Λαγός

Χρυσανθε και ενα μπηγκλ ξεκινημενο θα ηταν μια χαρα για τον Γιαννη
Κοντινο σκυλι δυνατο στον ντορο ακομα και στον νοτια εσυ τι λες ?
Στην συνεχεια μετα απο καιρο αν γουσταρει παιρνει και εναν ελληνικο ιχνηλατη για διωξη και εχει τον καλυτερο συνδιασμο
Καλημερα φίλε μου.
Νομιζω οτι ο Γιαννης δεν εχει καθολου εμπειρια απο σκυλια κ ειδικά ιχνηλατες.
και η εμπειρια του στον λαγο είναι μόνο σπο το καρτερι.
τα μπηκλ ειναι πολυ καλα σκυλια αλλα πιστευω βρισκεις πολλα διαφορετικά μεταξυ τους.
Δηλαδή αλλα πολυ καλα στην ιχνηλασια αλλα στο ξεφώριασμα κ αλλα στην δίωξη.
Λιγα μπηκλ εχω δει να δουλευουν ικανοποιητικα κ τα τρια.
κ ο λογος πιστεύω ειναι το οτι κυνηγουσαν για πιλλα χρόνια σε τεραστιες αγελες σε αντίθεση με τους ελληνικους ιχνηλατες.
Φυσικα αυτό εξαρτατε κ απο τον ιδιο τον κυνηγο στην δουλεια που εκανε γισ να βοηθησει τον σκυλο τον καταλληλο καιρο.
οποταν ναι το μπηκλ θα ηταν καλη επιλογη εαν ο Γιάννης ειχε βοηθεια η την εμπειρια να το διαλεξει σωστα ωστε το ίδιο το σκυλι να βοηθησει αυτον στα πρωτα του βηματα.
απο την αλλη νομίζω οτι χρειαζετε κ ενα γενικο σκυλι οπως το εχω ψυχολογησει.
δεν ειναι σαν εμενα κ σενα που οταν εχει λαγο δεν μας τραβαει αλλο θηραμα.
ο γιαννης μάλλον ακομη κανει ολα ρα κυνήγια.
Απο κει περναμε ολοι φυσικα.
γιαυτό κ πρωτεινα υπηρωτικα π.χ κουρτσχααρ.
 
Καλημέρα και από εμένα. Ξεκίνησε επιτέλους και για εμάς το αγαπημένο μας κυνήγι του λαγού. Χθες ξαναβρέθηκε πάλι όλη η παρέα. Μετά τα απαραίτητα πρωινά πειράγματα του ενός στον άλλον και την πρώτη συνάντηση με τον θηροφύλακα της περιοχής αμολήσαμε τα σκυλιά. Σε κανά 40λεπτό ακούστηκαν οι πρώτες φωνές στον ντορό και σε 15 λεπτά τα ουρλιαχτά από το σήκωμα. Δυστυχώς λόγω της ξέρας δεν μπόρεσαν να τον ακολουθήσουν πάνω από 5 λεπτά και έτσι δεν είχαμε κάποιο αποτέλεσμα. Τα μαζεύουμε και πάμε λίγο πιο κάτω αλλά και εκεί τα ίδια. Σήκωμα, κυνήγι για 5-10 λεπτά πάλι χωρίς να προλάβει να βγει ο πονηρός στα καρτέρια. Η ευχαρίστηση βέβαια ακούγοντας τα σκυλιά να κυνηγάνε έστω και για λίγο τεράστια. Θα δούμε πάλι το Σ/Κ τι θα κάνουμε.
 
Χρυσανθε και ενα μπηγκλ ξεκινημενο θα ηταν μια χαρα για τον Γιαννη
Κοντινο σκυλι δυνατο στον ντορο ακομα και στον νοτια εσυ τι λες ?
Στην συνεχεια μετα απο καιρο αν γουσταρει παιρνει και εναν ελληνικο ιχνηλατη για διωξη και εχει τον καλυτερο συνδιασμο
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις συμβουλές! Πανω στα σκυλιά σιγουρα έχετε πολυ παραπάνω γνώσεις απο μενα,και η γνωμη σας μετράει! Τα μερη που κυνηγάμε εδω ειναι μεικτά...εχει και βουνά πετρώδη με αραιή βλάστηση,εχει και βουνά πετρώδη με πιο πυκνή βλάστηση,εχει μεγάλα δάση απάτητα που μεσα εχει πόλλους λαγούς και πολυ λιγα σκυλιά μπαίνουν μεσα απο οτι εχω δει( του μπάρμπα γκαζώνουν εκει),εχει και κάμπο γεμάτο ελιές με ρυάκια μεσα που και εκει εχει παρά πολλούς λαγούς γιατι σκοτώνονται δύσκολα,εχει και ημιορεινές περιοχές με ελιές και βλάστηση με κουμπάρους και σχοινους ανάμεσα...πιστευω καμια ράτσα δεν κανει για ολα,αλλα εσυ πρεπει να μάθεις τον σκύλο να κυνηγάει σε ολα..ο μπάρμπας τον καλο του σκύλο,τον βρήκε στο δρόμο,ειναι μια πολυ περίεργη μίξη απο διαφορους σκύλους,αλλα το σκυλί αυτο γαζώνει παντού,εχω παθει πλακα..δεν με παίρνει παντα μαζί του αλλα οταν με παίρνει αυτο το σκυλί παντα σηκώνει λαγό..το σκυλί αυτο ειναι μικρόσωμο και μπαίνει κυριολεκτικά παντού αν παρει μυρωδιά..το μαυρο ειναι αυτο που λεω ! Για τι ρατσα πιο πολυ σας κανει;;
iP28yHq.jpg
 
Last edited:
Λοιπόν παιδιά υπηρχε ένας μπάρμπας εδώ που κυνηγούσε λαγό με ένα γκεκικο κ είχε κ μαζί του και τον ακολουθούσε κ ένας κοπριτης..όταν έβγαζε ο γκεκας το λαγό ο Κοπρος γαυγίζε κ τον κυνηγούσε όσο μπορούσε..Ο γκεκας(Ελληνικός ιχνηλάτης πιο σωστά)κάποια στιγμή ψόφησε..Και πήγανε με τον κόπρο κ κάποια στιγμή του έβγαζε λαγό(!!!!)Από ότι μου είχε πει όλες η ρατσες βρίσκουν λαγό ακόμα κ οι κοπροι μόνο που δεν έχουν δίωξη!!!!
Δεν ξέρω αν ήταν υπερβολικός αλλά μια φορά τον είδα να γυρίζει με τον κόπρο κ είχε ένα μισολαγι στην τσάντα του.smashfrak..hit.
 
Last edited:
Λοιπόν παιδιά υπηρχε ένας μπάρμπας εδώ που κυνηγούσε λαγό με ένα γκεκικο κ είχε κ μαζί του και τον ακολουθούσε κ ένας κοπριτης..όταν έβγαζε ο γκεκας το λαγό ο Κοπρος γαυγίζε κ τον κυνηγούσε όσο μπορούσε..Ο γκεκας(Ελληνικός ιχνηλάτης πιο σωστά)κάποια στιγμή ψόφησε..Και πήγανε με τον κόπρο κ κάποια στιγμή του έβγαζε λαγό(!!!!)Από ότι μου είχε πει όλες η ρατσες βρίσκουν λαγό ακόμα κ οι κοπροι μόνο που δεν έχουν δίωξη!!!!
Δεν ξέρω αν ήταν υπερβολικός αλλά μια φορά τον είδα να γυρίζει με τον κόπρο κ είχε ένα μισολαγι στην τσάντα του.smashfrak..hit.

Όλα τα σκυλιά θέλουν δουλειά, πολύ δουλειά, πάρα πολύ δουλειά είτε αυτά είναι καθαρόαιμα είτε ημίαιμα. Αν δεν βγαίνουν όλο τον χρόνο δεν γίνεται τίποτα.
 
Σας ευχαριστω πολυ και τους δυο για τις συμβουλές! Πανω στα σκυλιά σιγουρα έχετε πολυ παραπάνω γνώσεις απο μενα,και η γνωμη σας μετράει! Τα μερη που κυνηγάμε εδω ειναι μεικτά...εχει και βουνά πετρώδη με αραιή βλάστηση,εχει και βουνά πετρώδη με πιο πυκνή βλάστηση,εχει μεγάλα δάση απάτητα που μεσα εχει πόλλους λαγούς και πολυ λιγα σκυλιά μπαίνουν μεσα απο οτι εχω δει( του μπάρμπα γκαζώνουν εκει),εχει και κάμπο γεμάτο ελιές με ρυάκια μεσα που και εκει εχει παρά πολλούς λαγούς γιατι σκοτώνονται δύσκολα,εχει και ημιορεινές περιοχές με ελιές και βλάστηση με κουμπάρους και σχοινους ανάμεσα...πιστευω καμια ράτσα δεν κανει για ολα,αλλα εσυ πρεπει να μάθεις τον σκύλο να κυνηγάει σε ολα..ο μπάρμπας τον καλο του σκύλο,τον βρήκε στο δρόμο,ειναι μια πολυ περίεργη μίξη απο διαφορους σκύλους,αλλα το σκυλί αυτο γαζώνει παντού,εχω παθει πλακα..δεν με παίρνει παντα μαζί του αλλα οταν με παίρνει αυτο το σκυλί παντα σηκώνει λαγό..το σκυλί αυτο ειναι μικρόσωμο και μπαίνει κυριολεκτικά παντού αν παρει μυρωδιά..το μαυρο ειναι αυτο που λεω ! Για τι ρατσα πιο πολυ σας κανει;;
iP28yHq.jpg
Γιαννη το πισω το καφετι μου μοιαζει για Ποσαβατς
Το μπροστα το μαυρο ειναι Ελληνικος ιχνηλατης απλα ειναι ποιο κοντοσωμο
 
Λοιπόν παιδιά υπηρχε ένας μπάρμπας εδώ που κυνηγούσε λαγό με ένα γκεκικο κ είχε κ μαζί του και τον ακολουθούσε κ ένας κοπριτης..όταν έβγαζε ο γκεκας το λαγό ο Κοπρος γαυγίζε κ τον κυνηγούσε όσο μπορούσε..Ο γκεκας(Ελληνικός ιχνηλάτης πιο σωστά)κάποια στιγμή ψόφησε..Και πήγανε με τον κόπρο κ κάποια στιγμή του έβγαζε λαγό(!!!!)Από ότι μου είχε πει όλες η ρατσες βρίσκουν λαγό ακόμα κ οι κοπροι μόνο που δεν έχουν δίωξη!!!!
Δεν ξέρω αν ήταν υπερβολικός αλλά μια φορά τον είδα να γυρίζει με τον κόπρο κ είχε ένα μισολαγι στην τσάντα του.smashfrak..hit.
Ο κοπρος κυνηγουσε μαλλον τον Ελληνικο ιχνηλατη που ετρεχε μπροστα στην διωξη και οχι τον λαγο .sarcastic.
Αυτο το κανουν πολλες φορες και τα κουταβια και ας ειναι και ιχνηλατες ;)
 
το σαβαττο σηκωσαμε εναν μαγκα αλλα λογω ξερας τα σκυλια τον εχασαν γρηγορα, την κυριακη στο ιδιο μερος σηκωασαμε 2 λαγους , πηραμε τον εναν και ο δευτερος που ερχοταν καρφι πανω μου τελευταια στιγμη γυρισε πισω μπερδεψε αρκετα τα σκυλια μα εχτι που τον εχασαν τελικα, εχει να βρεξει 2 μηνες αντε να ριξει τιποτα γιατι δεν τα βλεπω καλα τα πραγματα
 
Δεν κυνηγάω λαγό(παρά μόνο αν βρεθεί μπροστά μου.. :))αλλά μπορεί να πάω γιατί έχω "προσκλήσεις"από ένα φανατικό λαγοκυνηγο κ εξαιρετικό άνθρωπο.Που Οποιοσδηποτε κ αν του πει πάμε για λαγό δεν θα πει ποτε όχι.
Τον χαίρομαι γιατί οι περισσοτεροι είναι μυστικοπαθείς κ κλειστοί χαρακτήρες..
 
Last edited:
Μην το λες αυτο φιλε.
ακόμη κ γω που με τους φιλους μου ειμαι πειρακτηρι στον λαγο εχω τις ιδιοτροπιες μου.
εχει πολλες παραμετρους το κυνηγι του που δημιουργουν αυτη την μυστικοπαθια :)
 
Δεν βλεπω κινηση μαγκες δεν βλεπω κινηση.
θα κανω τον διονυση λαγα να ζωντανεψει το τοπικ.sarcastic..yelling.

Τασοοοοοο.
πανω σου βγαλε τα νιτρο της ρεμικτον:)


Για να μην παραπονιέστε. Ο πρώτος μας για φέτος. τον καταφέραμε το Σάββατο μετά από αρκετή δυσκολία.
Καλή και Ασφαλή κυνηγετική σεζόν παιδιά σε όλους!!!

IMG_2888.jpg

IMG_2887.jpg
 
kurtzhaar said:
Μην το λες αυτο φιλε.
ακόμη κ γω που με τους φιλους μου ειμαι πειρακτηρι στον λαγο εχω τις ιδιοτροπιες μου.
εχει πολλες παραμετρους το κυνηγι του που δημιουργουν αυτη την μυστικοπαθια :)
Χρυσανθε γενικα μιλουσα κ Οχι απαραιτητα για λαγοκυνηγους, ειναι θέμα χαρακτήρα :)
 
τεταρτη χθες μαζι με τον φιλο μου τον γιαννη σηκωσαμε εναν μαγκα ο οποιος εκανε το λαθος να βγει και να ρθει δρομο , δρομο επανω μου σταματαει στα 15 -20 μετρα με κοιταει τον κοιταω , σκεφτομαι να τον αφησω λιγο να φυγει και μετα να τον ριξω να μη το χαλασω , ετσι και εγινε τον αφηνω λιγο και ενα 5 αρι rotweiil τον ξαπλωσε ...
 
Nεα απο τ κυνηγι της κυριακής.
Ηδη απο την τετάρτη τα σκυλιά είχαν βρεί έναν ντορό ο οποίος ήταν αρκετά δύσκολος μιας και δεν υπηρχε η κατάλληλη υγρασία στο χώμα. Το μ'ερος αλπικό με ρεματιες στενα δρομάκια και δυσκολο να το κλε'ισεις. τα σκυλια με το που λυθηκαν πήρα απευθειας τον κατηφορο για τη ρεματια. Αμμέσως κλαφουνητα με το που βγηκα απο το τρειλορ. Η ομάδα σε συναγερμο! όντας ελληνικοί ιχνιλάτες με το που ξεκινούν τα γαυγίσματα τα πράγματα έχουν σοβαρεψει..Μετά απο μισή ωάρα γαυγίσματος παύση. Εχουμε σκ'ασει ολοι . Πως είναι δυνατόν να διακόπηκε έτσι ο ντορός? Η απάντηση ήρθε το σάββατο . Τα σκυλιά κατευθείαν στο ίδιο μέρος και η ιστορία μοιάζει να επαναλαμβάνεται. Μόνο που τώρα οι συνθήκες είναι καλύτερες.. έχουν πέσει οι κατάλληλες βροχούλες όλη την πέμπτη και την παρασκευή. ¨οση ώρα το νερό έπεφτε απο τον ουρανό τόσο το ηθικό μας ανέβαινε! Τα σκυλια παιρνουν τον κατήφορο και στην διαδρομή τους χτενίζουν κάθε κέδρο.. Ο ξάδερφος πηγαίνει καβάλα ενω οι υπόλοιποι πιάνουμε τα καρτέρια.. Τα σκυλιά μετακινούνται και τα ο ίδιο γίνεται και με τα κατέρια.. Ξαφνικά τσιρίδες! Ο λαγός εχει σηκωθεί μάλλον .. Τα πρώτα λεπτά φεύγουν και γίνεται αντιληπτό ότι έχει κλεφτεί! Η πορεία του όμως αντίθετη με αυτη των καρτεριών. προτίμισε να πάρειθ τον κατηφορο που θα τον παρείχε κάλυψη.. τα σκυλι'α όμως δεν είπαν ωέμματα και έτσι είδαμε την πορεία που προτειμά όταν κλ'εβεται... η υπόλοιπη μέρα άδοξη και εγκαταλείπουμε το βουνό με μία πικρία που μας ξέφυγε έτσι... Παράλληλα θαυμάζουμε την πονηριά του θηράματος και ξεκινάμε τις εικασίες... Πρ'επει να ναι κανένας μαντράχαλος 3,4 ,5 κιλα!!! ειναι μάγκας και ξερει τα κόλπα...Είναι περσυνός και σίγουρα πολύ μεγάλο ζώο! Το απόγευμα περνάει και στο μυαλό μου υπάρχει ήδη η εικόνα του! ένας λαγός τέρας μες την πονηριά! Αυτό ήταν αυριο στο δίκαννο θα μπεί rottweil 36 no 4 kai remington 35,5 no 4. Τόλη άσε τα RC4 no 5 για άλλη φορά. Πειραματισμοί σε αυτόν τον λαγό δεν χωράνε!!!

Η κυριακή έφτασε. Απο τις 5 και 30 είμαι ξύπνιος 'οπως και η υπόλοιπη παρέα αν και η αναχώρηση μας θα γίνει στις 6 και 15.Ο λαγός είναι στο μυαλό όλων μας και μας έχει κάνει να χάσουμε τον ύπνο μας.Επιστρατεύονται σκυλιά ,όπλα φυσίγγια που δεν χωράνε τσιγκουνιές αλλα και το τυχερό μου πουκ'αμισο. Ξέρω αστείο αλλα όταν νι'ωθεις τόσο μικρός απένατι σε ένα τοσο πονηρό θήραμα κάνεις τα πάντα.. Σε 'ολη την διαδρομή προς το αμάξι η συζήτηση είναι σοβαρή. Συμβουλές για ψυχραιμία , προσοχή και παρατηρητηκότητα μιας και ο λαγός μάλλον θα κλεφτεί πριν πάμε σε αυτόν. 7 και 10. βγαίνουμε απο το τζίπ. κολλάρα όπλα και παγούρια ετοιμα. Τα σκυλιά βγαίνουν απο τα κουτιά και μόλις κατουρήσουν γαυγίσματα και χαμό. Γαμωτο πρέπει να γίνει σήμερα η δουλεια. Τα καρτέρια διασκορπίζονται και ελιναι σε ετοιμότητα.. σιγά σιγά τα σκυλιά πηγαίνουν στο βάθος της ρεματιάς... Θα έχουμε μια απο τα ίδια.. ο Ξαδερφος ξανά καβάλα ενώ εγώ βρίσκομαι απο πάνω του και 30 μετρα αριστερά ελέγχοντας μια αρκετά μεγάλη διαδρομή.Η ώρα περνάει και ξαφνικά βλέπω τον ξαδερφο να επωμίζεις .... επωμίζω και εγώ προς τα δεξιά του σε περίπτωση που αστοχίσει.... Δεν πέφτει τουφεκια'ομως. Τον είδε που κλ'εφτηκε με κατεβασμένα τα αφτιά όμως δεν του έκανε την χάρη να βγει στο καθαρό. ΓΥρνάει κ μου κάνει νόημα με το χέρι να πάω χαμηλ'α προς το σημεό που έφυγε την άλλη φορά.. Τρέχω κι πιάνω νέο καρτέρι.. Τα μάτια στρυφιγυρίζουν σαν μεθυσμένα σε όλο το μέρος.. τα σκυλιά ακούγονται όλο και πιο κοντα και εγω τρέμω απο την υπερένταση... Τα βλ'επω να παιρνούν 30 μετρα πάνω και αριστερα μου. η πέρασε και δεν τον είδα η πέρασε πριν πιάσω καρτέρι... τα σκυλιά ακολουθούν τα φρεσκα ίχνη του και απο πίσω τους και εγώ.. δεν ξερω αν κάνω καλα που τ αακολουθω η αν πρέπει να πιασω καρτέρι κα να περιμενω μηπως τον γυρισουν. Τα ακολουθώ και ότι γίνει. Είμαι αποκομμένος απο τους άλλους που δεν ξέρουν τι γίνεται απο την άλλη μερια της πλαγιας. τα σκυλι'α κατεβαίνουν με τρελή ένταση αι προσπαθώ να κατεβω και να παραμείνω κοντά τους. κανουν κάποια διπλογυρίσματα αλλα συνεχίζουν να έχουν την αρχική τους πορεία. έχω κατέβει και είμαι δίπλα τους , και μόλις γίνει αυτό τα βλ'επω να ξαναανεβαίνουν πάνω . Πο τζ'αμπα κατέβηκα ως εδώ. Ομως εκείνα ξαναγυρνάνε προς τα εμένα που βρίσκομαι σε εναν στενο δρόμο. μπάινουν σε καθε κέδρο ενω τα γαυγισματα τους δηλώνουν πως ο δραπέτης ειναι κάπου εδω κοντά.. πολύ κοντα!! προχωράω στον δρ'ομο 'οταν μια φυγούρα στα 3 μέτρα μπροστά και αριστερά μου εμφανίζεται κάτω απο μια μικρή σπυλίτσα ενός βράχου! τσιρίδες των σκυλιών!! Να τος ενστικτωδώς επωμίζω αλλα στην μεση της διαδικασιας σταματω. Τα σκυλιά τον έχουν δει, τσιριζουν και είναι δύο μπροστά του και ένα πίσω του. τον αφ'ηνω να ξεμακρύνει λ'ιγο και ενώ η πορεία του είναι λοξα και δεξια απο μένα σηκώνω σημαδεύω και τάουυ!!! ο λαγός κατρακυλά με σπασμένα τα δυο πισω πόδια και το ένα μπροστινό. Τον πιάνουν οι ιχνηλάτες στα σαγόνια τους. κρεμάω το όπλο και πηγαίνω να τον πάρω στα χέρια μου τρέμοντας!!! ο θείος μου είναι 100 μέτρα πιο πάνω ενω ο ξάδερφος δεν έχει ακούσει ουτε την τουφεκιά μιας και ήταν μακρυα..Παίρνω τον δρόμο της επιστροφής. ο θειος με ρωτα απο μακρυα αν είναι καλός.. ειναι φετεινός του λέω ,, και εκει καταλαβαίνω με πόση πονηριά προικησε αυτο το ζώο η φυση απο τα γεννοφασια του!!
ΥΓ Οταν βιώνεις τετοιες εμπειρίες σε ένα κυνήγι τότε αφοσιώνεσαι σε αυτό και το μπάμ αποκτά αλλο νόημα για σένα γιατι σε δικαιώνει τοσο στον ευατο σου όσο και στην παρεα σου! κυνηγων αλλα και σκύλων.. τα χρόνια που κυνηγούσα χόρταινα τουφεκιές σε σιταρίθρες και κοτσύφια τέτοια εποχη. φετος αυτό δεν έγινε. ήμουν άκαπνος στα λαγοκυνήγια εκτός απο τη μια βολή στην αλεπου... Και όμως αυτη η μία και μοναδικη βολή σε αυτό τον λαγο με χόρτασε τόσο πολύ που δεν έχω κέφι να πάω για πουλιά .. αν και έχω ένα μέρος που βαστά πολλα ντοπιάρικα κοτσύφια και φαλαρίδες.. η σκέψη μου είναι σε αυτή τη βολή, σε αυτα τα τσιριχτά σε αυτά τα τρέμουλα που ένοισα... Αληθινά και δυνατά συναισθηματα.. ελπίζω να σας άρεσε η αφήγηση... θα βάλω και φωτογραφίες... γεια χαρα!
 
Last edited by a moderator:
Back
Top