Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Σε αχρωμίωτη.
Σε χρώμιο δεν έχω δοκιμάσει ... είμαι σχεδόν σίγουρος ότι θα κάνει και εκεί απλά λιγότερες.
Τωρα βέβαια υπάρχει scotch brite και υπάρχει και χοντρό σύρμα για κατσαρόλες εστιατορείων, άλλα το ψιλό που είναι σαν μια τούφα "μαλιά" το προτείνουν οπλουργοί για το εσωτερικό καθάρισμα χρωμιομένων κανών. Δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια.
 
Τωρα βέβαια υπάρχει scotch brite και υπάρχει και χοντρό σύρμα για κατσαρόλες εστιατορείων, άλλα το ψιλό που είναι σαν μια τούφα "μαλιά" το προτείνουν οπλουργοί για το εσωτερικό καθάρισμα χρωμιομένων κανών. Δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια.
Καλά πληροφορημένες πηγές λένε ότι είναι εντελώς ακίνδυνο.
 
Τωρα βέβαια υπάρχει scotch brite και υπάρχει και χοντρό σύρμα για κατσαρόλες εστιατορείων, άλλα το ψιλό που είναι σαν μια τούφα "μαλιά" το προτείνουν οπλουργοί για το εσωτερικό καθάρισμα χρωμιομένων κανών. Δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια.
Το ατσαλόμαλλο το πολύ ψιλο που λες,να το δοκιμάσεις....κάνει τις κάννες ΚΑΘΡΕΦΤΗ...με αυτό καθαρίζω....
 
Πάγκος οπλουργειου με τα κατάλληλα εργαλεία, και διαφήμιση..
Άρα υποτίθεται πως είναι οπλουργος ο κυριος..
Μου έκανε μεγάλη εντυπωση που ψεκάζει κ το κοντακι κ wd40 (εγω δεν το έχω κάνει ποτε κ ουτε κ δεν προκειται)...
Στο τέλος ακουμπάει την παπια στο οπλο κ τις ρίχνει κ μια μικρή χτυπια για να κουμπωσει...απαράδεκτο..


Και εδώ ο Κούρκουλος στο τέλος του βίντεο κάνει το ίδιο στο κοντακι με το wd 40...
Δεν έχει σημασία που είναι φθηνό οπλο κλπ....
Σημασία έχει που προτείνεται κ για συντήρηση στα ξυλινα μερη....
Ε τώρα τι να πω... Κάτι θα ξέρουν παραπανω...

 
Το ατσαλόμαλλο το πολύ ψιλο που λες,να το δοκιμάσεις....κάνει τις κάννες ΚΑΘΡΕΦΤΗ...με αυτό καθαρίζω....
Κώστα, ποιο είναι το καταλληλότερο εργαλείο στο οποίο τυλίγεις το ατσαλόμαλλο για να το περάσεις απ' την κάννη; Δεν μπορώ να το στερεώσω καλά στη βέργα γμτ...
 
Κώστα, ποιο είναι το καταλληλότερο εργαλείο στο οποίο τυλίγεις το ατσαλόμαλλο για να το περάσεις απ' την κάννη; Δεν μπορώ να το στερεώσω καλά στη βέργα γμτ...
Παίρνεις 2 τούφες σύρμα ψιλό και το κόβεις διαμήκες περίπου 10cm...το στρίβεις καλά στις άκρες,ώστε να περάσουν την σχισμή στη βέργα που βλέπεις τη φωτό (αν έχεις ίδια βέργα) και στη σχισμή,τα περνάς κ τα 2 σταυρωτά....
ΑΝ δν έχεις βέργα σαν αυτή...μπορείς να βρεις κ να κόψεις μια ευθεία βέργα από μουριά κ να ξύσεις τη φλίδα να φύγει κ κάνε της μια σχησμή εσύ ;) στην μια άκρη της....
 
Κώστα, ποιο είναι το καταλληλότερο εργαλείο στο οποίο τυλίγεις το ατσαλόμαλλο για να το περάσεις απ' την κάννη; Δεν μπορώ να το στερεώσω καλά στη βέργα γμτ...
Γιώργο προσωπικά το βάζω σε βούρτσα τρίχα μπρουτζου (το τυλίγω) και μετά σε δραπανοκατσαβιδο και γίνονται γυαλί!!!
iolan_034-500x500.jpg
 
Γιώργο προσωπικά το βάζω σε βούρτσα τρίχα μπρουτζου (το τυλίγω) και μετά σε δραπανοκατσαβιδο και γίνονται γυαλί!!!
Σ' ευχαριστώ πολύ Άρη!

Παίρνεις 2 τούφες σύρμα ψιλό και το κόβεις διαμήκες περίπου 10cm...το στρίβεις καλά στις άκρες,ώστε να περάσουν την σχισμή στη βέργα που βλέπεις τη φωτό (αν έχεις ίδια βέργα) και στη σχισμή,τα περνάς κ τα 2 σταυρωτά....
ΑΝ δν έχεις βέργα σαν αυτή...μπορείς να βρεις κ να κόψεις μια ευθεία βέργα από μουριά κ να ξύσεις τη φλίδα να φύγει κ κάνε της μια σχησμή εσύ ;) στην μια άκρη της....
Σ' ευχαριστώ πολύ Κώστα -έχω πάρει βέργα και θα το δοκιμάσω σύντομα.
 
Πάγκος οπλουργειου με τα κατάλληλα εργαλεία, και διαφήμιση..
Άρα υποτίθεται πως είναι οπλουργος ο κυριος..
Μου έκανε μεγάλη εντυπωση που ψεκάζει κ το κοντακι κ wd40 (εγω δεν το έχω κάνει ποτε κ ουτε κ δεν προκειται)...
Στο τέλος ακουμπάει την παπια στο οπλο κ τις ρίχνει κ μια μικρή χτυπια για να κουμπωσει...απαράδεκτο..


Βγάζει την σκουριά από τα ξύλα :D
 
Μια χαρα ειναι το wd-40, απλα αν δεν μας πιασουν τον κωλο δεν αισθανόμαστε καλα εδω! Προφανως δε λεμε να βουτήξεις το κοντακι σε κουβα με wd-40... Εδω και καιρο το μονο που χρησιμοποιω για καθαρισμο, ψεκάζοντας ελαφρως το πανακι μου και περνώντας το απο ολο τον οπλο....
Καννες ξυλα πλαστικα κεραμικες κτλ...
Για λίπανση σε κινητα μερη οκ εχω ενα λαδακι και βαζω δυο σταγόνες επειδη το wd-40 φευγει ευκολα..
 
Back
Top