Κυνηγετικές Ειδήσεις

Στην Αμερική παίρνουν παλιά κουτιά ταχυδρομείου σαν το παρακάτω και τα βάζουν σε βάλτους για να φτιάξουν φωλιές οι πάπιες ψηλά από το νερό ώστε να μην κινδυνεύουν από εχθρούς όπως τα ποντίκια κλπ.

View attachment 53473
Στην Αμερική συνάδελφε εδώ θα τα κάναμε στόχους και θα τα πυροβολαγαμε.
 
https://www.facebook.com/groups/647829462234445/permalink/1774479782902735/

View attachment 53929

Πάντως από ψωμοσακουλα καλά κρατούν φτου φτου να μην τα ματιασουμε θρεφταρια .think. .think.
Αδιάβαστος ο εν λόγο κύριος. Κρίμα που ειναι και απόστρατος, αλλά κρίνοντας από τον βαθμο του ίσως να ξεκίνησε και από θαλαμοφύλακας. Θα εκλέγεται πιο εύκολα με αυτά που λέει, από το να δηλώσει φιλοκυνηγος.
 
https://www.facebook.com/groups/647829462234445/permalink/1774479782902735/

View attachment 53929

Πάντως από ψωμοσακουλα καλά κρατούν φτου φτου να μην τα ματιασουμε θρεφταρια .think. .think.
Τοσες πολλες μαλακιες μαζεμενες δεν ειχα ξαναδιαβασει...Η δομη του κειμενου εξυπνη παντως.Ξεκιναει με μια μαλακια του αποστρατου κ λες ''ακου τι ειπε''... και μετα ερχεται μια μεγαλυτερη...και μετα μια ακομα μεγαλυτερη μαλακια...Ωραιος!Στο τελος παραπονιεται που τον λενε κ γραφικο χαχαχαχα
 
Στην Αμερική παίρνουν παλιά κουτιά ταχυδρομείου σαν το παρακάτω και τα βάζουν σε βάλτους για να φτιάξουν φωλιές οι πάπιες ψηλά από το νερό ώστε να μην κινδυνεύουν από εχθρούς όπως τα ποντίκια κλπ.

View attachment 53473
Άμα βάλουμε κατσαρόλες λες να μπαίνουν μόνες τους μέσα?
 
Αδιάβαστος ο εν λόγο κύριος. Κρίμα που ειναι και απόστρατος, αλλά κρίνοντας από τον βαθμο του ίσως να ξεκίνησε και από θαλαμοφύλακας. Θα εκλέγεται πιο εύκολα με αυτά που λέει, από το να δηλώσει φιλοκυνηγος.
Καλημέρα. Διαφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του κυρίου μιας και είμαι κυνηγός και ερασιτέχνης σκοπευτής. Όμως αισθάνομαι προσβεβλημένος με τον χαρακτηρισμό που έδωσες για τον βαθμό του και την προέλευση του (θάλαμο φύλακας). Καταρχήν ο βαθμός του, Σμήναρχος της ΠΑ (Συνταγματάρχης στο ΣΞ, Πλοίαρχος στο ΠΝ) είναι μεγάλος βαθμός, ανήκει στους ανώτερους αξιωματικούς για την ακρίβεια και μάλιστα ο μεγαλύτερος των ανώτερων αξιωματικών. Μπορεί να προέρχεται από σχολή Ικάρων ή από κάποια σχολή Υπαξιωματικών της αεροπορίας (ΣΤΥΑ, ΣΥΔ), μπορεί όμως να είναι να είναι προελεύσεως εθελοντών θητείας (τα παλαιότερα χρόνια γινόταν αυτό, αλλά εδώ και πολλά χρόνια έχει καταργηθεί ο θεσμός). Το να είσαι στρατιωτικός οποίας προελεύσεως είναι πάρα πολύ δύσκολο πράγμα, ας μην το αναλύσω περαιτέρω. Σήμερα ακόμα και αν θες να γίνεις Υπαξιωματικός ως Επαγγελματίας Οπλιτης ((ΕΠ.ΟΠ) είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρειάζονται προσόντα για να να καταφέρει κάποιος να μπει στο Στρατό. Στο Στρατό δεν γίνεται να γίνονται όλοι στρατηγοί η πτέραρχοι ή ναύαρχοι. Όλοι προσφέρουν, ο καθένας με τον ρόλο του ακόμα και οι θαλαμοφυλακες. Συγνώμη που καταχράστηκα το όμορφο φόρουμ μας με το άσχετο σχόλιο μου, αλλά έπρεπε να απαντήσω ως περήφανος Στρατιωτικός που είμαι 34 χρόνων υπηρεσίας. Ζητώ και πάλι συγνώμη. Κατά τα άλλα ας κάνουμε ότι μπορεί ο καθένας, για την καταπολέμηση της συκοφαντίας του αγαπημένου μας κυνηγίου και της προάσπισης του.
 
Καλημέρα. Διαφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του κυρίου μιας και είμαι κυνηγός και ερασιτέχνης σκοπευτής. Όμως αισθάνομαι προσβεβλημένος με τον χαρακτηρισμό που έδωσες για τον βαθμό του και την προέλευση του (θάλαμο φύλακας). Καταρχήν ο βαθμός του, Σμήναρχος της ΠΑ (Συνταγματάρχης στο ΣΞ, Πλοίαρχος στο ΠΝ) είναι μεγάλος βαθμός, ανήκει στους ανώτερους αξιωματικούς για την ακρίβεια και μάλιστα ο μεγαλύτερος των ανώτερων αξιωματικών. Μπορεί να προέρχεται από σχολή Ικάρων ή από κάποια σχολή Υπαξιωματικών της αεροπορίας (ΣΤΥΑ, ΣΥΔ), μπορεί όμως να είναι να είναι προελεύσεως εθελοντών θητείας (τα παλαιότερα χρόνια γινόταν αυτό, αλλά εδώ και πολλά χρόνια έχει καταργηθεί ο θεσμός). Το να είσαι στρατιωτικός οποίας προελεύσεως είναι πάρα πολύ δύσκολο πράγμα, ας μην το αναλύσω περαιτέρω. Σήμερα ακόμα και αν θες να γίνεις Υπαξιωματικός ως Επαγγελματίας Οπλιτης ((ΕΠ.ΟΠ) είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρειάζονται προσόντα για να να καταφέρει κάποιος να μπει στο Στρατό. Στο Στρατό δεν γίνεται να γίνονται όλοι στρατηγοί η πτέραρχοι ή ναύαρχοι. Όλοι προσφέρουν, ο καθένας με τον ρόλο του ακόμα και οι θαλαμοφυλακες. Συγνώμη που καταχράστηκα το όμορφο φόρουμ μας με το άσχετο σχόλιο μου, αλλά έπρεπε να απαντήσω ως περήφανος Στρατιωτικός που είμαι 34 χρόνων υπηρεσίας. Ζητώ και πάλι συγνώμη. Κατά τα άλλα ας κάνουμε ότι μπορεί ο καθένας, για την καταπολέμηση της συκοφαντίας του αγαπημένου μας κυνηγίου και της προάσπισης του.
Λίγο ακόμα και θα συμπεράνουμε ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις εξάγουν μυαλά και στα πανεπιστήμια της Ivy League.
 
Λίγο ακόμα και θα συμπεράνουμε ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις εξάγουν μυαλά και στα πανεπιστήμια της Ivy League.
Δεν χρειαζεται να εξαγουν κατι γιατι για αλλο ρολο προοριζονται.
Απο εκει και περα,το καθε σωμα εχει εναν κύριο πυρηνα και περιφερειακες υπηρεσιες,οπου χρειαζονται προσοντα για να στελεχωθουν.
Ο στρατιωτικοι,ειναι μια κοινωνικη ομαδα οπως τοσες αλλες στην ελληνικη κοινωνια.
Θα βρεις τους αμορφωτους και αγροικους,θα βρεις και ανθρωπους με πτυχια πολυτεχνειου,πανεπιστημιου,μεταπτυχιακα και διδακτορικα,τα οποια διεκπεραιωσαν ειτε για υπηρεσιακους λογους,ειτε για την ατομικη τους ικανοποιηση και ευχαριστηση.
Μην τα ισοπεδωνεις ολα.
topic.
 
Καλημέρα. Διαφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του κυρίου μιας και είμαι κυνηγός και ερασιτέχνης σκοπευτής. Όμως αισθάνομαι προσβεβλημένος με τον χαρακτηρισμό που έδωσες για τον βαθμό του και την προέλευση του (θάλαμο φύλακας). Καταρχήν ο βαθμός του, Σμήναρχος της ΠΑ (Συνταγματάρχης στο ΣΞ, Πλοίαρχος στο ΠΝ) είναι μεγάλος βαθμός, ανήκει στους ανώτερους αξιωματικούς για την ακρίβεια και μάλιστα ο μεγαλύτερος των ανώτερων αξιωματικών. Μπορεί να προέρχεται από σχολή Ικάρων ή από κάποια σχολή Υπαξιωματικών της αεροπορίας (ΣΤΥΑ, ΣΥΔ), μπορεί όμως να είναι να είναι προελεύσεως εθελοντών θητείας (τα παλαιότερα χρόνια γινόταν αυτό, αλλά εδώ και πολλά χρόνια έχει καταργηθεί ο θεσμός). Το να είσαι στρατιωτικός οποίας προελεύσεως είναι πάρα πολύ δύσκολο πράγμα, ας μην το αναλύσω περαιτέρω. Σήμερα ακόμα και αν θες να γίνεις Υπαξιωματικός ως Επαγγελματίας Οπλιτης ((ΕΠ.ΟΠ) είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρειάζονται προσόντα για να να καταφέρει κάποιος να μπει στο Στρατό. Στο Στρατό δεν γίνεται να γίνονται όλοι στρατηγοί η πτέραρχοι ή ναύαρχοι. Όλοι προσφέρουν, ο καθένας με τον ρόλο του ακόμα και οι θαλαμοφυλακες. Συγνώμη που καταχράστηκα το όμορφο φόρουμ μας με το άσχετο σχόλιο μου, αλλά έπρεπε να απαντήσω ως περήφανος Στρατιωτικός που είμαι 34 χρόνων υπηρεσίας. Ζητώ και πάλι συγνώμη. Κατά τα άλλα ας κάνουμε ότι μπορεί ο καθένας, για την καταπολέμηση της συκοφαντίας του αγαπημένου μας κυνηγίου και της προάσπισης του.
Κωνσταντίνε όπως σε κάθε επάγγελμα υπάρχουν κάθε λογής άνθρωποι και στις ένοπλες δυναμεις. Όμως στην περίπτωση αυτή ακόμη και το Top Gun να είχε βγάλει ο τυπος , δεν παύει να είναι ένας γραφικός άσχετος καραγκιοζης με φασιζουσες και ρατσιστικές αποψεις. Και αν το παίζει και βιγκαν τα σαπιοκοιλια του μαρτυρούν το ποσο...μαρούλι τρωει. Αυτά τραβάμε με τον κάθε μαλακα τυχαρπαστο γιατί τα δικά μας τα λαμόγια κοιμούνται όρθια (???) και δεν αντιδρούν. Όπως ειχε πει ένα παιδί εδω μεσα , αν μου έλεγαν 10-20€ στην άδεια παραπανω και να έχω τον Κούγια η ένα Κούγια να τους γαμει τα κέρατα στις μηνύσεις τα έδινα με χέρια και ποδαρια.
 
Δεν χρειαζεται να εξαγουν κατι γιατι για αλλο ρολο προοριζονται.
Απο εκει και περα,το καθε σωμα εχει εναν κύριο πυρηνα και περιφερειακες υπηρεσιες,οπου χρειαζονται προσοντα για να στελεχωθουν.
Ο στρατιωτικοι,ειναι μια κοινωνικη ομαδα οπως τοσες αλλες στην ελληνικη κοινωνια.
Θα βρεις τους αμορφωτους και αγροικους,θα βρεις και ανθρωπους με πτυχια πολυτεχνειου,πανεπιστημιου,μεταπτυχιακα και διδακτορικα,τα οποια διεκπεραιωσαν ειτε για υπηρεσιακους λογους,ειτε για την ατομικη τους ικανοποιηση και ευχαριστηση.
Μην τα ισοπεδωνεις ολα.
topic.
Δεν ισοπέδωσα κάτι. Ίσως ο άλλος κύριος να υπερέβαλε, πολύ ή λίγο.
Οι ΕΔ προφανώς και έχουν συγκεκριμένη αποστολή, ευθύνες κλπ, τα στελέχη της δε παρουσιάζουν τις αρετές και τα κουσουρια της υπόλοιπης κοινωνίας. Τυχαίνει να γνωρίζω πλούσια καταρτισμένο Ίκαρο αλλά και αξιωματικούς ΕΣ με μόνον τη στοιχειώδη κατάρτιση.
 
Να θυμίσω ότι από αμόρφωτους Κολοκοτρώνηδες και Καραϊσκάκηδες απελευθερωθήκαμε και από μορφωμένους και πτυχιούχους παραδώσαμε την εθνική μας κυριαρχία.
Πολυ σωστα.
Τα πτυχια δεν κανουν παντα τον ανθρωπο.
Ολα ξεκινουν απο το σπιτι.
Τωρα αυτο με την εθνικη κυριαρχια ειναι μεγαλο θεμα.
Στη συγχρονη εποχη των υπερεθνικων και διεθνων οργανισμων,σχεδον κανενα κρατος δεν ειναι αυτονομο.
Ολα κινουνται βαση των επιταγων των θεσμων που ανηκουν.
Οι κυβερνηαεις εχουν τον ρολο του κρατους "νυχτοφυλακα".
Υπαρχουν για να διατηρουν την εσωτερικη ασφαλεια,ενιοτε σε καποιες περιπτωσεις και την εξωτερικη και λειτουργουν ως μεσαζοντες και εκτελεστικα οργανα ανωτερων θεσμων.
Ισως υπαρχουν εξαιρεσεις πολυ ισχυρων και ενεργειακα αυτονομων κρατων,πχ Ρωσια,Αμερικη κλπ
 
Να θυμίσω ότι από αμόρφωτους Κολοκοτρώνηδες και Καραϊσκάκηδες απελευθερωθήκαμε και από μορφωμένους και πτυχιούχους παραδώσαμε την εθνική μας κυριαρχία.
Οι αναμενόμενες FDI και τα Rafale δύσκολα θα πλοηγηθούν/πετάξουν από "αμόρφωτους"/ακαταρτισους πάντως.
 
Οι αναμενόμενες FDI και τα Rafale δύσκολα θα πλοηγηθούν/πετάξουν από "αμόρφωτους"/ακαταρτισους πάντως.
Ναι δίκιο έχεις. Πουθενά δεν είπα ότι ο Στρατός απαρτίζεται από "αμόρφωτους/ακατάρτιστους".
Ούτε καν σκέφτηκα κάτι τέτοιο.
 
Καλημέρα. Διαφωνώ απόλυτα με τις απόψεις του κυρίου μιας και είμαι κυνηγός και ερασιτέχνης σκοπευτής. Όμως αισθάνομαι προσβεβλημένος με τον χαρακτηρισμό που έδωσες για τον βαθμό του και την προέλευση του (θάλαμο φύλακας). Καταρχήν ο βαθμός του, Σμήναρχος της ΠΑ (Συνταγματάρχης στο ΣΞ, Πλοίαρχος στο ΠΝ) είναι μεγάλος βαθμός, ανήκει στους ανώτερους αξιωματικούς για την ακρίβεια και μάλιστα ο μεγαλύτερος των ανώτερων αξιωματικών. Μπορεί να προέρχεται από σχολή Ικάρων ή από κάποια σχολή Υπαξιωματικών της αεροπορίας (ΣΤΥΑ, ΣΥΔ), μπορεί όμως να είναι να είναι προελεύσεως εθελοντών θητείας (τα παλαιότερα χρόνια γινόταν αυτό, αλλά εδώ και πολλά χρόνια έχει καταργηθεί ο θεσμός). Το να είσαι στρατιωτικός οποίας προελεύσεως είναι πάρα πολύ δύσκολο πράγμα, ας μην το αναλύσω περαιτέρω. Σήμερα ακόμα και αν θες να γίνεις Υπαξιωματικός ως Επαγγελματίας Οπλιτης ((ΕΠ.ΟΠ) είναι πάρα πολύ δύσκολο και χρειάζονται προσόντα για να να καταφέρει κάποιος να μπει στο Στρατό. Στο Στρατό δεν γίνεται να γίνονται όλοι στρατηγοί η πτέραρχοι ή ναύαρχοι. Όλοι προσφέρουν, ο καθένας με τον ρόλο του ακόμα και οι θαλαμοφυλακες. Συγνώμη που καταχράστηκα το όμορφο φόρουμ μας με το άσχετο σχόλιο μου, αλλά έπρεπε να απαντήσω ως περήφανος Στρατιωτικός που είμαι 34 χρόνων υπηρεσίας. Ζητώ και πάλι συγνώμη. Κατά τα άλλα ας κάνουμε ότι μπορεί ο καθένας, για την καταπολέμηση της συκοφαντίας του αγαπημένου μας κυνηγίου και της προάσπισης του.
λόγω ηλικίας έχω αρκετους φίλους με αυτόν τον βαθμό και ξέρω πολύ καλά τι αίμα εχουν φτύσει για να τον παρουν, εγω μαλλον δεν θα το εκανα. Το χαρακτηριστικό όλων τους είναι ότι δεν λένε ανεδαφικά πράγματα, ειναι διαβασμενοι για οσα πραγματα μιλάνε και δίχως φανφάρες είναι ηγέτες. Κάποιοι από αυτούς είναι κυνηγοι και κάποιοι δεν συμφωνούν με το κυνηγι,
Η λογική του να μαζεψουμε τα οπλα για να μην γινονται δολοφονίες είναι το ιδιο με το όλα τα αυτοκίνητα να μην ξεπερνουν τα 130χιλ την ώρα. Το να τα μαζευουμε ολοι μαζι σε ενα χώρο αντίκειται στις αρχες του συνταγματος που αυτος υπηρετούσε, Το να κυνηγάμε με τοξα δείχνει ανθρωπο που δεν ξερει για ποιο λόγο απαγορεύεται ακόμα και η χρήση σφεντόνας. Αν θέλετε να τον πάρω σοβαρά αυτό τον τύπο επειδή το συστημα του εδωσε τον βαθμό εγώ δεν θα το κάνω γιατί αποτελεί ύβρη για τους φίλους μου.
Το μόνο που παίρνω πίσω είναι αυτό με τους θαλαμοφύλακες γιατί τους υποτίμησα, κανουν μια σπουδαία υπηρεσία.
 
Θα μας κλα@@@ μια μάντρα αρχ@@@@…ας φάει καμία φρατζόλα με μορταδελα να του περαση
Πια μορταδελα??λουκανικο αερος θελη ναδη χαρα και μπαγιατικο πςτρομενο,οχη μαλακο.οπος ειναι θα γλιστραει .very funny.
 
Λίγο ακόμα και θα συμπεράνουμε ότι οι Ένοπλες Δυνάμεις εξάγουν μυαλά και στα πανεπιστήμια της Ivy League.
Αποδείξεις ότι στις ένοπλες δυνάμεις έχουμε από τα καλύτερα μυαλά της Ελλάδας: πρώτον, ναι εξάγουμε μυαλά (εκπαίδευση εννοώ) στα καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, αλλά από φαίνεται δεν το γνωρίζεις αυτό και δεύτερη απόδειξη οι υψηλές βαθμολογίες που απαιτούνται στις σχολές Αξιωματικών και Υπαξιωματικών, μέσα από το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων. Τώρα ίσως έχεις κάποιο δίκιο για τα παλαιότερα στελέχη, προ πανελλαδικών εξετάσεων (ιδιαίτερα του θεσμού των εθελοντών σε κάποιες βοηθητικές ειδικότητες π.χ. μάγειρας ή οι γυναίκες γενικά και με αμφίβολο τρόπο εισαγωγής τους στις ΕΔ, ο νοων νοειτω). Παρόλα αυτά όλοι οι στρατιωτικοί προσφέρουν ο καθένας με τον ρόλο του. Δυστυχώς όπως σε όλους τους τομείς της κοινωνίας υπάρχουν και στους στρατιωτικούς άνθρωποι χωρίς παιδεία, ανεξάρτητα από την μόρφωση του καθενός εννοώ.Τέλος έδωσα ξανά απάντηση σε αυτό το θέμα (ελπίζω η τελευταία), αν και δεν είναι σωστό όπως έχω ξαναγράψει σε αυτό το φόρουμ, γιατί είδα τα "ειρωνικά" γελακια που έστειλες για τους στρατιωτικούς. Με εκτίμηση και πάλι συγνώμη στο κόσμο του φόρουμ.
 
Back
Top