Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
εάν κλείσουν το κυνήγι Νοέμβρη αυτοί θα έχουν κάνει τα κυνήγια τους στο εξωτερικό και στα τέτοια τους .
Δεν ξέρω αν το κυνήγι με 15.000€ περιλαμβάνει θηράματα ή κυνήγι 50 ρωσίδων ή και τα δύο.

@Alex37 ακούει, όβερ :)

Screenshot_2021-07-14-21-03-30-640_org.mozilla.firefox~2.jpg
 
Last edited:
Δεν ξέρω αν το κυνήγι με 15.000€ περιλαμβάνει θηράματα ή κυνήγι 50 ρωσίδων ή και τα δύο.

@Alex37 ακούει, όβερ :)

View attachment 29432
Με 15.000€ είναι χωρίς αεροπορικά.
Με 700€ είναι χωρίς επιστροφή;
Ή με επιστροφή (αεροπορικώς) δίχως νεφρό;
 
Καλή είναι η φαντασία, η ελπίδα και η αισιοδοξία, όμως, ας μην είμαστε και αιθεροβάμονες!...

Είναι κρίμα να εναποθέτουμε ζωτικότητα και ελπίδα σε απαρχαιωμένους και ενεργοβόρους μηχανισμούς, που μοναδικός τους ρόλος είναι η διατήρηση της ύπαρξής τους, των ψευδαισθήσεων και ο περισπασμός.

Είναι πραγματικά ουτοπικό να εναποθέτουμε τις ελπίδες μας σε ένα κόμμα, τη στιγμή που ως μέλη συλλογικών οργανώσεων που πληρώνουμε οι ίδιοι, νιώθουμε ουσιαστικά αποξενωμένα από το σώμα τους. Φαντάσου τι εμπαιγμό θα τρώμε από ένα κόμμα το οποίο θα είναι αναγκασμένο να χαϊδεύει [κυρίως] τα αφτιά των αντικυνηγών και να υπακούει στις επιταγές των οικονομικών εκείνων δυνάμεων που κατατρέχουν το κυνήγι, για να μπει στη βουλή, και ,κυρίως, να παραμείνει (πράγμα το οποίο μου ακούγεται πολύ αστείο).

Οι κυνηγοί δεν είναι ένα κομμά-τι της κοινωνίας με κοινά ιδεολογικά και κοινωνικά στοιχεία ώστε να αντιπροσωπεύονται από κάποιο κόμμα και να διεκδικούν την πολιτική εξουσία, ούτε και η Βουλή μια πλατεία που η κάθε ομάδα ζητάει δια βοής τα δικαιώματά της. Αλλιώς θα είχαμε και Κόμμα Ελλήνων Καπνιστών, Κόμμα Ελλήνων Χασισοποτών, Κόμμα Ελλήνων Κολομπαράδων κτλ. Τι; δεν έχουν αυτοί δικαιώματα;
t1819.gif


Όταν οι κυνηγοί περάσουν την πύλη με το γαλάζιο παραβάν, θα πρέπει να ξεπεράσουν τις ιδεολογικές τους (στην καλύτερη περίπτωση) και τις ρουσφετολογικές τους (στη χειρότερη) αγκυλώσεις για να φτάσουν να ψηφίσουν το "δικό" τους κόμμα. Πόσο ρεαλιστικό σου φαίνεται αυτό και μάλιστα υπό τις παρούσες συνθήκες;

Οι κυνηγοί, κατά την άποψή μου, εκείνο που χρειάζονται είναι μια σύγχρονη, ευέλικτη, ενιαία πανελλαδική συλλογική δομή, η οποία θα σέβεται κάθε μέλος της ως τέτοιο, είτε πρόκειται για μεγαλοαστό της Αθήνας είτε ερημίτη της Πίνδου, και με απόλυτη διαφάνεια και αποτελεσματικότητα, θα αξιοποιεί τους διαθέσιμους πόρους προς όφελος των μελών της και την εξυγίανση και διάσωση της φυσικής δραστηριότητας του κυνηγιού, ακόμη και σε συνεργασία με άλλες οικολογικές οργανώσεις που αποδέχονται το κυνήγι ως μέρος της φύσης. Για να γίνει όμως κάτι τέτοιο, απαιτείται [αυτό]κριτική και [αυτό]κάθαρση, ώστε να εξαλειφθεί η αιτία και όχι να αντιμετωπιστούν απλά και πάλι τα συμπτώματα.

Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος, θα χρειαστεί ο κυνηγός να αποβάλει από το κυνήγι τον αστισμό και τον καταναλωτισμό, ώστε να μπορεί δικαίως να το αποκαλεί φυσικό τρόπο ζωής. Διαφορετικά, ως αιμοσταγές χόμπι και εκτόνωση της εβδομαδιαίας αστικής καταπίεσης θα συνεχίσει να αντιμετωπίζεται από το ευρύ κοινό, και θα συνεχίσουμε να μην έχουμε ουσιαστικό αντίλογο σ’ αυτήν την κατηγορία. Θα πρέπει ο κυνηγός (και όχι μόνο αυτός) να καταλάβει ότι, στην προσπάθειά του να ανταπεξέλθει στο καταναλωτικό μοντέλο και τον κοινωνικό ανταγωνισμό, απειλεί ακούσια την επιβίωση της πέρδικας και του λαγού (και φυσικά, όλης της "άγριας" πανίδας και χλωρίδας). Αν κατουράς στη θάλασσα, το βρίσκεις στο αλάτι.

Οι κυνηγοί θα μπορούσαν να προκαλέσουν ένα πραγματικά οικολογικό κίνημα, ενάντια στη λαίλαπα του καταναλωτισμού και της οικονομικής "ανάπτυξης", και να αποδείξουν στον κόσμο, που δυστυχώς απέχει από τη φύση, ποιος πραγματικά την απειλεί. Το άνοιγμα όμως των κυνηγών στην κοινωνία, δεν πρέπει να γίνει με χειροβομβίδες κρότου-λάμψης!...
Ουτοπικο το πρωτο ας μην διαφωνησω,αλλα και το δευτερο(αναφερομενος στην γενικολογη ιδεα σου) δεν παει πισω.
Το κυνηγι ειναι αυτο που ειναι κσι ενοχλει ανεξαρτητα απο το αν βλαπτει την φυση,αλλα και ανεξαρτητα απο το ποσο καταναλωτικος ειναι ο καθε κυνηγος.
Αλλωστε η συγχρονη οικολογια αποτελειται απο ενα συνοθυλευμα οργανωμενων καιροσκοπων με οικολογικο μανδυα,που περιστοιχιζονται απο ενα σωρο ασχετους ευαισθητους, που εχουν παρασυρθει απο το μοντελο που τους πλασσαρεται, χωρις να εχουν ιδεα απο τη φυση και τα πραγματικα προβληματα της.

Ασχετο
Αν ξερεις εσυ η οποιος εχω μια απορια.
Πως λειτουργει κσθε χρονο η εκδοση ρυθμιστικης με την εξισωση( οσον αφορα το τρυγονι) θηρευμενων μεσω υποθετω Αρτεμις και αριθμου μεταναστευτικων;

Καπου σε μια φυλλαδα ειδα οτι περισυ θηρευσαμε 280.000 τρυγονια και συνεπως μειωνεται η καρπωση για φετος στα μισα, δηλ 6 απο 12.
Γνωριζουν ποσα μεταναστευουν;
Υπαρχει καποια ποσοστιαια εξισωση;
280.000 ειναι πολλα;
Δηλαδη αν καρπωνομαστε 10.000 θα μας εκαναν σκοντο αυξηση η θσ μας ελεγαν οτι καρπωθηκαμε λιγα λογω ελειψης πτηνων και αρα μια απο τα ιδια και χειροτερα.

Αν γνωριζει κανεις ας βοηθησει διοτι δεν το κατεχω
 
Η κισσα είναι κορακοειδες. Κάνει οτι κάνουν τα άλλα κορακοειδη. Αδυναμία έχει στους καρπούς και τα φρούτα αλλά κεντάει και φωλιες. Μάστιγα κανονική και με μεγάλη αύξηση. Η δεκαοχτουρα σε ορισμένες χώρες όχι μόνο επιτρέπεται αλλά είναι χαρακτηρισμένη ως εισβαλλομενο είδος και κυνηγιεται όπως τα κορακοειδη.
Καλημέρα, το έψαξα περισσότερο για την Κίσσα και όντως ανήκει στην οικογένεια των κορακοειδών, είναι πουλί παμφάγο, με ιδιαίτερη αδυναμία στα βελανίδια. .shake hands.
 
Ασχετο
Αν ξερεις εσυ η οποιος εχω μια απορια.
Πως λειτουργει κσθε χρονο η εκδοση ρυθμιστικης με την εξισωση( οσον αφορα το τρυγονι) θηρευμενων μεσω υποθετω Αρτεμις και αριθμου μεταναστευτικων;

Καπου σε μια φυλλαδα ειδα οτι περισυ θηρευσαμε 280.000 τρυγονια και συνεπως μειωνεται η καρπωση για φετος στα μισα, δηλ 6 απο 12.
Γνωριζουν ποσα μεταναστευουν;
Υπαρχει καποια ποσοστιαια εξισωση;
280.000 ειναι πολλα;
Δηλαδη αν καρπωνομαστε 10.000 θα μας εκαναν σκοντο αυξηση η θσ μας ελεγαν οτι καρπωθηκαμε λιγα λογω ελειψης πτηνων και αρα μια απο τα ιδια και χειροτερα.

Αν γνωριζει κανεις ας βοηθησει διοτι δεν το κατεχω
Τιποτα κανεις δεν γνωριζει πως γινονται οι επιστημονικες μελετες;
Μηπως παιζει κληροτιδα, ή μηπως ατυχης αναγραμματισμος αυτης;
 
Τιποτα κανεις δεν γνωριζει πως γινονται οι επιστημονικες μελετες;
Μηπως παιζει κληροτιδα, ή μηπως ατυχης αναγραμματισμος αυτης;
Αυτό που έχω ακούσει αλλά δεν έχω δει είναι ότι πχ στα γουρούνια κάποιες φορές δασικοί υπάλληλοι ακολουθούν παρέες και καταγράφουν τον αριθμό των ζώων που είδαν οι ίδιοι ή οι κυνηγοί.
Τα μαθηματικά πίσω από αυτά δεν τα ξέρω.
Σίγουρα ακολουθούν κάποια διεθνή πρότυπα.

Αυτές οι μελέτες είναι κρατικό μυστικό ;
Έπρεπε να δημοσιεύονται στο site της ΚΣΕ.

Εκτός αν έχουν να κρύψουν κάτι.
Θα γίνω συνωμοσιολόγος τώρα :)
 
Ουτοπικο το πρωτο ας μην διαφωνησω,αλλα και το δευτερο(αναφερομενος στην γενικολογη ιδεα σου) δεν παει πισω.
Το κυνηγι ειναι αυτο που ειναι κσι ενοχλει ανεξαρτητα απο το αν βλαπτει την φυση,αλλα και ανεξαρτητα απο το ποσο καταναλωτικος ειναι ο καθε κυνηγος.
Αλλωστε η συγχρονη οικολογια αποτελειται απο ενα συνοθυλευμα οργανωμενων καιροσκοπων με οικολογικο μανδυα,που περιστοιχιζονται απο ενα σωρο ασχετους ευαισθητους, που εχουν παρασυρθει απο το μοντελο που τους πλασσαρεται, χωρις να εχουν ιδεα απο τη φυση και τα πραγματικα προβληματα της.
Θα επιλέξω κι εγώ με τη σειρά μου να μη διαφωνήσω με την εκτίμησή σου για λόγους κυρίως οικονομίας.

Ξέρουμε και οι δυο πολύ καλά τον παράγοντα εκείνον ο οποίος καθιστά ουτοπικές και τις δυο προοπτικές. Έχει επισημανθεί και αναλυθεί εκτενώς πιστεύω και θα αποτελούσε ματαιοπονία το να επιμείνουμε περαιτέρω. Ό γέγονε, γέγονε.

Εχθές σκεφτόμουν ότι, η βασική αιτία της απομόνωσης του κυνηγιού και της συρρίκνωσής του, είναι το ότι οι γυναίκες (ανεξαρτήτως γένους), δεν ασχολούνται με αυτή τη δραστηριότητα. Αν οι μισοί κυνηγοί ήταν γυναίκες (ανεξαρτήτως γένους), τα ΣΚ δεν θα διεξάγονταν γαμήλιες τελετές, ενώ, ο Λακηγαβαλάς, θα κυκλοφορούσε συνεχώς με παραλλαγής και πορτοκαλιά.

Αν λοιπόν, η δημιουργία κυνηγετικού κόμματος, αποτελεί γεγονός τετελεσμένο, καλό θα ήταν για το κόμμα, ο πρόεδρός του, να γοητεύει τις γυναίκες (ανεξαρτήτως γένους) περισσότερο από τον Χαρδαλιά. Αντί για συνέδριο λοιπόν, για την ανάδειξη προέδρου, προτείνω καλλιστεία.

Να θυμόμαστε όμως πως, το κυνήγι, ως μέρος ενός φυσικού κύκλου, για να επιβιώσει, εκείνο που χρειάζεται είναι ισορροπία, όχι πλειοψηφία.

Προσωπικά, δεν θα επιστρέψω στο θέμα «κόμμα κυνηγών», σεβόμενος (έστω και καθυστερημένα) την επιθυμία των υποστηρικτών της δημιουργίας του για σιωπή των αντίθετων απόψεων. Έθεσα τις απόψεις μου ως όφειλα μαζί με το θεωρητικό τους υπόβαθρο για χάρη του δημόσιου διαλόγου, μήπως και εξοικονομηθεί χρόνος και ενέργεια σε μια αποτελεσματικότερη προοπτική, αλλά, σ’ αυτό το σημείο αποχωρώ. Δε μένει παρά να κριθούν μαζί με τις αντίθετες από την ιστορία.

Επειδή όμως ο σύγχρονος άνθρωπος, μέσα στη φρενήρη καθημερινότητά του, δεν μπορεί να αντιληφθεί παρά μόνο τις επιπτώσεις της πράξης, ίσως καλό θα ήταν να ανασταλεί το κυνήγι για τρία-τέσσερα χρόνια, μέχρι να επιβληθεί στη χώρα γενικό lockdown λόγω αγριόχοιρων και να μετατραπεί ολόκληρη σε σκηνικό από τα «Πουλιά» του Χίτσκοκ, μπας και αντιληφθούν τα χαζοχαρούμενα και τα μουρόχαυλα την αναγκαιότητά του, και γίνει ξανά ο κυνηγός περιζήτητος γαμπρός.
 
Παρα πολυ ενδιαφερουσα η σκεψη σου Μονήρη σχετικα με την συρρικνωση και απομονωση,λογω απουσιας γυναικων οσον αφορα την ενασχοληση.

Συμφωνω και επαυξανω επισης οσον αφορα και την τελευταια ιδεα σου.
Μονο που δεν θα βρεις ουτε 20 συντροφους στο συνολο που να ειναι διατεθειμενοι να θυσιασουν εστω μια κυνηγετικη σαιζον.


Αποτελεσματικα μονο σε φιλοσοφικες αναλυσεις μπορουμε να αναλωνομαστε.

Και κλεινω με μια εντυπωσιακη σοφη διαπιστωση που μου ειπε χαριτολογοντας ενας Εβραιος φιλος.

< Ευτυχως που εσεις οι Ελληνες διαφωνειται μεταξυ σας για τα παντα και αλληλοσκοτωνεστε, διοτι αν συμφωνουσατε θα ειχατε κυριευσει τον πλατητη>
 
Και κλεινω με μια εντυπωσιακη σοφη διαπιστωση που μου ειπε χαριτολογοντας ενας Εβραιος φιλος.

< Ευτυχως που εσεις οι Ελληνες διαφωνειται μεταξυ σας για τα παντα και αλληλοσκοτωνεστε, διοτι αν συμφωνουσατε θα ειχατε κυριευσει τον πλατητη>
Αυτό το είχε πει πρώτος ο Otto von Bismarck καγκελάριος της Γερμανικής Αυτοκρατορίας (Ράιχ). Είχε πει χαρακτηριστικά

" Το πιο εύκολο συμπέρασμα που αποκομίζει κάποιος μελετώντας την Ιστορία είναι πως αν οι Έλληνες δεν πολεμούσαν μεαξύ τους θα είχαν κυριεύσει τον κόσμο".

Είναι επίσης ο ίδιος που είπε πως

" Οι άνθρωποι ποτέ δεν λένε τόσα ψέματα, όσα μετά το κυνήγι, στη διάρκεια του πολέμου και πριν τις εκλογές".

 
Με αφορμή αυτό που έγραψε ο Σωτήρης παραπάνω για τον αριθμό των τρυγονιών που θηρεύονται και που η καταμέτρησή τους είναι μία από τις προϋποθέσεις που έβαλε η Κομισιόν για να επιτρέψει το κυνήγι του. Η ΚΣΕ λέει ότι το πρόγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ φτάνει και περισσεύει στους Ευρωπαίους, η συμπλήρωσή του όμως είναι προαιρετική για τους κυνηγούς και δεν ξέρω πόσοι από εμάς το κάνουμε.Οι Ευρωπαίοι συνήθως εκ των υστέρων ανακαλύπτουν δήθεν έκπληκτοι ότι τους εξαπατήσαμε και μας επιφυλάσσουν την ανάλογη μεταχείριση.
 
Με αφορμή αυτό που έγραψε ο Σωτήρης παραπάνω για τον αριθμό των τρυγονιών που θηρεύονται και που η καταμέτρησή τους είναι μία από τις προϋποθέσεις που έβαλε η Κομισιόν για να επιτρέψει το κυνήγι του. Η ΚΣΕ λέει ότι το πρόγραμμα ΑΡΤΕΜΙΣ φτάνει και περισσεύει στους Ευρωπαίους, η συμπλήρωσή του όμως είναι προαιρετική για τους κυνηγούς και δεν ξέρω πόσοι από εμάς το κάνουμε.Οι Ευρωπαίοι συνήθως εκ των υστέρων ανακαλύπτουν δήθεν έκπληκτοι ότι τους εξαπατήσαμε και μας επιφυλάσσουν την ανάλογη μεταχείριση.

Αυτο αποτελει εκτιμηση σου η ειναι λογια της ΚΣΕ;
Αστειο ακουγεται.
Δηλαδη τα τρυγονια γιναν 6 επειδη δεν συμπληρωσαν ολοι οι κυνηγοι το Αρτεμις; :p
Δηλαδη προκειται περι τιμωριας;
Και εν παση περιπτωση αυτοι θελουν στοιχεια θηρευμενων, αλλα κι εγω θελω τον τροπο του υπολογισμου τους.
Ξερουν ποσα τρυγονια αποδημουν καθε χρονο;
Γι αυτο αναρωτηθηκα. Τα 2.800 ποιο ρολο διαδραματιζουν στην εξισωση, και βαση ποιας λογικης πραττουν;

Υ.Σ Κακος μπελας η κυρια κομισιον, και που εισαι ακομα...
 
Last edited:
Όχι, δεν είναι λόγια δικά μου,αλλά της ΚΣΕ. Για το θέμα των περιορισμών στο κυνήγι του, δες τι έγραψα στο" Τρυγόνι" σελίδα 528 στις 10/6.Για το θέμα της καταγραφής των πληθυσμών δες αυτό https://www.hunters.gr/eidiseis/erevna-trygoni
Δεν ξερω τι ζηταν οι Ευρωπαιοι, αλλα πασιφανως αυτοι <μετρανε> τα τρυγονια στην χωρα τους κι εμεις στην δικη μας,πασιφανως με αλλο τροπο και αλλη λογικη.
Το ρεζουμε ομως ειναι οτι ενω δεν ευθυνεται το κυνηγι για την μειωση, αυτο θα την πληρωσει.
Καλες οι φαμφαρες της ΚΣΕ δεν λεω...απορω δηλαδη μετα απο πολυετη απαγορευση τοσων ειδων που ενεκαμψαν :p λογω χρονιας απαγορευσης γιατι δεν ζητα την αδεια επαναθηρευσης τους.yel.
 
Υ.Σ
Για να μπει τετοιο κομμα στην βουλη, πρειει να βρει ολους του κυνηγους ενωμενους, μακρια σπο προσωπικες πολιτικες σκοπιμοτητες και συμφεροντα
Δυστυχως οι οργανωσεις εδωσαν το χειριστο παραδειγμα τοτε στο παρελθον.......Ακομαι και πολλοι συλλογοι επιτεθηκαν στο ΚΕΚ τοτε Δυστυχως ΠΑΝΤΑ ΚΑΤΙ ΘΑ ΜΑΣ ΧΩΡΙΖΕΙκαι λυπαμαι γι αυτο.
Φίλε είμαστε άξιοι της μοίρας μας....κάποτε τα έγγραφα και κάποιοι έπεσαν να με φάνε...ίσως όχι κυνηγοί ελπίζω....και με απειλές μάλιστα....τους έγραψα και τους γράφω κανονικά όλους αυτούς τους άντρες και καλά...δε ξανά ασχολήθηκα από τότε ...ΜΟΝΟ ΟΛΟΙ οι κυνηγοί ενωμένοι ίσως γίνει κάτι...αλλιώς το ελεύθερο κυνήγι όπως το μάθαμε από τους πατέρες και τους παππούδες μας θα φτάσει σε λίγα χρόνια στο τέλος του....
 
Την περσινη κυνηγετικη χρονια σεβαστηκα ολες τις αποφασεις τους αν και λογω επαγγελματος ειχα ελευθερη μετακινηση ολο το 24ωρο σε Ευβοια, Βοιωτια και Αττικη.
Φιλος μου κυνηγησε κανονικα και κανα δυο φορες που συναντησε δασικους, δεν του ειπαν τιποτα.
Φυσικα, εμενα με κοροιδευε...
Μαλιστα μου ειπε και κατι πολυ σωστο : εχω κουταβι, ποτε θα το βγαλω? Αν με πιασουν και πληρωσω 300 ε θα κανω την διαιρεση με τις 35 μπεκατσες που δαγκωσε, και παλι κερδισμενος ειμαι!

Φετος λοιπον θελω να δω πως θα με σταματησουν (αν το θελησουν).
Το εμβολιο το εκανα, αδεια θα βγαλω και θα κυνηγησω κανονικοτατα!!!
Ειδικα τωρα, που βλεπω οτι ισως στο μελλον να μη μπορω να ασκησω το ελευθερο κυνηγι.....
 
Την περσινη κυνηγετικη χρονια σεβαστηκα ολες τις αποφασεις τους αν και λογω επαγγελματος ειχα ελευθερη μετακινηση ολο το 24ωρο σε Ευβοια, Βοιωτια και Αττικη.
Φιλος μου κυνηγησε κανονικα και κανα δυο φορες που συναντησε δασικους, δεν του ειπαν τιποτα.
Φυσικα, εμενα με κοροιδευε...
Μαλιστα μου ειπε και κατι πολυ σωστο : εχω κουταβι, ποτε θα το βγαλω? Αν με πιασουν και πληρωσω 300 ε θα κανω την διαιρεση με τις 35 μπεκατσες που δαγκωσε, και παλι κερδισμενος ειμαι!

Φετος λοιπον θελω να δω πως θα με σταματησουν (αν το θελησουν).
Το εμβολιο το εκανα, αδεια θα βγαλω και θα κυνηγησω κανονικοτατα!!!
Ειδικα τωρα, που βλεπω οτι ισως στο μελλον να μη μπορω να ασκησω το ελευθερο κυνηγι.....
Επιβεβαιώνω για Δασικούς, αρκεί να είχες άδεια.Γνωστοί μου πήγαιναν για κυνήγι, όπως κάθε άλλη χρονιά. Αυτό όμως φίλε, δεν είναι ευνομούμενη Πολιτεία!
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top