Λύκος

Στην Ελλάδα οι λύκοι αρχικά κυνηγήθηκαν απο τους κτηνοτρόφους γιατι υποτίθεται αποτελούσαν τεράστιο κινδυνο για τα ζώα το
Γιατί υποτίθεται δεν είναι έτσι που ακούστηκε ότι ο λύκος αποτελεί κίνδυνο για τα κοπάδια
Όταν βάζεις τα πρόβατα σου να βοσκήσουν κοντά στον οικισμό, δεν κινδυνεύουν αυτά απο τους λύκους. Αρκετοί βέβαια κτηνοτρόφοι παλαιότερα, έβαζαν τα προβατά τους μέσα απο δασικές περιοχές (στις οποίες απαγορεύεται) οπότε μπορεί μια δυο φορές να είχαν επιθέσεις απο λύκους
Αποκλείεται δύο μια φορά ήταν και αυτή από λάθος να φανταστείς ζήτησαν και συγνώμη οι λύκοι μετά για την αναστάτωση
Σε περίπτωση που εχεις μεγαλύτερο πληθυσμό απο αγριογούρουνα ας πούμε, γίνεται από τους δασοφύλακες ή άλλους αρμοδίους μετεγκατάσταση.
Χωρίς σχόλιο.......

Σε επόμενο άρθρο θα μας πούνε ότι κατά κύριο λόγο οι λύκοι τρέφονται με μπάφους και σοκολάτες όπως αυτοί

Κενό κρανίο έπρεπε να λέγεται όχι Κενό Δίκτυο......
 
Παπαρολογίας συνέχεια


https://www.facebook.com/kenodiktuo/?__cft__[0]=AZW-mg09SMb7hPjqeN6V81GurD6lauyDuLD8XxepD2LpyziLA_3Bn1OKwPoYJxCk-wBoQIpBgZdLQM6gnd9s5YRJtTpmf2b2LXasNm_OcUI0yutkkOYrQXGA-sWHWaz65MZpKX9TkIxQVwdZ7OeWGWig&__tn__=<,P-R

Κενό Δίκτυο

Χθες στις 12:35 μ.μ. ·

Είναι σχεδόν προβοκατόρικος ο τρόπος μετάδοσης της ειδησης οτι ενας μαύρος λύκος επιτέθηκε στον σκυλο του διευθυντή προγράμματος myradio, όταν ο τελευταίος είχε βγει για βόλτα μαζί με την κόρη του.
Οι λύκοι της Πάρνηθας αποφεύγουν τους ανθρώπους (έχει τύχει να δω δυο φορές), ακόμα και κάποιους ηλίθιους που προσπαθούν να πάνε να τους χαϊδέψουν.
Η επίθεση σε ενα σκύλο απο λύκο γίνεται αν ο σκύλος περάσει εντος της περιοχής που κινείται ο λύκος, με τον λύκο να αισθάνεται ως απειλή τον σκύλο. Επίσης αποκλείεται να επιτεθεί ο λύκος σε ενα σκύλο ο οποίος ειναι δεμένος με λουρί αφου όπως είπαμε οι λύκοι αποφεύγουν τους ανθρώπους.
Στην Ελλάδα οι λύκοι αρχικά κυνηγήθηκαν απο τους κτηνοτρόφους γιατι υποτίθεται αποτελούσαν τεράστιο κινδυνο για τα ζώα τους.Εδω υπάρχει βέβαια κατι που δεν αναφέρουν: Οι λύκοι γενικά αποφεύγουν όπως είπαμε να έρχονται κοντά σε ανθρώπινους οικισμούς .Όταν βάζεις τα πρόβατα σου να βοσκήσουν κοντά στον οικισμό, δεν κινδυνεύουν αυτά απο τους λύκους. Αρκετοί βέβαια κτηνοτρόφοι παλαιότερα, έβαζαν τα προβατά τους μέσα απο δασικές περιοχές (στις οποίες απαγορεύεται) οπότε μπορεί μια δυο φορές να είχαν επιθέσεις απο λύκους.
Στην συνέχεια οι λύκοι κυνηγήθηκαν απο τους ηλίθιους τους κυνηγούς, οι οποίοι ισχυρίζονταν οτι έτσι "έλεγχαν τον πληθυσμό τους". Το επιχείρημα αυτό το οποίο χρησιμοποιούν οι κυνηγοί για να εξολοθρεύουν διαφόρων ειδών ζώα, είναι τελείως λάθος. Σε περίπτωση που εχεις μεγαλύτερο πληθυσμό απο αγριογούρουνα ας πούμε, γίνεται από τους δασοφύλακες ή άλλους αρμοδίους μετεγκατάσταση. Ο μόνος λόγος να σκοτώσουν λύκους ήταν αν οι λύκοι είχαν λύσσα.
Ο πληθυσμός των λύκων κυριολεκτικά εξολοθρεύτηκε και ειναι ενας απο τους λόγους που πέρασαν οι σχετικοί νόμοι προστασίας της άγριας ζωής.
Ο μέσος ηλίθιος τραχανοπλαγιάς νομίζει οτι οι λύκοι ειναι τίποτα cartoon απο ταινία του Disney που αν τους τραγουδήσεις κατι θα ερθουν και θα χορέψουν μαζί σου. Δεν καταλαβαίνουν οτι πρόκειται για άγρια ζώα τα οποία ΔΕΝ ΣΕ ΓΟΥΣΤΑΡΟΥΝ.
Επίσης ο μέσος ηλίθιος τραχανοπλαγιάς που διαβάζει για την επίθεση του λύκου σε σκύλο στην πάρνηθα ,νομίζει οτι οι λύκοι θα κατέβουν απο την Πάρνηθα και θα φτάσουν μεχρι το ΝταΚάπο στο Κολωνάκι για να βρουν τροφή ή για να καταλάβουν την εκκλησία του Αγιου Διονυσίου του Αρεοπαγίτου.
Τέτοιες ειδήσεις δημιουργούν ενα "κλίμα" στο οτι τα άγρια ζώα ειναι εκτός ελέγχου και πρέπει να επέμβει το κράτος. Φυσικά ο λόγος είναι οτι συγκεκριμένα συμφέροντα θέλουν να βάλουν χέρι στο δάσος και τέτοιες ειδήσεις τους διευκολύνουν στο να καταπατήσουν τα δάση. Οι λύκοι ας πάνε στο Αττικό πάρκο.
Τέλος δεν ήταν μαύρος λύκος αυτος που επιτέθηκε στον σκύλο αλλα γκρι λύκος.
Οι μαύροι λύκοι ειναι όπως αυτός της φωτογραφίας και βρίσκονται κυρίως στην Βόρεια Ευρώπη. Ο συγκεκριμένος είναι απο την περιοχή του Τσερνομπιλ και λεγόταν οτι λογω μεταλλάξεων,οι λύκοι ειχαν αυξηθεί πολυ σε μέγεθος.
Αντιθέτως οι μεγαλύτεροι λύκοι ειναι αποτέλεσμα του οτι υπάρχει περισσότερη λεία για τους λύκους και ετσι ευνοούνται οι μεγαλύτερες ράτσες.
Και οι πληθυσμοί λύκων όπως και της υπόλοιπης άγριας ζωής έχουν ανακάμψει τρομερά στην περιοχή του Τσερνόμπιλ γιατί υπάρχουν πολυ λιγότεροι άνθρωποι.
_
Κείμενο: Maximilian Litton
Δεν μου κάνει εντύπωση η γραφή του, αφού καταλαβαίνει κανείς ότι αυτή η άποψη είναι η άποψη ενός ανθρώπου που δεν έχει γνώση και εμπειρίες όσο αφορά τη φύση και τα ζώα και τα μόνα ζώα που έχει δει είναι ο Τομ και Τζέρι, άντε να είδε αποσπασματικά και κάποιο ντοκιμαντέρ. Πρόκειται για έναν γνήσιο τραχανοπλαγια δηλαδή με γνώμη αλλά χωρίς γνώση.
 
Δεν μου κάνει εντύπωση η γραφή του, αφού καταλαβαίνει κανείς ότι αυτή η άποψη είναι η άποψη ενός ανθρώπου που δεν έχει γνώση και εμπειρίες όσο αφορά τη φύση και τα ζώα και τα μόνα ζώα που έχει δει είναι ο Τομ και Τζέρι, άντε να είδε αποσπασματικά και κάποιο ντοκιμαντέρ. Πρόκειται για έναν γνήσιο τραχανοπλαγια δηλαδή με γνώμη αλλά χωρίς γνώση.
Ε ναι ,αφου φταινε αυτοι που αφήνουν τροφη για τους λύκους με σκοπό να τους φωτογραφίσουν.
Ενα απ τα πολλά επιχειρηματα του τραχανοπλαγιά.
Α ρε τραχανά ,τι φταις κι εσυ και την πληρώνεις για χαρη του κάθε μαλαγουάρδου .big smile.
 
Μήπως φτάνουμε εύκολα στην υπερβολή; Τα εκατοντάδες χιλιάδες κογιότ της Αμερικής, που δείχνει το βίντεο, ή οι μερικές δεκάδες λυκομορφα που έχουν αμολήσει στα πεδινά της χώρας μας, μην γίνουν αφορμή για εκστρατεία αφανισμου των λύκων, που ήδη στον νομό μου τουλάχιστον έχουν απομείνει ελάχιστοι.
 
Μήπως φτάνουμε εύκολα στην υπερβολή; Τα εκατοντάδες χιλιάδες κογιότ της Αμερικής, που δείχνει το βίντεο, ή οι μερικές δεκάδες λυκομορφα που έχουν αμολήσει στα πεδινά της χώρας μας, μην γίνουν αφορμή για εκστρατεία αφανισμου των λύκων, που ήδη στον νομό μου τουλάχιστον έχουν απομείνει ελάχιστοι.
Σωστός.
Και καλό είναι νομίζω κι εμείς να μην ονομάζουμε λύκους τα λυκομορφα υβρίδια κλπ που έχουν αμολήσει διάφορες οικολογικές οργανώσεις και που κατά βάσει αυτά ευθύνονται για την αύξηση των επιθέσεων τα τελευταία χρόνια.
Πόσοι άραγε αυθεντικοί λύκοι να έχουν απομείνει στην επικράτεια;
 
Μήπως φτάνουμε εύκολα στην υπερβολή; Τα εκατοντάδες χιλιάδες κογιότ της Αμερικής, που δείχνει το βίντεο, ή οι μερικές δεκάδες λυκομορφα που έχουν αμολήσει στα πεδινά της χώρας μας, μην γίνουν αφορμή για εκστρατεία αφανισμου των λύκων, που ήδη στον νομό μου τουλάχιστον έχουν απομείνει ελάχιστοι.
Ανάξιος σχολιασμού
 
Για να καταλάβουμε όλοι την εικόνα που δημιουργούν οι ανώνυμοι κοντηλιφοροι στο διαδίκτυο, παραθετω απόσπασμα από άρθρο που έχει ανεβεί στο sdna:
"Και αυτό διότι μπορεί το κυνήγι του λύκου να απαγορεύεται, δεν συμβαίνει όμως το ίδιο και με τα ζώα που αποτελούν κομμάτι της τροφικής αλυσίδας του. Όπως για παράδειγμα τα αγριογούρουνα, τα ζαρκάδια ή τα αγριοκάτσικα. Εκεί, τόσο νόμιμα όσο και παράνομα, οι πληθυσμοί εξοντώνονται συστηματικά, αφήνοντας τους λύκους δίχως επιλογές. Και όσο δεν ανακάμπτουν μέσω ελέγχου της λαθροθηρίας, τα πράγματα θα παραμείνουν ως έχουν.". Έπρεπε η ΚΣΕ να έχει στο γραφείο τύπου της άνθρωπο να αναζητά, αναλύει και να απαντά σε κάθε είδους ανακρίβειες. Ειδικά τα αγριογούρουνα είδος προς εξαφάνιση......
 

Κάποιοι έχουν βρει λύση! Εδώ ούτε στα όνειρα μας βέβαια, προτιμάμε να τρώνε σκυλάκια.
Λύσεις σίγουρα υπάρχουν. Για τα διεστραμμένα μυαλά όμως λύση είναι μόνο να δέσουν εμάς τους κυνηγούς να μας φάνε οι λύκοι.
Μεταχειρίζονται κάθε δυνατή μέθοδο να σταματήσουν το κυνήγι κύριοι αυτό έχουν ως μοναδικό σκοπό.
 
Σωστός.
Και καλό είναι νομίζω κι εμείς να μην ονομάζουμε λύκους τα λυκομορφα υβρίδια κλπ που έχουν αμολήσει διάφορες οικολογικές οργανώσεις και που κατά βάσει αυτά ευθύνονται για την αύξηση των επιθέσεων τα τελευταία χρόνια.
Πόσοι άραγε αυθεντικοί λύκοι να έχουν απομείνει στην επικράτεια;
Να πω για την περιοχή μου, όχι πάνω από δέκα. Οι αρκούδες είναι περισσότερες. Η αιτία για το 99% των θανάτων φόλες που βάζουν συγκεκριμένοι κτηνοτρόφοι, και για να μην αρχίσουν μερικοί άσχετοι να λένε διάφορα, είμαι από οικογένεια κτηνοτρόφων και ο αδερφός μου έχει αγελάδες ελεύθερης βοσκης.
 
Και ακολουθει η διορθωση hippohippo

Η Νατασα Μπομπολάκη ενημέρωσε τη φωτογραφία του εξωφύλλου της.​


271763480_1565624730475299_8819474799792775302_n.jpg
Νατασα Μπομπολάκη

Το απαιτούν οι μέρες. Ο λύκος , το υπέροχο ζώο των παιδικών μας παραμυθιών . Κι ας μας τον παρουσίαζαν ,ως κακό .Στη άγρια ζωή ανήκει , όχι στην εξημερωμένη

ffffffff
 
Να πω για την περιοχή μου, όχι πάνω από δέκα. Οι αρκούδες είναι περισσότερες. Η αιτία για το 99% των θανάτων φόλες που βάζουν συγκεκριμένοι κτηνοτρόφοι, και για να μην αρχίσουν μερικοί άσχετοι να λένε διάφορα, είμαι από οικογένεια κτηνοτρόφων και ο αδερφός μου έχει αγελάδες ελεύθερης βοσκης.
Δεν τρώνε σκυλάκια εκεί οι λύκοι;
 
Σωστός.
Και καλό είναι νομίζω κι εμείς να μην ονομάζουμε λύκους τα λυκομορφα υβρίδια κλπ που έχουν αμολήσει διάφορες οικολογικές οργανώσεις και που κατά βάσει αυτά ευθύνονται για την αύξηση των επιθέσεων τα τελευταία χρόνια.
Πόσοι άραγε αυθεντικοί λύκοι να έχουν απομείνει στην επικράτεια;
Υβρίδια υπάρχουν και το έχουν παραδεχτεί
Όχι ότι έχουν γίνει απελευθερώσεις αυτό δεν πρόκειται να το πούνε αλλά από ζευγάρωμά με αδέσποτα
Και αυθεντικοί υπάρχουν αρκετοί και αυτό οφείλεται στο ότι τα τελευταία χρόνια έχουμε ραγδαία αύξηση σε γουρούνια και ζαρκάδια ότι δεν έχουν να φάνε και έρχονται μέσα στα σπίτια είναι πιπες
Χαζοί δεν είναι το αντίθετο είναι πανέξυπνοι παρατηρούν και όσο νιώθουν ασφαλείς παίρνουν χώρο
Πριν χρόνια είχαν βάλει κανόνι με αέρα έξω από ένα χωριό για να κάνει μπαμ και να φοβούνται οι λύκοι
Αρχικά μπορεί να έπιασε αλλά μετά από καιρό στριμωξαν και έφαγαν κάτι γίδες δίπλα στο κανόνι σαν να μην τρέχει τίποτα
Παλιότερα υπήρχε κόσμος στα χωριά και αν εμφανιζόταν λύκος κοντά έπεφτε σύρμα και μαζεύονταν όλο το χωριό για παγανα μόνο και μόνο η φασαρία έφτανε να τον κάνει πιο επιφυλακτικό
 
Δεν τρώνε σκυλάκια εκεί οι λύκοι;
Είχαμε περιστατικά από λυκομορφα τα τελευταία 10 χρόνια, εδώ και δύο χρόνια δεν ακούστηκε κάτι. Αυτά που αποκαλώ λυκομορφα, είναι μάλλον υβρίδια λύκου από απελευθερωσεις, πιο μικρόσωμα με ασυνήθιστη συμπεριφορά και αγνοια κινδύνου. Ακόμη και τα τσοπανοσκυλα δεν τα αντιμετώπιζαν σαν λύκους. Μακάρι να έχουν εξαλειφθεί. Είχα την τύχη να δω μεγάλους λύκους, και μονολυκους, και τα ζώα αυτα πέρα από εντυπωσιακά ,έχουν βλέμμα και συμπεριφορά που σε κάνει να τα υπολογίζεις και να τα σέβεσαι.
 
Last edited:
Κανείς δεν λέει, να εξαφανιστεί ο λύκος.
Έλεγχος πρέπει να υπάρξει,καταγραφή των καθαρόαιμων και των λυκόμορφων.
Και φυσικά,εξόντωση όλων των,υβριδίων.
Αυτοί, στο παρακάτω βίντεο, είναι λύκοι.
https://kynoclub.gr/2022/01/10/δείτε-βίντεο-με-τους-λύκους-στην-πάρνη/
Μιλάς λογικά και προτείνεις κάτι που είναι απολύτως φυσιολογικό
Γι'αυτόν ακριβώς τον λόγο δεν έχεις καμία θέση σε αυτή την χώρα
Να φύγετε κύριε να πάτε αλλού δεν σας θέλουμε.........
 
Back
Top