Μολύβδινα φυσίγγια υδροβίων

Όσο αφορά τις αποστάσεις τόλη, έιναι μετρημένες γιατί κυνηγάω περπατητό σε κανάλι του στρατού με στάνταρ απόσταση 25-30 μέτρα από οχθη σε όχθη. Πάντως για μένα δεν νοήται φυσίγγι 4ρι να πέρνει το παπί σκάγια 3 πλάγια στο στήθος και να μήν έχει περάσει κανένα όμως το τονίζω κανένα το κόκκαλο
Αυτο ειναι ενδιαφερων για πες πηρες στο χερι παπι με τρια σκαγια στο στηθος χωρις να μπουν στο κυριο σωμα,γιατι δεν μου εχει τυχει και ενδιαφερουμε να μαθω,επισεις σε τη κατασταση το βρηκες?
 
Αυτο ειναι ενδιαφερων για πες πηρες στο χερι παπι με τρια σκαγια στο στηθος χωρις να μπουν στο κυριο σωμα,γιατι δεν μου εχει τυχει και ενδιαφερουμε να μαθω,επισεις σε τη κατασταση το βρηκες?
Το τουφεκισα σουρουπο με τσοκ 3αρι καθαρο θυληκο σχετικα κοντα 15 - 20 μετρα εκτιμηση. Το παπι επεσε και πλατσουριζε στο νερο. Επειδη ηταν μεγαλο ποταμι το αφησα να το φερει λιγο και μετα απο 2 λεπτα πεταξε, το τονιζω πεταξε στην οχθη μου καμια 50 μετρα παραπανω. το βρηκα μετα με φακο να καθεται σε κατι ριζες που ηταν στο νερο. δεν ρισκαρα και το τουφεκισα στο κεφαλι. φυσιγγια jb king 40gr νο 5. Στην νεκροψια τα 3 σκαγια σταματησαν στο κρεας δεν σπασαν κοκκαλο μεσα
 
Το τουφεκισα σουρουπο με τσοκ 3αρι καθαρο θυληκο σχετικα κοντα 15 - 20 μετρα εκτιμηση. Το παπι επεσε και πλατσουριζε στο νερο. Επειδη ηταν μεγαλο ποταμι το αφησα να το φερει λιγο και μετα απο 2 λεπτα πεταξε, το τονιζω πεταξε στην οχθη μου καμια 50 μετρα παραπανω. το βρηκα μετα με φακο να καθεται σε κατι ριζες που ηταν στο νερο. δεν ρισκαρα και το τουφεκισα στο κεφαλι. φυσιγγια jb king 40gr νο 5. Στην νεκροψια τα 3 σκαγια σταματησαν στο κρεας δεν σπασαν κοκκαλο μεσα
με 3* στα 20μετρα αν ησουν πανω του θα ειχε σκασει το παπι ακομη και με 7αρια!!! οποτε μιας και ειναι ή σκασιμο ή αστοχια , ησουν τυχερος και τον πηραν τα πλαινα τις ατρακτου που παντα ειναι πιο αδυναμα ...αλλα και παλι στα 20μετρα με 5αρι θα επρεπε να την ακουγε καλα ..οποτε μαλλον τα jb king 40gr εινα ειτε νοτισμενα απο υγρασια και νερα ή για τον π$^%σο καβαλα :)
 
με 3* στα 20μετρα αν ησουν πανω του θα ειχε σκασει το παπι ακομη και με 7αρια!!! οποτε μιας και ειναι ή σκασιμο ή αστοχια , ησουν τυχερος και τον πηραν τα πλαινα τις ατρακτου που παντα ειναι πιο αδυναμα ...αλλα και παλι στα 20μετρα με 5αρι θα επρεπε να την ακουγε καλα ..οποτε μαλλον τα jb king 40gr εινα ειτε νοτισμενα απο υγρασια και νερα ή για τον π$^%σο καβαλα :)
δεν ξερω τολη ειλικρινά δεν χέρω, εχω καμια 5-6 παραδείγματα να σου πώ από παπιά τα οποία τα πήρα στο χέρι με τραύματα στο στήθος ή στην ουρά που φαίνεται οτι έχουν παρει σκάγια, και όντως πέφτουν μετα. Όχι μόνο τα JB αλλά μου έτυχε και με ΒP winter, και με federal high brass και με remington xpress long range. Πολύ τρέξιμο στα οργωμένα.... Πάντως αυτό που λες για σκάσιμο ναι, αντέ όμως μέχρι 10-15 μέτρα όχι παραπάνω, μου τυχαίνει. Εκεί είναι που πέφτουν ακαριαία ανεξαρτήτου μάρκας. Μου φαίνεται οτι οσο μεγαλώνει η απόσταση δεν υπάρχει περίπτωση να δεις και πολλά σκάγια πάνω, λαμβάνοντας υπόψη οτι τα σκάγια δεν πάνε στο θήραμα όπως πάνε στο χαρτί. Εννοώ ότι τα σκάγια πανε σε 3D, σαν αυγό ενα πράμα, κάνουν ουρά. Άρα λογικό δεν είναι οταν μακραίνουν οι αποστάσεις, να παρει το θήραμα 4-5 σκάγια και επειδή πέφτει - κινείται να μην πάρει άλλα? Πάντως για μένα, βλητικά πιστεύω είμαι σωστός, ξέρω πανω κάτω πότε είμαι εκτός, πότε είμαι τυχερός κτλ. Απλά ψάχνω κάτι να "σκοτώνει" όντως. Θα δοκιμάσω αυτά τα σιγμα που λες και τα wolf που ανέφερε ο Χρήστος και θα δώ αν κόβουν ή όχι.
 
δεν ξερω τολη ειλικρινά δεν χέρω, εχω καμια 5-6 παραδείγματα να σου πώ από παπιά τα οποία τα πήρα στο χέρι με τραύματα στο στήθος ή στην ουρά που φαίνεται οτι έχουν παρει σκάγια, και όντως πέφτουν μετα. Όχι μόνο τα JB αλλά μου έτυχε και με ΒP winter, και με federal high brass και με remington xpress long range. Πολύ τρέξιμο στα οργωμένα.... Πάντως αυτό που λες για σκάσιμο ναι, αντέ όμως μέχρι 10-15 μέτρα όχι παραπάνω, μου τυχαίνει. Εκεί είναι που πέφτουν ακαριαία ανεξαρτήτου μάρκας. Μου φαίνεται οτι οσο μεγαλώνει η απόσταση δεν υπάρχει περίπτωση να δεις και πολλά σκάγια πάνω, λαμβάνοντας υπόψη οτι τα σκάγια δεν πάνε στο θήραμα όπως πάνε στο χαρτί. Εννοώ ότι τα σκάγια πανε σε 3D, σαν αυγό ενα πράμα, κάνουν ουρά. Άρα λογικό δεν είναι οταν μακραίνουν οι αποστάσεις, να παρει το θήραμα 4-5 σκάγια και επειδή πέφτει - κινείται να μην πάρει άλλα? Πάντως για μένα, βλητικά πιστεύω είμαι σωστός, ξέρω πανω κάτω πότε είμαι εκτός, πότε είμαι τυχερός κτλ. Απλά ψάχνω κάτι να "σκοτώνει" όντως. Θα δοκιμάσω αυτά τα σιγμα που λες και τα wolf που ανέφερε ο Χρήστος και θα δώ αν κόβουν ή όχι.
μακαρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει γιατι με federal high brass και με τα remington xpress long range εεεεε αυτα σιγουρα δουλευουν καλα!!
 
μακαρι να βρεις αυτο που σου ταιριαζει γιατι με federal high brass και με τα remington xpress long range εεεεε αυτα σιγουρα δουλευουν καλα!!
Τι να πω.... 3 πράγματα σκέφτομαι. Κακος καιρός, μπαγιάτικα φυσίγγια, καραμπίνα δεν κόβει καλά. Και φυσικά ο παράγοντας άνθρωπος δλδ εγω...
 
Το τουφεκισα σουρουπο με τσοκ 3αρι καθαρο θυληκο σχετικα κοντα 15 - 20 μετρα εκτιμηση. Το παπι επεσε και πλατσουριζε στο νερο. Επειδη ηταν μεγαλο ποταμι το αφησα να το φερει λιγο και μετα απο 2 λεπτα πεταξε, το τονιζω πεταξε στην οχθη μου καμια 50 μετρα παραπανω. το βρηκα μετα με φακο να καθεται σε κατι ριζες που ηταν στο νερο. δεν ρισκαρα και το τουφεκισα στο κεφαλι. φυσιγγια jb king 40gr νο 5. Στην νεκροψια τα 3 σκαγια σταματησαν στο κρεας δεν σπασαν κοκκαλο μεσα
Ετσι ναι, δεν το πηρες στο χερι αλλα το αποτελειωσες,μπορει και να ειχε και καποιο αλλο τραυμα στο κεφαλι που να το καθηλωσε καννενα ξοσφαλτσο ποτε δεν θα μαθεις,στο στηθος εχω δει θηραμα με παλιο τραυμα σε αυτο το σημειο.Τωρα για 15-20μ με ενα φυσιολογικο φυσσιγκι φταιμε εμεις αποκλειστηκα,και τονιζω φυσιολογικο.
 
Δοκίμασα τα bp winter 5ρι, Biturbo 36gr 4ρι,(το παινευουν εδω), jb king 5αρι, remington full range 36gr 4αρι, federal high brass παλι 36gr 4αρι. Όλα με 2αρι τσοκ σε καραμπινα 76cm. Παλι απο συγκέντρωση δεν εχω πρόβλημα. Απλά όταν βλεπεις το παπί να πέφτει αφού χτυπήθηκε, πολύ αργότερα, με τουλάχιστον 3 σκάγια στο στήθος ή στη ουρά ... εκεί έχω το πρόβλημα. Τέλος παντών ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σας.

Φιλε μου καλησπερα, εγω δεν θα σου προτεινω φυσιγγια γιατι στις αποστασεις που τουφεκας ενα οποιοδηποτε ποιοτικο 6αρι ( κ ενα 7αρι επισης) με δυο αστρα που ριχνεις θα εκανε το παπι να παρει πανω του 15-20 σκαγια κ θα ψηνοταν κυριολεκτικα στον αερα...
Καλα κανεις κ βαζεις σφιχτο τσοκ στο σηκωτο, παρολλο που τουφεκας πολυ κοντα, γιατι η βολη ειναι ευκολη σχετικα σκοπευτικα σε αυτο το κυνηγι κ θελεις καθαρα σκοτωματα χωρις τραυματισμους για να τα βρισκεις ευκολα...
Η εξηγηση στο προβλημα σου ειναι οτι το οπλο σου δεν σου ερχεται καλα, με αποτελεσμα να φευγει η τουφεκια σου διπλα απο το θηραμα κ να το βρισκεις με τα ακροσκαγα... Η εσυ δεν εισαι σωστα πανω στο θηραμα...
Ενα απο τα δυο...
Αν ριξεις μια βολη στα 25 μετρα σε ενα χαρτοκουτο με τα δυο αστρα σου κ καποιο απο τα φυσιγγια που ανεφερες θα δεις οτι η συγκεντρωση ειναι τοσο καλη που αποκλειεται να μην κεραυνοβολησεις το παπι...
Ψαξου προς τα εκει για μενα καλυτερα... ;) Ενδεχομενως το οπλο σου να ψηλοτουφεκαει που ειναι μια συχνη περιπτωση....
 
Φιλε μου καλησπερα, εγω δεν θα σου προτεινω φυσιγγια γιατι στις αποστασεις που τουφεκας ενα οποιοδηποτε ποιοτικο 6αρι ( κ ενα 7αρι επισης) με δυο αστρα που ριχνεις θα εκανε το παπι να παρει πανω του 15-20 σκαγια κ θα ψηνοταν κυριολεκτικα στον αερα...
Καλα κανεις κ βαζεις σφιχτο τσοκ στο σηκωτο, παρολλο που τουφεκας πολυ κοντα, γιατι η βολη ειναι ευκολη σχετικα σκοπευτικα σε αυτο το κυνηγι κ θελεις καθαρα σκοτωματα χωρις τραυματισμους για να τα βρισκεις ευκολα...
Η εξηγηση στο προβλημα σου ειναι οτι το οπλο σου δεν σου ερχεται καλα, με αποτελεσμα να φευγει η τουφεκια σου διπλα απο το θηραμα κ να το βρισκεις με τα ακροσκαγα... Η εσυ δεν εισαι σωστα πανω στο θηραμα...
Ενα απο τα δυο...
Αν ριξεις μια βολη στα 25 μετρα σε ενα χαρτοκουτο με τα δυο αστρα σου κ καποιο απο τα φυσιγγια που ανεφερες θα δεις οτι η συγκεντρωση ειναι τοσο καλη που αποκλειεται να μην κεραυνοβολησεις το παπι...
Ψαξου προς τα εκει για μενα καλυτερα... ;) Ενδεχομενως το οπλο σου να ψηλοτουφεκαει που ειναι μια συχνη περιπτωση....
Ενδεχομένως να είσαι απόλυτα σωστος. Απλά 1 στις 2 τουφεκιές η βολή έιναι τόσο εύκολη γιατι το πουλί απομακρύνεται απο μένα και φέυγει σε ευθεία. Τόσο λάθος είμαι; Επίσης σχεδόν πάντα σε κάθε κυνήγι, όλο και καμιά κάργια-κουρούνα θα περάσει και τους έχω ιδιαίτερη αδυναμία. Αυτά πως πέφτουν ξερά όλη την ώρα; Πάντως, στα 25-35 μέτρα δεν έχω δεί ποτέ πάνω σε πουλί 15 σκάγια που λές. Ούτε με το δίκανο που έχω σε ενδεχόμενο να φταίνε τα μέτρα
Στα 10-15 νάι, γιατι και τα μέτρα δεν είναι στραγάλια όπως λένε όλοι το βάρεσα στα 800 μέτρα.
 
Αλλο 25-35 κ αλλο 15-20 που αναφερεις στο παραδειγμα σου με την καστανια... Σιγουρα τα μετρα δεν ειναι στραγαλια, αλλα οπως λες ειναι ψιλοστανταρ οι αποστασεις που τουφεκας κ φανταζομαι οτι δεν πεφτεις εξω...
Προσωπικα δεν εχω συνατησει εμπορικα φυσιγγια της κατηγοριας που αναφερεις παραπανω που να εχουν τοσο χαλια διατρηση ΟΛΑ κ να μην ξεραινουν τα παπια μεχρι τα 35 μετρα... Μετα τα 40 μετρα εχω συνατησει ΠΟΛΛΑ που τους κανουν κυριολεκτικα αερα, αλλα μεχρι τα 35 μετρα κ με σφιχτο τσοκαρισμα, το βλεπω λιγο δυσκολο γι αυτο κ ανεφερα τα μετρα του οπλου σου...
Εδω ειναι ενα φυσιγγι εμπορικο 36 γρ ν5 στα 30 μετρα με τσοκ 3 αστρα... Ο κοκκινος κυκλος ειναι 76 εκατοστα για να εχεις μια εικονα... Το πρασινο εχει μηκος σωματος 60 περιπου εκατοστων και το ανοιγμα των φτερων του 80 εκ τουλαχιστον... Εσυ ριχνεις κ με 2 αστρα,ακομα πιο σφιχτη κατανομη δηλαδη οποτε υπολογισε ποσα 5αρια θα πεσουν πανω στο πρασινο σε αυτη την αποσταση... Τουλαχιστον 15... ;)
Εχω μεγαλωσει με το κυνηγι που αναφερεις γι αυτο λεω οτι το φυσιγγι ειναι σε δευτερη μοιρα σε αυτες τις αποστασεις...
 
Last edited:
ετσι οπως τα λεει ο αρης κανε καμια δοκιμη και σε χαρτονια να δεις τι παιζει και εγω ξερο κεφαλι ημουν της παλια σχολης τα κοροηδευα τα χαρτονια τσκ κ.λ.π αλλα τα παιδια απο εδω ειχαν δικιο τοσα χρονια κυνηγουσα χωρις να ξερο τι γινετε ακριβως και εχανα αρκετα πουλια οχι πως δεν επερνα αλλα γλιτωσα πολλα με αυτα που εμαθα για τα τσοκ και της δοκιμες σε μετρα κ.λ.π οσο ζουμε μαθαινουμε !!!

προχτες εκανα δοκιμες τα 30 μετρα ειναι παρα πολυ λιγα για τα παπια ετσι οπως μετρησα με μετρο και ειδα που ειναι το χαρτονι καταλαβα οτι τελικα τα πουλια τα περνω πολυ μα παρα πολυ πιο μακρια τα περησοτερα και οντως οπως λεει ο αρης στα 30 μετρα η συγκετρωσεις ειναι παρα πολυ καλες με ολα σχεδον τα φυσιγκια του εμποριου και εγω δοκημασα 3,και 2 αστρα και απο οτι ειδα και στα 40 μετρα με ενα καλο δυνατο 5αρι η 4αρι σε θεμα συγκετρωσεις δεν την γλυτωνει το παπι μπορει και λιγο πιο μακρια εγω μεχρι 40 δοκημασα και ηταν μεν ανοιχτες με το 3αρι αλλα παλι κρατουσε παπι ,, το θεμα ομως ειναι να το βρει η τουφεκια σε θεμα προσκοπευσεις !!!
 
Αλλο 25-35 κ αλλο 15-20 που αναφερεις στο παραδειγμα σου με την καστανια... Σιγουρα τα μετρα δεν ειναι στραγαλια, αλλα οπως λες ειναι ψιλοστανταρ οι αποστασεις που τουφεκας κ φανταζομαι οτι δεν πεφτεις εξω...
Προσωπικα δεν εχω συνατησει εμπορικα φυσιγγια της κατηγοριας που αναφερεις παραπανω που να εχουν τοσο χαλια διατρηση ΟΛΑ κ να μην ξεραινουν τα παπια μεχρι τα 35 μετρα... Μετα τα 40 μετρα εχω συνατησει ΠΟΛΛΑ που τους κανουν κυριολεκτικα αερα, αλλα μεχρι τα 35 μετρα κ με σφιχτο τσοκαρισμα, το βλεπω λιγο δυσκολο γι αυτο κ ανεφερα τα μετρα του οπλου σου...
Εδω ειναι ενα φυσιγγι εμπορικο 36 γρ ν5 στα 30 μετρα με τσοκ 3 αστρα... Ο κοκκινος κυκλος ειναι 76 εκατοστα για να εχεις μια εικονα... Το πρασινο εχει μηκος σωματος 60 περιπου εκατοστων και το ανοιγμα των φτερων του 80 εκ τουλαχιστον... Εσυ ριχνεις κ με 2 αστρα,ακομα πιο σφιχτη κατανομη δηλαδη οποτε υπολογισε ποσα 5αρια θα πεσουν πανω στο πρασινο σε αυτη την αποσταση... Τουλαχιστον 15... ;)
Εχω μεγαλωσει με το κυνηγι που αναφερεις γι αυτο λεω οτι το φυσιγγι ειναι σε δευτερη μοιρα σε αυτες τις αποστασεις...
Κατάλαβα, κάτσε να κάνω ενδεικτικά και μια δοκιμή ενστικτώδης επώμησης και βολής να το τσεκάρω 100% πάνω στο χαρτί. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τον κόπο σου.
 
.... Θα δοκιμάσω αυτά τα σιγμα που λες και τα wolf που ανέφερε ο Χρήστος και θα δώ αν κόβουν ή όχι.

Να τα δοκιμάσεις και να μας πεις εντυπώσεις. Πρώτα από όλα όμως εννοείται ότι το όπλο είναι στα μέτρα σου...
 
ετσι οπως τα λεει ο αρης κανε καμια δοκιμη και σε χαρτονια να δεις τι παιζει και εγω ξερο κεφαλι ημουν της παλια σχολης τα κοροηδευα τα χαρτονια τσκ κ.λ.π αλλα τα παιδια απο εδω ειχαν δικιο τοσα χρονια κυνηγουσα χωρις να ξερο τι γινετε ακριβως και εχανα αρκετα πουλια οχι πως δεν επερνα αλλα γλιτωσα πολλα με αυτα που εμαθα για τα τσοκ και της δοκιμες σε μετρα κ.λ.π οσο ζουμε μαθαινουμε !!!

προχτες εκανα δοκιμες τα 30 μετρα ειναι παρα πολυ λιγα για τα παπια ετσι οπως μετρησα με μετρο και ειδα που ειναι το χαρτονι καταλαβα οτι τελικα τα πουλια τα περνω πολυ μα παρα πολυ πιο μακρια τα περησοτερα και οντως οπως λεει ο αρης στα 30 μετρα η συγκετρωσεις ειναι παρα πολυ καλες με ολα σχεδον τα φυσιγκια του εμποριου και εγω δοκημασα 3,και 2 αστρα και απο οτι ειδα και στα 40 μετρα με ενα καλο δυνατο 5αρι η 4αρι σε θεμα συγκετρωσεις δεν την γλυτωνει το παπι μπορει και λιγο πιο μακρια εγω μεχρι 40 δοκημασα και ηταν μεν ανοιχτες με το 3αρι αλλα παλι κρατουσε παπι ,, το θεμα ομως ειναι να το βρει η τουφεκια σε θεμα προσκοπευσεις !!!
εφθασαν τα φυσιγγια;;;;;
 
φιλε τολη συγνωμη αλλα δεν εμεινα ευχαρηστημενος με τα φυσιγκια σορι κιολας δεν ειμαι και χθεσινος ριχνω καθε μερα πολλα φυσιγκια και ξερω πανω κατω τι γινετε !!!

σε μενα σορι φιλε δεν κατσαν μακαρι να καθονταν γιατι ο φιλος ηταν πολυ εξυπηρετικος και θα καναμε καλη δουλεια επειδη τρωω πολλα φυσιγκια καθε χρονο !!

και θα σε πω τον λογο για μενα τα 36αρια δεν σκωτωναν φιλε οσα πουλια βαρεσα ολα αιματα ολα και τα κυνηγουσα να τα πιασω την μια ειπα ετυχε την αλη λεω τα ιδια αλλα δεν γινετε απο τα 5 π.χ τα 4 να ειναι ετσι και το αλο δεν τα πετυχαινα τα πουλια δεν εβρισκα στοχο στα π.χ 30 μετρα τι δοκημασα προσκοπευση τι εστι τι λιως τιποτα δεν με κατσαν φιλε σορι και αυτο που με ξενερωσε παρα πολυ και παρακαλουσα εξαρχης να μην ειναι ετσι αλλα τελικα ηταν και μου κοπηκαν τα ποδια που ανοιξα και ειδα οτι οντως εχουν ισπανικη πυριτιδα δεν μου εκατσε ποτε καλα αυτες η πυρητιδες τι να πω το πολυ το κρυο και η υγρασια δεν ξερω φιλε και πολυ πολυ ανακρουση καλα για τα 39γραμαρια δεν το συζητω τουφεκια και μου φευγαν δοντια να σε πω την αληθεια πηρα 5 κουτια εγω και αλλα 5 ενας φιλος εγω εριξα 15 φυσιγκια 36αρια και καμια 10ρια φυσιγκια 39ρια και τα εδωσα δωρο σε φιλο να τα δουλεψει οπως θελει γιατι ειναι ιδιογωμοτης !!!

μολις εβαζα τα φυσιγκια που ηξερα και δουλευω ολα πεφταν τι γινονταν δεν ξερω φιλε δοκημασα και δεν κατσαν ευχαριστω παντως να εισαι καλα !!!

και δεν κανω δυσφιμιση απλα λεω τα δικα μου αποτελεσματα σε αλον μπορει να ειναι τελεια !!!
 
βρε τι σορρυ ...ουτε εγω κανω διαφημιση,απλα μου αρεσαν πολυ απο ταχυτητα κια συγκεντρωση διατρηση.... μηπως επειδη ειναι "γρηγορα" εφευγες μπροστα? ή επειδη μιας και απο οτι λες σουαρεσουν οι κοντινες βολες , ειχες υπερδιατρτηση και γι αυτο επεφτυαν με αιματα? Δεν τα εχω ριξει οπως σου ειχα γραψει σε στοχο ..απλα δε μπορω να φανταστω πως ενα καλο φυσιγγι σε χαρτι κια πολυ γρηγορο , να μην "κοβει".
Επισης εγω σου ειπα για 36αρια ..τα 39αρια να τα κανεις τι??? Για χηνες θα πας σε -20?
 
για της μερες που ερχονται και ειναι αρκετα πολυ παγωμενες με χιονονερα κ.λ.π ιδικα στο ξημερωμα που ακομα δεν εχει ανεβει η θερμοκρασια εστω λιγους βαθους που βαζω κανα 36αρι αν και θα βαλω 2-3 φυσιγκι δεν χαραμιζω τα 40αρια για 2-3 φυσιγκι πωτο θα μπει 40αρι η 38αρι αναλογος πως θα ειναι το πρωινο,, η πρωτη τουφεκια θελω να ειναι σιγουρη και καλοζυγησμενη ας παρω ενα σιγουρα ετσι και αλιως τα αλλα μετα δυσκολα τα κρατας δεν σε αφηνουν και πολλα περιθωρια τα πρασινα της περησοτερες φορες αν ριξω ας χαραμισω 36αρι και αμα κοψει εκοψε αν και δυσκολα αν πεσει πρωτο βαραω δευτερο τουφεκι πρεπει να ειναιν πολυ στρωτα τα πουλια !!!

εκατσα και ειδα λιγο τι παιζει για μια ακομα φορα απο πυριτιδες ,,τιμες κ.λ.π για βαριες γομωσεις για δυσκολες συνθηκες να δω τι θα παρω αυριο γιατι σημερα που πηγα ηταν κλειστα κατασταλαξα να παρω 4 κουτια τα γουντερ τα πελαγκρι τα 38αρια σε 5αρια ,,καλα φυσιγκια αξιοπηστα και μου παν γενικα τα πελαγκρι ειμαι φαν με την πυρητιδα την μβ !!!

τεκνες πυρητιδες δεν θα ξαναπαρω ευκολα δεν μου κολαν και ας εχουν πολους φαν εμενα δεν με ξετρελαναν παντως !!

και η δοκιμη που θα κανω ειναι να παρω 1 κουτι για δοκιμη πρωτη φορα τα κλαμπ του κυργια τα σεμι 40γραμαρια με πυριτιδα M 92 S διαβασα καλα λογια για τα κρυα κ.λ.π και δεν την εχω ριξει και απο ταχυτητες κομπλε απο οτι λενε στα πλαισια που βαραμε οχι τραγικες διαφοες απο οτι βλεπω να δουμε θα φανει στην πραξει !!!
 
Τα 40αρια του Κυργια εχουν m92s? Απο οσο ηξερα ειχαν mb36. Εκτος και αν μπερδεύομαι.
 
Back
Top