Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

ενα κουτι 34γραμαρια νο6 πολυ γνωστης εταιριας
Μονο οι αριθμοι μπορουν να σου απαντισουν με βεβαιοτητα ποιος φταιει,αλλα τα ετοιμα ετσι ειναι,και το οτι η παρτιδα που δουλευεις σου κανει δεν σημαινει οτι αυτη που πηρες θα ειναι το ιδιο.Εγω ταχογραφησα αμερικανικα φυσσιγκια και ηταν οτι ναναι και πανακριβα,τα εσφαξα για να τα χτησω ξανα,η μπαρουτι μεσα αρτσι βουρτσι και λουλας,μπορει αντι για 6αρια να σου ειχε 8αρια σε αυτα...αλλα αν μιλαμε για 20 μετρα περιπου τα σκοτωνω με το 36αρι το Μοσσυ....Και μπορει και να ηταν συγκεντρωτικα...και αυτα που δουλευεις να ειναι διασπορας απο της πολλες πιεσεις,και αλλα και αλλα,μακρυα απο τους αριθμους μπορει να πιστευουμε οτι μας κατεβει.Τα πρωτα φυσσιγκια που εφτιαξα τα εκλεινα με θερμοκολλα,στα 350μ/δ,και σε ανοιχτο βαλτο σκοτωναν κανονικοτατα.Δεν μπορει να ξερεις το τι συμβαινει ποτε αν δεν μετρηθουν δυστυχως,φυσσιγκια ολοι εχουμε κατηγορησει,ποιος εκατσε να τα μετρησει?Εγω προσωπικα μερικες μαρκες οπως Δορκας-Λαμπρο-Αλεκτορις-Ριο-ΝΣΙ,στις μενουσες 40 ανω σε βρεγμενους καταλογους δεν βρηκα ποτε προβλημα διατρησεις,σε σκορποσκαγια ηταν παντα το προβλημα,αυτα τα λιγα φυσσιγκια που ετυχε να δω παλια.Φτιανε λοιπων τα φυσσιγκια μπορει,αλλα η καταδικη ερχεται μονο με αποδειξεις.Εγω απο τη δικα μου πρωτα βηματα στην ιδιογομωση πριν αρχιζω να γεμιζω κανονικα...απλα αν κανανε μπαμ αρκουσε,και οχι τσουφ και να μη προλαβει να καει η μπαρουτι,τοσο μπακαλιστηκα....και τοσο χαμηλα σε αρχικες.Μη ξεχναμαι οτι η παλαιωτεροι κυνηγουσαν με χαμηλες ταχυτητες μονιμα.
 
Μονο οι αριθμοι μπορουν να σου απαντισουν με βεβαιοτητα ποιος φταιει,αλλα τα ετοιμα ετσι ειναι,και το οτι η παρτιδα που δουλευεις σου κανει δεν σημαινει οτι αυτη που πηρες θα ειναι το ιδιο.Εγω ταχογραφησα αμερικανικα φυσσιγκια και ηταν οτι ναναι και πανακριβα,τα εσφαξα για να τα χτησω ξανα,η μπαρουτι μεσα αρτσι βουρτσι και λουλας,μπορει αντι για 6αρια να σου ειχε 8αρια σε αυτα...αλλα αν μιλαμε για 20 μετρα περιπου τα σκοτωνω με το 36αρι το Μοσσυ....Και μπορει και να ηταν συγκεντρωτικα...και αυτα που δουλευεις να ειναι διασπορας απο της πολλες πιεσεις,και αλλα και αλλα,μακρυα απο τους αριθμους μπορει να πιστευουμε οτι μας κατεβει.Τα πρωτα φυσσιγκια που εφτιαξα τα εκλεινα με θερμοκολλα,στα 350μ/δ,και σε ανοιχτο βαλτο σκοτωναν κανονικοτατα.Δεν μπορει να ξερεις το τι συμβαινει ποτε αν δεν μετρηθουν δυστυχως,φυσσιγκια ολοι εχουμε κατηγορησει,ποιος εκατσε να τα μετρησει?Εγω προσωπικα μερικες μαρκες οπως Δορκας-Λαμπρο-Αλεκτορις-Ριο-ΝΣΙ,στις μενουσες 40 ανω σε βρεγμενους καταλογους δεν βρηκα ποτε προβλημα διατρησεις,σε σκορποσκαγια ηταν παντα το προβλημα,αυτα τα λιγα φυσσιγκια που ετυχε να δω παλια.Φτιανε λοιπων τα φυσσιγκια μπορει,αλλα η καταδικη ερχεται μονο με αποδειξεις.Εγω απο τη δικα μου πρωτα βηματα στην ιδιογομωση πριν αρχιζω να γεμιζω κανονικα...απλα αν κανανε μπαμ αρκουσε,και οχι τσουφ και να μη προλαβει να καει η μπαρουτι,τοσο μπακαλιστηκα....και τοσο χαμηλα σε αρχικες.Μη ξεχναμαι οτι η παλαιωτεροι κυνηγουσαν με χαμηλες ταχυτητες μονιμα.

φιλε χωρις παρεξηγησει παντα ,,,δεν ξερω και ουτε με νοιαζουν τι κανουν στους καταλογους τα φυσιγκια και πιεσεις κ.λ.π εγω ξερω οτι σημαδευω οπως παντα και τα πουλια πεφταν 80/100 σεκος με τα φυσιγκια που δουλευα παντα και δεν μιλαω για μια τυχαια περιπτωσει μιλαω για καθημερινα κυνηγια δοκημασμενα στης γρηγορες βολες στης στρωμενες βολες ,,κοντα ,,, μακρια ,, στης υγρασιες στης λιακαδες κ.λ.π μου κατσαν πολυ καλα τα υπερ τους ηταν πολα για να πεσει το παπι ,,και δεν μιλαω για 2-3 κουτια μιλαω για κουτες καθε σεζον ουτε ξερω ποσες χιλιαδεσ φυσιγκια ριχνω και ολα στο κυνηγι στην πραξει και καμια φορα σε κανα χαρτονι ,, και γω ολα τα φυσιγκια τα ανοιγω !!!

εχω ριξει και εγω ονοματα και ονοματα απλα δεν θελω να θιξω καναν κατασκευαστη γιαυτο δεν λεω πιος και τι,,, το παπι δεν ειναι τσιχλα πεφτει δυσκολ;α !!!

τωρα για τα συγκεκριμενα φυσιγκια που πρωσωπικα κατηγορω οτι δεν μου κατσαν ναι δεν κανουν για μενα για αλον μπορει εγω μπροστα στα ματια μου τα ειδα τα πουλια πηραν την τουφεκια και πηγαν και πεσαν 2 στα 200 μετρα και το 1 που πηρα ηταν χαλια μεσα στο αιμα και ολοζωντανο και το μικρο το αλο τα ιδια τα κυνηγουσα στα χωραφια !!!
τυχαιο ηταν σημερα το πρωι που εβαλα τα φυσιγκια που ξερω και πηρα 4ρα μικρα με 5 τουφεκιες ολα νεκρα και οχι και κοντινα τα 2 τα αλλα 2 ναι ηταν κοντινα αφου στο ενα το μισο κρανιο λειπη και δεν ειναι καθολου διασπορας συγκετρωτηκα φυσιγκια ειναι !!!

να και τα σημερινα πρωινα μικρα pic host
 
Ωρέ Πάνο, μπάς και να στα βρούμε εδώ στην Αθήνα να στα στείλουμε με το ΚΤΕΛ ?
Στείλε ΠΜ να κάνω μια αναζήτηση μπάς και...

να εισαι καλα φιλε ευχαριστω τα βρηκαμε με ενα φιλο σε ενα χωριο σε λιγο εχουμε ραντεβου να παμε να παρουμε απο 10 κουτια ο καθενας !!
 
Πάνο εγώ θα ήθελα να ξέρω ποια φυσίγγια ήταν και στις 2 περιπτώσεις και αυτά που τραβάς και αυτά που δεν σου έκαναν. Δεν είναι ούτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση. Όταν κάποιος κάνει διαφήμιση φαίνεται μην ανησυχείς... Επίσης, λόγω ιδιογόμωσης στο λέω, δεν είναι καλό να στοκάρουμε φυσίγγια. Από σεζόν σε σεζόν το φυσίγγι "κάθεται" και δεν είναι καλό αυτό για την απόδοσή του.
 
Πάνο εγώ θα ήθελα να ξέρω ποια φυσίγγια ήταν και στις 2 περιπτώσεις και αυτά που τραβάς και αυτά που δεν σου έκαναν. Δεν είναι ούτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση. Όταν κάποιος κάνει διαφήμιση φαίνεται μην ανησυχείς... Επίσης, λόγω ιδιογόμωσης στο λέω, δεν είναι καλό να στοκάρουμε φυσίγγια. Από σεζόν σε σεζόν το φυσίγγι "κάθεται" και δεν είναι καλό αυτό για την απόδοσή του.
τα f2 34 γραμαρια 6αρι μονο αυτα δουλευω πρωι απογευμα με 4αρι τσοκ μανισιο βαικαλ !!
αυτα που δοκιμασα ηταν τα λαμπρο τα βεντετα βετζετα καπως ετσι λεγονται μαυρα 34 γραμαρια !!!
 
Πανο ουτε και εμενα με ενδιαφερει που δεν σε ενδιαφερει το τι κανουν σε μετρησεις,αλλα και γιατι δεν σου εκαναν το κεφι,κουβεντα κανουμε,τα οπλα και τα φυσσιγκια παντα κανουν αυτο που θελω εγω ειναι τοσο απλο,δεν υπαρχη λογος για παρεξηγηση καμμια..shake hands.
 
τα f2 34 γραμαρια 6αρι μονο αυτα δουλευω πρωι απογευμα με 4αρι τσοκ μανισιο βαικαλ !!
αυτα που δοκιμασα ηταν τα λαμπρο τα βεντετα βετζετα καπως ετσι λεγονται μαυρα 34 γραμαρια !!!

Αυτά εδώ;
hobbi1769.jpg
 
Πανο ουτε και εμενα με ενδιαφερει που δεν σε ενδιαφερει το τι κανουν σε μετρησεις,αλλα και γιατι δεν σου εκαναν το κεφι,κουβεντα κανουμε,τα οπλα και τα φυσσιγκια παντα κανουν αυτο που θελω εγω ειναι τοσο απλο,δεν υπαρχη λογος για παρεξηγηση καμμια..shake hands.

ουτε μια στο εκατομιριο να παρεξηγιομουν και εγω τα βιωματα σε ειπα γιατι οπως και να το κανουμε απο εδω ευκολα ακρη δεν βγαινει αν δεν τα λεμε τετατετ !!! να εισαι καλα φιλος ,, και οτι αλο γνωριζεις εδω ειμαστε οσο ζουμε μαθαινουμε !!!
 
Αυτά εδώ;
hobbi1769.jpg
ναι αυτα για μενα δεν υπαρχει πιο γρηγορο φυσιγκι και θανατηφορο ουτε πολες πολες προσκοπευσεις στα κοντια απανω τους και λιγο κεφαλι οσο μπορουμε,,, στης γρηγορες πηχτες απανω τους οπως παει η πορεια συνηθως απο πισω τους τα προλαβαινει ολα ,, και στης λιγο μακρινες στρωμενες λιγο πιο μπροστα απο το κεφαλι και το οπλο φυσικα σε ολα να ακολουθα πορεια του πουλιου οχι σταματημενο !!

να τονισω οτι δεν μιλαω για 40 μετρα κ.λ.π οχι οχι μιλα για τα συνηθη βλητικα 20 - μαξ οριακα 35 μετρα τα πουλια απο τα 10 τα 9 ειναι νεκρα μην πω και τα 10 !! πολυκαλη κατανομη ιδικα στα 20 μετρα το περνει σπαραλια εχει απανω του πολα σκαγια !! να μην το προτημαν με κλειστα τσοκ ειναι αρκετα συγκετρωτικο φυσιγκι !!!

δεν σε προδιδει ευκολα οτα το πολυ εχει μπει στα βλητικα μετρα αυτα απο μενα επειδη το βουλευω ασταματητα !!!
 
Πάντως σαράντο σε αυτό που λες για τα αμερικανικά φυσιγγια που ολοι μας τα θεωρουμε από τα πολύ καλα που παίζουν στο εμπόριο όπως και εγώ ο ίδιος φυσικά. μου είχε κάνει εντύπωση σε αμερικάνικο σαιτ που 8 στους 10 χρήστες κατηγορουσαν πολυ γνωστη εταιρεια για πτώση ποιότητας. πόσοι από μας όμως έχουμε ρίξει αμερικάνικο σε χαρτί να το μετρήσουμε κτλ? εγώ προσωπικά μόνο 2 φυσιγγια όλα κι όλα. το ένα γτ απλά δεν έπαιζε να το ριξω σε θηραμα γτ ήταν μαγνουμ. οπότε το έφαγε ο πίνακας .sarcastic. και το άλλο γτ ήταν το αγαπημένο μου και ήθελα να δω κάτι πολύ συγκεκριμένο
 
τα f2 34 γραμαρια 6αρι μονο αυτα δουλευω πρωι απογευμα με 4αρι τσοκ μανισιο βαικαλ !!
αυτα που δοκιμασα ηταν τα λαμπρο τα βεντετα βετζετα καπως ετσι λεγονται μαυρα 34 γραμαρια !!!
το vendetta δεν θελω να το βλεπω μπροστα μου. ειναι μακραν το χειροτερο φυσιγγι πιυ εχω βαλει στ οπλο μου. πανο και οι τσιχλες πεφτουν ζωντανες και γεματες αιματα. κατι ξερουμε κι εμεις οι τσιχλαδες ρε φιλε
.sarcastic.
 
Πάντως σαράντο σε αυτό που λες για τα αμερικανικά φυσιγγια που ολοι μας τα θεωρουμε από τα πολύ καλα που παίζουν στο εμπόριο όπως και εγώ ο ίδιος φυσικά. μου είχε κάνει εντύπωση σε αμερικάνικο σαιτ που 8 στους 10 χρήστες κατηγορουσαν πολυ γνωστη εταιρεια για πτώση ποιότητας. πόσοι από μας όμως έχουμε ρίξει αμερικάνικο σε χαρτί να το μετρήσουμε κτλ? εγώ προσωπικά μόνο 2 φυσιγγια όλα κι όλα. το ένα γτ απλά δεν έπαιζε να το ριξω σε θηραμα γτ ήταν μαγνουμ. οπότε το έφαγε ο πίνακας .sarcastic. και το άλλο γτ ήταν το αγαπημένο μου και ήθελα να δω κάτι πολύ συγκεκριμένο
Ετοιμα ειναι και ουτε και αυτοι βγηκαν απο την εξαιρεσει που λεγεται σταθεροτητα.τα F2 τα εχω κυνηγησει και ριξει στο πινακα,και αυτο ανα παρτιδες, οπως ολα τα ετοιμα, ποτε ειναι σωστο και ποτε σκορποσκαγιαστρα,και το F2 ειναι διακοσμητικο αλλαζει μπαρουτι οταν ξεμενει.
 
εχω ριξει και εγω ονοματα και ονοματα απλα δεν θελω να θιξω καναν κατασκευαστη γιαυτο δεν λεω πιος και τι,,, το παπι δεν ειναι τσιχλα πεφτει δυσκολ;α !!!
Αυτο ειναι ευκολο,μπορεις να πιστοποιεισεις οτι αμα απλα αλλαξεις σκαγια στο τσιχλοφισσιγκο και το ριξεις δεν θα σκοτωσει το παπι?Η μαλιστα οπως ειναι δεν θα το κεραυνοβολησει σε αποστασεις των 20-30 μετρων που αναφερεις?Η επειδη εχεις ενα φυσσιγκι που εχει 30μ/δ επιπλεων εχει καμμια διαφορα στα 40 βαλε,αφου ετσι και αλλιως κοντα ειναι μακαριτης το θηραμα?Αληθεια σου λεω οτι αμα πονταρεις ποτε στο γρηγορο,σε τετοιες τιμες και διαφορες θα το εχανες,στις μενουσες,η διαφορες ειναι ανυπαρκτες.Αυτα που αλλαζουν δεν εχουν να κανουν με το βλητικο κομματι,οτι αλλο εκτος και απο αυτο,προσκοπευσεις κλπ.
 
Αυτο ειναι ευκολο,μπορεις να πιστοποιεισεις οτι αμα απλα αλλαξεις σκαγια στο τσιχλοφισσιγκο και το ριξεις δεν θα σκοτωσει το παπι?Η μαλιστα οπως ειναι δεν θα το κεραυνοβολησει σε αποστασεις των 20-30 μετρων που αναφερεις?Η επειδη εχεις ενα φυσσιγκι που εχει 30μ/δ επιπλεων εχει καμμια διαφορα στα 40 βαλε,αφου ετσι και αλλιως κοντα ειναι μακαριτης το θηραμα?Αληθεια σου λεω οτι αμα πονταρεις ποτε στο γρηγορο,σε τετοιες τιμες και διαφορες θα το εχανες,στις μενουσες,η διαφορες ειναι ανυπαρκτες.Αυτα που αλλαζουν δεν εχουν να κανουν με το βλητικο κομματι,οτι αλλο εκτος και απο αυτο,προσκοπευσεις κλπ.

φιλε το παραδειγμα το αναφερα καθαρα οτι το παπι εχει αλλα στρωματα πουπουλου και ειναι και υγρο της περησοτερες φορες ειναι πιο δυσκολη η καταβολη του απο της τσιχλας οχι για τιποτα αλο δεν θιγω τους τσιχλοκυνηγους καμια σχεσει και πιστεψτο ναι εχω παρει απειρες φορες τσιχλοφυσιγκα για τα παπια εινμαι φαν στα λιγα γραμαρια εχει κανα 2χρονο που πηδηξα στα 34γραμαρια συστηματικα,,, ολο 32 γραμαρια δουλευα και πολυ ψιλα νουμερα 8ρια 9αρια !!! ακομα εχω κανει και τρελες με 10αρια παλι τα μικρα πεφταν απλα πολλα φτερωναν αλλα το δοκημασα και αυτο !!!
 
ναι αυτα για μενα δεν υπαρχει πιο γρηγορο φυσιγκι και θανατηφορο ουτε πολες πολες προσκοπευσεις στα κοντια απανω τους και λιγο κεφαλι οσο μπορουμε

Oτι καλυτερο εχω ριξει στα 34 γρ σε παπι. Εριχνα μια μερα κατα λαθος με Ν8 και διπλωνε τα πρασινα ανετα μεχρι τα 25 μετρα. Τα χρησιμοποιω στο βραδυνο συνηθως και ημερησιο σε μερες με ομιχλη και κοντινη ορατοτητα.
 
Ετοιμα ειναι και ουτε και αυτοι βγηκαν απο την εξαιρεσει που λεγεται σταθεροτητα.τα F2 τα εχω κυνηγησει και ριξει στο πινακα,και αυτο ανα παρτιδες, οπως ολα τα ετοιμα, ποτε ειναι σωστο και ποτε σκορποσκαγιαστρα,και το F2 ειναι διακοσμητικο αλλαζει μπαρουτι οταν ξεμενει.

Τον Σεπτέμβρη έκανα δοκιμή και στο F2 αλλά όχι αυτό που αναφέρουν τα παιδιά ποιο πάνω. στο f2 long 36γρ. και του έδωσα και μια δεύτερη ευκαιρία χθες σε νέα δοκιμή. το συμπέρασμα που έβγαλα είναι ότι μόνο Long δεν είναι. οπότε μάλλον σκορποσκαγιασμα που αναφέρεις και εσύ ήταν. όπως και να έχει όμως για λαγό το απερριψα... αργότερα θα βάλω και φώτο με την βολή...
 
Πάνο εγώ θα ήθελα να ξέρω ποια φυσίγγια ήταν και στις 2 περιπτώσεις και αυτά που τραβάς και αυτά που δεν σου έκαναν. Δεν είναι ούτε διαφήμιση ούτε δυσφήμιση. Όταν κάποιος κάνει διαφήμιση φαίνεται μην ανησυχείς... Επίσης, λόγω ιδιογόμωσης στο λέω, δεν είναι καλό να στοκάρουμε φυσίγγια. Από σεζόν σε σεζόν το φυσίγγι "κάθεται" και δεν είναι καλό αυτό για την απόδοσή του.
Μανο απο την εμπειρία μου, εχω ριξει παλια φυσιγγια και δεν παρατηρησα διαφορά. Εξαλλου και οταν αγοραζεις καινουργια φυσιγγια δε σημαινει απαραιτητα ότι ειναι και φρεσκα. Ποσο καιρο πιστευεις οτι ενα φυσιγγι απο τη στιγμη που θα στηθει αποδιδει τα μεγιστα; Παιζει ρολο και ποσο καιρο πριν το στησιμο έχει παραχθει η πυριτιδα και το καψουλι π.χ;

Πάντως σαράντο σε αυτό που λες για τα αμερικανικά φυσιγγια που ολοι μας τα θεωρουμε από τα πολύ καλα που παίζουν στο εμπόριο όπως και εγώ ο ίδιος φυσικά. μου είχε κάνει εντύπωση σε αμερικάνικο σαιτ που 8 στους 10 χρήστες κατηγορουσαν πολυ γνωστη εταιρεια για πτώση ποιότητας. πόσοι από μας όμως έχουμε ρίξει αμερικάνικο σε χαρτί να το μετρήσουμε κτλ? εγώ προσωπικά μόνο 2 φυσιγγια όλα κι όλα. το ένα γτ απλά δεν έπαιζε να το ριξω σε θηραμα γτ ήταν μαγνουμ. οπότε το έφαγε ο πίνακας .sarcastic. και το άλλο γτ ήταν το αγαπημένο μου και ήθελα να δω κάτι πολύ συγκεκριμένο
Εχω ριξει remi express long range 35.5 gr σε νο 2 και 4.Σαφως πιο συγκεντρωτικο απο το καφε που τα ειχα συγκρινει.
 
Back
Top