Κυνηγετικές Ειδήσεις-Αρχείο

Status
Not open for further replies.
Ε, και! Πες πως παραίτητε τώρα! Και τι έγινε;τι θα αλλάξει αυτή την στιγμή; ποιος θα αναλάβει; και να αναλάβει θέλει πάλι διαδικασία δεν είναι έτσι απλά! Και τι θα κάνει αυτή την στιγμή περισσότερο; εδώ πλέον μιλάμε για χούντα.αποφασιζουμε και διαταζουμε.
Τα στασιμα νερα βρωμιζουν , πρέπει πολλα πράγματα να αλλαξουν και αυτο πρεπει να γινει τωρα για την επόμενη σεζον
Ειναι τρεις μηνες τωρα που μας φτυνουν στα μουτρα και πρωτα και κυρια την ΚΣΕ που τους πιστεψε
 
8 Φεβρουαρίου ανοίγουν και τα χιονοδρομικά. Λογικό ακούγεται, αφού ο Πινοσέτ γουστάρει σκι. Σας το λέω από τώρα: ούτε τότε δεν θα ανοίξει το κυνήγι, είναι αρρωστημένο το μίσος τους. Όχι ότι θα είχε καμία σημασία, αλλά θα το δείτε ότι θα το πάνε μέχρι τέλους. Μαλλιασε η γλώσσα μου να το λέω. Αν η ΚΣΕ δεν καλέσει τους κυνηγούς να βγουν αναλαμβάνοντας τυχόν πρόστιμα δεν θα κυνηγήσουμε ούτε του χρόνου.
 
Οπως είχε ανακοινωθεί την προηγούμενη εβδομάδα, η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος κατέθεσε χθες, προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας, εναντίον της τελευταίας Κοινής Υπουργικής Απόφασης που παρατείνει την απαγόρευση μετακίνησης των κυνηγών.
Την ίδια στιγμή η Κυβέρνηση εξακολουθεί να παλινωδεί, συνεχίζοντας να εκδίδει αλλεπάλληλες Υπουργικές Αποφάσεις, για να διορθώσει το απερίγραπτο αλαλούμ που η ίδια δημιούργησε!
Εν όψει όλων αυτών, συνεδρίασε εκτάκτως σήμερα το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΣΕ, προκειμένου να εξετάσει την κατάσταση μετά τις νέες εξελίξεις, αλλά και να συζητήσει τους τρόπους αντίδρασης μπροστά σε έναν νέο κίνδυνο που διαγράφεται για τους κυνηγούς!
Πρόκειται για νομοσχέδιο που επιβάλλει τον υποχρεωτικό ευνουχισμό και στείρωση όλων ανεξαιρέτως των κυνηγετικών σκύλων, το οποίο συντάσσεται αυτή τη στιγμή για να τεθεί σε διαβούλευση εντός του Φεβρουαρίου.
Επί αυτού του τελευταίου νομοσχεδίου και του πολιτικού παρασκηνίου που κρύβεται πίσω του, ο Πρόεδρος της ΚΣΕ κ. Γ. Αραμπατζής θα απευθυνθεί και θα πληροφορήσει τους κυνηγούς της χώρας, με τηλεοπτικό διάγγελμα που θα μεταδοθεί σήμερα το βράδυ, σε όλα τα κυνηγετικά μέσα ενημέρωσης, στις ιστοσελίδες, στο facebook και το Youtube.
 
Απαγόρευσαν τις συναθροίσεις ανω των 100,ε και; Αυτο μας έφταιξε ; Εμείς τι κανουμε; . Δεν θα μπορούσαμε εστω απο τώρα να μαζευόμαστε ανα 50,80 άτομα κλπ σε κάποιες πλατείες ταυτόχρονα ,ακομη και πανελλαδικά ; Πως θα δείξουμε οτι υπάρχουμε και αντιδρούμε ;
Προφανώς περιμένουμε από κάποιους που εχουν τη δυναμη και τα μέσα να υποκινήσουν κόσμο ,οχι σε παρανομίες ,αλλα σε βόλτα στις πλατείες όλης της χώρας ,κι αυτο δεν βλέπουμε να γίνεται . Πολύ φοβάμαι μηπως καποιοι και ειδικα απο τους καρακλοκένταυρους περιμένουν να ανοίξει το κυνήγι και να ρίξουμε μαύρη πέτρα πίσω πουλώντας μας και δικαίωση . Και μετα τις 28 Φεβρουαρίου τι ; Μήπως αραχτοί να περιμένουμε την υπογραφή της επόμενης ρυθμιστικής και όλα καλά;
 
Last edited:
όταν ψωνίζεις ηλεκτρονικά από ένα κατάστημα ή με φυσική παρουσία στο ταμείο σου ζητάνε το τηλέφωνό σου.
κάθε τόσο βλέπεις στο μειλ σου ή στο κινητό σου, μηνύματα για προσφορές από το κατάστημα , αλλά και ακόμα σου στέλνουν τα "χρόνια πολλά" για την γιορτή σου. Αυτό δείχνει ότι θέλουν να σου υπενθυμίζουν ότι υπάρχουν.
όταν λοιπόν ανανεώνεις την άδειά σου στον κυνηγετικό σύλλογο, και δεν σου ζητάνε τίποτα από αυτά τότε πως θα οργανωθεί μία συγκέντρωση-διαμαρτυρία;
την Κυριακή έγινε μία διαμαρτυρία στο λιμάνι της Καλαμάτας απο τους ερασιτέχνες αλιείς και κυνηγούς και το έμαθα από την γυναίκα μου η οποία τυχαία είδε το ποστ ενός φίλου της στο facebook, ότι στο λιμάνι και διαδηλώνει. όσπου να κατέβω είχαν διαλυθεί. (200 μέτρα είναι το σπίτι από το λιμάνι).
έτσι σκορποχώρι δεν κάνουμε τίποτα. δεν τους επηρεάζουμε σε τίποτα, δεν μας συμπαθούν.
δεν το αναλύω άλλο, κουράστηκα από τα λόγια του αέρα και δεν ξαναποστάρω τίποτα.
γειά σας.
 
Οπως είχε ανακοινωθεί την προηγούμενη εβδομάδα, η Κυνηγετική Συνομοσπονδία Ελλάδος κατέθεσε χθες, προσφυγή στο Συμβούλιο της Επικρατείας, εναντίον της τελευταίας Κοινής Υπουργικής Απόφασης που παρατείνει την απαγόρευση μετακίνησης των κυνηγών.
Την ίδια στιγμή η Κυβέρνηση εξακολουθεί να παλινωδεί, συνεχίζοντας να εκδίδει αλλεπάλληλες Υπουργικές Αποφάσεις, για να διορθώσει το απερίγραπτο αλαλούμ που η ίδια δημιούργησε!
Εν όψει όλων αυτών, συνεδρίασε εκτάκτως σήμερα το Διοικητικό Συμβούλιο της ΚΣΕ, προκειμένου να εξετάσει την κατάσταση μετά τις νέες εξελίξεις, αλλά και να συζητήσει τους τρόπους αντίδρασης μπροστά σε έναν νέο κίνδυνο που διαγράφεται για τους κυνηγούς!
Πρόκειται για νομοσχέδιο που επιβάλλει τον υποχρεωτικό ευνουχισμό και στείρωση όλων ανεξαιρέτως των κυνηγετικών σκύλων, το οποίο συντάσσεται αυτή τη στιγμή για να τεθεί σε διαβούλευση εντός του Φεβρουαρίου.
Επί αυτού του τελευταίου νομοσχεδίου και του πολιτικού παρασκηνίου που κρύβεται πίσω του, ο Πρόεδρος της ΚΣΕ κ. Γ. Αραμπατζής θα απευθυνθεί και θα πληροφορήσει τους κυνηγούς της χώρας, με τηλεοπτικό διάγγελμα που θα μεταδοθεί σήμερα το βράδυ, σε όλα τα κυνηγετικά μέσα ενημέρωσης, στις ιστοσελίδες, στο facebook και το Youtube.
Στο ΣτΕ νομίζω δεν έχουμε καμία τύχη. Όχι γιατί δεν έχουμε δίκιο ή επιχειρήματα, αλλά γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει δικαιοσύνη και πάμε να παίξουμε ένα εντελώς σικέ παιχνίδι...

Δεν είμαι νομικός για να ξέρω, αλλά με όσα μπορώ να καταλάβω θεωρώ πως θα είχαμε πιο πολλές ελπίδες, αλλά λογικά θα ήθελε πολύ περισσότερη οργάνωση και προετοιμασία, αν καταφεύγαμε σε ένα ευρωπαϊκό δικαστήριο... Με το δεδομένο του τι έχουν πράξει άλλα ευρωπαϊκά κράτη, και τις συνεχείς βλακείες και ιδεοληψίες του σερίφη, νομίζω θα πετυχαίναμε περισσότερα πράγματα και για το μέλλον της δραστηριότητάς μας.

όσοι έχουν νομικες γνώσεις και εξιδείκευση ας μας εξηγήσουν.
 
Στο ΣτΕ νομίζω δεν έχουμε καμία τύχη. Όχι γιατί δεν έχουμε δίκιο ή επιχειρήματα, αλλά γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει δικαιοσύνη και πάμε να παίξουμε ένα εντελώς σικέ παιχνίδι...

Δεν είμαι νομικός για να ξέρω, αλλά με όσα μπορώ να καταλάβω θεωρώ πως θα είχαμε πιο πολλές ελπίδες, αλλά λογικά θα ήθελε πολύ περισσότερη οργάνωση και προετοιμασία, αν καταφεύγαμε σε ένα ευρωπαϊκό δικαστήριο... Με το δεδομένο του τι έχουν πράξει άλλα ευρωπαϊκά κράτη, και τις συνεχείς βλακείες και ιδεοληψίες του σερίφη, νομίζω θα πετυχαίναμε περισσότερα πράγματα και για το μέλλον της δραστηριότητάς μας.

όσοι έχουν νομικες γνώσεις και εξιδείκευση ας μας εξηγήσουν.
Η δικαιοσυνη στην ελλαδα ειναι μεσα στην βρωμα κομενη και ραμενη στα χερια της καθε εξουσιας .. Μαυριλα σκετη.....η χωρα της δημικρατιας ειναι για γελια και για κλαματα .....
 
Και ποιος ειναι καλυτερος να μπει στην θέση του. Πείτε μας ρε παιδια τι θα κάνατε εσείς σε αυτή την περιπτωση!
Ποσο δύσκολο ειναι την εποχη του διαδικτύου που ζουμε να γινει μια διαβούλευση για ολα τα θεματα που μας απασχολούν ακομα και για μια νεα ηγεσια που θα δεσμευτεί με συγκεκριμένες αποφασεις και ενέργειες και εκει θα φανουν άνθρωποι που τωρα κάθονται στο περιθώριο και σίγουρα εχουν πολλα να προσφερουν
Μπορουμε να μαλωσουμε να διαφωνησουμε να πει ο καθένας το κοντο και το μακρυ του μπορεί να ακουστουν και κάποιες καλες ιδεες ακομη και απο κυνηγους που ζουν στο εξωτερικό, στο τελος ομως πρέπει να γινουμε μια γροθιά μια δύναμη συμπαγης και αδιάσπαστη κατω απο μια νεα ηγεσια , η τωρινή εχει καει και αργα ή γρήγορα θα παραιτηθουν γιατι έχασαν την αξιοπιστία τους...
 
Μου λέει το πρωί ένας φίλος...
«ρε μαλάκα...(ο μαλάκας είμαι γω...) μέχρι και οι Δανοί ξεσηκώθηκαν... άσε τους Γάλλους και τους Ισπανούς που έχουν και μια παράδοση επαναστατική... εδώ ρε ξεσηκώθηκαν μέχρι και οι Σκανδιναβοί...»
τον κοιτάζω και ρωτάω ο αδαής....
«και μείς ρε ...γιατί δεν ξεσηκωνόμαστε;;;… που κάναμε κι ένα 1821 και το γιορτάζουμε φέτος;...και μου απαντά....
«Γιατί εμείς ρε παπάρα κάναμε 400 χρόνια να ξεσηκωθούμε ... ωριμάσαμε πρώτα! το είδαμε από δω, το είδαμε από κει, κάναμε τους υπολογισμούς μας, καταστρώσαμε τα σχέδιά μας, γεννήσαμε έναν Καραϊσκάκη, έναν Κολοκοτρώνη, έναν Θανάση Διάκο και κάνα δυο Μπουμπουλίνες, τους μεγαλώσαμε, τους μάθαμε πως να πολεμάνε, πιάσαμε τις ρούγες και τα περάσματα και.... Γιούρια!!!...
τι, έτσι θα πηγαίναμε ξυπόλητοι στ’ αγγούρια;…
να μας βουτάγανε οι Τούρκοι και να μας πηδάγανε μέχρι να γίνουμε το έθνος των πισογλεντάκηδων;....»
τον κοιτάω (ξανά)…και ρωτάω… «γιατί ρε…τώρα τι είμαστε;…»
«και τώρα είμαστε ρε παπάρα, είμαστε... αλλά από δικιά μας επιλογή…»
με αποστόμωσε....:rolleyes:
 
8 Φεβρουαρίου ανοίγουν και τα χιονοδρομικά. Λογικό ακούγεται, αφού ο Πινοσέτ γουστάρει σκι. Σας το λέω από τώρα: ούτε τότε δεν θα ανοίξει το κυνήγι, είναι αρρωστημένο το μίσος τους. Όχι ότι θα είχε καμία σημασία, αλλά θα το δείτε ότι θα το πάνε μέχρι τέλους. Μαλλιασε η γλώσσα μου να το λέω. Αν η ΚΣΕ δεν καλέσει τους κυνηγούς να βγουν αναλαμβάνοντας τυχόν πρόστιμα δεν θα κυνηγήσουμε ούτε του χρόνου.
Εαν η ΚΣΕ αναλάμβανε την δικαστική διαδικασία ολων αυτων των πιθανών προστιμων που θα επεφταν σε κυνηγους τοτε η απαγόρευση του κυνηγίου θα ακυρωνοταν στην πραξη αλλα τοτε θα πηγαιναμε στο αλλο ακρο , ισως μονο σαν μετρο πιεσης οπως εκαναν και οι παπαδες μπορει να εφερνε αποτελεσμα
 
Εαν η ΚΣΕ αναλάμβανε την δικαστική διαδικασία ολων αυτων των πιθανών προστιμων που θα επεφταν σε κυνηγους τοτε η απαγόρευση του κυνηγίου θα ακυρωνοταν στην πραξη αλλα τοτε θα πηγαιναμε στο αλλο ακρο , ισως μονο σαν μετρο πιεσης οπως εκαναν και οι παπαδες μπορει να εφερνε αποτελεσμα
Ακριβώς. Ακριβώς. Ακριβώς. Το έχω προτείνει εδώ και δύο μήνες. Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ.
 
Όπως το έχει πει ο παλιός πρόεδρος των ΗΠΑ Τζον Ανταμς: « Ο φόβος είναι το θεμέλιο κάθε κυβερνητικής εξουσίας». Μόνο που δεν υπολογίζουν ότι αυτή η αίσθηση είναι προσωρινή. Ας ακούσουν την προειδοποίηση του Αγγλου ποιητή Τζον Ντράιντεν: «Να φοβάσαι την οργή του υπομονετικού ανθρώπου» .
 
Στο ΣτΕ νομίζω δεν έχουμε καμία τύχη. Όχι γιατί δεν έχουμε δίκιο ή επιχειρήματα, αλλά γιατί στην Ελλάδα δεν υπάρχει δικαιοσύνη και πάμε να παίξουμε ένα εντελώς σικέ παιχνίδι...

Δεν είμαι νομικός για να ξέρω, αλλά με όσα μπορώ να καταλάβω θεωρώ πως θα είχαμε πιο πολλές ελπίδες, αλλά λογικά θα ήθελε πολύ περισσότερη οργάνωση και προετοιμασία, αν καταφεύγαμε σε ένα ευρωπαϊκό δικαστήριο... Με το δεδομένο του τι έχουν πράξει άλλα ευρωπαϊκά κράτη, και τις συνεχείς βλακείες και ιδεοληψίες του σερίφη, νομίζω θα πετυχαίναμε περισσότερα πράγματα και για το μέλλον της δραστηριότητάς μας.

όσοι έχουν νομικες γνώσεις και εξιδείκευση ας μας εξηγήσουν.
Σε ευρωπαϊκό δικαστήριο δεν μπορείς να πας απευθείας αν δεν εξαντλήσεις τα ένδικα βοηθήματα και μέσα της χώρας σου. Είναι τυπική προϋπόθεση. Άσε που μέχρι να βγει απόφαση εμείς θα ντουφεκαμε τα κυπαρίσσια ανάποδα. Όσον αφορά την προσφυγή στο ΣτΕ δεν έχει καμία τύχη γιατί προσβάλλει τυπικές ελλείψεις της απαγόρευσης οι οποίες με την έκδοση των ΚΥΑ δεν υφίστανται. Πέραν όμως αυτού, όποιος ζει μέσα στα δικαστήρια γνωρίζει ότι η συντριπτική πλειοψηφία των δικαστικών είναι αντικυνηγοί.
 
Και τώρα μη με ενοχλήσει κανείς. Παρακολουθώ μετά θρησκευτικής ευλαβείας τον Κο ιορδανογλου. Γιατί με βοηθά ιδιαίτερα ψυχολογικά τώρα που στερουμαι το κυνήγι να βλέπω ένα γηραιό κύριο να γελάει ειρωνικά και να λέει "τι σας φταίει ο Χαρδαλιάς"
 
Και τώρα μη με ενοχλήσει κανείς. Παρακολουθώ μετά θρησκευτικής ευλαβείας τον Κο ιορδανογλου. Γιατί με βοηθά ιδιαίτερα ψυχολογικά τώρα που στερουμαι το κυνήγι να βλέπω ένα γηραιό κύριο να γελάει ειρωνικά και να λέει "τι σας φταίει ο Χαρδαλιάς"
Πάλι αυτό λέει;
Έχει καταντήσει αηδία ο συγκεκριμένος
Κατά την γνώμη του ποιός φταίει αν δεν φταίει Χαρδαλιας και κουλης ο ανάδρομος Ερμής;
 
Status
Not open for further replies.
Back
Top