Μάλλινη τάπα

Να κάνω λίγο το συνήγορο του διαβόλου ; Να γίνω ο αιρετικός της παρέας ;;; :rolleyes:
IMG_20201007_223216.jpg Τι θέλει να πει εδώ ο ποιητής ;;; Δεν εξηγεί βέβαια ποια είναι τα "μύρια" ελαττώματα της "μάλλινης" ... Πιστεύω όμως, αν και δεν έχω ασχοληθεί πολύ, ότι ένα δίκιο το έχει. Σίγουρα δεν θα είναι μύρια (=10.000) !!! ... Αλλά οπωσδήποτε κάποια μειονεκτήματα υπάρχουν σε σχέση με τα πλαστικά βύσματα. Για να το λέει ο μακαρίτης ο Στόκας κάτι ήξερε ... δεν ήταν κανείς τυχαίος, ή άσχετος με αυτά τα θέματα ............. ;) :cool:
 
Τις μολυβδωσεις εννοουν απαντες ως ελλατωμα. Βλητικα ελλατωματα δεν ξερω αν εχει
Ο Στόκας δεν εννοεί τις μολυβδώσεις !!! Αφού στο συγκεκριμένο, η πλαστική τάπα δικής του πατέντας (που λέει ότι αντικαθιστά τις μάλλινες) δεν έχει κυάθιο για τα σκάγια - είναι σκέτη τάπα. Και μάλιστα με υποτυπώδη (ρηχή) φούστα - όχι σαν τις μισόταπες biorientabile & freeshots που η φούστα τους είναι βαθιά, σχεδόν μισό κυάθιο !!! ;)
 
Ενα καλο σεταπ με μαλλινη δεν εχει κανενα θεμα αλλα ποσα ειναι αυτα τα εμπορικα?
Ο Μεγας πρεπει να αναφερεται στο μειονεκτημα της μαλλινης να ανοιξει σκαγια σε
πολυ λιγα μετρα χωρις συσσωματωσεις απλα.Μιλαμε για 10-20 μετρα τωρα.
 
Ενα καλο σεταπ με μαλλινη δεν εχει κανενα θεμα αλλα ποσα ειναι αυτα τα εμπορικα?
Ο Μεγας πρεπει να αναφερεται στο μειονεκτημα της μαλλινης να ανοιξει σκαγια σε
πολυ λιγα μετρα χωρις συσσωματωσεις απλα.Μιλαμε για 10-20 μετρα τωρα.
Να συμπληρωσω ισως και την δυσκολια γομοσεως σε επαγγελματικες μηχανες μεγαλης παραγωγης (αν υπαρχει ?) Πριν λιγα χρονια ελάχιστοι ελληνες βιοτεχνες γεμιζαν εστω και με ντιανα, ισως εννοούσε και την ελαστικότητα αυτης πεπιεσμενος χαρτοπολτος.
 
Να συμπληρωσω ισως και την δυσκολια γομοσεως σε επαγγελματικες μηχανες μεγαλης παραγωγης (αν υπαρχει ?) Πριν λιγα χρονια ελάχιστοι ελληνες βιοτεχνες γεμιζαν εστω και με ντιανα, ισως εννοούσε και την ελαστικότητα αυτης πεπιεσμενος χαρτοπολτος.
Σωστο και αυτο αλλα εδω εβγαλε ενα φυσιγγι για 10-20 μετρα που εδινε μεσο ορο ντουφεκια σκονη
75 ποντους και την συγκρινει με την μαλλινη σε αυτα τα μετρα.Μονο κατανομη παιζει εδω.Στα 35 μετρα
π.χ η ελατωμματικη-χιλια μυρια μαλλινη κοβει μπεκατσα ενω το δικο του,τα ακροσκαγα για να παει το
ενα στο αλλο θελει ταξι απο το ανοιγμα της ντουφεκιας στα 35.Αρα?
 
Σωστο και αυτο αλλα εδω εβγαλε ενα φυσιγγι για 10-20 μετρα που εδινε μεσο ορο ντουφεκια σκονη
75 ποντους και την συγκρινει με την μαλλινη σε αυτα τα μετρα.Μονο κατανομη παιζει εδω.Στα 35 μετρα
π.χ η ελατωμματικη-χιλια μυρια μαλλινη κοβει μπεκατσα ενω το δικο του,τα ακροσκαγα για να παει το
ενα στο αλλο θελει ταξι απο το ανοιγμα της ντουφεκιας στα 35.Αρα?
Αλέξανδρε, δεν έχει σχέση το συγκεκριμένο φυσίγγι με το θέμα που ήθελα να θίξω, και που είναι μόνο η φράση που έχω περικυκλώσει.
Δεν είναι η υπερδιασπορά το θέμα. Η υπερδιασπορά φυσικά ΔΕΝ οφείλεται στην τάπα, ούτε ο μακαρίτης είχε ισχυριστεί ποτέ κάτι τέτοιο, αλλά όπως ξέρεις οφείλεται αποκλειστικά στον ανάποδο αποκεντρωτήρα που κλείνει το φυσίγγι. Τυχαία έβαλα αυτό το φυσίγγι, γιατί αυτή τη φωτο είχα πρόχειρη ... Θα μπορούσα να είχα βάλει το Ballader που είχε την ίδια τάπα, που αυτός το πρόβαλε σαν μεσαίων αποστάσεων - "50% αποκεντρωτικό", αλλά όπως είχα διαπιστώσει ήταν και γ@μω τα συγκεντρωτικά, με σφιχτά τσοκ !!
Αυτό που ήθελα να πω ήταν το εξής ερώτημα: Αν θέλουμε (για όποιοδήποτε λόγο) ένα φυσίγγι με τα σκάγια χύμα χωρίς προστατευτικό κυάθιο, μπορεί αντί για μάλλινη τάπα (είτε γνήσια, είτε τα γνωστά υποκατάστατα fiber, diana, κετσέ, φελλούς κλπ.) να χρησιμοποιηθεί μια ανάλογη πλαστική τάπα με φούστα και αμορτισέρ αλλά χωρίς ποτηράκι ;;;;;;
Αυτό έλεγε ο Στόκας στην παραπάνω φράση. Ότι η "μάλλινη" μπορεί να αντικατασταθεί με πλαστική, με το ίδιο τελικό αποτέλεσμα ή και καλύτερο !
Προσωπικά πιστεύω ότι είχε δίκιο. Δεν ξέρω και δεν μπορώ να φανταστώ τι "μαγικό" μπορεί να έχει η μάλλινη, και τι παραπάνω προσφέρει βλητικά από ένα ανάλογο πλαστικό βύσμα ...
Όσο για τα ελαττώματα, δεν ξέρω τι εννοούσε, πιθανόν τη δυσκολία γόμωσης σε επαγγελματικές μηχανές μαζικής παραγωγής όπως είπε κι ο Κωνσταντίνος, ίσως την πιθανότητα διαφυγής αερίων, ίσως το βάρος (δεν ξέρω αν είναι πιο "βαριές" οι μάλλινες & fiber από τις πλαστικές), ίσως ότι κάποιες είναι "κούτσουρα" ... κλπ.
Τέλος πάντων ... Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα ... Ένα λόγο υπέρ της μάλλινης δέχομαι: τη γοητεία και τη νοσταλγία του παλαιού, του "παραδοσιακού". Κι εμένα θα μου άρεσε να ρίχνω που και που κανένα μαλλινόταπο ρελιαστό σε χάρτινο κάλυκα ... Αλλά μέχρι εκεί ... ;)
 
Last edited:
κάποτε που ειχαμε σκυλιά καλα στο χωριο και κυνηγουσαμε μπεκατσες καθημερινα εριχνα μόνο maionchi superfelt 8αρια με κυλινδρο. οι ντουφεκιες ηταν απο 7-8 μετρα εως 30 και τις περισσότερες φορες τα πουλια έπεφταν ανετα. παντα προτιμουσα καλη κατανομη που θα διατηρηθεί για παραπανω μετρα απ την υπερδιασπορα στο συγκεκριμενο θήραμα
 
Οι αγγλοι πρωτοι και καλυτεροι στην χρηση φυσιγγιων με τετοιες βυσματωσεις (ισως να ναι ,που ειναι οι περισοτερες ιταλικης κατασκευής) για λογους καθαρα οικολογικους ,ρύπανση, αλλα και στο ζωικο κεφάλαιο ,βρωση κυαθιων . Τωρα τελευταια η gamebore παρουσιασε πλαστικο obturator οικολογικο που διασπάται εύκολα, αλλα με τρια δαχτυλιδακια για καλυτερη εμφραξη.

Ιταλικες εταιρειες οπως η rc, nobel sport και αλλες βγαζουν φυσιγγια για την αγορα τους οχι μονο κυνηγετικα αλλα και για τραπ σκητ με τετοιες βυσματωσεις.
 
Για συγκριση βαζω και το παλιότερο με χαρτινο over powder .

Εμενα παλι τετοια φυσιγγια ειναι η αδυναμια μου :oops: εκτος ενα δυο που δεν μου κατσαν μην ειμαστε και πλεονεκτες .yel. , βγαζουν καλες τουφεκιες.
Όταν βλέπω επιμεταλλωμενα σκάγια φτιάχνονται άσχημα.Ειδικά copper.
 
Back
Top