Μάλλινη τάπα

Φωτογραφιες θα μπουν, μενει να λυσω ομως το προβλημα της φωτογραφικης, γιατι με το κινητο τα αποτελεσματα ειναι αισχρα. Επισης ειναι η πρωτη δοκιμη, ισως να μη λενε τιποτα, οποτε λογικα θα ακολουθησουν και αλλες.
Το ρελιασμα ειναι στο χερι, με τον παραδοσιακο τροπο. Νομιζω οτι σε τετοια φυσιγγια, μονο ετσι μπορεις να το τελειωσεις
 




Ετοιμα τα πρωτα για τις δοκιμες του Μαρτη. Ολα 28 εως 30γρ, και ολα μαλλινη
Μπράβο Βίκτορα!
Πολύ προσεγμένες κατασκευές!
Στην πάνω φώτο, στα πράσινα φυσίγγια με την κίτρινη τάπα (αν διακρίνω καλά) γράφει GP 30?
Eισάγεται αυτη η μπαρούτη στην Ελλάδα?
Δεν έχω βρει φυσίγγιο εμπορίου γεμισμένο με αυτήν την μπαρούτη...
Παρεμπιπτόντως η παλιά GP (δεκαετίας '60-'70) και η JK6 (ίδιο κουτί όπως έχεις στη φωτογραφία) ήταν οι 2 αγαπημένες μπαρούτες του πατέρα μου, όταν κυνηγούσε (όπως και οι περισσότεροι κυνηγοί της γενιάς του) αποκλειστικά με φυσίγγια ιδιογόμωσης.
Πρόλαβα και γέμισα και γω κανα-δυο κουτιά GP και JK6 της δεκαετίας του '70, που είχε ο πατέρας μου από τότε...
Βέβαια η χημική σύνθεση και οι αναλογίες μπαρούτης/σκαγιών, δεν έχουν σχέση με τις σημερινές ομώνυμες μπαρούτες.
 
To συγκεκριμενο γραφει οντως GP και ειναι γεμισμενο μ'αυτην. Δεν εισαγεται η πυριτιδα, βρεθηκε στα χερια μου και μεχρι στιγμης κανει θαυματα.
Το κουτακι αυτο ειναι δεκαετιας 70 ισως και παλιοτερο. Κομμενο απο πανω, χρησιμευει για δοχειο που αδειαζω την πυριτιδα και τα σκαγια, για το ζυγισμα. Κατασκευης του πατερα μου, δουλεψε με το 16αρι που ειχε, επειτα με το 36 το δικο μου, και με τα 12αρια επειτα. Κομματι της ιδιογομωτικης μας ιστοριας, οπως και 2-3 μετραδακια που εχω, και ενα μεταλλικο κασελακι του πολεμου που ο πατερας μου κρατουσε ολα τα υλικα.
 
To συγκεκριμενο γραφει οντως GP και ειναι γεμισμενο μ'αυτην. Δεν εισαγεται η πυριτιδα, βρεθηκε στα χερια μου και μεχρι στιγμης κανει θαυματα.
Το κουτακι αυτο ειναι δεκαετιας 70 ισως και παλιοτερο. Κομμενο απο πανω, χρησιμευει για δοχειο που αδειαζω την πυριτιδα και τα σκαγια, για το ζυγισμα. Κατασκευης του πατερα μου, δουλεψε με το 16αρι που ειχε, επειτα με το 36 το δικο μου, και με τα 12αρια επειτα. Κομματι της ιδιογομωτικης μας ιστοριας, οπως και 2-3 μετραδακια που εχω, και ενα μεταλλικο κασελακι του πολεμου που ο πατερας μου κρατουσε ολα τα υλικα.

Και τα GP της Β&P γεμισμενα με την ομωνυμη πυριτιδα κανει θραυση στην Ιταλια. Πωλησεις πολυ ψηλοτερες απο το ΜΒ classic που θεωρειται σε μας μεσο συγκρισης. Tωρα γιατι δεν τα φερνουν εδω ενας θεος ξερει.
 
Σε ποιες αποστάσεις αποδίδουν τα μέγιστα τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα;
Είναι καλό μιάς και συνήθως ανοίγει λίγο παραπάνω τη τουφεκιά να χρησιμοποιούμε λίγο ψιλότερα σκάγια;(εμπειρικό ερώτρημα).
Ποια η γνώμη σας για τα lambro feltro 32 gr. Τα εχει δοκιμάσει κανείς;
 
H μαλλινη δεν ανοιγει περισσοτερο την τουφεκια, απλα δεν δινει τοσο εντονη συγκεντρωση σε σχεση με το πλαστικο βυσμα με ποτηρακι. Ενα φυσιγγι με μαλλινη θα σου δωσει πιο ομοιομορφες κατανομες στον κυκλο, σε σχεση με το κλασσικο βυσμα. Προσωπικα εως τα 35-36 μετρα που τα δοκιμαζω, οι αποτυπωσεις στον πινακα ειναι αξιοπρεπεστατες, και σε καρτερια που εχω ριξει, ακομα και οριακες τουφεκιες δεν ειχα παραπονο.
 
http://www.sellier-bellot.cz/en/product/shotgun-shells/hunting-shotgun-shells/products/detail/26/
Εχει δοκιμάσει κανείς αυτό το φυσίγγι;
Σε μια παλιά παρουσίαση περιοδικού αναφέρει ότι είναι γεμισμένο με τη LOVEX. Τι πυρίτιδα είναι αυτή;
Γουστάρω στην ιδέα να πάρω ένα κουτάκι με χάρτινα φυσίγγια για τον φτερωτό διάολο( ντοπιαρικο τρυγόνι)
Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι ενω στο περιοδικό έδινε ταχύτητες της τάξης των 424m/s στο σάιτ της εταιρείας δίνει 380m/s. Μήπως μας περνάν λίγο για χαζούλιδες;.hit.
 
http://www.sellier-bellot.cz/en/product/shotgun-shells/hunting-shotgun-shells/products/detail/26/
Εχει δοκιμάσει κανείς αυτό το φυσίγγι;
Σε μια παλιά παρουσίαση περιοδικού αναφέρει ότι είναι γεμισμένο με τη LOVEX. Τι πυρίτιδα είναι αυτή;
Γουστάρω στην ιδέα να πάρω ένα κουτάκι με χάρτινα φυσίγγια για τον φτερωτό διάολο( ντοπιαρικο τρυγόνι)
Επίσης μου έκανε εντύπωση ότι ενω στο περιοδικό έδινε ταχύτητες της τάξης των 424m/s στο σάιτ της εταιρείας δίνει 380m/s. Μήπως μας περνάν λίγο για χαζούλιδες;.hit.

Τα Sellier-Bellot ειναι παραδοσιακα απο τα πιο αργα φυσιγγια της αγορας. Ειναι ομως πολυ αποτελεσματικα αν καταφερεις και βρεις τις προσκοπευσεις. Προσωπικα δεν θα σου τα συνιστουσα για τρυγονι, εκτος αν εχει πολλα στην περιοχη σου και μπορεις να θυσιασεις καποιες τουφεκιες ψαχνοντας.
 
Σε ποιες αποστάσεις αποδίδουν τα μέγιστα τα φυσίγγια με μάλλινη τάπα;
Είναι καλό μιάς και συνήθως ανοίγει λίγο παραπάνω τη τουφεκιά να χρησιμοποιούμε λίγο ψιλότερα σκάγια;(εμπειρικό ερώτρημα).
Ποια η γνώμη σας για τα lambro feltro 32 gr. Τα εχει δοκιμάσει κανείς;
τα feltro 32 τα εριξα με αυτογεμες οταν τα πρωτοπαρουσιασε αλλα εριξα λιγα.δεν μπορω να πω οτι μ ενθουσιασανε και δεν ξαναδοκιμασα.δεν τα εχω ριξει με δικανο.μπορω να σου πω ομως οτι δεν εχουνε καμμια σχεση με το 34.πολυ καλυτερο και χωρις ιδιαιτερη ανα κρουση ακομα και το καλοκαιρι
 
Τα Sellier-Bellot ειναι παραδοσιακα απο τα πιο αργα φυσιγγια της αγορας. Ειναι ομως πολυ αποτελεσματικα αν καταφερεις και βρεις τις προσκοπευσεις. Προσωπικα δεν θα σου τα συνιστουσα για τρυγονι, εκτος αν εχει πολλα στην περιοχη σου και μπορεις να θυσιασεις καποιες τουφεκιες ψαχνοντας.
Θα ψαχτώ αλλού τότε. Αυτο που μου τη δίνει είναι ότι απο γνωστό περιοδικό διάβασα ότι είναι απο τα πιο γρηγορα στην αγορά.
Κρίμα πάντως γιατί με συγκινεί η ιδέα χρήσης ενός τοσο παραδοσιακού φυσιγγιού.

τα feltro 32 τα εριξα με αυτογεμες οταν τα πρωτοπαρουσιασε αλλα εριξα λιγα.δεν μπορω να πω οτι μ ενθουσιασανε και δεν ξαναδοκιμασα.δεν τα εχω ριξει με δικανο.μπορω να σου πω ομως οτι δεν εχουνε καμμια σχεση με το 34.πολυ καλυτερο και χωρις ιδιαιτερη ανα κρουση ακομα και το καλοκαιρι
Γενικά πάντως ψάχνομαι για ένα φυσιγγι με μάλλινη για ένα ευγενες θηραμα όπως το τρυγόνι.Η πιο κοντινή μου εμπειρία είναι με πλαστική τάπα.Gorilla con bora 34 gr. Πολύ ευχαριστημένος. Σκούπισμα και πάτημα. Μειονέκτημα η πολύ μεγάλη ανάκρουση ειδικά στο περηπατητό που ο ηλιος έχει ανέβει. Εχω βρει ένα πονηρο μέρος με πολύ αγκάθι όπου ρίχνεις απο τα 5-10 μετρα μέχρι τα 25 και σπάνια παραπάνω.Για αυτό θελω ένα καλό μαλλινοταπο σε νο 8-9. Το δίκαννο αποδίδει 50 και 60% στα 30-35 μέτρα.
 
Θα ψαχτώ αλλού τότε. Αυτο που μου τη δίνει είναι ότι απο γνωστό περιοδικό διάβασα ότι είναι απο τα πιο γρηγορα στην αγορά.
Κρίμα πάντως γιατί με συγκινεί η ιδέα χρήσης ενός τοσο παραδοσιακού φυσιγγιού.

Γενικά πάντως ψάχνομαι για ένα φυσιγγι με μάλλινη για ένα ευγενες θηραμα όπως το τρυγόνι.Η πιο κοντινή μου εμπειρία είναι με πλαστική τάπα.Gorilla con bora 34 gr. Πολύ ευχαριστημένος. Σκούπισμα και πάτημα. Μειονέκτημα η πολύ μεγάλη ανάκρουση ειδικά στο περηπατητό που ο ηλιος έχει ανέβει. Εχω βρει ένα πονηρο μέρος με πολύ αγκάθι όπου ρίχνεις απο τα 5-10 μετρα μέχρι τα 25 και σπάνια παραπάνω.Για αυτό θελω ένα καλό μαλλινοταπο σε νο 8-9. Το δίκαννο αποδίδει 50 και 60% στα 30-35 μέτρα.
feltro 34 .για ολες τις εποχες και ολα τα θηραματα απο τρυγονι μεχρι περδικα για πρωτο
 
. Εχω βρει ένα πονηρο μέρος με πολύ αγκάθι όπου ρίχνεις απο τα 5-10 μετρα μέχρι τα 25 και σπάνια παραπάνω.
Καλυτερα να πας σε διασποράς τύπου direct σε αυτές τις αποστάσεις και όχι σε μαλλινη.
Η μαλλινη δεν θα σε βοηθήσει ειδικά αν ειναι και πυκνο το μερος
 
εχω να σου προτεινω αλλα 2 φυσιγγια που κανουν τη δουλεια που θελεις χωρις πολυ ανακρουση και πολυ καλα αποτελεσματα.το πρωτο ειναι το cheddite free shots μεσοταπα σε νουμερο 9.για μενα το κορυφαιο φυσιγγι 33 γραμ.με πολλες διορθωσεις στην κακη σκοπευση.το εριχνα ασταματητα στη τσιχλα για πολλα χρονια πριν το ανεβασουν στα 8,70.το 2ο και δοκιμασμενο εφετος σε πρωινο τσιχλας και με δικανο και αυτογεμες το lambro mezzo 9 1/2-10 σε 30 γραμ.παλι μεσοταπα το οποιο πιστευω οτι για τις αποστασεις που θελεις θα σε καλυψει χωρις σχεδον καθολου ανακρουση.εγω παντως θα προτιμουσα cheddite
 
Αφού το πόζε σου ειναι δισκανδαλο,βάλε ενα direct στην μια κάννη και μια μεσοταπα(απο αυτά που σου προτείνει ο Ευριπίδης)η ενα διασπορας με πτερύγια κ σταυρο στην άλλη κάννη.
Αν σου βγει ενα τρυγόνι κοντά έχεις ενα ωραίο συνδιασμο κ για δεύτερη βολή.
Αν βγει λιγο μακρύτερα τοτε αναγκαστικά ριχνεις το διασπορας με το σταυρο η την μεσοταπα.
Αυτό ειναι το μεγάλο ατού του δισκανδαλου δίκαννου.
Πράγματι τα τρυγόνια πετάγονται κοντά στο περπατητο ομως δεν ειναι κανόνας κ εξαρτάτε φυσικά απο πόσα σμπαρα έχουν φάει..Όποτε είσαι καλλυμενος νομίζω κ στις δυο περιπτώσεις.
 
Back
Top