Λαγός

Ειναι πυκνα τα μέρη?Για πολύ πυκνό έχω ακούσει κ για διασποράς..
Εχει και πολυ πυκνά μερη εχει και ανοιχτά! Σημερα συναντηθήκαμε στο κυνηγι με ενα γνωστό και μου είπε οτι πρωτο βάζει διασπορας..εγω διασπορας δεν εχω βαλει ακόμα στο λαγό οσο πυκνό και αν ειναι το μέρος,αλλα βαζω πρωτο μαλλινη τάπα..του ειπα τι διασπορας βάζει και μου έδειξε αυτο..πήρα ενα για σφάξιμο,γιατι μόλις το ειδα,ήθελα απο καιρο να σφαξω ενα τετοιο φυσιγγι (διαφημίζεται για πολυ μεγαλη διασπορά). Αλλα δεν το έβρισκα εδω..τελικα δεν εχει κάποιον ιδιαίτερο διασπορεα αλλα απλό ελικοειδή...
48GRbfp.jpg
 
ΜΒ36 φαινεται
Βικτωρα και εμενα μου μοιάζει mb36... Ο άνθρωπος που μου το έδωσε κυνηγάει μονο 4 χρονια ΜΟΝΟ λαγό,και ειναι 47 χρ..μου έλεγε ποσο πολλοί λαγοί του εχουν φύγει γιατι ποτε δεν ειχε καμια σχεση με κυνηγετικό οπλο,αλλα με αυτο το φυσιγγι εχει παρει αρκετούς λαγούς..κυνηγάει βεβαια καβαλα στα σκυλιά..
 
Καλημερα! Να κανω εγω σεφτε για φετος! Η μερα ξεκινησε κατα τις 6 ραντεβου στο καφενειο-μεζεδοπωλειο του μπαρμπα στο χωριο πινοντας ελληνικο καφε..βρισκετε στο χωριο,σε μια πλατεια με πλατανια και αλλα δεντρα κοντα σε μια πηγη! Αφου μου ειπε που και πως θα κινηθουμε,ξεκινησαμε για τον κυνηγοτοπο (5 λεπτα απο το σπιτι του) 6:40 ειχαμε φτασει..περιμεναμε λιγο να φεξει καλα και λυνει τα σκυλια ενω πριν μου ειχε πει που θα κανω καρτερι ενω αυτος θα πηγαινε απο κατω να βαλει τα σκυλια σε ενα πυκνο..δεν περνανε 10 λεπτα και τα σκυλια αρχισαν το κλαφουνισμα πραγμα που σημαινει οτι σιγουρα σηκωσαν λαγο..παντα με πιανει ανατριχιλα οταν τα ακουω να κλαφουνιζουν σαν δαιμονισμενα..δεξια ειχα ανοιχτο μερος..αριστερα ελιες..στιγμιαια βλεπω το λαγο απεναντι να τρεχει αλλα ηταν πολυ μακρια περιπου 45 μετρα,πρωτο εχω βαλει ενα nsi coturnice 6/7 δευτερο ενα rio pichon 6αρι και τριτο ενα remington nitro 42,5gr N4 (3,5 ελληνικο) .οπλο franchi 612 τσοκ maxwell 3 αστρα κανη 76 ποντους..μολις τον βλεπω στο ανοιχτο δεξια μου τοσο μακρια λεω παει εφυγε..του ριχνω 2 γρηγορες με τα δυο πρωτα(ηξερα οτι με τα δυο πρωτα θα του κανω αερα) και συνεχισε κανονικα..στο τριτο ηξερα οτι ειχα μια ελπιδα..του ριχνω την τριτη παιρνει μια τουμπα..λεω επεσε..στιγμιαια ξανασηκωνετε και μπαινει σε ενα μικρο σχοινο,20 μετρα πιο πανω..ξαναγεμιζω οσο πιο γρηγορα μπορω και απο τη βιασυνη μου εβαλα 2 nitro ενα 4 αρι και ενα 2 αρι και ενα b&p tricolor Ν 5..ξαναβγαινει απο το σχοινο,ηδη παρα πολυ μακρια και πηγαινε τραυματισμενος,του ριχνω αλλες τρεις αλλα συνεχισε μπαινοντας σε ενα μικρο πυκνο..λεω παει χαθηκε..τα σκυλια ηταν κοντα τρεχουν στο μερος που μπηκε και ακουω τον λαγο να τσιριζει..τρεχω με τα ποδια και βλεπω να τον κραταει στο στομα ζωντανο το ενα σκυλι του μπαρμα..φοβερη φαση οπως εγινε...τον δευτερο τον χτυπησε ο μπαρμας,δεν τον ειδα καθολου γιατι με ειχε βαλει καρτερι στο δευτερο μερος που πηγαμε..ακουσα τρεις τουφεκιες και μετα απο μισο λεπτο αλλη μια..πηγα και ειδα τον μπαρμπα να κραταει το λαγο ζωντανο..τους βαζω κατω και τους δυο και βγαζω φωτο..τον δευτερο λαγο τον κραταω γιατι ειναι ακομα ζωντανος..επισης ειδα 2 τρυγονια και 1 ορτυκι που σηκωσαν σκυλια..και μια φωτο με τα φυσιγγια που του εριξα,δεν εχω ξαναριξει τοσα σε λαγο..
5N9xDQ3.jpg

X4gnJeI.jpg
Μπραβο Γιαννη και στα ταιρια τους
.shake hands..shake hands.
 
K στα ταιρια τους Γιαννη...
Το Elix Dispersante δεν εχει καποια παραπανω πατεντα απο εναν ελικοειδη διασπορεα, δεν κανει εντονη κοντινη διασπορα αλλα συμπεριφερεται σαν κοινο φυσιγγι διασπορας... Δεν διορθωνει μεγαλα σκοπευτικα λαθη αλλα αν εισαι σχετικα καλα πανω στο θηραμα θα στο δωσει κ στα 30 μετρα ισως κ παραπανω... Το δοκιμασα περυσι για το περιοδικο κ καμια 15αρια μπεκατσες που χτυπησα με αυτο τις πηρα σε διαφορες αποστασεις ακομα και οριακες για διασπορας... Πρεπει ομως να εχεις επαφη με το στοχο... Εγω θα το εριχνα στο λαγο...
 
ΜπρΑβο ρε Γιαννη κ στα ταιρια τους φιλε.shake hands.
Σιγα σιγα θα μάθεις να καταλαβαινεις τον λαγο κ θα στηνεσε καλυτερα στα καρτερια.
σκυλακι θα σου σύστηνα ηπειρωτικη φυλη.
πανε παρα πολυ καλα κ στο ορτυκι κ στον λαγο τουλαχιστον για τα κουρτσχααρ κ ντραντχααρ που ξερω.
κ επανιελ εχω δει αρκετα φυσικα.
κοιτα να ειναι απο κυνηγό το κουταβι σου.
θα μαθει ευκολα κ αν το χεις κ μαζι σου καθημερινά πολυ γρηγορα.

Εγω στον λαγο στα πολυ πυκνα που εχω στην καλυτερη 20 μέτρα κ συνηθως περιθώριο για μια μονο βολη ριχνω το λαμπρο κιτρινο διασπορά στς 34 γρ νο 5
 
Καλησπέρα! Σας ευχαριστώ όλους για τα like! Άρη πολυ καλη περιγραφή για το elix! Παντως και αυτός μου έδειξε μια αποσταση γύρω στα 25 μετρα και μου είπε μεχρι εκει παίζει παρά πολυ καλα! Απλα και εγω οπως και ο Τάσος πίστευα οτι θα εχει κάποια πατέντα τύπου direct γιατι το διαφημίζει για πολυ μεγαλη διασπορά! Χρύσανθε το κουρτσαχααρ το εχουν αρκετοί εδω και κανει για ολα! Αν σου βγει καλο ειναι πολυ καλη περιπτωση ράτσας! Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές! Οσο για το lampro το κίτρινο ειναι πολυ καλη επιλογη! Πιστευω ειναι φυσεκαρα!
 
Καλησπέρα λαγοπαρέα! τα σημερινα νεα απογοητευτικά,,,μία αλεπου έβαλα στο στόχαστρο όμως δεν έπεσε μετα απο μια και μοναδικη βολή..Ζεστός ο Σεπτέμβρης και δεν βοηθαει στον ντορο... Ανανε΄ψνουμε το ραντεβου για σαββατο ισως και κυριακη.. Καλή έναρξη και με προσοχή!
 
Πιασε πυκνα φιλε κ δροσερα μερη.
βαλε τα σκυλια μεσα κ βαλε ανοικτα καρτερια μπρος κ πισω.
ξεσερνει στο σφικτο πυκνο μερος.
 
Αλλη πυριτιδα το ενα αλλη το αλλο Τασο.
το 32αρι διασποράς δεν μου αρεσε κ πολυ αλλα του δινω ακομη περιθώριο.
Το κιτρινο παλι ηταν λαγος κ στιφαδο.
 
Γιαννη τα κουρτσχααρ ειναι πολυ ανθρωποκεντρικα σκυλια.
καμωματουσικα που λεμε.
για μενα αμα κάνεις σωστη επιλογή ράτσας κ χαρακτήρα από κει κ περα την διαφορά την κανει ο ιδιοκτήτης.
Ελαχιστα σκυλια εξαιρουνται.
αυτα που λεμε οτι γεννηθηκαν να κυνηγουν.
αριστο σκυλί με μετριο κυνηγο θα μενει μετριο.
μέτριο σκυλι με άριστο κυνηγο θα γινει ξεφτέρι.
Κ αυτο γιατί το πρωτο δεν θα δωσει ποτε το 110 % του που θα δωσει το δευτερο για το αφεντικο του
 
Τασο προορίζεται για βολες 15-20 μετρα φιλε.
ισως σε εκεινο το συνδυασμό οταν δοκιμαστικε να υπερτερουσε.
σε αυτα τα μετρα ειναι πολυ καλο.
πιο πολυ λογικα θα χει κενα κ νσ υστερει.
εγω ετσι δουλευω τα φυσιγγια στο λαγο.
πολυ σφικτα διασποράς.
Μετρια προς ανοικτα το πρώτο ταππα κ το δευτετο συγκεντρωτηρα.
τιποτε άλλο
 
Γιαννη τα κουρτσχααρ ειναι πολυ ανθρωποκεντρικα σκυλια.
καμωματουσικα που λεμε.
για μενα αμα κάνεις σωστη επιλογή ράτσας κ χαρακτήρα από κει κ περα την διαφορά την κανει ο ιδιοκτήτης.
Ελαχιστα σκυλια εξαιρουνται.
αυτα που λεμε οτι γεννηθηκαν να κυνηγουν.
αριστο σκυλί με μετριο κυνηγο θα μενει μετριο.
μέτριο σκυλι με άριστο κυνηγο θα γινει ξεφτέρι.
Κ αυτο γιατί το πρωτο δεν θα δωσει ποτε το 110 % του που θα δωσει το δευτερο για το αφεντικο του
Χρυσανθε και ενα μπηγκλ ξεκινημενο θα ηταν μια χαρα για τον Γιαννη
Κοντινο σκυλι δυνατο στον ντορο ακομα και στον νοτια εσυ τι λες ?
Στην συνεχεια μετα απο καιρο αν γουσταρει παιρνει και εναν ελληνικο ιχνηλατη για διωξη και εχει τον καλυτερο συνδιασμο
 
Γιατί όμως αυτό το φυσίγγι γεμίζετε"ανάποδα"δεν μπορώ να καταλάβω την λογική..Γιατί στα χοντρά σκάγια τα γεμίζει με 34γρ και τα ψιλά με 36γρ?Δεν έπρεπε να γινοταν το αντιθετο..fff..xm..what.
Τάσο την ίδια απορία είχα κι εγώ. Δεν μπόρεσα να βρω άλλη λογική εξήγηση, παρά μόνο ότι είναι θέμα χωρητικότητας του κάλυκα. Τα χοντρά σκάγια πιάνουν μεγαλύτερο όγκο από τα ψιλά (για το ίδιο βάρος) επειδή τα κενά μεταξύ τους είναι μεγαλύτερα. Ο διαθέσιμος χώρος λοιπόν που παίρνει οριακά 36 γρ. ψιλά σκάγια, μάλλον δεν χωράει περισσότερα από 34 γρ. χοντρά.
Και μην το θεωρείς δεδομένο ότι και στα ψιλά σκάγια είναι όντως 36 γρ. Έχω ανοίξει κατά καιρούς αρκετά, κυρίως σε Νο 8 και το βάρος σκαγιών που είχα βρει ήταν από 35 έως 35,3 γρ.
(Παρόλα αυτά, αυτό το φυσίγγι το συμπαθώ ιδιαιτέρως, όποτε το χρησιμοποίησα μου έδωσε καταπληκτικά ποσοστά επιτυχίας, και είναι ίσως το μοναδικό φυσίγγι με διβασική πυρίτιδα που συμπαθώ) ;)
 
Back
Top