Μάλλινη τάπα

Για τις αγορές που προορίζεται πχ Άγγλους όσο πιό πολύ παραδοσιακό υλικό έχει (χαρτάκια κλπ) τόσο πιό αρεστό είναι χωρίς καθόλου πλαστικό .
Ειναι σκοπευτηρια και μερη στην Αγγλια που απαγορευουν εντελως το πλαστικο, ακομα και το obturator
 
Έχω απόθεμα από αυτές και γεμίζω.. πραγματικές μάλλινες με τρίχα από διαφορά τετράποδα.. για την ταυτοποίηση της αυθεντικότητας χρησιμοποιήστε ένα αναπτήρα και κάψτε μια.. μυρίζει σαν καψαλισμένος κόκκορας...yel.bbq2




 
Έχω απόθεμα από αυτές και γεμίζω.. πραγματικές μάλλινες με τρίχα από διαφορά τετράποδα.. για την ταυτοποίηση της αυθεντικότητας χρησιμοποιήστε ένα αναπτήρα και κάψτε μια.. μυρίζει σαν καψαλισμένος κόκκορας...yel.bbq2




Γιωργο,αυτες δεν κανουν για τιποτα!!:cool:
Κατσε ν'ανηφορησω αυριο,να πιουμε κανα καφε και να σε απαλλαξω!!
Ειναι μακρυες και θελουν κοψιμο!
Ταλαιπωρια!!
Μυρίζουν κιολας οι ρημαδες!!.sarcastic.
 
Γιωργο,αυτες δεν κανουν για τιποτα!!:cool:
Κατσε ν'ανηφορησω αυριο,να πιουμε κανα καφε και να σε απαλλαξω!!
Ειναι μακρυες και θελουν κοψιμο!
Ταλαιπωρια!!
Μυρίζουν κιολας οι ρημαδες!!.sarcastic.
Εεεεεεεεννοειται ότι κερνάω καφέ και μάλλινες... περιμένω μήνυμα....
 
Πω πω με χάλασε η NSI :(
Χαρτί βλέπω
Παλια ιστορια Νικο..
Μaionchi special game felt wad 32γρ (1998) η βυσματωση του ήταν πλαστικός εμφρακτηρας( πάνω απο την πυρίτιδα) κ αμέσως μετά πεπιεσμένος χαρτοπολτος..
Γνήσια μαλλινη έχω βρει μόνο σε πολύ παλιά χαρτινα...
 
Δεν ρυπαινει το μολυβι, ενω θεωρηται τοξικο μεταλο, αλλα ειναι τοξικο αν καταναλωθει απο εμβια οντα. Παρολα αυτα, σε ορισμενα μερη, απαγορευεται και η χρηση μολυβδου
 
Τα φυσιγγια RED HARE C12 μάλλινη τάπα,
της εταιριας Sellier&Bellot, δεν εχουν πραγματική μάλλινη;
Έχει σφάξει κανείς κάποιο;
Μου είχε δώσει 2-3 ένας φίλος πριν μερικά χρόνια, και φυσικά είχα σφάξει:
IMG434.jpg

Χαρτοπολτός !!!!!!!!! o_O:eek:
Και οι σημειώσεις μου:
108. SELLIER BELLOT RED HARE 32 gr (18/6/2014)
ΚΑΛΥΚΑΣ : S&B – 12/70/12 – ΚΟΚΚΙΝΟΣ - ΧΑΡΤΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Αγνωστο, χρυσαφί (bronze) με πράσινο ταπάκι
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : Αγνωστη, γρι, μοιάζει με B&P => 1,98 gr
ΒΥΣΜΑ : Overpowder Card (1,75mm) + Fiber wad (12mm)
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8 (Φ2,25 mm) – 31,64 gr – [13,85 σκ/gr – 393 σκ/oz] – 438
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58,5 mm)
..........
Και επανασυναρμολόγηση (με μάλλινη που είχα πάρει παλιότερα από Siarm.it) και κλείσιμο με τη LEE ...
IMG440.jpg

Δεν το έχω ρίξει ... Κάπου το έχω ... αλλά πού ;;;;;;;;; .sarcastic.
 
Μου είχε δώσει 2-3 ένας φίλος πριν μερικά χρόνια, και φυσικά είχα σφάξει:
IMG434.jpg

Χαρτοπολτός !!!!!!!!! o_O:eek:
Και οι σημειώσεις μου:
108. SELLIER BELLOT RED HARE 32 gr (18/6/2014)
ΚΑΛΥΚΑΣ : S&B – 12/70/12 – ΚΟΚΚΙΝΟΣ - ΧΑΡΤΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Αγνωστο, χρυσαφί (bronze) με πράσινο ταπάκι
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : Αγνωστη, γρι, μοιάζει με B&P => 1,98 gr
ΒΥΣΜΑ : Overpowder Card (1,75mm) + Fiber wad (12mm)
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8 (Φ2,25 mm) – 31,64 gr – [13,85 σκ/gr – 393 σκ/oz] – 438
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58,5 mm)
..........
Και επανασυναρμολόγηση (με μάλλινη που είχα πάρει παλιότερα από Siarm.it) και κλείσιμο με τη LEE ...
IMG440.jpg

Δεν το έχω ρίξει ... Κάπου το έχω ... αλλά πού ;;;;;;;;; .sarcastic.
Ωραίος ....
 
Μου είχε δώσει 2-3 ένας φίλος πριν μερικά χρόνια, και φυσικά είχα σφάξει:
IMG434.jpg

Χαρτοπολτός !!!!!!!!! o_O:eek:
Και οι σημειώσεις μου:
108. SELLIER BELLOT RED HARE 32 gr (18/6/2014)
ΚΑΛΥΚΑΣ : S&B – 12/70/12 – ΚΟΚΚΙΝΟΣ - ΧΑΡΤΙΝΟΣ
ΚΑΨΟΥΛΙ : Αγνωστο, χρυσαφί (bronze) με πράσινο ταπάκι
ΠΥΡΙΤΙΔΑ : Αγνωστη, γρι, μοιάζει με B&P => 1,98 gr
ΒΥΣΜΑ : Overpowder Card (1,75mm) + Fiber wad (12mm)
ΣΚΑΓΙΑ : No. 8 (Φ2,25 mm) – 31,64 gr – [13,85 σκ/gr – 393 σκ/oz] – 438
ΚΛΕΙΣΙΜΟ: 6-star (58,5 mm)
..........
Και επανασυναρμολόγηση (με μάλλινη που είχα πάρει παλιότερα από Siarm.it) και κλείσιμο με τη LEE ...
IMG440.jpg

Δεν το έχω ρίξει ... Κάπου το έχω ... αλλά πού ;;;;;;;;; .sarcastic.
Γειά σου ΆΡΧΟΝΤΑ , να υποθέσω το καψουλι δίκης της κατασκευής βγάζει για τα ραβδωτα (bronze και αυτα)και είναι ποιο οικονομικό από τα αμερικανικά, για φυσίγγια δεν έχω δει ποτέ αν και στα ρωσικά βιντεάκια χρησιμοποιούν κάτι τέτοια (bronze) πυρίτιδα είχα διαβάσει παλιότερα στην Κυνηγεσια ότι χρησιμοποιεί ball powder.
 
... πυρίτιδα είχα διαβάσει παλιότερα στην Κυνηγεσια ότι χρησιμοποιεί ball powder.
Το συγκεκριμένο φυσίγγι πάντως σίγουρα δεν είχε ball powder. Ήταν τετράγωνα φυλλίδια γκρίζου χρώματος και κάπως γυαλιστερά, θα έλεγα ότι έμοιαζε με την G3000, χωρίς βέβαια να είμαι σίγουρος και για το μέγεθος των κόκκων. Υποθέτω ότι και η προοδευτικότητα της θα ήταν μεγαλύτερη από x32 ... αν προσέξατε η δόση ήταν σχεδόν 2 gr !!! Συν την ιδιομορφία, ότι στον πάτο του κάλυκα έχει ένα πρόσθετο πλαστικό κυλινδράκι (σωληνάκι) όπου μέσα μπαίνει η πυρίτιδα, ακριβώς μέχρι το χείλος του, και πάνω σ' αυτό πατάει το χαρτονάκι και η τάπα, χωρίς να πιέζει καθόλου την πυρίτιδα !!! Έτσι μειώνεται η διάμετρος του χώρου της πυρίτιδας σε cal.20 περίπου και αυξάνεται το ύψος της. Γι' αυτό και το μικρό ύψος βυσμάτωσης (1,75 + 12 χιλ.), που ίσως εκ πρώτης όψεως να προκαλεί απορία πώς ταιριάζει ένα τόσο κοντό βύσμα σε φυσίγγι 32 γραμ.
Δεν ξέρω τι εξυπηρετεί και τι πλεονεκτήματα δίνει αυτή η πατέντα, που απ' ότι έχω ακούσει έχουν όλα τα φυσίγγια της S&B ...
 
Back
Top