Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

τωρα με μπερδεψατε λιγο εβαζα το remington αλλα μαλλον θα παω αλλου

Γιατι δεν εισαι ευχαριστημενος απο αυτο?
Η γνωμη μου ειναι οτι αν το περιβαλλον που το φυλας δεν εχει υγρασια κλπ τοτε οποιο οικονομικο λαδι κ να βαλεις θα κανει καλα την δουλεια του..Αντιθετα αν η συνθηκες δεν ειναι καλες τοτε αξιζουν τα παραπανω χρηματα για μεγιστη προστασια..αραια κ που του ριχνουμε κ καμμια ματια κ του κανουμε ανανεωση αν χρειαστει..υπαρχουν λαδια που "εξατμιζονται-στεγνωνουν" γρηγορα,κ υπαρχουν λαδια που μενουν κλπ..Μιλαω κυριως για εξωτερικη χρηση μιας κ εκει υπαρχει η μεγαλυτερη ευαισθησια κ εκει θα φανουν τα πρωτα σημαδακια οξειδωσης..
 
αραια κ που του ριχνουμε κ καμμια ματια κ του κανουμε ανανεωση αν χρειαστει..υπαρχουν λαδια που "εξατμιζονται-στεγνωνουν" γρηγορα,κ υπαρχουν λαδια που μενουν κλπ..Μιλαω κυριως για εξωτερικη χρηση μιας κ εκει υπαρχει η μεγαλυτερη ευαισθησια κ εκει θα φανουν τα πρωτα σημαδακια οξειδωσης..
Πολύ σημαντικό αυτό που λέει ο Τάσος... Είτε εντός είτε εκτός σαιζόν, καθέ μήνα αφιερώνω μια μέρα να δω όλα τα όπλα οπτικά για οξειδώσεις και να κάνω ένα μικρό φρεσκαρισμα σε λάδι, ενώ κάθε 3 μήνες κάνω πλήρη απολίπανση και επαναλίπανση στα όπλα και ειδικά σε αυτα που για διάφορους λόγους δεν χρησιμοποιώ σχεδόν καθόλου πλέον και η λήθη κινδυνεύει να εμπλακεί με τη σκουριά και την αμέλεια ...
 
διαβάζω για το g96 είναι καλύτερο από το remington

Νομίζω κανείς δεν αμφιβάλλει πως το g96 είναι το καλύτερο όλων σε φάσμα δράσης (και λίπανση και συντήρηση/αντιοξειδωτική προστασία και καθαρισμός) και απόδοση. Η όποια αντίρρηση υπάρχει είναι για την τιμή του, αλλά για μένα είναι από τις κλασσικές περιπτώσεις που το πιο ακριβό έρχεται τελικά (αφού γλιτώνεις ζημιές, φθορές, προσπάθεια, κόπο και άρα και χρήμα και ηρεμία) πιο φθηνό από όλα.
 
WD 40 παντού και πάντα!
Ως αντισκωρικό ναι συμφωνώ, αλλά καθαρίζει βρωμιά, μολυβρώσεις και πλαστικά από την κάνη ; Δεν το έχω δοκιμάσει για αυτό ρωτάω... Με το g96 ρίχνεις, αφήνεις με 5 λεπτά και μια με την bisley, δυο φορές με χαρτί και τέρμα η κάνη... Αν την αφήσω επικληνή την κάνη αμέσως τρέχει η μουτζούρα...
 
brasso
Κάθε φορά με αφήνει έκπληκτο πόσο εύκολα καθαρίζει την κάννη σε συνδυασμό με ψιλό ατσαλομαλλο!
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το brasso, δεν το έχω βρει κάπου στο χωριό, θα ψάξω και Πάτρα.
Βασίλη brasso βρίσκεις παντού ακόμα και σε mini market
 
Κάθε φορά με αφήνει έκπληκτο πόσο εύκολα καθαρίζει την κάννη σε συνδυασμό με ψιλό ατσαλομαλλο!
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το brasso, δεν το έχω βρει κάπου στο χωριό, θα ψάξω και Πάτρα.
Ναι ρε πατρίδα έχουν σχεδόν όλα τα τα σούπερ μάρκετ.
 
Κάθε φορά με αφήνει έκπληκτο πόσο εύκολα καθαρίζει την κάννη σε συνδυασμό με ψιλό ατσαλομαλλο!
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το brasso, δεν το έχω βρει κάπου στο χωριό, θα ψάξω και Πάτρα.
Το wd40 .το εχω δοκιμασει.....πολυ καλο για καθαρισμο αλλα οχι για λιπανση! Το brasso το χρησιμοποιω πανω απο ενα χρονο.....και προχθες εκανα μια δοκιμη......μετα απο καμια 20αρια φυσιγγια (δραμια, σκαγια με diana κλπ) και ενω η καννη φαινοταν βρωμικη.....εριξα σε πανι brasso το εβαλα στην καννη και το περασα μια φορα ......μετα αλλη μια και ειχε καθαρισει-γυαλισει...περασα κ χαρτακια κουζινας τα οποια μετα το 2ο εβγαιναν καθαρα.....να σημειωσω οτι καθαριζω μετα απο καθε χρηση...δεν ξερω σε οπλο μετα απο ενα μηνα ας πουμε πως θα καθαρισει......
 
Το wd40 .το εχω δοκιμασει.....πολυ καλο για καθαρισμο αλλα οχι για λιπανση! Το brasso το χρησιμοποιω πανω απο ενα χρονο.....και προχθες εκανα μια δοκιμη......μετα απο καμια 20αρια φυσιγγια (δραμια, σκαγια με diana κλπ) και ενω η καννη φαινοταν βρωμικη.....εριξα σε πανι brasso το εβαλα στην καννη και το περασα μια φορα ......μετα αλλη μια και ειχε καθαρισει-γυαλισει...περασα κ χαρτακια κουζινας τα οποια μετα το 2ο εβγαιναν καθαρα.....να σημειωσω οτι καθαριζω μετα απο καθε χρηση...δεν ξερω σε οπλο μετα απο ενα μηνα ας πουμε πως θα καθαρισει......
Καθαριστεί πρώτα με λάδι,περάσει με όσα χαρτάκια η Παναγία θέλεις. Μόλις αρχίσουν να είναι καθαρά ,πέρνα μια με brasso να δεις τι θα βγάλει.
Εγώ στο αχρωμίωτο το κάνω αλλά μια φορά στα μισά της περιόδου και μια στο τέλος.
Άσε τα κλείστρα κλπ . Εκεί να δεις !
 
Για μεσα στην καννη συνηθως ψεκαζω με σπρει Α2 το αφηνω 15-20 λεπτα και μετα περασμα ορειχαλκινο βουρτσακι 15 συνεχομενες φορες, μετα πανακια καθαρισμου τυλιγμενα πανω στο βουρτσακι μεχρι να βγει καθαρο. Οταν εχω ριξει μονο φυσιγγια με σκαγια φτανει και περισσευει αυτο για να γινει καθρευτης η αχρωμιωτη και μαλιστα οικονομικα. Οταν παω σκοπευτηριο ομως και ριξω 50-100 μονοβολα και 9βολα... μονο το hoppes n9 solvent με σωζει. Γενικα break free και G96 CLP πολυ καλα για γενικο καθαρισμο και συντηριση του οπλου οπως και τα Nappier, browning legia και Remington. Για εξωτερικη προστασια του οπλου δεν αποκλειω ποτε την επιλογη ενος καλου σπρει σιλικοντης που απο οσο ξερω δεν χαλαει και τα ξυλα του οπλου και κανει καλο και στα πλαστικα μερη τα αναζωογονει μαλιστα. Γρασο σε ραγες, κλειστρο κλπ εχω χρησιμοποιησει και δεν μου αρεσε, δεν το συνιστω καθολου, παγωνει και γενικα λειτουργει σαν μαγνητης για την σκονη και τα καταλοιπα και σε λειοκανα και σε πιστολια, ποτε γρασο, ουτε και στα σπειρωματα των τσοκ. Προσοχη μεγαλη σε οσους εχουν οπλα με συνθετικο κοντακι παπια, τα προιοντα που χρησιμοποιουν να ειναι synthetic safe γιατι καποια καθαριστικα τα χαλανε.
 
Last edited:
Καλησπέρα παίδες!!! Για καλό και εύκολο καθάρισμα από καπνά και μολυβδωσεις στο εσωτερικό της κάνης δοκιμάστε μαζί με το λάδι τη χρήση ασετον μετά βούρτσα η σύρμα κουζίνας ψιλό και θα δείτε το αποτέλεσμα.......είναι μαγικό!!!
 
Back
Top