Λαγός

Γιάννο, δεν πιστεύω να ήτανε Δευτέρα!...
t1817.gif
 
Λαγε μην ξεθαρευτης πος δεν σε πιανη μπαλα.προσεξε να μην βρεθης στης κανες του ζαμπαλα
Άντε ένα τελευταίο κι από μένα:

Λαγός:
Τα σκάγια σου τριγύρω μου σφυρίζουνε κι εγώ σου τρώω τα ρεβίθια,
του καφενείου τα ντουβάρια τρίζουνε απ’ τα κυνηγετικά σου παραμύθια.
Στείρωση φέτος θα ‘χεις αντί για έναρξη, νέο εμβόλιο και καραντίνα,
σκυλάδικο στη μέση στο χωράφι σου, κωλόμπαρο θ’ ανοίξω και καντίνα.
Τη φτέρη ανεμίζω σαν μαντάμ, παίζω τ’ αυτιά και σου κουνώ τον κώλο,
λειόκαννο εφέτο δε θα κάνει μπαμ, αντάλλαξέ το κάλλιο μ’ αεροβόλο.


t1543.gif
 


Βρε κουζουλε , μου θυμησες αυτο που λεει ο λαος μας......Ειπαμε του τρελου να χεσει.....και αυτος
ξεκωλωθηκε......big smile.

ΥΓ.Να πω και τα ''ταιρια'' τους......πιά ταιρια τους......τους πηρες παραμαζομα.....Καλο ''βολι'' Κρητικαρε!!!! :)
 
Για ορισμένο χρονικό διάστημα θα βρίσκομαι σε νησί του Ιονίου.
Παρακαλουνται οι ενδιαφερόμενοι να δηλώσουν συμμετοχή για το σεμινάριο με θέμα " Αξιολόγηση βιότοπου νησιωτικής χώρας. Μέθοδοι εύρεσης θηράματος ακόμη και σε συνθήκες καύσωνα"
Θα τηρηθεί αυστηρά σειρά προτεραιότητας.

screenshot utility
 
γιασας παιδεςςς,,εφυγε σημερα απο την ζωη ο μπαρπαγιωργης που τον ειχαμε χρονια στα λαγοκυνηγια :( :( εδω και 3 χρονια λαχταρουσε να τον παρουμε στο κυνηγι,αλα δεν εβλεπε καλα δεν ακουγε βεβαια πηγε απο βαθιαααα γερατια στα 90ατου,,,καλο παραδησο να εχη και τον ευχαριστουμε για οσα μας διδαξεεεε επανω στα τερτιπιααα του λαγου.RESPECT..RESPECT..RESPECT.
 
γιασας παιδεςςς,,εφυγε σημερα απο την ζωη ο μπαρπαγιωργης που τον ειχαμε χρονια στα λαγοκυνηγια :( :( εδω και 3 χρονια λαχταρουσε να τον παρουμε στο κυνηγι,αλα δεν εβλεπε καλα δεν ακουγε βεβαια πηγε απο βαθιαααα γερατια στα 90ατου,,,καλο παραδησο να εχη και τον ευχαριστουμε για οσα μας διδαξεεεε επανω στα τερτιπιααα του λαγου.RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Καλό παράδεισο να έχει ο γέροντας Σάκη
Κάθε τέτοιος που φεύγει κλείνει και ένα κεφάλαιο τι να πούμε εμείς μπροστά σε όσα είχε δει αυτός
 
Πήγα σήμερα στις 8:30 το απόγευμα να αμολύσω τις στέρνες να ποτιστούν να δέντρα αφού έχει καύσωνα να μη στρεσαριστούν. Αφού τελειωσα και έλεγξα τα μπεκ είπα να κάτσω να απολαύσω το τοπίο. Ήταν ακόμα σχεδόν μέρα γύρω στις 9:05 όταν είδα τον πρώτο μεγάλο λαγό να βγαίνει από μια μικρή φούντα του διπλανού δασικού δειλα δειλά και να πίνει από τα μπεκ. Μέσα σε 10 άλλοι δυο πιο δεύτεροι εμφανίστηκαν από άλλες μεριές... Μου φτιάξαν τη μέρα τα διαολάκια...
 
Φυσιγγι κυπριακο της βικτορυ
Ροκετ 29 γρ νουμερο 6
Φυσιγγι κυπριακο ολυμπια κουικ 30 γρ νουμερο 6
Φυσιιγι κυπριακο ολυμπια μινιμαξ 28.5 γρ ν 5
Φυσιγγι κυπριακο ολυμπια σουπερ 32 γρ ν 6

λαγοι ενα φορτηγο με αυτα η οικογενεια μου

κατ εξαιρεση εχουμε παρει επεισης

φυσιγγι 410 3γρ νουμερο 11 -στο πεταμα πλαινη βολη στην καρδια σε μικροτερη απο 10 μετρα αποσταση

ιδιογομωση 29 η 32 γρ νουμερο 9

ολα ειναι συναρτηση τοπου , αποστασης- σημειου προσβολης

αποδειξη οι λαγοι που περνουν εκει οι ορτυκαδες....
 
ολα ειναι συναρτηση τοπου , αποστασης- σημειου προσβολης

Πολυ σωστό για όλα τα θηραματα αυτό. Αλλά λίγα γραμμάρια η/και ψιλά σκάγια πιο πολύ είναι εξαιρέσεις πάρα κανόνας με μεγάλο κίνδυνο να τραυματιστεί αλλά να μην καταβληθεί το θήραμα και να πάει χαμένο...

Έχω πάρει λαγό με το μόνοκανο cal32 στην πρώτη μου έναρξη λαγού με νόμιμη άδεια και νούμερο 7 σκάγια (δεν υπήρχε σε πιο χοντρό νούμερο άλλωστε) . Δεν είχα άλλο οπλο τότε αφού δεν κυνηγούσε ο πάτερας μου, και οι θείοι μου με πήραν μόνο και μονο για να αμολυσω το σκύλο μου που σε ένα μέρος που δυσκόλευε πολύ τα δικά τους, αυτός τους έβγαζε σαν μαρούλια. Θελαν οταν μου πουν αυτοί να τον αμολυσω και να έχουν πιάσει ηδη τα καλα καρτέρια να τον εκτελεσουν. Δεν θεωρούσαν καν ότι ήμουν κυνηγός ακόμα και για αυτό δεν μου έδωσαν άλλο οπλο δικό τους. Τον αμολυσα, τον έβγαλε αμέσως και μου ήρθε στα πόδια μου σχεδόν ο αυτιας βελαζοντας. Ούτε 10 μετρα ντουφεκια δεν θα ήταν και αυτή στο πλάι στην καρδια. Το είχα αναφέρει και πιο παλιά.

Post in thread 'Cal.32' https://www.hunterslife.gr/forums/threads/cal-32.1050/post-309293

Εννοείται τώρα δεν θα το τολμούσα ούτε για πλάκα να πάω με αυτό το όπλο για καποιο θήραμα πλην των κορακοειδων σε καρτέρι στις αχλαδιές και τις συκιες.
 
γιασας παιδεςςς,,εφυγε σημερα απο την ζωη ο μπαρπαγιωργης που τον ειχαμε χρονια στα λαγοκυνηγια :( :( εδω και 3 χρονια λαχταρουσε να τον παρουμε στο κυνηγι,αλα δεν εβλεπε καλα δεν ακουγε βεβαια πηγε απο βαθιαααα γερατια στα 90ατου,,,καλο παραδησο να εχη και τον ευχαριστουμε για οσα μας διδαξεεεε επανω στα τερτιπιααα του λαγου.RESPECT..RESPECT..RESPECT.
Καλό παράδεισο να έχει ο γέρος σας Σάκη....οι αναμνήσεις είναι αυτές που μένουν...!!
Να είστε εσείς καλά κ να τν θυμάστε.
 
Back
Top