Μάλλινη τάπα

Diana Νικο....Καλησπερα


Ευχαριστω Αλεξ!!!! Προσεξες ??? Εχει βαλει αλλο τυπο κουβετ....για να εχει λιγο αμορτισερ ( παντα κατα την
γνωμη μου )....αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σωση την ''κατασταση''........ ξερεις τι εννοω...
 
Ευχαριστω Αλεξ!!!! Προσεξες ??? Εχει βαλει αλλο τυπο κουβετ....για να εχει λιγο αμορτισερ ( παντα κατα την
γνωμη μου )....αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σωση την ''κατασταση''........ ξερεις τι εννοω...
Ναι το εχω δει Νικο...κ αφηνει εντονο αποτυπωμα στην diana....
 
Ναι το εχω δει Νικο...κ αφηνει εντονο αποτυπωμα στην diana....

Αλεξ , σιγουρα δουλευει σαν αμορτισερ...πιστευω λιγο ομως....δεν ειμαι κατηγορηματικος....αλλα πιστευω
οτι ειναι πολυ ακριβο φυσεκι... ( για τα εντοσθια του )....τωρα οσον αφορα την αποδοση του δεν μπορω να ξερω
δεν το εχω ριξει....μια δοκιμη στα 35 μετρα με 3*** μαμα τσοκ....θα μας τα ''πει'' ολα φιλε!!! ;)
 
Αλεξ , σιγουρα δουλευει σαν αμορτισερ...πιστευω λιγο ομως....δεν ειμαι κατηγορηματικος....αλλα πιστευω
οτι ειναι πολυ ακριβο φυσεκι... ( για τα εντοσθια του )....τωρα οσον αφορα την αποδοση του δεν μπορω να ξερω
δεν το εχω ριξει....μια δοκιμη στα 35 μετρα με 3*** μαμα τσοκ....θα μας τα ''πει'' ολα φιλε!!! ;)
Καταλαβα......!! Σωστα....δοκιμη......
 
Ευχαριστω Αλεξ!!!! Προσεξες ??? Εχει βαλει αλλο τυπο κουβετ....για να εχει λιγο αμορτισερ ( παντα κατα την
γνωμη μου )....αλλα δεν ξερω κατα ποσο θα σωση την ''κατασταση''........ ξερεις τι εννοω...
Καλησπέρα Νίκο. Τι "άλλο τύπο" κουβετ εννοείς; Αυτή είναι η couvette της Baschieri & Pellagri ... Αυτό τον τύπο μόνο βγάζει ... Σε Cal. 12 , 16 και 20.
https://www.baschieri-pellagri.com/en/borre/borre/couvette/1/index.aspx
Και δε νομίζω ότι έχει αμορτισέρ. Μόνο φούστα, κι από τις 2 μεριές (διπλής όψης), και το κεντρικό τμήμα για να πατάει η ντιάνα.
Παρόμοια, με μικροδιαφορές στο κεντρικό τμήμα, είναι και η obturator ή coppetta bior του Gualandi. Μάλλον αυτήν είχες υπόψιν σου, υποθέτω ... http://www.gualandi.it/en/products_plastic_wads/coppetta_bior.html ... (Δεν γνωρίζω να κυκλοφορεί κι άλλη)
Αλλά είναι φυσικό η Baschieri & Pellagri να βάζει στα φυσίγγια της τη δική της couvette ... Και όχι του Gualandi. ;)
 
Κάνα 25 € αρι θα έχει και αυτό.
Σιγουρα δεν τα λες και φτηνα για ευρωπαϊκά φυσιγγια ( στην Γαλλία πρεπει να φτιαχνονται τωρα ενω παλιοτερα Ιταλία) .
Εχει ενα και η B&P με πορτοκαλι "θεμα" σε διαφανο καλυκα αν δεν κανω λαθος.
Ναι το gigante ταπα τυπου burre αν και δεν νομιζω να ειναι μαλλινη αλλα συνθετικό υλικό.
 
Καλησπέρα Νίκο. Τι "άλλο τύπο" κουβετ εννοείς; Αυτή είναι η couvette της Baschieri & Pellagri ... Αυτό τον τύπο μόνο βγάζει ... Σε Cal. 12 , 16 και 20.
https://www.baschieri-pellagri.com/en/borre/borre/couvette/1/index.aspx
Και δε νομίζω ότι έχει αμορτισέρ. Μόνο φούστα, κι από τις 2 μεριές (διπλής όψης), και το κεντρικό τμήμα για να πατάει η ντιάνα.
Παρόμοια, με μικροδιαφορές στο κεντρικό τμήμα, είναι και η obturator ή coppetta bior του Gualandi. Μάλλον αυτήν είχες υπόψιν σου, υποθέτω ... http://www.gualandi.it/en/products_plastic_wads/coppetta_bior.html ... (Δεν γνωρίζω να κυκλοφορεί κι άλλη)
Αλλά είναι φυσικό η Baschieri & Pellagri να βάζει στα φυσίγγια της τη δική της couvette ... Και όχι του Gualandi. ;)

Καλημερα Στελιο μου!!!! Δικιο εχεις.....το ''προβλημα'' το δικο μου ειναι οτι εχω ''χασει την μπαλα'' με
τα φυσιγγια εμποριου......εννοω οτι εχω να αγορασω πολλα χρονια.....και δεν ξερω τα ''εντοσθια τους'' .
Σε ευχαριστω για την ενημερωση....και το λεω ειλικρινα....και μην με παρεξηγεις οταν διαβαζεις και
καμια παπαριά μου. Απο την ''αλλη''....και χωρις να ειμαι 100% σιγουρος....πιστευω οτι το κουβετ της
μπασιερι δημιουργει ενα ελαχιστο αμορτισερ σε σχεση με της γκουαλαντι που ειναι συμπαγες.
Ειμαι κατά των φυσιγγιων που δεν εχουν αμορτισερ στο στησιμο τους....με εξαιρεση αυτα που ειναι
διασπορας. Το συγκεκριμενο φυσεκι το δινει ( ετσι γραφει ) 680 bar k 405 m/s . Μηπως η ''ντιανα'' που
χρησιμοποιει ειναι αλλης ποιοτητος δλδ να συμπιεζεται λιγο?? Ουτε αυτο το ξερω.....αυτο που ξερω
ειναι οτι δοκιμασα ενα σεταπ ενος καλου μου φιλου......με ΜΒ32 το γραφω για μην φανταστεις οτι ηταν
φουρνελο CX2000-1,90X35 KOYBET +NTIANA- N5 επινικελωμενα ρελι με τζαμακι στα 63χιλιοστα....και εκτος
απο το σκορποσκαγιασμα που πηρα ( 54 % ) συγκεντρωση στα 35 μετρα με 2**....την ''ακουσε'' πολυ
σοβαρα ο ωμος μου. Εαν το βρω εδω αυτο το φυσεκι...θα αγορασω...να το σφαξω...και να το δοκιμασω σε
στοχο φιλε!!! ;)
Και παλι χιλια ευχαριστω για την ενημερωση.!!!!!:)
 
Σιγουρα δεν τα λες και φτηνα για ευρωπαϊκά φυσιγγια ( στην Γαλλία πρεπει να φτιαχνονται τωρα ενω παλιοτερα Ιταλία) .

Ναι το gigante ταπα τυπου burre αν και δεν νομιζω να ειναι μαλλινη αλλα συνθετικό υλικό.
20190916_130406.jpg

Την ροζ την πουστικια εχει. Με φελλό στην μέση
 
Σταμάτη το έχεις ρίξει; Αν ναι τι εντύπωση αποκόμισες;

Έχω ρίξει 4 κουτιά. Βλέπεις με πήγε αίμα πέρσι .sarcastic. είναι πολύ καλό φυσιγγι. Το πήρα για πρώτο στο λαγό. Να έχω μια ομοιόμορφη πρώτη τουφεκια. Μέχρι και γουρούνι βαρεσα με αυτο. Έχει πολύ καλά σκαγια. Σε κάποιους λαγούς που έχω βρει τα σκάγια είναι σχεδόν άθικτα ή με πολύ μικρά βαθουλώματα. Χωρίς να έχουν παραμορφωθεί καθόλου. Έτσι εξηγείται και ότι χρησιμοποιώ 5αρια σκάγια και έχω πάρει λαγούς μέχρι τα 45 μέτρα. Που κανονικά ήθελαν ποιο χοντρό σκαγι σε αυτά τα μετρα. Την Κυριακή βαρεσα έναν και σκεφτόμουν να του ρίξω να μην του ριξω.
 

Attachments

  • f2_classic_fiber-3.jpg
    f2_classic_fiber-3.jpg
    13,8 KB · Προβολές: 6
Last edited:
Έχω ρίξει 4 κουτιά. Βλέπεις με πήγε αίμα πέρσι .sarcastic. είναι πολύ καλό φυσιγγι. Το πήρα για πρώτο στο λαγό. Να έχω μια ομοιόμορφη πρώτη τουφεκια. Μέχρι και γουρούνι βαρεσα με αυτο. Έχει πολύ καλά σκαγια. Σε κάποιους λαγούς που έχω βρει τα σκάγια είναι σχεδόν άθικτα ή με πολύ μικρά βαθουλώματα. Χωρίς να έχουν παραμορφωθεί καθόλου. Έτσι εξηγείται και ότι χρησιμοποιώ 5αρια σκάγια και έχω πάρει λαγούς μέχρι τα 45 μέτρα. Που κανονικά ήθελαν ποιο χοντρό σκαγι σε αυτά τα μετρα. Την Κυριακή βαρεσα έναν και σκεφτόμουν να του ρίξω να μην του ριξω.
Άλλη βυσμάτωση το F2 CLASSIC FIBER και άλλη το super gigante όπως φαίνεται και στις φωτογραφίες.
Το f2 δε με άφησε πολύ ικανοποιημένο με 18,6 αυλό. Εκτιμώ ότι με στενούς αυλούς θα έχει καλύτερες τουφεκιές.
Δε μιλάμε για τα μαλλινόταπα TRICOLOR στα 34 και στα 36 gr που κάνουν απλά μπαμ με διευρυμένους αυλούς.
To super gigante δεν το έχω ρίξει, ούτε και το mygra_beccaccia που έχουν την ίδια ροζ βυσμάτωση.
Ούτε το MG2 MYTHOS έχω ρίξει που έχει μια άλλη βυσμάτωση με φελλό όπως φαίνεται στη φωτογραφία.

@sam13 με τι αυλό κάννης τα έχεις ρίξει τα super gigante? Όσο για τα σκάγια να θυμίσω ότι είναι επινικελωμένα. Οπότε μην περιμένεις φθορές.
 

Attachments

  • mygra_beccaccia-0.jpg
    mygra_beccaccia-0.jpg
    13,5 KB · Προβολές: 17
  • super_gigante_36n-4.jpg
    super_gigante_36n-4.jpg
    15,3 KB · Προβολές: 18
  • mg2_mythos_37_fiber-3.jpg
    mg2_mythos_37_fiber-3.jpg
    17,1 KB · Προβολές: 18
Last edited:
Ειναι διαφορετικες βυσματωσεις....Η ντιανα ειναι ''κουτσουρο'' δεν συμπιεζεται κατα συνεπεια δεν
κανει για διευριμενους αυλους.....σε αντιθεση με την FSF ( Ροζ ) η οποια συμπιεζεται και δουλευει
πολυ καλα σε ολους τους αυλους.
Ειναι δυο διαφορετικα φυσιγγια.
 
Ειναι διαφορετικες βυσματωσεις....Η ντιανα ειναι ''κουτσουρο'' δεν συμπιεζεται κατα συνεπεια δεν
κανει για διευριμενους αυλους.....σε αντιθεση με την FSF ( Ροζ ) η οποια συμπιεζεται και δουλευει
πολυ καλα σε ολους τους αυλους.
Ειναι δυο διαφορετικα φυσιγγια.
Νικο εριξα περκορσο fibra μαλλινο με τη μπερεττα 18.6 και μου πεταγε χαρτοπολεμο μπρωστα διαλυοτανε δλδ να τα αφησω για τη μπενελα καλυτερα 18.4 ? Τι συμβαινει πιο πολυ με ενδιαφερει???
 
Νικο εριξα περκορσο fibra μαλλινο με τη μπερεττα 18.6 και μου πεταγε χαρτοπολεμο μπρωστα διαλυοτανε δλδ να τα αφησω για τη μπενελα καλυτερα 18.4 ? Τι συμβαινει πιο πολυ με ενδιαφερει???
Απόδοση Τόλη ; Τecna κι'αυτό ;
 
Back
Top