρι, Biturbo 36gr 4ρι,(το παινευουν εδω), jb king 5αρι, remington full range 36gr 4αρι, federal high brass παλι 36gr 4αρι. Όλα με 2αρι τσοκ σε καραμπινα 76cm. Παλι απο συγκέντρωση δεν εχω πρόβλημα. Απλά όταν βλεπεις το παπί να πέφτει αφού χτυπήθηκε, πολύ αργότερα, με τουλάχιστον 3 σκάγια στο στήθος ή στη ουρά ... εκεί έχω το πρόβλημα. Τέλος παντών ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
 
Δοκίμασα τα bp winter 5ρι, Biturbo 36gr 4ρι,(το παινευουν εδω), jb king 5αρι, remington full range 36gr 4αρι, federal high brass παλι 36gr 4αρι. Όλα με 2αρι τσοκ σε καραμπινα 76cm. Παλι απο συγκέντρωση δεν εχω πρόβλημα. Απλά όταν βλεπεις το παπί να πέφτει αφού χτυπήθηκε, πολύ αργότερα, με τουλάχιστον 3 σκάγια στο στήθος ή στη ουρά ... εκεί έχω το πρόβλημα. Τέλος παντών ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.
Φιλε το παπι για να συνεχιζει τη πορεια σημαινει οτι μπορει,η σπονδ.στηλη ειναι αθικτη,απο εκει και περα παθαινει εσωτερικη αιμοραγια,και ειναι θεμα αδρεναλινης,καποια ατομα να μην πεφτουν αμεσα.Το φυσσιγκι και το οπλο σου εκανε τη δουλεια του,με οτι σετ-απ και να ριξεις αυτες η περιπτωσεις παντα θα υπαρχουν,αφου η τοποθετηση των σκαγιων ειναι τυχαια πανω στο θηραμα.
 
ετσι οπως ειπε ο φιλος ακριβως πιο πανω ,,, τωρα γυρησα απο το κυνηγι και σημερα δεν μου εκατσε καλα η τουφεκια πρωτη περηπτωση ερχονται 5 μεγαλα βολικα στα 25-30 μετρα το πολυ εχω μεσα 5αρι μ.β ειχα προβλεψει εξαρχης να κανω μια βολη γιατι ερχοντουσαν γρηγορα και το ηξερα δεν θα ειχα δευτερη ευκαρια ετσι και εγινε σημαδευω βαραω το πουλι πηρε την τουφεκια τσαρτσαλιασε κανονικα αφου περιμενω να δω το πεσιμο και αυτο συνεχιζει με το ζορι λιγο πιο χαμηλα απο τα αλλα καπου πιο μακρια σιγουρα θα επεσε ,, παει αυτο !!

μετα ερχονται παλι 2 μεγαλα παλι σε καλα μετρα 25-30 εχω μεσα 5αρια το πρωτο σουπερ κασια και μετα τα 35αρια μ.β βαραω το πρωτο πεφτει ριχνω δευτερη τιποτα σημαδευω καλητερα τριτη παρτο κατω αντε λεω ωραια το σωσαμε με αυτα μετα απο κανα 10λεπτο γιατι εγω τα μαζευω μετα οταν ξημερωσει καλα ακουω σηκωνετε το δευτερο και φευγει κανονικα σαν ναμην τρεχει τιποτα παει και αυτο !!

μετα στο φευγα βλεπω 2 μεσα σε ενα καναλι παω σιγα σιγα να τους βγω απο πανω αλλα υπολογισα λαθος και βγηκα λιγο μακρια εχω μεσα τα 38αρια τα 5αρια μπαμ τιποτα σημαδευω καλητερα μπαμ περνει σκαγια αλλα ηταν μακρια γονατιζει αλλα συνεχιζει με το ζορι παει και αυτο !!

δεν ηθελε σημερα δεν φταιν τα φυσιγκια αλες μερες με τα ιδια φυσιγκια τα παιρνεις ολα εκατσαν σημερα η συγκετρωσεις ,, η επομισεις ,χαλια τι να πω !!!

αμαρτια τα πουλια σημερα μακαρι να ζησουν συμβαινει φιλε και στα καλητερα σπιτια ειναι πολυ συχνω φενομενο στα παπια και χωρις να φταινε τα κλασικα αξιοπιστα φυσιγκια που ξερουμε ολοι !!!
 
Πανο
ετσι οπως ειπε ο φιλος ακριβως πιο πανω ,,, τωρα γυρησα απο το κυνηγι και σημερα δεν μου εκατσε καλα η τουφεκια πρωτη περηπτωση ερχονται 5 μεγαλα βολικα στα 25-30 μετρα το πολυ εχω μεσα 5αρι μ.β ειχα προβλεψει εξαρχης να κανω μια βολη γιατι ερχοντουσαν γρηγορα και το ηξερα δεν θα ειχα δευτερη ευκαρια ετσι και εγινε σημαδευω βαραω το πουλι πηρε την τουφεκια τσαρτσαλιασε κανονικα αφου περιμενω να δω το πεσιμο και αυτο συνεχιζει με το ζορι λιγο πιο χαμηλα απο τα αλλα καπου πιο μακρια σιγουρα θα επεσε ,, παει αυτο !!
Αν η τοποθετηση ειναι σωστη πεφτει επιτοπου,ολα ειναι θεμα ερευνας,συμπεριφορα-χειρουργειο αργοτερα-τελικο συμπερασμα,δεν δεχομαι απο χαμενα θηραματα να βγαινουν συμερασματα που δεν τα βαλαμε στο χερι.Το εχω παει και παρα περα,με βολες σε θηραματα θηρευμενα και χρονογραφο.
 
Το πρόβλημα δεν έχει να κάνει με την πληθώρα των σκαγιών στο θήραμα, αλλά με την διατρητικότητα. Όσο αφορά τα winter τα bp δυστυχώς εμένα το όπλο δεν τα πάει καθόλου. Έχω πολλά τέτοια στην ζέστη καλά πηγαίνανε όταν κυνηγούσα θεσσαλία. Αλλά φέτος που κυνηγάω έβρο δεν "σκοτώνουν". Θα ήθελα κάτι που να μπορεί να τρυπήσει το στήθος(και κατ επέκταση το κόκκαλο απο μέσα) ή να το παρει το παπί απο πίσω και να το σκοτώσει αμέσως, οχι μετα από 100 μετρα πέταγμα. Μήπως έχεις δεί κάτι τέτοιο σε φυσίγγι αλλά σε κρύες μέρες; Η μήπως πρέπει απλά να παίξω σε περισσότερα γραμμάρια. Μέχρι τα 10 - 20 μέτρα είμαι κυριλέ. Για πιό μακρία θέλω κατι δυνατο.
φιλε μου εχω ριξει πολλα winter 4αρια σε επιτρεπομενα μερη με 2* παντα πανω μεχρι -20 παντα ομως απο +5 εως -15 μεσο ορο. Αν εισαι σωστα το πουλι θα πατσαβουριασει, μην ακουω βλακειες ....στα 35μ με 2* 4αρι το πρασινο θα φαει 10+ σκαγια τι λεμε τωρα, θα το ξεσκισεις σαν σκατο θα πεσει χαμο, αν εχεις και 5αρια αστα το ξεσκισες ...απλα αυτα που χανεις ... οπως κ εμεις τα νομιζεις 35μετρα , ενω οπως εγραψε και ο Αρης ειναι 45 μετρα , μενεις 100% πισω ...εεε τρωει καναδυο σκαγια στην ουρα που ειναι κ 5αρια .... και μετα μας φταιει το φυσιγγι , το οπλο , ο καιρος και ο Τσιπρας!
Εχω ριξει σε ψιλωμενα κοπαδια που ακουω τα σκαγια πανω τους και δεν!!...πεφτει και κανα πουπουο ...μετα με το range finder ΅μετραω΅ παρεμφερες κοπαδια , και ειναι 60-70-80 μετρα , τωρα τι να πεις ...οταν τα βλεπαμε λεγαμε ...ελα μωρε βγες πολυ μπροστα και ριχτου καμια 50 μετρα ειναι αμ δε!!! τους σκοτωναμε τις ψειρες μονο
 
Αι για σου ρε φίλε γι αυτές τις περιπτώσεις σου μιλαω και εγω. Αλλα το θέμα είναι ότι με τα παραπάνω φυσίγγια που σου ανέφερα, μετά απο νεκροψία στα πουλιά είδα ότι δεν μπορούσαν να διαπεράσουν κάν το θωρακικό οστό. Ή θα έχουν 3 τρύπες στην ουρά και θα πεθαίνουν απο εσωτερική αιμοραγία μετά από 100 και βάλε μέτρα πέταγμα. Δεν γίνεται τωρα να τουφεκάω μικρό παπί με τα winter στα 25-30 μέτρα, 3 τουφεκιές, να πέφτει με το ζόρι, και όταν το καθαρίζω να έχει 7 σκαγια στήθος και όλα σταματημένα στο κρέας. Εγώ απλά ρωτάω μηπως έχει κανένας υπόψη για κανα φυσίγγι που να μπαίνει ζωτικά όργανα αμέσως και να πέφτει ξερό. Έχω δεί κάτι βιντεάκια αμερικάνικα που ξεραίνουν τα καθάρια αμέσως. Μήπως πρέπει καλύτερα να πάω σε πιό χοντρά σκάγια;
 
Όσο αφορά τις αποστάσεις τόλη, έιναι μετρημένες γιατί κυνηγάω περπατητό σε κανάλι του στρατού με στάνταρ απόσταση 25-30 μέτρα από οχθη σε όχθη. Πάντως για μένα δεν νοήται φυσίγγι 4ρι να πέρνει το παπί σκάγια 3 πλάγια στο στήθος και να μήν έχει περάσει κανένα όμως το τονίζω κανένα το κόκκαλο
 
Back
Top