Μάλλινη τάπα

Απόδοση Τόλη ; Τecna κι'αυτό ;
Τεκνα και αυτο αλλα ετσι για δωκιμη το ριξα γτ ειχα κατι υπονιες και ειδα αυτο το φενομενο οι τουφεκιες σφιχτουτσικες για μαλλινη απλα ειναι παλιο κουτι ισως εχει υποστει καπια αλιωση το υλικο της ταπας
 
Νικο εριξα περκορσο fibra μαλλινο με τη μπερεττα 18.6 και μου πεταγε χαρτοπολεμο μπρωστα διαλυοτανε δλδ να τα αφησω για τη μπενελα καλυτερα 18.4 ? Τι συμβαινει πιο πολυ με ενδιαφερει???
Εγώ νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Αυτές οι τάπες (diana /fiber ...) διαλύονται έτσι μόλις βγούν από την κάννη, γιατί δεν έχουν μεγάλη συνοχή. Από κάτι λίγα φυσίγγια με τέτοιες που έχω ρίξει (γιατί δεν τις συμπαθώ γενικώς τις τάπες), αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ ... χαρτοπόλεμο !! ;)
 
@sam13 με τι αυλό κάννης τα έχεις ρίξει τα super gigante? Όσο για τα σκάγια να θυμίσω ότι είναι επινικελωμένα. Οπότε μην περιμένεις φθορές.

Με μαξους τα έριξα και τα super gigante και τα mg2 fiber λογικά σε 18.8 αυλό και είχαν και τα δύο πολύ καλή απόδοση
 
Εγώ νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Αυτές οι τάπες (diana /fiber ...) διαλύονται έτσι μόλις βγούν από την κάννη, γιατί δεν έχουν μεγάλη συνοχή. Από κάτι λίγα φυσίγγια με τέτοιες που έχω ρίξει (γιατί δεν τις συμπαθώ γενικώς τις τάπες), αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ ... χαρτοπόλεμο !! ;)
Mπραβο σωστος...Το εχω δει αυτο σε βολες ρουαγιαλ( φαινεται πολυ καλυτερα) με τα nsi ns 20 fibre 28γρ...
 
Mπραβο σωστος...Το εχω δει αυτο σε βολες ρουαγιαλ(που φαινεται καλυτερα) με τα nsi ns 20 fibre 28γρ...
Α, μπράβο !!! Με αυτά κυρίως το έχω δει κι εγώ ... ;) (γιατί από αυτά είχα πάρει κάποτε 5-6 κουτιά σε ν.9 και 10, για το Baikal) ... Από διάφορα άλλα έχω ρίξει λίγα σκόρπια που μου δώσανε (π.χ. Tricolor χάρτινο, Δορκας 2001, κλπ...)
 
Νικο εριξα περκορσο fibra μαλλινο με τη μπερεττα 18.6 και μου πεταγε χαρτοπολεμο μπρωστα διαλυοτανε δλδ να τα αφησω για τη μπενελα καλυτερα 18.4 ? Τι συμβαινει πιο πολυ με ενδιαφερει???

Toλη ειναι αυτο που λεει ο Στελιος.....αλλα δεν ειναι κανονας...με την εννοια οτι κυκλοφορουν πολλες
ποιοτητες ντιανα. Ειναι αλλες που διαλυονται με το που θα βγουν απο την καννη του οπλου.....και αλλες
που ταξιδευουν για αρκετα μετρα .
Τωρα οσον αφορα τα φυσιγγια με σκετη ντιανα χωρις αμορτισερ....εγω φιλε για τα δικα μου γουστα
δεν κανουν.....τα εχω απορριψει.....σκετη ντιανα δουλευω μονο στα φυσιγγια διασπορας.
Σε δικες μου δοκιμες ( ιδιογομωση ) η σκετη ντιανα στα 35 μετρα εδωσε 54% και με 7 χιλιοστα φελλο
για αμορτισερ.....στην ιδια δοσολογια πυριτιδας -σκαγιων....εδωσε 76% στα ιδια μετρα ιδιο τσοκ.
Γι'αυτον τον λογο τα εχω απορριψει.....και οπως λεω....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...φιλε!!!!
 
Toλη ειναι αυτο που λεει ο Στελιος.....αλλα δεν ειναι κανονας...με την εννοια οτι κυκλοφορουν πολλες
ποιοτητες ντιανα. Ειναι αλλες που διαλυονται με το που θα βγουν απο την καννη του οπλου.....και αλλες
που ταξιδευουν για αρκετα μετρα .
Τωρα οσον αφορα τα φυσιγγια με σκετη ντιανα χωρις αμορτισερ....εγω φιλε για τα δικα μου γουστα
δεν κανουν.....τα εχω απορριψει.....σκετη ντιανα δουλευω μονο στα φυσιγγια διασπορας.
Σε δικες μου δοκιμες ( ιδιογομωση ) η σκετη ντιανα στα 35 μετρα εδωσε 54% και με 7 χιλιοστα φελλο
για αμορτισερ.....στην ιδια δοσολογια πυριτιδας -σκαγιων....εδωσε 76% στα ιδια μετρα ιδιο τσοκ.
Γι'αυτον τον λογο τα εχω απορριψει.....και οπως λεω....περι ορεξεως κολοκυθοπιτα...φιλε!!!!
Δηλαδή για να κάνεις 1 φυσίγγι διασποράς με diana το ιδανικότερο για μεγαλύτερη διασπορά τη θα ήταν;;;
Couvete+diana ή σκέτη diana ΠΑΝΩ στην πυρίτιδα απευθείας;;;
 
Δηλαδή για να κάνεις 1 φυσίγγι διασποράς με diana το ιδανικότερο για μεγαλύτερη διασπορά τη θα ήταν;;;
Couvete+diana ή σκέτη diana ΠΑΝΩ στην πυρίτιδα απευθείας;;;


Κωστη καλέ μου φιλε....η ντιανα πανω στην πυριτιδα και το κουβετ πανω στην ντιανα...δινει μεγαλυτερη
διασπορα .
 
Εγώ νομίζω ότι είναι φυσιολογικό. Αυτές οι τάπες (diana /fiber ...) διαλύονται έτσι μόλις βγούν από την κάννη, γιατί δεν έχουν μεγάλη συνοχή. Από κάτι λίγα φυσίγγια με τέτοιες που έχω ρίξει (γιατί δεν τις συμπαθώ γενικώς τις τάπες), αυτό έχω παρατηρήσει κι εγώ ... χαρτοπόλεμο !! ;)
Στελιο τα λαμπρο φελτρο παει ολοκληρη η ταπα στο χαρτι
 
Σε δύο λαγούς που έχω πάρει τον ένα με NSI SUPER FELT και τον άλλο με NSI PERCOSSO FIBER, μάλλινη τάπα και τα δύο και σε απόσταση γύρω στα 15 μέτρα τον πρώτο και γύρω στα 20 το δεύτερο, βρήκα την τάπα σφηνωμένη μέσα στο λαγό όταν τον έγδαρα.
 
Τα γαλλικά FOB έχουν βύσμα με τριπλό υλικό
1) Φυσίγγια Μάλλινη Τάπα Fob Prestige Rubis Nickel 12/67 35gr
https://www.outdooraction.gr/fysiggia-mallinh-tapa-fob-prestige-rubis-nikel-12-67-35-gr.html
βυσμάτωση μοναδική, που βασίζεται στη φημισμένη κόκκινη γαλλική τάπα διαβαθμισμένης πυκνότητας τριών επιπέδων φελλού – κετσέ – φελλού, σε συνδυασμό με δίσκο πολυαιθυλενίου

2) Φυσίγγια Μάλλινη Τάπα Fob U.H.V Bourre Feutre Rose 35gr
https://www.outdooraction.gr/fisigia-malini-tapa-fob-u.h.v-bourre-feutre-rose-35gr.html
Βυσμάτωση πολλαπλή με δίσκο πολυαιθυλενίου, φύλλο φελλού, γνήσιο κετσέ εμποτισμένο με κερί παραφίνης και φύλλο φελλού πριν από τα σκάγια

3) Φυσίγγια Μάλλινη Τάπα Fob Gibier Noble Super Classe 38gr 2¾" 12/70mm
https://www.outdooraction.gr/fysigg...-noble-super-classe-38-gr-2-3-4-12-70-mm.html
Βυσμάτωση διαβαθμισμένης πυκνότητας από πολυαιθυλαίνιο, φελλό και γνήσιο κετσέ.

Αν τα έχει κάποιος ρίξει και έχει εμπειρία με αυτά ας μας πει.
 
Last edited:
Οι βυσματωσεις τους......πολλα υποσχομενα......πανακριβα βεβαια.....αλλα οτι πληρωνεις παιρνεις...
Δεν τα εχω δοκιμασει.....αλλα βυσματωσεις τους μου αρεσουν.....!!!!
Καλα, δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτουν και στο σπιτι. Λιγο μπελαλιδικες ισως, αλλα οχι απαγορευτικες εφοσον δε θες και μεγαλη ποσοτητα
 
Καλα, δεν ειναι δυσκολο να φτιαχτουν και στο σπιτι. Λιγο μπελαλιδικες ισως, αλλα οχι απαγορευτικες εφοσον δε θες και μεγαλη ποσοτητα

Βικτωρα πιστευω οτι αξιζει να ασχοληθει καποιος με τετοιες βυσματωσεις.....το αποτελεσμα θα τον
δικαιωσει !!!!
 
Τα ελαχιστα φυσιγγια που ριχνω καθε χρονο με λιπασμενες μαλλινες του τοτε, μονο καλες εντυπωσεις μου χουνε δωσει. Και υποψιν οτι τα ριχνω με οπλο με αυλο 18.6, χωρις να εχω δοκιμασει εκτεταμενα με αλλο οπλο που χω με αυλο στενοτερο.

Φετος θα βγαλω το ταπεινο Sabbati του μπαμπα να δει το φως το ηλιου, και θα κυνηγηθει μονο με τετοια. Καλα, κακα, για το γουστο και μονο
 
Οι λιπασμενες μαλλινες δουλευουν πολυ καλυτερα απο τις κερωμενες.....οι κερωμενες...οσο λιγο και
να τις κερωσεις....δεν συμπιεζονται....γινονται κατι σαν ντιανα....δεν νομιζω οτι εχει νοημα το κερωμα
της....εκτος και την χρησιμοποιησεις σε φυσιγγια διασπορας....που με το καταλληλο στησιμο δινουν
''ρεστα''!!!
 
Back
Top