Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

παιδιά προτείνετε κάποιο degreaser όχι απαραίτητα προιον από κυνηγομάγαζα π.χ degreaser που έχουν συνεργεία αυτοκινήτων ας πούμε αλλά να μην επηρεάζει τα μέταλλα των όπλων μας
 
παιδιά προτείνετε κάποιο degreaser όχι απαραίτητα προιον από κυνηγομάγαζα π.χ degreaser που έχουν συνεργεία αυτοκινήτων ας πούμε αλλά να μην επηρεάζει τα μέταλλα των όπλων μας
Τι ακριβώς θέλεις να καθαρίσεις;
 
καθάρισμα από λάδια και γράσσο σε σπείρωμα των εξωτερικών τσοκ και της κάννης και ίσως σκανδαλοθήκη αν δεν είναι τόσο ισχυρά τα χημικά
 
καθάρισμα από λάδια και γράσσο σε σπείρωμα των εξωτερικών τσοκ και της κάννης και ίσως σκανδαλοθήκη αν δεν είναι τόσο ισχυρά τα χημικά
Αν βαριέσαι το διάβασμα :
Φωτιστικό πετρέλαιο η white spirit και μια παλιά οδοντοβουρτσα ή σκληρό πινελλο ή βουρτσακι ορειχαλκινο.
Γέμισε ένα δοχείο, βυθισε την άκρη της καννης δέκα πόντους , ρίξε και τα τσοκ μέσα και τρίψτα την άλλη μέρα με την οδοντοβουρτσα ή το ορειχαλκινο βουρτσακι.
Την σκανδαλοθηκη μετά το τριψιμο με το σκληρό πινελλο, φυσηξε τη με πεπιεσμενο αέρα σε βενζινάδικο.
 
Last edited:
πολύ καλό έχω στοκ 2 από αυτά
ο Νίκος στα Πατήσια το παλεύει μόνος του ακόμα;;;;;;
Μια χαρά το παλεύει ο κυρ-Νίκος...έχει βέβαια και την βοήθεια του γιού του Κώστα τώρα...
(και φέρνει ακόμα τα c7 της kalco και τα champion του κ.Μακρή από την Δράμα)
 
Μια χαρά το παλεύει ο κυρ-Νίκος...έχει βέβαια και την βοήθεια του γιού του Κώστα τώρα...
(και φέρνει ακόμα τα c7 της kalco και τα champion του κ.Μακρή από την Δράμα)
να σαι καλά Γιώργο
συμπαθέστατος ο κυρ-Νίκος.......παιδί του πολυτεχνείου τον λέω εγώ
;)
 
Προσωπικά στα κλειδιά του δικκάνου βάζω Α5 σπρέυ γράσσου και όλα τα υπόλοιπα πλέον με μηχανέλαιο 15-40! .my man..sarcastic. Κάθε 1-2 το πολυ κυνηγια και καθάρισμα. Δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. Στα ξύλα μία κρέμα της overlay με μικροποσοτητες κεριού. ΥΓ μου έχουν πεί ότισ ατ πολύ κρύα (μείων)μ δεν πρέπει να βάζω τίποτα στα κλειδιά. ποια η γνώμη σας??
 
Σε παγετό με -16 και 9 μποφόρ βοριά με χιόνι, βάλε πόσο θα ήταν η φαινομενική θερμοκρασία στο ανθρώπινο σώμα, μου έγινε η καραμπίνα σταλακτίτης και έριχνε μόνο μία. Για δίκαννο δεν έχω ακούσει ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Πολύ πιθανόν όμως να παγώνει και σε αυτά ο μηχανισμός αν έχει λάδια, νερά και μούργα.
 
Για δίκαννο δεν έχω ακούσει ποτέ παρόμοιο πρόβλημα.
Στη Δαυλεια με -8 βαθμούς πάγωσε ο μηχανισμός αδρανείας του 687 και έριχνε μόνο την πρώτη. Την ίδια στιγμή στο Καλλιδρομο απέναντι πάγωσε η σκανδαλοθηκη μιας urica.
Και στις δύο περιπτώσεις: παραπάνω λαδια από ότι πρέπει.
 
Last edited:
Μου έγινε μάθημα από τότε κ μόλις υπάρχει υποψία τέτοιου καιρού,πλύσιμο με βενζίνη και ξερή τελείως η καραμπίνα. Να περνάνε οι καπακληδες ένα με το χωμα και συ να έχεις μία...
Δεν τον απαγόρεψαν τον καπακλή???.seveys.
 
Σε παγετό με -16 και 9 μποφόρ βοριά με χιόνι, βάλε πόσο θα ήταν η φαινομενική θερμοκρασία στο ανθρώπινο σώμα, μου έγινε η καραμπίνα σταλακτίτης και έριχνε μόνο μία. Για δίκαννο δεν έχω ακούσει ποτέ παρόμοιο πρόβλημα. Πολύ πιθανόν όμως να παγώνει και σε αυτά ο μηχανισμός αν έχει λάδια, νερά και μούργα.
Γιωργο εμεις στο Δ σε τετοιες συνθηκες χρησιμοποιουμε λαδι για ψηκτικη χρηση (oχι ειδικο για οπλα). Δεν παγωνει μεχρι -40. Απο τοτε δεν ειχαμε προβλημα με κανενα οπλο. Βεβαια ο απολυτος καθαρισμος απο αλλα λαδια επιβαλλεται.
 
Τι σόι λαδι είναι αυτό;
Για βάλε κανένα λινκ.
Γιαννη θα ρωτησω και θα σου πω καθοτι το λαδι αυτο υπαρχει σε 4λιτρο στην καλυβα και προερχεται απο μεγαλυτερη συσκευασια. Δεν πρεπει να ειναι ακριβο.
 
Γιαννη θα ρωτησω και θα σου πω καθοτι το λαδι αυτο υπαρχει σε 4λιτρο στην καλυβα και προερχεται απο μεγαλυτερη συσκευασια. Δεν πρεπει να ειναι ακριβο.
Ρώτα αν γίνεται γιατί έχει ενδιαφέρον.
 
Εχω πάρει ενα λάδι beretta, με αυτο μπορω να καθαρίζω την κάνη εσωτερικά και το κλείστρο , εξωτερικά με τι την καθαρίζουμε?
 
Back
Top