Μάλλινη τάπα

Είναι μια ξεχωριστή κατηγορία φυσιγγίων και καλό είναι να έχουμε συγκεντρωμένες της απόψεις μας σε αυτό το θεμα.
Πολύ σπάνια ρίχνω αυτά τα φυσιγγια..Όμως έχοντας δοκιμάσει παλαιότερα κατά καιρούς τα lambro feltro 34γρ,jk6 Θεοδωρίδης 34γρ,dorkas 2001 34γρ και 32γρ έχω να πω ότι το Δορκας 34γρ δεν το έφτανε κανένα..
Ασύλληπτη τουφεκιά παιδια..Δυστυχώς όμως το ανακάλυψα λίγο πριν σταματήσουν την παραγωγή του και έτσι έμεινα με το παραπονο..
Ναι ήταν ακριβό όντως αλλά (και) για το θέαμα κυνηγαμε..:)
 
Αν ριξεις φυσιγγι με κανονικη μαλλινη και οχι Diana, θα δεις οτι ειναι και πολυ πιο ελαφρο στην αισθηση. Δυστυχως δεν βρισκεις ευκολα καλες μαλλινες, οποτε ολοι χρησιμοποιουν τις Diana. Σε συνδυασμο δε με χαρτινο φυσιγγι, νομιζεις οτι ριχνεις με αεροβολο. Και φυσικα χωρις να χανεις σε κατανομες ή φονικοτητα
 
Consistent performance
The new 12 bore loads are what can only be described as heavy – 38 and 40gms – which, with a normal fibre wad, would have you seeking out a chiropractor before the mid-session interval. Not so with the new wool wad which expands more than a normal fibre wad to create a better seal in the bore of the barrel, reducing gas leakage. This in turn leads to more consistent performance and better patterns and, secondly, by being more easily compressed, felt recoil is reduced.

When I dismantled one of these cartridges I was thinking, perhaps naively, that it would be an easy job to just tear this wad apart. Wrong! The wool is so tightly moulded that it is a job to even cut with a very sharp knife, but amazingly it is still compressible in both dimensions. This is a difficult concept to explain, but if you can afford to take one apart, you will see exactly what I mean.
In my view this is a truly innovative development in modern cartridge manufacture and is something certainly worth getting excited about.

Not cheap


image uploader


Ballistically these shells are right up there with a muzzle velocity of 1450fps, but this sort of performance and technology does not come cheap – expect to pay £465 for the 38gm and an eye watering £490 for the 40gm. But believe me, there is nothing else out there to compare and when you take in to consideration the cost of shooting one of those 60 yard pheasants, you may not be too worried about the 50p or so it takes to do it, not taking in to account any misses of course! The 38gm load will in my view be the most popular.
 
Ενδιαφέρον φυσίγγι Κων/νε, από την άποψη οτι έχει, θα έλεγα, την σύγχρονη εκδοχή της πραγματικής μάλλινης τάπας. Βέβαια είναι πολύ διαφορετική από τις παλιές λιπασμένες μάλλινες.
Και για το υψηλό βάρος γόμωσης σκαγιών, για μαλλινόταπο.
Κατα τ' άλλα ''φαρμακείο'', φυσίγγι για λόρδους.sarcastic.
 
Πάνω ειναι μια μαλλινη τάπα απο παλιό χάρτινο του Μπούσουλα.
Κάτω μια σύγχρονη απο το coturnice.
Κομμένες σε τρία κομμάτια για να φανεί το εσωτερικο..
Η πραγματική μαλλινη κανει "μπαμ"απο τα πέρα αμπέλια που λένε και στο χωριό μου..
 
Last edited:
Βίκτωρα αν έχεις καμιά γνησια μαλλινη βγάλε μια φωτο γιατι εχω μπερδευτεί..
Δίκιο εχεις κετσες ειναι το κοίταξα καλύτερα.
Ισχύει οτι ήταν φτιαγμένες απο αλογοτριχα μονο?
 
Nαι, ετσι εχω διαβασει. Πολυ παλια ειχαν πεσει στα χερια μου μερικες, και φυσικα δεν εχω κρατησει καμμια. Αν βρεις λιπασμενες απο κετσε, καλης ποιοτητας, ειναι μια χαρα. Τις βλεπεις αλλωστε, οτι εχουν μια μικρη συμπιεση, σε σχεση με τις τελειως ασυμπιεστες Diana.
 
2nhgg7b.jpg

Kατω γνησια κερωμενη μαλλινη της δεκαετιας 1970,Πανω κετσες
 
Βίκτωρα αν έχεις καμιά γνησια μαλλινη βγάλε μια φωτο γιατι εχω μπερδευτεί..
Δίκιο εχεις κετσες ειναι το κοίταξα καλύτερα.
Ισχύει οτι ήταν φτιαγμένες απο αλογοτριχα μονο?
Και γω αυτη την εντύπωση είχα Τάσο.
Άλλα είχα διαβάσει και ένα άρθρο του κ.Χατζιώτη που ανέφερε ότι η καλύτερης ποιότητας μάλλινες τάπες ήταν φτιαγμένες από τρίχα κατσίκας και αυτό γιατί η τρίχα κατσίκας είναι ''εκ φύσεως'' λιπαρή και δεν χρειάζεται περαιτέρω λίπανση.
2nhgg7b.jpg

Kατω γνησια κερωμενη μαλλινη της δεκαετιας 1970,Πανω κετσες
Ακριβώς!
εδώ φαίνεται η διαφορά της πραγματικής μάλλινης..[/QUOTE]
 
Σήμερα απέκτησα ένα Holland and Holland!
Πολύ θα ήθελα να ήταν κάποιο τουφέκι της εταιρείας, αλλά τελικά ήταν ένα άδειο κουτί φυσιγγιων και ένα μόνο φυσίγγι με μάλλινη τάπα, 28γρ ν8.Ο χαρτινος καλυκας είναι βαμμενος με βερνικι για την υγρασία, κλείσιμο εξαπλο αστεροειδες.

imag

sube imagenes

imagen

sube

sube imagenes
 
Back
Top