Λύκος

Το πιο σοβαρό είναι η αιτιολόγηση της συμπεριφοράς του θηρίου από την "Καλλιστώ": απογορευεται η είσοδος κατοικιδίων στους εθνικούς δριμους. Με έπιασε τρόμος στην ανάγνωση της είδησης, ήμουν από τις 14:00 μέχρι τις 18:00 στο Μπάφι με τα παιδιά και περπατούσαμε στο βουνό, η δε γυναίκα μου τρελάθηκε, πήγαμε λέει στο βουνό χωρίς τίποτα.
 
Τα σκυλιά ιδιαίτερα, που αποτελούν κόκκινο πανί για τους λύκους, απαγορεύονται», υπογράμμισε ο υπεύθυνος επικοινωνίας της «Καλλιστώ» Γιώργος Θεοδωρίδης

Δείτε τι λέει ρε παιδιά ο άνθρωπος , εάν έπαιρνε το κοριτσάκι τι Θα έλεγε άραγε
Τα σκυλιά είναι κόκκινο πανί για τους λύκους , ακόμα και τώρα που οι λύκοι μπήκαν στις πόλεις αυτός υπερασπίζεται τους λύκους δεν λέει ότι είναι το φαι τους οι σκύλοι , ειδικά των κυνηγών
Δεν νομίζω ότι αυτή που κατέχουν μια θέση στην εξουσία , ότι είναι όλοι ψυχικά καλά . Εδώ κάνουν και λένε άλλα κι άλλα αίσχη , τα λυκακια τώρα . Ο μισθός να πέφτει , και δεν γα....νται όλα . Δεν θέλω να τους τσουβαλιάσω όλους , όμως το μεγαλύτερο ποσοστό ετσι είναι από αυτούς
 
Δεν εχουν καμια δουλεια οι ανθρωποι στο βουνο.
Τα βουνα ειναι για τα ζωα (Λυκους, κλπ) και για τους επαγγελματιες (εργολαβους γεννητριων, κλπ)
Οι ανθρωποι και τα παιδακια και τα κατοικιδια να καθισουν στην ασφαλεια που τους προσφερει το διαμερισμα τους....
Αντε γιατι πολυ ενοχλητικοι εχουν γινει μερικοι που βγαινουν ασκοπως βολτες στο βουνο!
 
Σοκ και δέος ε! Άρπαξε το σκυλί του ραδιοφωνικού παραγωγού ο λύκος ΑΓΝΟΏΝΤΑΣ την παρουσία τόσων ανθρώπων ( αυτό το παρέβλεψε ο αρθρογράφος) και βέβαια μας τόνισε και τον νόμο ότι απαγορεύεται να έχεις κατοικίδιο στον εθνικό δρυμό... Στα Μέγαρα έχουμε εθνικό δρυμό που έφαγε ο λύκος το κυνηγόσκυλο; Τα δεκάδες κυνηγόσκυλα που έχουν φαγωθεί τόσο καιρό ,άνευ σχολιασμού από τους δημοσιογράφους. Αυτά τα σκυλιά δεν ανήκαν σε ραδιοφωνικό παραγωγό θα μου πείτε...
 
Καλημέρα, εγώ όπως είπα χθές ήμουν στο Μπάφι με την οικογένεια. Δεν ακούστηκε τιποτα.
Είχε πάρα πολύ κόσμο. Επίσης κάτι που μου έκανε εντύπωση και το σχολίασα με την σύζυγο ήταν η απουσία των σκυλιών στις κεραίες της κορυφής. Πάντα είχε 2 - 3 σκυλιά, τώρα 0. Μάλλον έγιναν και αυτά μεζές. Ξέρουμε πότε έγινε το συμβάν.
 
Δεν εχουν καμια δουλεια οι ανθρωποι στο βουνο.
Τα βουνα ειναι για τα ζωα (Λυκους, κλπ) και για τους επαγγελματιες (εργολαβους γεννητριων, κλπ)
Οι ανθρωποι και τα παιδακια και τα κατοικιδια να καθισουν στην ασφαλεια που τους προσφερει το διαμερισμα τους....
Αντε γιατι πολυ ενοχλητικοι εχουν γινει μερικοι που βγαινουν ασκοπως βολτες στο βουνο!
.RESPECT.

ακριβώς έτσι όπως τα λες φίλε Παναγιώτη...
Δεν μπορώ να γράψω πολλά, θα πω μόνο από προσωπικές εμπειρίες από μεγαλοστελέχη ΜΚΟ έτσι ακριβώς σκέπτονται
 
έχουν φάει άνθρωπο...μια τουρίστρια στον Έβρο πριν δυο χρόνια νομίζω, που χάθηκε στο βουνό.
πριν καμια 15-20αρια χρόνια είχαν φάει και μια κοπέλλα ουκρανή νομίζω στα ελληνοβουλγαρικά....
όμως μιλάω για δίπλα σε οικισμούς όχι στα αγριοβούνια.....
τότε ΙΣΩΣ αφυπνιστούν οι μακάρια κοιμώμενοι.........
 
Όσο το πρόβλημα ήταν μόνο των κτηνοτρόφων και των κυνηγών, πολλοί σφύριζαν αδιάφορα. Μην πω ότι μερικοί χαιρόντουσαν για τα σκυλιά των κυνηγών που έτρωγαν οι λύκοι. Μόλις το πρόβλημα αρχίζει να ακουμπάει όλο και περισσότερους, η αντίδραση μου θυμίζει Σπύρο Παπαδόπυλο στους "Απαράδεκτους": "Τι έγινε ρε παιδιά;;;"
 
Σοκ και δέος ε! Άρπαξε το σκυλί του ραδιοφωνικού παραγωγού ο λύκος ΑΓΝΟΏΝΤΑΣ την παρουσία τόσων ανθρώπων
Εδώ είναι η ουσία σκυλιά πάντα έτρωγαν άνθρωπο όμως δεν πλησίαζαν τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια ας μας το εξηγήσουν οι ειδικοί
Πάντως έχω αρχίσει να ανησυχώ το σπίτι στο χωριό ακουμπάει στο δάσος αν και περιφραγμένο δεν θα τολμάω να αφήσω το παιδί στην αυλή ούτε λεπτό μόνο του είχαμε και περιστατικό φέτος έπνιξαν δύο σκυλιά σχετικά κοντά
 
Στο χωριό έσπαζαν καπνό οι άνθρωποι , και στο τέλος του επόμενου χωραφιού ήταν 5 λύκοι και τους παρατηρούσαν πόσοι ώρα , όταν τους πήραν χαμπάρι οι άνθρωποι , άρχισαν να φωνάζουν και να τους πετάνε πέτρες , και οι λύκοι ήταν στα αρχ,,,, α τους λουλούδια . Βέβαια ύστερα από πολύ φασαρία έφυγαν , το θέμα είναι ότι παρατηρούν , μαθαίνουν , και δεν φοβούνται πλέον άνθρωπο . Αυτό είναι που πρέπει να μας προβληματίσει . Η περιοχή που έγινε αυτό το συμβάν , αφορά το νομό Κιλκίς , έχω ακούσει παρέες κυνήγων , είτε για μπεκάτσα , είτε για γουρούνια , πως έχουν χάσει σκυλιά από επίθεση λύκων , και είναι πλέον προβληματισμένη , και φοβούνται πλέον σε κάποιες περιοχές να κυνηγήσουν .
 
Το πιο σοβαρό είναι η αιτιολόγηση της συμπεριφοράς του θηρίου από την "Καλλιστώ": απογορευεται η είσοδος κατοικιδίων στους εθνικούς δριμους. Με έπιασε τρόμος στην ανάγνωση της είδησης, ήμουν από τις 14:00 μέχρι τις 18:00 στο Μπάφι με τα παιδιά και περπατούσαμε στο βουνό, η δε γυναίκα μου τρελάθηκε, πήγαμε λέει στο βουνό χωρίς τίποτα.
Νόμος του 1985 απαγορεύει οικόσιτα στους εθνικούς δρυμούς, π.χ. Πάρνηθα. Ας πήγαιναν με το ποδήλατο.
 
Εδώ είναι η ουσία σκυλιά πάντα έτρωγαν άνθρωπο όμως δεν πλησίαζαν τι έχει γίνει τα τελευταία χρόνια ας μας το εξηγήσουν οι ειδικοί
Πάντως έχω αρχίσει να ανησυχώ το σπίτι στο χωριό ακουμπάει στο δάσος αν και περιφραγμένο δεν θα τολμάω να αφήσω το παιδί στην αυλή ούτε λεπτό μόνο του είχαμε και περιστατικό φέτος έπνιξαν δύο σκυλιά σχετικά κοντά
Φίλε Γιώργο σε καταλαβαίνω. Ούτε εγώ θα άφηνα τα παιδιά έξω γνωρίζοντας ότι έχουν αφεθεί στη φύση λυκομορφα υβρίδια που δεν φοβούνται τον άνθρωπο.
 
Last edited:
Νόμος του 1985 απαγορεύει οικόσιτα στους εθνικούς δρυμούς, π.χ. Πάρνηθα. Ας πήγαιναν με το ποδήλατο.
Δεν αναφέρομαι στον νόμο, τον οποίο γνωρίζω από την 1η μου ανάβαση στον Όλυμπο το 1987, αλλά για την μεταφορά από το συμβάν αυτό καθεαυτό (επιθετικότητα του άγριου ζώου) στην απαγόρευση. Εδώ δεν μιλάμε για την, λανθασμένη, ύπαρξη του ζώου συντροφιάς αλλά για την επίθεση. Φανταστείτε να μην έβρισκε τροφή από το κουτάβι και να επιτίθονταν σε ένα μικρό παιδί. Κατά τη γνώμη μου αυτή είναι η ουσία. Επίσης θα πρέπει να ύπαρξη ενημέρωση του μελλοντικού επισκέπτη για τους κινδύνους που αντιμετωπίζει και τη συμπεριφορά που πρέπει να έχει έναντι των άγριων ζώων, δεν είναι μόνον οι λύκοι, ταιζουμε τα ελάφια γαριδάκια και άλλα τέτοια.....
 
Διαβαζω σήμερα το πρωι:
Η Περιβαλλοντική Οργάνωση «Καλλιστώ» πρότεινε δράσεις για παθητική και ενεργητική αντιμετώπιση του λύκου, μεταξύ άλλων και
.... με την χρήση εκτοξευτήρων φωτοβολίδων, κροτίδων με τροχιοδεικτικό, πλαστικών σφαιριδίων με καραμπίνα 12mm ...

Ερώτημα: υπάρχει καραμπίνα 12mm;
ΥΓ: δεν σχολιάζω την ανύπαρκτη παρουσία της ΚΣΕ στα ΜΜΕ ιδιαίτερα για αυτό το τόσο επίκαιρο θέμα.
 
Back
Top