Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Έχω ένα λάδι break free σε μαύρο μπουκάλι που γράφει made in usa...Το είχε πάρει ο πατέρας μου πριν μια 10ετια+ και έιναι ακόμα γεμάτο μέχρι την μέση...Παίζει να έχει χαλάσει μετά από τόσα χρόνια;Είναι καλό το εν λόγω λάδι;
Δούλεψε το δεν έχεις πρόβλημα...το πολύ πολύ να μην αντέχει όσο αντεχε αλλά ούτε αυτό είναι πολύ πιθανό
 
Έχω ένα λάδι break free σε μαύρο μπουκάλι που γράφει made in usa...Το είχε πάρει ο πατέρας μου πριν μια 10ετια+ και έιναι ακόμα γεμάτο μέχρι την μέση...Παίζει να έχει χαλάσει μετά από τόσα χρόνια;Είναι καλό το εν λόγω λάδι;
Είχα πάρει κι εγώ ένα μπουκαλάκι πριν 30+ χρόνια, σε μια από τις πρώτες κυνηγετικές εκθέσεις στο στάδιο Ειρήνης και φιλίας. Είχα διαβάσει γι'αυτό σε αμερικανικά περιοδικά, και μόλις το είδα το τσίμπησα. Πρέπει να ήταν τον πρώτο καιρό που άρχισαν να το φέρνουν στην Ελλάδα, και δεν θυμάμαι αν ήταν εξαρχής ο Τουρής ο αντιπρόσωπος ... Είναι πολύ καλό λάδι CLP, εγώ το χρησιμοποιούσα κάποιο διάστημα, μετά το λίγο που είχε μείνει το άφησα στο χωριό γιατί έπαιρνα και δοκίμαζα διάφορα άλλα, και ξεχάστηκε για πάνω από 10 χρόνια. Κάποια στιγμή που το ξανακοίταξα είχε σχεδόν πήξει και έγινε παχύρρευστο. Διατηρεί πάντως τις λιπαντικές του ιδιότητες ...
 
Είχα πάρει κι εγώ ένα μπουκαλάκι πριν 30+ χρόνια, σε μια από τις πρώτες κυνηγετικές εκθέσεις στο στάδιο Ειρήνης και φιλίας. Είχα διαβάσει γι'αυτό σε αμερικανικά περιοδικά, και μόλις το είδα το τσίμπησα. Πρέπει να ήταν τον πρώτο καιρό που άρχισαν να το φέρνουν στην Ελλάδα, και δεν θυμάμαι αν ήταν εξαρχής ο Τουρής ο αντιπρόσωπος ... Είναι πολύ καλό λάδι CLP, εγώ το χρησιμοποιούσα κάποιο διάστημα, μετά το λίγο που είχε μείνει το άφησα στο χωριό γιατί έπαιρνα και δοκίμαζα διάφορα άλλα, και ξεχάστηκε για πάνω από 10 χρόνια. Κάποια στιγμή που το ξανακοίταξα είχε σχεδόν πήξει και έγινε παχύρρευστο. Διατηρεί πάντως τις λιπαντικές του ιδιότητες ...
Να σαι καλά...Το δικό μου δεν έχει πήξει είναι υγρό κανονικά.
 
Παιδιά για το w40 τι λετε ?
Μια χαρα λαδι για καθαρισμο απλα δεν κανει να το αφηνειs πανω στο οπλο πρεπει να το σκουπιζειs μετα το καθαρισμα οποτε δεν κανει για λιπανση μπορειs να καθαριζειs με αυτο αλλα θελειs και καποιο για λιπανση
 
Μια χαρα λαδι για καθαρισμο απλα δεν κανει να το αφηνειs πανω στο οπλο πρεπει να το σκουπιζειs μετα το καθαρισμα οποτε δεν κανει για λιπανση μπορειs να καθαριζειs με αυτο αλλα θελειs και καποιο για λιπανση
γιατι τι θα παθει?
 
Κύριοι έχουμε εξελίξεις και εκπλήξεις !!!!;)

Όπως και στο πρώτο τεστάκι , μέχρι την 10η μέρα όλες οι βέργες ήταν στην ίδια περίπου κατάσταση με εξαίρεση το Ac90 που άρχισε να αρπάζει .. μετά την 13η τα πράγματα αλλάζουν γρήγορα..
Σήμερα το πρωί μπήκαμε στην 18η μέρα και έβγαλα τις παρακάτω φώτο.
το ac90 αναμενόμενα εχει διαβρωθεί περισσότερο , ακολουθεί το bowning το οποίο δεν το περίμενα και μεγάλη έκπληξη το sonax που είναι σχεδόν άθικτο μαζί με την αναμενόμενη καλή απόδοση του g96 !!!

θυμίζω ότι sonax και g96 έχουν κοντά στα 90€ διαφορά τιμής στο λίτρο ... :rolleyes:

θα τα αφήσω όλα εκεί μέχρι να αρχίσει να οξειδώνεται και το τελευταίο ..

View attachment 6510View attachment 6511


Μια γενική παρατήρηση :
Σε αυτήν την δοκιμή sonx & ac90 είδα οτι έχουν καθυστερήσει να αρπάξουν σε σχέση με την προηγούμενη δοκιμή που είχαμε δει αποτελέσματα σε 13μερες.
Πέρα από τις κλιματολογικες συνθήκες που τώρα είναι και χειρότερες λόγο βροχών κτλ ,
η μονή διαφορά με την προηγούμενη φορά ήταν ότι Όλες οι βέργες ψεκάστηκαν με σπρέι καθαρισμένου φρένων για να είμαι σίγουρος ότι δεν έχουν κατάλοιπα πριν ψεκαστεί κάθε μια με το λάδι της . !!
προσωπικά δουλεύω πολύ το σπρέι καθαρισμού φρένων σε μηχανισμούς και σχεδόν πάντα όταν καθαρίζω την κάννη μου !

Μετά από ένα μήνα περίπου !

Το sonax βλέπω πήρε τα σοβρακα κ στο g96 !! παρά την χαοτική διαφορά τιμής !
Αν δεν βρομάνε θα ήταν θεϊκό !
Το browning απογοητευτικό !

Επόμενο τεστ με θαλασσινό νερό που ζήτησε κ ο Γιωργαρας

40DC66C0-311C-4ECC-B5ED-96DA32D28CFE.jpeg
 
Last edited:
View attachment 7136Το έχει κανείς υπόψην του αυτό το λάδι;
Το χρησιμοποιουσα μεχρι το 2012, παρα πολυ καλο στο baikal που οι βαφες ειναι χαμηλης ποιοτητας. Το μονο αρνητικο που βρηκα ηταν οτι μυριζει καπως ασχημα...
Μια φορα πηγα καλκατζακο να παρω για να εχω καβατζα στα Χανια γιατι εδω εχουν μεινει στο wd40... και μου λεει ο πωλητης δοκιμασε το gd96.
Απο τοτε δεν ξαναλλαξα λαδι..απλα μαμαει και εχει και γαμω τα αρωματα!!!
 
Το χρησιμοποιουσα μεχρι το 2012, παρα πολυ καλο στο baikal που οι βαφες ειναι χαμηλης ποιοτητας. Το μονο αρνητικο που βρηκα ηταν οτι μυριζει καπως ασχημα...
Μια φορα πηγα καλκατζακο να παρω για να εχω καβατζα στα Χανια γιατι εδω εχουν μεινει στο wd40... και μου λεει ο πωλητης δοκιμασε το gd96.
Απο τοτε δεν ξαναλλαξα λαδι..απλα μαμαει και εχει και γαμω τα αρωματα!!!
Η μυρωδιά ήταν όταν προστέθηκε και η επωνυμία safari land σε καφέ φόντο, ευτυχώς τώρα τελευταία δεν τα βλέπω ποια στα ράφια .
 
View attachment 7136Το έχει κανείς υπόψην του αυτό το λάδι;
Το καλύτερο με διαφορά. Που έγκειται όμως η ανωτερότητά του; Στον καθαρισμό. Για μένα προσωπικά από αυτά που έχω δει, το break free μπορεί να αντικαταστήσει και το στάδιο του nitro solvent. Σε χρωμιωμένες κάννες δεν θα το χρησιμοποιούσα λόγω της τιμής του, σε αχρωμίωτες όμως θα το έβαζα!
 
Το καλύτερο με διαφορά. Που έγκειται όμως η ανωτερότητά του; Στον καθαρισμό. Για μένα προσωπικά από αυτά που έχω δει, το break free μπορεί να αντικαταστήσει και το στάδιο του nitro solvent. Σε χρωμιωμένες κάννες δεν θα το χρησιμοποιούσα λόγω της τιμής του, σε αχρωμίωτες όμως θα το έβαζα!
Εχω κι εγω ενα μπουκαλακι οπως ειπες μονο για την κανη, φοβερο και δεν μυριζει, η κανη γινεται καθρεπτης
 
Το καλύτερο με διαφορά. Που έγκειται όμως η ανωτερότητά του; Στον καθαρισμό. Για μένα προσωπικά από αυτά που έχω δει, το break free μπορεί να αντικαταστήσει και το στάδιο του nitro solvent. Σε χρωμιωμένες κάννες δεν θα το χρησιμοποιούσα λόγω της τιμής του, σε αχρωμίωτες όμως θα το έβαζα!
Όπως το λέει ο Γιώργος.
Το καλύτερο με διαφορά, και ειδικά στο καθάρισμα.
 
Back
Top