Λάδια καθαρισμού και συντήρησης

Καλησπερα σας.Ειχε πιασει ελαχιστη σκουρια προς το τελος της κανης (προς την μερια του μεταλλου.κλειστρο θαλαμη κλπ) με το πολυ το τριψε τριψε εφυγε διοτι ηταν πολυ λιγο.απλα με παραξενεψε το γεγονος διοτι το προσεχω γενικοτερα.Ισως την πατησα απ την θηκη.Επισης το λαδακι που ειχε μαζι με το οπλο ενα μικρο ben oil μου φανηκε οτι προσφερει καλυτερη λιπανση σε σχεση με το ρεμι για αυτο και η ερωτηση μου οσο αναφορα πιο προτεινετε εσεις καλυτερο.Επισης ξεχασα να αναφερω πως μετα απο μια απλη εξοδο αποφευγω να λυνω το οπλο καθαρα για λογους φθορας.Φυσικα οταν γυρισω απο βροχη το λυνω ολο.
Εγώ χρησιμοποιώ g96 νομίζω είναι από τα καλύτερα. Συγνωμη δεν κατάλαβα το πηγαινοφερνεις δεμένο στον κυνηγοτοπο?Αυτό εννοείς?
 
Καλησπερα και καλη χρονια.Το οπλο το λυνω για καθαρισμο.Ομολογω πως ναι δεν το λυνω απ το σπιτι στο βουνο (30 λεπτα περιπου) και απλα το βαζω στην θηκη.Θα χρησιμοποιησω το g96 μου φαινεται,να σαι καλα.
Δεν θα στο συνιστούσα το εκανα και γω στο χωριό γιατί τις μέρες που είμαι εκεί βαριεμαι λύσε δεσε πρωί απόγευμα, ώσπου ένας κολλητός που δουλεύει στο δασαρχείο μου είπε να μην το κάνω γιατί έχουν πάρει οπλα έτσι,και έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν είναι που θα πέσεις.
 
Δεν θα στο συνιστούσα το εκανα και γω στο χωριό γιατί τις μέρες που είμαι εκεί βαριεμαι λύσε δεσε πρωί απόγευμα, ώσπου ένας κολλητός που δουλεύει στο δασαρχείο μου είπε να μην το κάνω γιατί έχουν πάρει οπλα έτσι,και έχουν κάθε δικαίωμα να το κάνουν είναι που θα πέσεις.
Να σου κατασχέσουν το όπλο δεμένο μέσα σε θήκη;
Εγώ μονίμως έτσι το έχω.
Είστε σίγουροι;
 
Να μην βγουμε εκτος topic.Κανονικα κανονικα ο νομος λεει οτι κουνηθηκες μεσα στο αυτοκινητο να πας σε αλλο καρτερι πρεπει να λυσεις το οπλο και οχι απλα κανη..Αλλα και κλειστρο! Ας μην φυγουμε ομως εκτος θεματος! :) Ευχαριστω για ακομα μια φορα ολους σας για την βοηθεια σας!
 
Φίλε επειδή μου αρέσει να είμαι νομοταγής, μπορείς να βάλεις τον νόμο που το λέει αυτό; Για λειοκανα μιλάμε έτσι;
Μεταφέρω λόγια θυροφύλακα απλά.Μεταξύ μας,δεν γίνεται αυτό.Και θεωρώ πως το 90% τα βαζουμε (και εγω μαζι) μεσα στην θηκη απλα αδειο.Ναι παντα για λειοκανα μιλαμε τα ραβδωτα απαγορευονται στην Ελλαδα.Ξαναλεω ομως ας μην φευγουμε απ το topic
 
Καλησπερα σας.Ειχε πιασει ελαχιστη σκουρια προς το τελος της κανης (προς την μερια του μεταλλου.κλειστρο θαλαμη κλπ) με το πολυ το τριψε τριψε εφυγε διοτι ηταν πολυ λιγο.απλα με παραξενεψε το γεγονος διοτι το προσεχω γενικοτερα.Ισως την πατησα απ την θηκη.Επισης το λαδακι που ειχε μαζι με το οπλο ενα μικρο ben oil μου φανηκε οτι προσφερει καλυτερη λιπανση σε σχεση με το ρεμι για αυτο και η ερωτηση μου οσο αναφορα πιο προτεινετε εσεις καλυτερο.Επισης ξεχασα να αναφερω πως μετα απο μια απλη εξοδο αποφευγω να λυνω το οπλο καθαρα για λογους φθορας.Φυσικα οταν γυρισω απο βροχη το λυνω ολο.
Στο σειμιο πιανει σκουρια διοτι ερχετε σε επαφη μεωτο σωμα σου και πιανει ιδρωτα γι αυτο και το στεωνωμα πολυ περπατιτο κανεις
 
Φίλε επειδή μου αρέσει να είμαι νομοταγής, μπορείς να βάλεις τον νόμο που το λέει αυτό; Για λειοκανα μιλάμε έτσι;
Εδω ερχετε παλι η ανικητη ελλαδαρα και λεει η αστυνομια κενο εντος θηκης και το δασαρχειο με ενα νομο του 1965 οτι μεταφερετε λυμενο τρεχα γυρεβε εγω εχω να κανω με το τμιμα ασφαλειας που μου εξεδωσε το δελτιο κατοχης και το οποιο αναγραφετε στην ακκο και κατι αλλο δεν αναγραφετε αλλου ο καθε θυροφυλακας λεει οτι του καπνισει ειδηκα αυτοι που μπηκαν με ενα τενεκε τυρι
 
Εδω ερχετε παλι η ανικητη ελλαδαρα και λεει η αστυνομια κενο εντος θηκης και το δασαρχειο με ενα νομο του 1965 οτι μεταφερετε λυμενο τρεχα γυρεβε εγω εχω να κανω με το τμιμα ασφαλειας που μου εξεδωσε το δελτιο κατοχης και το οποιο αναγραφετε στην ακκο και κατι αλλο δεν αναγραφετε αλλου ο καθε θυροφυλακας λεει οτι του καπνισει ειδηκα αυτοι που μπηκαν με ενα τενεκε τυρι
Ε αυτούς τους γράφεις στα τρία σου και κάνεις αυτό που λέει το επίσημο χαρτί της αστυνομίας. Η ΑΚΚΟ.
 
Ε αυτούς τους γράφεις στα τρία σου και κάνεις αυτό που λέει το επίσημο χαρτί της αστυνομίας. Η ΑΚΚΟ.
Δε τους γραφω φιλε μου απλα δε μπωρει να λεει οτι εχει δει καπου δοξα το θεο οι δικοι μας εδω ειναι πολυ καλα και ενημερωμενα παιδια τυπικοτατοι ολοι οπλο κενο στη θηκη ακομα και οταν αλλαζουμε μερος εστω κια δεκα μετρα
 
Αυτό λέω ρε Τόλη κι εγώ, εννοείται όπλο κενό και σε θήκη. Όχι όμως λυμένο ή ότι άλλο νομίζει ο θηροφύλακας.
Ενας αγαθος εδω επηδη του ειπανε ετσι βαριωτανε να λυσει το οπλο και εβγαλε το αυτακι του κλειστρου και το ειχε στη καλτσα σε ςλενχο εξηγησε οτιντο οπλο ειναι λυμενο και δε λειτουργει αθωοθηκε λογο βλακειας αχααχχααχαχα
 
Πάγκος οπλουργειου με τα κατάλληλα εργαλεία, και διαφήμιση..
Άρα υποτίθεται πως είναι οπλουργος ο κυριος..
Μου έκανε μεγάλη εντυπωση που ψεκάζει κ το κοντακι κ wd40 (εγω δεν το έχω κάνει ποτε κ ουτε κ δεν προκειται)...
Στο τέλος ακουμπάει την παπια στο οπλο κ τις ρίχνει κ μια μικρή χτυπια για να κουμπωσει...απαράδεκτο..


 
Αυτο το χρησιμοποιει κανεις για καθαρισμα;
Όταν το πρωτοείδα σε μια έκθεση κυνηγιού έπαθα πλάκα. Πρέπει να το θυμάστε. Ο τύπος που το προωθούσε, προκειμένου να αποδείξει ότι το προϊόν είναι εντελώς αδιάβροχο, έκανε κάτι που στα μάτια μου φαινόταν αδιανόητο.
Είχε μπροστά του μια τεράστια λεκανη γεμάτη νερό. Κρατούσε στο ένα χέρι του ένα ντουί με βιδωμενη λάμπα και στο άλλο το σπρέι. Ψεκαζε όλο το ντουί και τη λάμπα και το καλώδιο με το σπρέι, το έβαζε στην πρίζα και η λάμπα άναβε, και μετά βουτούσε το ντουί μέσα στο νερό. Κρατώντας το με το χέρι, ντουί, λάμπα αναμμένη και χέρι όλα μέσα στο νερό!!!!!!! Δεν ξέρω αν ήταν κάποιο τρυκ αλλά δεν πίστευα στα μάτια μου.
Από τότε το χρησιμοποιώ ανελλιπώς. Και στο όπλο, στα ηλεκτρικά της βάρκας, παντού όπου θέλω να λιπάνω και να αδιαβροχοποιήσω μόνο αυτό χρησιμοποιώ. Πάρα πολύ καλό.
 
Last edited:
Back
Top