Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
ίδια ρυθμιστική με πέρυσι εκτός το τρυγόνι που πέφτει στα 6
τα έχει γράψει το ihunt.gr από χτες
https://www.ihunt.gr/αυτή-είναι-η-ρυθμιστική-και-οι-τιμές-τω/
η ΚΣΕ αναλώθηκε να ζητά λεφτά που δεν πήρε
δεν έχω μάθει να ζήτησε κάτι άλλο
ζήτησε οι τακτικές εισφορές να αυξηθούν 20 ευρώ που δεν πέρασε
ζήτησε να μη χαριστούν τα τέλη των αδειών που δεν πέρασε
ζητά επιχορήγηση για τη θηροφυλακή που δεν πέρασε
καμμια σχεση ολα αυτα.
 
Κωστή καλημέρα. Επειδή καταλαβαίνω ότι ίσως και να είσαι λίγο μέσα στα πράγματα μήπως έχεις ιδέα αν η ΚΣΕ πρότεινε κάτι να μπει στην ρυθμιστική; Όπως για παράδειγμα το κιτρινοπούλι, ο μελισσουργός και η κίσσα; Μήπως πρότεινε να εξισωθεί η ημερομηνία έναρξης της ορεινής πέρδικας και του λαγού; Κάτι για το πρώτο 15ήμερο του Μαρτίου ή για το κυνήγι υδροβίων σε χιονιά; Τέλος μήπως ζήτησαν να μην περιοριστούμε σε ένα ενδεχόμενο lockdown και να έχουμε την ίδια μεταχείριση με τους άλλους φυσιολάτρες;
ζητησε την δεκαοχτουρα αλλα δεν περασε.
 
Καλημέρα σε όλους!

Απορώ γιατί θέλουμε το κυνήγι της 18ούρας...και της Κίσσας!

Κίσσα δεν την καταναλώνει κανείς...και αν θέλει να ξεχαρμανίασει στα επιβλαβή...υπάρχει η καρακάξα και ένα σωρό άλλα κορακοειδή! Η 18ούρα δε....ένα πουλί που ζεί σε αστικές και ημιαστικές περιοχές...με ότι αυτό σημαίνει...και πάλι δεν καταλαβάινω γιατί το θέλουμε στον πίνακα των θηραμάτων. Είναι σχεδόν σίγουρο...ότι κάποιοι θα τουφεκάνε από μπαλκόνια και βεράντες...αλλά και έξω από τα χωριά.

Υπό προυποθέσεις....θα ήθελα να μπούν στον πίνακα περισσότερα τριχωτά και όχι πτηνά! Για παράδειγμα με το αμερικάνικο σύστημα της σήμανσης (tags) θα μπορούσε να θηρεύεται ένας συγκεκριμένος αριθμός λύκων, τσακαλιών και γιατί όχι ζαρκαδιών.

Όπως τελικά είδαμε και ακούσαμε...η ρυθμιστική βγήκε στην ώρα της....πέρα από τις γνωστές γκρίνιες.

Σε ότι αφορά το πιθανό lockdown....επειδή θεωρώ ότι είμαι ένα εξελιγμένο ον και όχι ένα "βακτήριο" (άρα μπορώ να σκέφτομαι και να ελπίζω) πιστεύω ότι και 1.000.000 κρούσματα να έχουμε....αυτή την φορά δεν θα κλείσει η χώρα.

Έχω ξαναγράψει...ότι μας έχουν κουράσει απίστευτα!

Καλή συνέχεια σε όλους!
 
Καλημέρα σε όλους!

Απορώ γιατί θέλουμε το κυνήγι της 18ούρας...και της Κίσσας!

Κίσσα δεν την καταναλώνει κανείς...και αν θέλει να ξεχαρμανίασει στα επιβλαβή...υπάρχει η καρακάξα και ένα σωρό άλλα κορακοειδή! Η 18ούρα δε....ένα πουλί που ζεί σε αστικές και ημιαστικές περιοχές...με ότι αυτό σημαίνει...και πάλι δεν καταλαβάινω γιατί το θέλουμε στον πίνακα των θηραμάτων. Είναι σχεδόν σίγουρο...ότι κάποιοι θα τουφεκάνε από μπαλκόνια και βεράντες...αλλά και έξω από τα χωριά.

Υπό προυποθέσεις....θα ήθελα να μπούν στον πίνακα περισσότερα τριχωτά και όχι πτηνά! Για παράδειγμα με το αμερικάνικο σύστημα της σήμανσης (tags) θα μπορούσε να θηρεύεται ένας συγκεκριμένος αριθμός λύκων, τσακαλιών και γιατί όχι ζαρκαδιών.

Όπως τελικά είδαμε και ακούσαμε...η ρυθμιστική βγήκε στην ώρα της....πέρα από τις γνωστές γκρίνιες.

Σε ότι αφορά το πιθανό lockdown....επειδή θεωρώ ότι είμαι ένα εξελιγμένο ον και όχι ένα "βακτήριο" (άρα μπορώ να σκέφτομαι και να ελπίζω) πιστεύω ότι και 1.000.000 κρούσματα να έχουμε....αυτή την φορά δεν θα κλείσει η χώρα.

Έχω ξαναγράψει...ότι μας έχουν κουράσει απίστευτα!

Καλή συνέχεια σε όλους!
Για τα τριχωτά έχεις δίκιο.
Η δεκαοκτούρα είναι ένα περιστεροειδές σαν το τρυγόνι οπότε φαντάζομαι για τον ίδιο λόγο. Άσε που είναι και χωροκατακτητική οπότε ελαττώνοντας την ίσως αυξηθεί και το τρυγόνι. Όσο για την κίσσα επειδή είναι επιβλαβές όπως και τα άλλα που ανέφερες. Κάνει κακό στις καλλιέργειες σίγουρα και δεν ξέρω για τις φωλιές των άλλων πτηνών. Η φύση πρέπει να είναι σε ισορροπία θεωρώ.
 
Όπως τελικά είδαμε και ακούσαμε...η ρυθμιστική βγήκε στην ώρα της....πέρα από τις γνωστές γκρίνιες.
Καλημέρα.
Κανένας δεν περίμενε να μην βγεί η ρυθμιστική.
Όλοι περιμένουμε να δούμε αν θα κυνηγήσουμε φέτος και πόσο.
Σε ότι αφορά το πιθανό lockdown....επειδή θεωρώ ότι είμαι ένα εξελιγμένο ον και όχι ένα "βακτήριο" (άρα μπορώ να σκέφτομαι και να ελπίζω) πιστεύω ότι και 1.000.000 κρούσματα να έχουμε....αυτή την φορά δεν θα κλείσει η χώρα.
Έχω ξαναγράψει...ότι μας έχουν κουράσει απίστευτα!
Καλή συνέχεια σε όλους!
Αν φτάσουμε σε σημείο οι γιατροί να αποφασίζουν ποιός θα μπεί σε ΜΕΘ και ποιός να πεθάνει στο σπίτι του, να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξει γενικό lockdown πολύ πριν από αυτό το σημείο.

Τώρα το αποκλείουν γιατί είχαν κάνει τις προβλέψεις με τα μοντέλα και τον αριθμό των εμβολιασμών και τους έβγαιναν τα νούμερα.

Κανένας όμως ακόμα και τώρα δεν απέκλεισε τοπικά lockdown.

Και όλα αυτά, με τα σημερινά δεδομένα διότι "αύριο" η φανταστική μετάλλαξη Ωμέγα μπορεί να αλλάξει τα πάντα.
 
Last edited:
Πέρσι ο πρόεδρος της ΚΣΕ διαβεβαίωνε ότι το κυνήγι δεν θα διακοπεί ακόμα και σε lockdown, διότι θεωρείται μοναχική άσκηση.

Φέτος τσιμουδιά ούτε για γενικό ούτε για τοπικό lockdown.
Αυτό μας κάνει περισσότερο αισιόδοξους ;
Δίνω πολύ μεγαλύτερη σημασία σε αυτά που ΔΕΝ λέγονται παρά σε αυτά που λέγονται

Να, και η πρόβλεψή μου για την φετινή ρυθμιστική.
https://www.hunterslife.gr/forums/threads/Κυνηγετικές-Ειδήσεις.112/post-605864

Καλά κυνήγια να έχουμε.
Ένας αισιόδοξος κυνηγός ... :)
 
Last edited:
Καλημέρα σε όλους!

Απορώ γιατί θέλουμε το κυνήγι της 18ούρας...και της Κίσσας!

Κίσσα δεν την καταναλώνει κανείς...και αν θέλει να ξεχαρμανίασει στα επιβλαβή...υπάρχει η καρακάξα και ένα σωρό άλλα κορακοειδή! Η 18ούρα δε....ένα πουλί που ζεί σε αστικές και ημιαστικές περιοχές...με ότι αυτό σημαίνει...και πάλι δεν καταλαβάινω γιατί το θέλουμε στον πίνακα των θηραμάτων. Είναι σχεδόν σίγουρο...ότι κάποιοι θα τουφεκάνε από μπαλκόνια και βεράντες...αλλά και έξω από τα χωριά.

Υπό προυποθέσεις....θα ήθελα να μπούν στον πίνακα περισσότερα τριχωτά και όχι πτηνά! Για παράδειγμα με το αμερικάνικο σύστημα της σήμανσης (tags) θα μπορούσε να θηρεύεται ένας συγκεκριμένος αριθμός λύκων, τσακαλιών και γιατί όχι ζαρκαδιών.

Όπως τελικά είδαμε και ακούσαμε...η ρυθμιστική βγήκε στην ώρα της....πέρα από τις γνωστές γκρίνιες.

Σε ότι αφορά το πιθανό lockdown....επειδή θεωρώ ότι είμαι ένα εξελιγμένο ον και όχι ένα "βακτήριο" (άρα μπορώ να σκέφτομαι και να ελπίζω) πιστεύω ότι και 1.000.000 κρούσματα να έχουμε....αυτή την φορά δεν θα κλείσει η χώρα.

Έχω ξαναγράψει...ότι μας έχουν κουράσει απίστευτα!

Καλή συνέχεια σε όλους!
η κισσα ειναι η χειροτερη απο ολα τα κορακοειδη δεν αφηνει τιποτα ,εχουμε χωραφια και εχουμε αγανακτηση απο μηλα κερασια μεχρι καστανα.
 
η κισσα ειναι η χειροτερη απο ολα τα κορακοειδη δεν αφηνει τιποτα ,εχουμε χωραφια και εχουμε αγανακτηση απο μηλα κερασια μεχρι καστανα.
και επιπλέον βρίσκεται και σε απίστευτους αριθμούς. Στο χωριό μου βλέπεις πιο πολλές κίσσες από χελιδόνια σε συγκεκριμένα σημεία το καλοκαίρι. Απορώ που δεν επιβάλλεται η θήρευσή της.
 
τι να κανουν ρε παιδες κιαυτηηηη, αρχησανε να βαζουνε νερο στο κρασιτουςςς μια με της στιρωσης και τωρα με την ρυθμιστηκηη,,αρχησε να τριζηηηη η καρεκλατους και φωβουντε μηπως σπαση και φανε τα μουτρατουςςςς .sarcastic.
 
πιστεύω ότι και 1.000.000 κρούσματα να έχουμε....αυτή την φορά δεν θα κλείσει η χώρα
Το πολύ πολύ να επιτραπεί το κυνήγι μόνο για εμβολιασμένους :) να πηγαίνεις σε περίφημα καρτέρια και να είναι άδεια!
 
η κισσα ειναι η χειροτερη απο ολα τα κορακοειδη δεν αφηνει τιποτα ,εχουμε χωραφια και εχουμε αγανακτηση απο μηλα κερασια μεχρι καστανα.

Fire-at-will :) αχαχα (<=Αστείο)​


Αν δεν την τρώτε δώστε την σε εμένα.
Όταν ήμουν μικρός έχω φάει πολλές.
Απ ότι βλέπετε ζω ακόμα :)

Και κοράκια έχουν φάει κάποιοι ... ζουν και αυτοί.
 
Last edited:
Το πολύ πολύ να επιτραπεί το κυνήγι μόνο για εμβολιασμένους
Έμμεσα ίσως!

Δηλαδή να επιτρέπονται οι διαπεριφεριακές μετακινήσεις μόνο με πιστοποιητικό εμβολιασμού (αν και το βλέπω δύσκολο)

Εδώ είμαστε και θα δούμε!
 
τι να κανουν ρε παιδες κιαυτηηηη, αρχησανε να βαζουνε νερο στο κρασιτουςςς μια με της στιρωσης και τωρα με την ρυθμιστηκηη,,αρχησε να τριζηηηη η καρεκλατους και φωβουντε μηπως σπαση και φανε τα μουτρατουςςςς .sarcastic.
Η καρεκλα εχει σπαση ειδη και θα κανουν και μεγαλο κροτο οταν θα πεφτουν
 
Αν φτάσουμε σε σημείο οι γιατροί να αποφασίζουν ποιός θα μπεί σε ΜΕΘ και ποιός να πεθάνει στο σπίτι του, να είσαι σίγουρος ότι θα υπάρξει γενικό lockdown πολύ πριν από αυτό το σημείο.
Αυτό ίσχυε..και θα ίσχυε αν δεν είχαμε 4.500.000 εμβολιασμένους

Με σχεδόν την μισή χώρα εμβολιασμένη δεν μπορεί να σε κλείσει μέσα....είναι σαν να σου λέει ότι το εμβόλιο δεν δουλεύει....και τσάμπα το έκανες.

Θεωριτικά τον Σεπτέμβρη θα μπάινουμε στο φθινόπωρο με 5.500.000 πλήρως εμβολιασμένους συν όσους έχουν φυσική ανοσία επέιδή νόσησαν και θα εμβολιαστούν σε 6 μήνες....που έχουν 5% πιθανότητα να νοσήσουν και από αυτο το 5%...."σχεδόν" καμία πιθανότητα να διασωληνωθούν.

Ασε δε...που κανείς δεν έχει αφαιρέσει από τον γενικό πλυθυσμό όλους όσους έχουν μεταναστεύσει...καθώς και τα παιδιά (βρέφη και παιδιά έως 10 ετών). Κάπου διάβαζα ότι το ταβάνι για την Ελλαδα δεν είναι τα 10,8εκ που πολλοί πιστεύουν.....αλλά μόλις τα 7,5εκ αυτοί που μπορούν δυνιτικά να εμβολιαστούν.

Δεν πιστεύω ότι θα φτάσουμε ποτέ εκεί!
 
Last edited:
τι να κανουν ρε παιδες κιαυτηηηη, αρχησανε να βαζουνε νερο στο κρασιτουςςς μια με της στιρωσης και τωρα με την ρυθμιστηκηη,,αρχησε να τριζηηηη η καρεκλατους και φωβουντε μηπως σπαση και φανε τα μουτρατουςςςς .sarcastic.
Στην ελλαδα σε κυβερνητικο έπιπεδο δεν φοβαται κανενας για τις καρεκλες
Κανει παντα κυκλο το πραμα- εναλλαξ και σταθερα

Αν φοβοντιυσαν για καρεκλες το κυνηγι δεν θα εκλεινε, νομοσχεδιο γιανυποχρεωτικες στειρωσεις χωρις καμια μελετη δεν θα προτεινοταν οπως και πολλα αλλα παραλογα
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top