Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Θεωρώ απίθανο το κλείστρο σου να είναι από αλουμίνιο. Ποιο πιστόλι έχεις; Το CLP Break free υπάρχει σε πολλά μαγαζιά στην μεγάλη συσκευασία. Αν θυμάμαι καλά το πήρα από το outdoor action κάπως έτσι λεγόταν αν δεν κάνω λάθος.
CZ P-09 (Duralumin το κλειστρο, Polymer το σώμα)
 
CZ P-09 (Duralumin το κλειστρο, Polymer το σώμα)
Μπήκα από περιέργεια να διαβάσω για το όπλο σου. Δεν αναφέρεται πουθενά ότι το κλείστρο είναι από ντουραλουμινιο μόνο ότι έχει υποστεί ειδική επεξεργασία κατά της οξείδωσης. Για να το λες εσύ όμως που το έχεις σίγουρα ξέρεις. Αφού είναι από αλουμίνιο λοιπόν δεν χρειάζεται καμία προστασία από οξείδωση, άντε μια σταγόνα λαδακι στις ράγες. Με όπλο σαν το δικό σου δεν έχω ρίξει ποτέ, με P10 που έχω ρίξει μου φάνηκε ωραίο. Συνήθως τα όπλα με πολυμερικό κορμό όταν τα φέρεις στο ύψος τον ματιών σου και κοιτάζοντας από το πλάι βλέπεις απέναντι ( στο glock είναι ξεκάθαρο αυτό), άρα υπάρχει κενό μεταξύ κορμού και κλείστρου και πιάνει μόνο στα ατσάλινα εμφυτεύματα του κορμού. Μια σταγόνα λαδακι στις ράγες και μια πάνω στην κάννη που θα απλώσεις το λαδακι σε όλη την εξωτερική επιφάνεια της ( η κάννη έρχεται σε επαφή με το κλείστρο) και είσαι οκ.
 
Με όπλο σαν το δικό σου δεν έχω ρίξει ποτέ, με P10 που έχω ρίξει μου φάνηκε ωραίο.
Είναι πολύ ίδια με τη διαφορά ότι το Ρ-10 ειναι μόνο single action ενω το Ρ-09 είναι SA/DA.

Συνήθως τα όπλα με πολυμερικό κορμό όταν τα φέρεις στο ύψος τον ματιών σου και κοιτάζοντας από το πλάι βλέπεις απέναντι ( στο glock είναι ξεκάθαρο αυτό), άρα υπάρχει κενό μεταξύ κορμού και κλείστρου και πιάνει μόνο στα ατσάλινα εμφυτεύματα του κορμού. Μια σταγόνα λαδακι στις ράγες και μια πάνω στην κάννη που θα απλώσεις το λαδακι σε όλη την εξωτερική επιφάνεια της ( η κάννη έρχεται σε επαφή με το κλείστρο) και είσαι οκ.
Δεν είναι τόσο διάτρητο όσο τα Glock, αλλά πιάνει μόνο στα εμφυτεύματα που αναφέρεις, οπότε Super Lube (που το έχω ήδη) θα κάνει μια χαρά, έτσι;
 
Είναι πολύ ίδια με τη διαφορά ότι το Ρ-10 ειναι μόνο single action ενω το Ρ-09 είναι SA/DA.


Δεν είναι τόσο διάτρητο όσο τα Glock, αλλά πιάνει μόνο στα εμφυτεύματα που αναφέρεις, οπότε Super Lube (που το έχω ήδη) θα κάνει μια χαρά, έτσι;
Να τι μαθαίνουμε στα γεράματα! Ωραίο εργαλείο πήρες. Ναι το λάδι που έχεις είναι άριστο για αυτή τη δουλειά.
 
Να τι μαθαίνουμε στα γεράματα! Ωραίο εργαλείο πήρες. Ναι το λάδι που έχεις είναι άριστο για αυτή τη δουλειά.
Σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα όπως και τα υπόλοιπα παιδιά που με διαφώτισαν με τις απαντήσεις τους. Να 'στε καλά .exciting.
 
Είναι όντως πολύ καλό και καθαρίζει και καλά. Μέχρι και ήπιες μολυβδωσεις βγάζει. Εγώ έχω πάντα ένα μπουκάλι από δαυτο μαζί με ένα μπουκαλάκι hoppe's 9 που για μένα είναι κορυφαιο καθαριστικό.
Αυτό το hoppe's 9 τι ρόλο βαράει ;
 
Αυτό το hoppe's 9 τι ρόλο βαράει ;
Είναι ένα σοβαρό απόμολυβδοτικο Βασίλη. Για όσους ρίχνουν πολλά φυσίγγια με μεσοταπα, μονοβολα και δράμια θα φανεί πολύ χρήσιμο. Και λέω σοβαρό γιατί έχω δοκιμάσει και άλλα, τύπου αφρού κλπ και φως δεν είδα προσωπικά. Εννοείται ότι αφαιρεί καλά και τα υπολείμματα χαλκού σε ραβδωτα ( αυτό ενδιαφέρει μόνο τους σκοπευτές, απλά το αναφέρω) σκουπίζουμε καλά μετά τη χρήση και περνάμε ελαφρά λάδι συντήρησης
 
Στο σετ καθαρισμου hopρes υπήρχε ένα μπουκαλάκι hoppes 9 gun bore cleaner..

Και δεν είναι πολλες μέρες που το δοκίμασα(για πρωτη φορα) ως εξης:

Καταρχήν οι καννες δεν περιειχαν μολυβδωσεις, αλλά καμμένη πυρίτιδα κ "γραμμές" από τους συγκεντρωτηρες...

Και επειδή ήθελα να δω την καθαριστικη του δύναμη δεν πέρασα την βουρτσα μέσα από στεγνη κάννη όπως κάνω παντα με σκοπό να αγριεψω-σηκωσω τα κατάλοιπα..
Μουλιασα καλά ένα πανακι κ περασα όλο το εσωτερικό, κ αφου είδα στο φως ότι το υγρο απλώθηκε σε όλο το μήκος τις καννης(αν όχι την περιστρεφω γυρω απο τον εαυτό της κ ετσι πηγαίνει σε όλα τα σημεία, το ίδιο κάνω κ με τα σπρέι καθαρισμου)
Την άφησα κανα δεκάλεπτο όπου κ παλι περασα σκέτα πανακια..
Η μαυρίλα που βγήκε ήταν άλλο πραγμα,την εφερα στην φως κ αφου είδα ότι καθάρισε,την περασα σπρέι clp κ την σκουπισα ξανά έτσι να μην μείνει κανένα ίχνος από το hoppes 9..

Τώρα......
Δεν ξέρω τι θα έκανε σε μολυβδωσεις...
Αλλά νομιζω ότι εφόσον εχουμε ποιοτικα βουρτσακια,η ψιλό ατσαλομαλλο, κ καλα σπρέι καθαρισμου δεν θεωρώ ότι κρίνετε απαραίτητη η χρήση αυτου του καθαριστικoυ....
Θα δεχθώ όμως να πει κάποιος ότι το χρήσιμοποιω για να ξεμπερδευω πιο γρήγορα....

Οι περισοτεροι γνωρίζεται η μυρωδιά αυτών των υγρών είναι αποπνικτική, ας το λάβουν υπόψιν τους όσοι δεν το ξερουν κ καθαρίζουν το όπλο τους σε κλειστους χώρους...
 
Last edited:
Στο σετ καθαρισμου hopρes υπήρχε ένα μπουκαλάκι hoppes 9 gun bore cleaner..

Και δεν είναι πολλες μέρες που το δοκίμασα(για πρωτη φορα) ως εξης:

Καταρχήν οι καννες δεν περιειχαν μολυβδωσεις, αλλά καμμένη πυρίτιδα κ "γραμμές" από τους συγκεντρωτηρες...

Και επειδή ήθελα να δω την καθαριστικη του δύναμη δεν πέρασα την βουρτσα μέσα από στεγνη κάννη όπως κάνω παντα με σκοπό να αγριεψω-σηκωσω τα κατάλοιπα..
Μουλιασα καλά ένα πανακι κ περασα όλο το εσωτερικό, κ αφου είδα στο φως ότι το υγρο απλώθηκε σε όλο το μήκος τις καννης(αν όχι την περιστρεφω γυρω απο τον εαυτό της κ ετσι πηγαίνει σε όλα τα σημεία, το ίδιο κάνω κ με τα σπρέι καθαρισμου)
Την άφησα κανα δεκάλεπτο όπου κ παλι περασα σκέτα πανακια..
Η μαυρίλα που βγήκε ήταν άλλο πραγμα,την εφερα στην φως κ αφου είδα ότι καθάρισε,την περασα σπρέι clp κ την σκουπισα ξανά έτσι να μην μείνει κανένα ίχνος από το hoppes 9..

Τώρα......
Δεν ξέρω τι θα έκανε σε μολυβδωσεις...
Αλλά νομιζω ότι εφόσον εχουμε ποιοτικα βουρτσακια,η ψιλό ατσαλομαλλο, κ καλα σπρέι καθαρισμου δεν θεωρώ ότι κρίνετε απαραίτητη η χρήση αυτου του καθαριστικoυ....
Θα δεχθώ όμως να πει κάποιος ότι το χρήσιμοποιω για να ξεμπερδευω πιο γρήγορα....

Οι περισοτεροι γνωρίζεται η μυρωδιά αυτών των υγρών είναι αποπνικτική, ας το λάβουν υπόψιν τους όσοι δεν το ξερουν κ καθαρίζουν το όπλο τους σε κλειστους χώρους...
Όπως τα λέει ο Τάσος. Προσωπικά στο σκοπευτήριο ρίχνω πια σχεδόν πάντα μόνο με πιστόλι, οπότε το χοπις θα το χρησιμοποιώ στην καραμπίνα μόνο στο τέλος του κυνηγιού όταν είναι να πάει το όπλο για αποθήκευση. Μου έτυχε ένα μπουκαλάκι από αυτό να μου ανοίξει με αποτέλεσμα να γεμίσει ο πάτος του κουτιού που φυλάω τα καθαριστικά από αυτό. Γιατί συνέβη αυτό δεν ξέρω, ίσως στριμώχτηκε με κάτι και ράγισε το μπουκαλάκι οπότε τώρα το φυλάω σε γυάλινο μπουκαλάκι από ούζο με φελλό και πάντα όρθιο
 
Μου έτυχε ένα μπουκαλάκι από αυτό να μου ανοίξει με αποτέλεσμα να γεμίσει ο πάτος του κουτιού που φυλάω τα καθαριστικά από αυτό.
Και εμένα μου ετυχε να τρέξει λίγο μέσα στο κουτί του σετ γιατί το μπουκαλάκι είναι ξαπλωμένο κ προφανως δεν το ειχα κλεισει καλά..
Συν ότι είχε αλουμινόχαρτο που σφραγιζε το στόμιο αλλά όπως είναι λογικό αφαιρέθηκε κατά την χρήση...
Από τότε πάντα όρθιο...
 
Για αχρωμίωτες κάνες, πιο καθαριστικό ενδείκνυται; Μέχρι στιγμής απλά τις καθαρίζω και τις λαδώνω με απλό λάδι συντήρησης (Α2). Βλέπω όμως ότι με την πάροδο του χρόνου, ειδικά στην θαλάμη, αλλά και μέσα στην κάνη, δεν έχουν αυτή την χαρακτηριστική γυαλάδα.
 
Για αχρωμίωτες κάνες, πιο καθαριστικό ενδείκνυται; Μέχρι στιγμής απλά τις καθαρίζω και τις λαδώνω με απλό λάδι συντήρησης (Α2). Βλέπω όμως ότι με την πάροδο του χρόνου, ειδικά στην θαλάμη, αλλά και μέσα στην κάνη, δεν έχουν αυτή την χαρακτηριστική γυαλάδα.
Καλό το Α2 για το συχνό καθάρισμα, θέλει λίγο τρίψιμο με πολυ ψιλό ατσάλομαλλο ή μια πολύ καλή πυκνή βούρτσα ορειχάλκινη. Αν θες το κάτι παραπάνω χρησιμοποίησε αυτό που λέμε πιο πάνω το καθαριστικό κοίλου κάννης. Έχω τέσσερα όπλα αχρωμιωτα και ειδικά το ένα, του παππού μου είναι εντυπωσιακό το ότι είναι καθρέπτης ακόμα και σήμερα εσωτερικα, αλλά βέβαια ο παππούς μόλις γύριζε από το κυνήγι έπιανε αμέσως τον οβελο και λάδι ( τι λάδι τώρα εκείνη την εποχή δεν έχω ιδέα) και καθάριζε το όπλο του. Πολύ μερακλής άνθρωπος. Λέω για το όπλο του παππού για να καταλάβουμε πόσο σημασια έχει το συχνό καθάρισμα, περισσότερο από το ποιο λάδι καθαρισμού αγοράζουμε
 
Last edited:
Είναι ένα σοβαρό απόμολυβδοτικο Βασίλη. Για όσους ρίχνουν πολλά φυσίγγια με μεσοταπα, μονοβολα και δράμια θα φανεί πολύ χρήσιμο. Και λέω σοβαρό γιατί έχω δοκιμάσει και άλλα, τύπου αφρού κλπ και φως δεν είδα προσωπικά. Εννοείται ότι αφαιρεί καλά και τα υπολείμματα χαλκού σε ραβδωτα ( αυτό ενδιαφέρει μόνο τους σκοπευτές, απλά το αναφέρω) σκουπίζουμε καλά μετά τη χρήση και περνάμε ελαφρά λάδι συντήρησης
Για ποιο Hoppe's 9 μιλάμε; ...γιατί έχει μπόλικα... gun cleaner, action cleaner, powder solvent, copper solvent, bore gel... πονοκέφαλος!!! .hair.
 
Για ποιο Hoppe's 9 μιλάμε; ...γιατί έχει μπόλικα... gun cleaner, action cleaner, powder solvent, copper solvent, bore gel... πονοκέφαλος!!! .hair.
Έχεις δίκιο γιατί είναι ολόκληρη σειρά από προϊόντα. Σε αυτά που γράφουν solvent αναφερόμαστε και είναι σε υγρή μορφή σε μπουκαλάκια. Και το Powder solvent και το copper solvent στην ουσία την ίδια δουλειά κάνουν. Έχω δοκιμάσει και τα δύο και τα βρήκα το ίδιο καλά ( δεν βρήκα ούτε διαφορά μεταξύ τους να σου πω την αλήθεια)
 
Έχεις δίκιο γιατί είναι ολόκληρη σειρά από προϊόντα. Σε αυτά που γράφουν solvent αναφερόμαστε και είναι σε υγρή μορφή σε μπουκαλάκια. Και το Powder solvent και το copper solvent στην ουσία την ίδια δουλειά κάνουν. Έχω δοκιμάσει και τα δύο και τα βρήκα το ίδιο καλά ( δεν βρήκα ούτε διαφορά μεταξύ τους να σου πω την αλήθεια)
Ευχαριστώ Κώστα! Το copper solvent να φανταστώ θα είναι ότι πρέπει και για το πιστόλι...
 
Ευχαριστώ Κώστα! Το copper solvent να φανταστώ θα είναι ότι πρέπει και για το πιστόλι...
Να είσαι καλά! Προσωπικά δεν βρήκα διάφορα να σου πω την αλήθεια, έχω δουλέψει και τα δύο. Εσύ για να είσαι σίγουρος πάρε αυτό για δοκιμή.
 
Για ποιο Hoppe's 9 μιλάμε; ...γιατί έχει μπόλικα... gun cleaner, action cleaner, powder solvent, copper solvent, bore gel... πονοκέφαλος!!! .hair.
Γι αυτό https://www.ionex.gr/kynigetika-eid...tiko-pyritidas-hoppeand39s-902-no9-p-328.html
Για πυρίτιδα, πλαστικά υπολείμματα και μολυβδώσεις και επιφανειακή σκουριά. Είναι το πιο αποτελεσματικό απο όλα όσα έχω δοκιμάσει.
Για χαλκό δεν κάνει πολλά.
 
AC90 για καθαρισμό και τελευταία για λίπανση προστασία το brunox lub & cor,από τα καλά λάδια που έχω δοκιμάσει
Που βρίσκεις brunox Παύλο? Με ενδιαφέρει το σπρέυ όχι το λάδι. Ο Παπαδάκης που υποτίθεται οτι τα εισάγει μου είπε οτι θα φέρει το Δεκέμβρη.
 
Back
Top