Μάλλινη τάπα

Αν και λιγο ακριβο θα το δοκιμασω να δω τι λεει, στο τρυγονι πρωτα και μετα στη φασσα
Νο8 σε δίκανο με σταθερό τσοκ 3*στην κάτω κανη για πολλά χρόνια έβαζα μόνο αυτό.....αν 13+€ετσουζε για 1κουτι το χρόνο τα άξιζε και με το παραπάνω τα λεφτά του
 
Το percorso με μαλλινη ταπα δεν το εχει δοκιμασει κανεις; με συγκεντρωτηρα ξερω ειναι πολυ καλο

Στο τρυγονι δεν το εχω δοκιμασει,αλλα περδικα ,φασσα καιει πολυ!( το percoso με μαλινη δεν το εχω δοκιμασει)
Είχα ξαναγράψει γιαυτο το φυσιγγι κάπου εδώ ποιό παλιά, το δοκίμασα πρόπερσι στην πέρδικα Σεπτέμβριο και Οκτώβριο αλλά δεν μ'άρεσε προσωπικά ,αλλά για κάποιον άλλο ίσως δουλέψει.
Το felt της ίδιας εταιρείας το δοκίμασα και αυτό , ήταν από τα αγαπημένα μου νομίζω ότι παρέμεινε το ίδιο από αυτά που είδα.
 
Το percorso με μαλλινη ταπα δεν το εχει δοκιμασει κανεις; με συγκεντρωτηρα ξερω ειναι πολυ καλο
Το έχω ξαναγράψει, σε κλειστά καρτέρια φασσα με 4* δεν το αλλάζω. Και ο πατέρας μου που το έριξε με το ποζε πήρε μακρινά πουλιά με τη φουλ κανη. Το θεμα είναι ότι σταμάτησε η παραγωγή του οπότε στοκαρα φέτος που το είχε βγάλει σε προσφορά ο σαλαπατας.
 
Ποσο το πηρες με την προσφορα?τι νουμερο τα εριξες?
8ευρω τα είχε τα ειχε σαλαπατας τατελευταία 3 κουτιά τα είχα παρει Εγώ
στα 8ευρω έχει εδώ και τα n speed fibre το μαγαζί που ρώτησα θα πάρω ένα κουτι να ανοίξω ένα να δούμε αν έχει c7 θα ρίξω και στο χαρτί και αν μ'αρέσει θα πάρω μερικά
 
Καλημερα κ χρονια πολλα στην ομορφη παρεα! Η Παναγια μαζι μας!
Ερωτηση: ποια η διαφορα σε θεμα συγκεντρωσεις μεταξυ μαληνοταπας, συγκετρωτηρα κ πλαστικης μεσοταπας σε θεμα συγκεντρωσης!
Πιτσιρικας που γεμιζα μονος μου, δεν εβρισκα εσθητες διαφορες στο θεμα συγκεντρωσης μεταξυ ταπας κ συγκεντρωτηρα, υποψην οτι οι δοκιμες γινοτουσαν με το 1*
 
Καλημερα κ χρονια πολλα στην ομορφη παρεα! Η Παναγια μαζι μας!
Ερωτηση: ποια η διαφορα σε θεμα συγκεντρωσεις μεταξυ μαληνοταπας, συγκετρωτηρα κ πλαστικης μεσοταπας σε θεμα συγκεντρωσης!
Πιτσιρικας που γεμιζα μονος μου, δεν εβρισκα εσθητες διαφορες στο θεμα συγκεντρωσης μεταξυ ταπας κ συγκεντρωτηρα, υποψην οτι οι δοκιμες γινοτουσαν με το 1*
Ούτε εγώ έχω δει αισθητές διαφορές, με τσοκ 1* (full) με το μονόκαννο Baikal, που είχα κάνει κάποιες δοκιμές με διάφορα φυσίγγια του εμπορίου. Με άλλα όπλα και τσοκ δεν έχω κάνει δοκιμές, αφού γενικά δεν χρησιμοποιώ φυσίγγια με μάλλινη ή μισόταπα, οπότε δεν μπορώ να πω με σιγουριά ...
Ίσως, από ότι λένε πολλοί, με ανοιχτά τσοκ να δίνουν λίγο πιο ανοιχτή τουφεκιά σε σχέση με τους συγκεντρωτήρες, και κάπως πιο ομοιόμορφη κατανομή (λιγότερο πυκνό κέντρο και καλύτερη κάλυψη της περιφέρειας).
 
Στον κυνηγότοπο, και η μάλλινη και η μεσόταπα με σφικτά τσοκ (1*-2*) μου έχουν δώσει κλασικές μακρινές καταβολές συγκεντρωτήρα, με τη διαφορά ότι φαίνεται να έχουν μια όμορφη διασπορά στις κοντινές τουφεκιές με πιο ανοικτό τσοκ (3*), φιλική για τη σκόπευση στο περπατητό της τσίχλας και δίνουν πουλιά που με το συγκεντρωτήρα ή δεν τα παίρνεις ή τα λιώνεις...
 
Η μαλλινη δινει ομορφες-ομοιομορφες-στρωτες κατανομες.
Κατι αντιστοιχο κανει και η μισοταπα.
Η μαλλινη αφηνει λιγοτερα καταλοιπα απο τις τουφεκιες,επειδη σκουπιζει τον αυλο λογω υλικου κατασκευης και πληρους επαφης σε ολη την περιμετρο της.
Η πλαστικη μεσοταπα,δεν το κανει και αφηνει και πλαστικα καταλοιπα.
Σε ντουφεκιες με κλειστα τσοκαρισματα(1_2*),ειναι πολυ πιο ποιοτικη η τουφεκια με μαλλινη!
 
Back
Top