Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Το σημαντικότερο όλων είναι να καθαρίζεις συχνά το όπλο σου. Τα περισσότερα λάδια καθαρισμού - συντήρησης όπλων είναι άριστα και κάνουν τη δουλειά τους. Τώρα αν είσαι σκοπευτής και ρίχνεις πάρα πολλά μονοβολα και δράμια, εντάξει, θα χρειαστεί ένα απόμολυβδοτικο κοιλου κάννης. Δυστυχώς αυτό που παρατηρείται είναι ότι ο μέσος κυνηγός βλέπει το όπλο σαν τσουγκράνα που δεν έχει ανάγκη από τίποτα και δεν ξέρει και να λύσει το όπλο του στο βαθμό που απαιτείται για να καθαριστεί πλήρως.
 
Και η αρχαία ερώτηση ... γιατί ;

ps
Η μικροποσότητα οξέως είναι το μόνο που μπορώ να σκεφτώ ...
έχω δει όπλο λαδωμένο με ελαιόλαδο.... σε 10 μέρες είχαν κολλήσει τα κινητά εξαρτήματα από την μπίχλα.... λάδι, σκόνη και λοιπές βρωμιές είχαν κάνει ένα σώμα..... ένας παππού (1980΄ς) τσιγάριζε το λάδι πριν λαδώσει το όπλο "για να το κάνει λεπτό".. το δίκανο του ήταν μεσ' την σκουριά παρ΄αυτά..........hair.

Αφού υπάρχουν εξειδικευμένα συνθετικά λάδια ή ορυκτέλαια γιατί να βάλουμε φυτικά λάδια;

τον λύκο τον έχουμε μπροστά μας κι εμείς τον ντορό του θα ψάχνουμε; .yelling.
 
έχω δει όπλο λαδωμένο με ελαιόλαδο.... σε 10 μέρες είχαν κολλήσει τα κινητά εξαρτήματα από την μπίχλα.... λάδι, σκόνη και λοιπές βρωμιές είχαν κάνει ένα σώμα..... ένας παππού (1980΄ς) τσιγάριζε το λάδι πριν λαδώσει το όπλο "για να το κάνει λεπτό".. το δίκανο του ήταν μεσ' την σκουριά παρ΄αυτά..........hair.

Αφού υπάρχουν εξειδικευμένα συνθετικά λάδια ή ορυκτέλαια γιατί να βάλουμε φυτικά λάδια;

τον λύκο τον έχουμε μπροστά μας κι εμείς τον ντορό του θα ψάχνουμε; .yelling.
Στα 70's λάδωνα με Άλτις για χρόνια ένα αρχαίο κοκοροτούφεκο. Το έχω αναφέρει μερικές φορές.
Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα.
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο.

Φυσικά συμφωνώ στα εξειδικευμένα (δεν χρησιμοποιώ Άλτις από τότε ...)
:cool:

Τώρα έχω να το ανοίξω 2-3 χρόνια.
Του είχα βάλει λάδι συντηρήσεως (χοντρό) του στρατού.
Πρέπει κάποια στιγμή να το ανοίξω.
10.JPG
 
Οι παλιοτεροι θα θυμουνται το bp domestic oil στο πλαστικο ασπρο μπουκαλακι με κοκκινα γραμματα των 125 ml. Με αυτο συντηρουσε τα οπλα της ολη η οικογενεια κ ποτε δεν ειδαμε ιχνος σκουριας. Αν υπηρχε δεν θα το αλλαζα με τιποτα
 
Στα 70's λάδωνα με Άλτις για χρόνια ένα αρχαίο κοκοροτούφεκο. Το έχω αναφέρει μερικές φορές.
Δεν παρατήρησα κάποιο θέμα.
Σίγουρα δεν είναι ότι καλύτερο.

Φυσικά συμφωνώ στα εξειδικευμένα (δεν χρησιμοποιώ Άλτις από τότε ...)
:cool:

Τώρα έχω να το ανοίξω 2-3 χρόνια.
Του είχα βάλει λάδι συντηρήσεως (χοντρό) του στρατού.
Πρέπει κάποια στιγμή να το ανοίξω.
View attachment 35594
Το συντηρησης του στρατου κανει κρουστα. Ειχα βαλει στην auto5 κ ειδα κ επαθα να το βγαλω απο τη βαση της
 
Το συντηρησης του στρατου κανει κρουστα.
Άστο να κάνει άμα προστατεύει, αν και δεν το έχω παρατηρήσει.
Δεν χρησιμοποιώ το όπλο, ούτε σκοπεύω να το χρησιμοποιήσω.

Σίγουρα δεν είναι ούτε αυτό το σωστό λιπαντικό για όπλο που δουλεύεται ...
 
έχω δει όπλο λαδωμένο με ελαιόλαδο.... σε 10 μέρες είχαν κολλήσει τα κινητά εξαρτήματα από την μπίχλα.... λάδι, σκόνη και λοιπές βρωμιές είχαν κάνει ένα σώμα..... ένας παππού (1980΄ς) τσιγάριζε το λάδι πριν λαδώσει το όπλο "για να το κάνει λεπτό".. το δίκανο του ήταν μεσ' την σκουριά παρ΄αυτά..........hair.

Αφού υπάρχουν εξειδικευμένα συνθετικά λάδια ή ορυκτέλαια γιατί να βάλουμε φυτικά λάδια;

τον λύκο τον έχουμε μπροστά μας κι εμείς τον ντορό του θα ψάχνουμε; .yelling.
Τι να πω κ εγώ που έχω δει ελαιόλαδο σε μηχανισμό ψαρέματος....
Οπου κ να τον έπιανες κολλαγες.....
... Εκτός των άλλων.......

Οι παλιοτεροι θα θυμουνται το bp domestic oil στο πλαστικο ασπρο μπουκαλακι με κοκκινα γραμματα των 125 ml. Με αυτο συντηρουσε τα οπλα της ολη η οικογενεια κ ποτε δεν ειδαμε ιχνος σκουριας. Αν υπηρχε δεν θα το αλλαζα με τιποτα
Δεν το εχω ξανακούσει....
Το έψαξα κ προφανώς λες αυτό..
https://www.ebay.com/itm/Rare-Vintage-BP-Domestic-Oil-125cc-/292117141666
 
Το όπλο πρέπει πρώτα να λύνεται και να στεγνώνει παίδες αν έχει νερά.
ΠΑΝΤΑ.
Μετά λαδάκι και μετά στην θήκη.
Δεν έχω τρέλα με τα λάδια.
Rem oil χρησιμοποιώ και το ξέρω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο.
Για χρόνια χρησιμοποιούσα ΑΛΤΙΣ :)
Κανένα πρόβλημα, πέρα από το ότι το όπλο μύριζε σαν χωριάτικη σαλάτα.
Ωρε φίλε, και νόμιζα ότι ήμουν λάθος όταν μου τελειώνε το λάδι και εβαζα 10-40 στην baikala
 
Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχουν προϊόντα λίπανσης, CPL ή καθαρισμού που να είναι φιλικά με πολυμερή πλαστικά (polymer friendly);
Θέλω να λιπάνω κάποια σημεία του μεταλλικού μέρους του όπλου που εφάπτεται με πολυμερές πλαστικό, χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα /αλλοίωση στο 2ο...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 
Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχουν προϊόντα λίπανσης, CPL ή καθαρισμού που να είναι φιλικά με πολυμερή πλαστικά (polymer friendly);
Θέλω να λιπάνω κάποια σημεία του μεταλλικού μέρους του όπλου που εφάπτεται με πολυμερές πλαστικό, χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα /αλλοίωση στο 2ο...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το CLP από όσο ξέρω δεν πειράζει τα πλαστικά. Όπως και να έχει αν πάει πάνω στο πλαστικό ότι και να βάλεις απλά σκούπισε το με χαρτί δεν χρειάζεται να μείνει πάνω. Νομίζω και το σπρέι σιλικόνης προστατεύει το μέταλλο και παράλληλα δεν πειράζει το πλαστικό
 
Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχουν προϊόντα λίπανσης, CPL ή καθαρισμού που να είναι φιλικά με πολυμερή πλαστικά (polymer friendly);
Θέλω να λιπάνω κάποια σημεία του μεταλλικού μέρους του όπλου που εφάπτεται με πολυμερές πλαστικό, χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα /αλλοίωση στο 2ο...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Το Super Lube της SYNCO το έχω χρησιμοποιήσει στα δικά μου πολυμερή και δεν είχα πρόβλημα. Εννοείτε το σκουπίζεις μετά με ένα πανάκι.
 
Γνωρίζει κανείς εάν υπάρχουν προϊόντα λίπανσης, CPL ή καθαρισμού που να είναι φιλικά με πολυμερή πλαστικά (polymer friendly);
Θέλω να λιπάνω κάποια σημεία του μεταλλικού μέρους του όπλου που εφάπτεται με πολυμερές πλαστικό, χωρίς να δημιουργηθεί πρόβλημα /αλλοίωση στο 2ο...
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
Καποια που ξέρω που το ισχυρίζονται και τα έχω δουλέψει είναι το napier gun cleaner, το legia spray με το πράσινο χρώμα στο κάτω μέρος του μπουκαλιου και το ballistol.
 
Μέχρι και για περιποίηση δερμάτινων ειδών, νομίζω γράφει και για τα πέλματα του σκύλου
Είναι όντως πολύ καλό και καθαρίζει και καλά. Μέχρι και ήπιες μολυβδωσεις βγάζει. Εγώ έχω πάντα ένα μπουκάλι από δαυτο μαζί με ένα μπουκαλάκι hoppe's 9 που για μένα είναι κορυφαιο καθαριστικό.
 
Είναι όντως πολύ καλό και καθαρίζει και καλά. Μέχρι και ήπιες μολυβδωσεις βγάζει. Εγώ έχω πάντα ένα μπουκάλι από δαυτο μαζί με ένα μπουκαλάκι hoppe's 9 που για μένα είναι κορυφαιο καθαριστικό.
Δυστυχώς το έχω δοκιμάσει και δεν άντεχα τη μυρωδιά του, με έπνιγε. Οπότε πήρα μισό λίτρο περίπου break free CLP που από ότι φαίνεται λειτουργεί επαρκώς στον καθαρισμό τη λίπανση και τη συντήρηση. Το χρησιμοποιώ και στο πιστόλι και στην καραμπίνα που τα καθαρίζω πάντα μετά από βολή και μάλλον με αυτή την ποσότητα θα περάσω πολύ καιρό ίσως και χρόνια.
 
Οπότε πήρα μισό λίτρο περίπου break free CLP που από ότι φαίνεται λειτουργεί επαρκώς στον καθαρισμό τη λίπανση και τη συντήρηση. Το χρησιμοποιώ και στο πιστόλι και στην καραμπίνα που τα καθαρίζω πάντα μετά από βολή και μάλλον με αυτή την ποσότητα θα περάσω πολύ καιρό ίσως και χρόνια.
Αυτό θέλω -να μπορώ να το χρησιμοποιώ και στο πολυμερές σκοπευτικό μου πιστόλι (στα σημεία που το αλουμινένιο κλείστρο εφάπτεται με το πολυμερές σώμα. Ποια μάρκα πήρες και από που; Ευχαριστώ!
 
Αυτό θέλω -να μπορώ να το χρησιμοποιώ και στο πολυμερές σκοπευτικό μου πιστόλι (στα σημεία που το αλουμινένιο κλείστρο εφάπτεται με το πολυμερές σώμα. Ποια μάρκα πήρες και από που; Ευχαριστώ!
Θεωρώ απίθανο το κλείστρο σου να είναι από αλουμίνιο. Ποιο πιστόλι έχεις; Το CLP Break free υπάρχει σε πολλά μαγαζιά στην μεγάλη συσκευασία. Αν θυμάμαι καλά το πήρα από το outdoor action κάπως έτσι λεγόταν αν δεν κάνω λάθος.
 
Back
Top