Κυνηγετικά & Σκοπευτικά Video προς συζήτηση

Εμένα Τόλη η προσκόπευση που μπήκε στην πρώτη τουφεκιά, μου φαίνεται τελείως εμπειρικά λίιιιιγο παραπάνω από 2 μέτρα.
 
ΟΚ, πόσο μπροστά από το παπί είναι η κόκκινη κουκίδα όταν πέφτει η πρώτη τουφεκιά;

Πρέπει τώρα να κατέβω στον καταψύκτη να βγάλω έναν πράσινο να τον μετρήσω .... βαριέμαι ρε Λεο :D
Ας απαντήσει ο Τόλης που τον βλέπω αγριεμένο με τους υπολογισμούς .buy.
 
ΟΚ, πόσο μπροστά από το παπί είναι η κόκκινη κουκίδα όταν πέφτει η πρώτη τουφεκιά;
την καθετο δες φιλε , ειπαμε ειναι 7,33 παπια ,αν θες κ ποιο ακριβεια το παπι ειναι 12,5μμ αρα (100-12,5) / 12,5 = 7 παπια * 0,65 εαν ειναι μεγαλο σε ηλικια = 4,55 μετρα προσκοπευση
7 * 0,5 εαν ειναι πιτσουνι ο πρασινος = 3,5 μετρα ... αρα average = 4,025 μετρα προσκοπευση!!!!!


... δεστε την φωτο, τζαμπα εκανα τα σχεδια !! .sarcastic.
 
Καλα μιλαμε ρε παιδια και ιδιως ο Τολης με στειλατε...
Εγω γιατι πεταγομαι με τις μ@λακιες μου; .xm. .sarcastic.
 
Εμπειρικά ρε φίλε, σου φαίνεται όσο 2,5 "εαυτοί" σου μπροστά εσένα;o_O

Η αλήθεια είναι πως όχι αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω και τις μετρήσεις του Τόλη.

Τόλη ωραίο το σχέδιο, άσε με να το μελετήσω λίγο το πρωί :)

Είναι 10cm από την ουρά του πουλιού μέχρι την γωνία; .xm. Δεν έχω χάρακα πρόχειρο. .buy buy.
 
Εμένα Τόλη η προσκόπευση που μπήκε στην πρώτη τουφεκιά, μου φαίνεται τελείως εμπειρικά λίιιιιγο παραπάνω από 2 μέτρα.
εαν ειναι 2 μετρα ... τοτε βρε φιλε στα 45μ κ με ουριο ανεμο εχει μεινει πισω και αριστερα
 
Η αλήθεια είναι πως όχι αλλά δεν μπορώ να παραβλέψω και τις μετρήσεις του Τόλη.

Τόλη ωραίο το σχέδιο, άσε με να το μελετήσω λίγο το πρωί :)

Είναι 10cm από την ουρά του πουλιού μέχρι την γωνία; .xm. Δεν έχω χάρακα πρόχειρο. .buy buy.
ουτε εγω το photoshop Το εβγαλε αχαχα κατσε να βρω κ σου λεω
 
Καλα μιλαμε ρε παιδια και ιδιως ο Τολης με στειλατε...
Εγω γιατι πεταγομαι με τις μ@λακιες μου; .xm. .sarcastic.

Τι λες ρε Χρήστο ... .smashfrak., μην το ξαναπείς αυτό .
 
Δηλαδη ειχα δικιο; .sarcastic.

Κατά τη γνώμη μου ναι. Δεν ξέρω αν είναι και λόγω του αέρα, αλλά εμένα μου φαίνεται ότι αν η πρώτη τουφεκιά τραβιόταν άλλο λίγο, μπορεί να τον έξυνε τον πάπιο στον κώλο.
 
Εγώ νομίζω ότι η προσκόπευση δεν είναι μόνο 2 μέτρα αλλά δεν πρέπει να είναι ούτε και 4. Επειδή εκείνη την μέρα δεν κουνήθηκαν τα πουλιά και θυμάμαι την αίσθηση που μου άφησε αυτή η τουφεκιά, ήταν απορία. Απορία για την αποτυχία, ένιωθα μεγάλη σιγουριά για την εικόνα που έβλεπα, συνήθως τα έχω αυτά τα πουλιά.
 
Πιθανόν να έχεις δίκιο. Πιθανόν να φταίει η κάμερα, πιθανόν να πήγε όντως μόνο αριστερά. Πάντως κι εγώ σαν εικόνα του πουλιού, δεν θα με προβλημάτιζε πού να ρίξω. Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει, είναι γιατί ενώ πήγαινες μαζί με το πουλί τίναξες ξαφνικά το όπλο μπροστά; Μήπως επειδή τη στιγμή που τράβαγες τη σκανδάλη κατάλαβες ενστικτωδώς ότι θα πήγαινε πίσω;
 
Όπως είδα το βιίντεο η πρώτη τουφεκιά μου φαίνεται πολύ αριστερά...Δλδ αν η κουκίδα η κόκκινη ήταν καμιά 10αρια κουκίδες πιο δεξιά όπως κοιτάμε..πιστεύω το πουλί θα έπεφτε..Απο θεμα απόστασης πιστεύω πως η προσκόπευση είναι σωστή.
 
Πάρε κι άλλο ένα. Το απόλυτο σπάσιμο, να περνάει όλη μέρα ένα πουλί και να του ρίχνεις στον γάμο του καραγκιόζη.

Εγώ βλέπω την πρώτη εμπρός αριστερά την δεύτερη μόνο αριστερά και την τρίτη πίσω, βλέπω καλά?
 
Αυτό που θα πρέπει να σε προβληματίσει, είναι γιατί ενώ πήγαινες μαζί με το πουλί τίναξες ξαφνικά το όπλο μπροστά; Μήπως επειδή τη στιγμή που τράβαγες τη σκανδάλη κατάλαβες ενστικτωδώς ότι θα πήγαινε πίσω;

Το πιθανότερο είναι αυτό Λεωνίδα. Όταν βάζω το όπλο από την αρχή της επόμισης μπροστά από τον στόχο, προσπαθώντας να εφαρμόσω την διατηρούμενη προσκόπευση, το χέρι "αρνείται" να διατηρήσει την σωστή προσκόπευση με αποτέλεσμα ένα κλικ πριν το πάτημα να τραβάω λίγο ακόμα απότομα. Κάτι σαν προσκόπευση, στην προσκόπευση.
 
  • Like
Reactions: leo
Ολες τις ωραιες συζητησεις οταν εχω δουλιτσες μου τις κανετε κ λειπω... .buy buy.
Για μενα η τουφεκια σιγουρα ειναι αριστερα ( κατω απο το παπι αν δεν το τουφεκισες ρουαγιαλ αλλα πλαγια οπως υποψιαζομαι) αλλα το κυριο προβλημα της αποτυχιας ειναι οτι φευγει πισω απο αυτο...Η ακρη της τουφεκιας περνα οριακα πισω απο την ουρα του... Πιστευω οτι με λιγο μεγαλυτερη προσκοπευση θα το σκαλωνες το παπι κ λογω του ανοιγματος των σκαγιων σε αυτη την αποσταση ακομα και αν δεν ηταν ακιβως στο κεντρο της...
Πολυ σοβαροτερη δηλαδη η λαθος προσκοπευση παρα η λαθος κινηση... για μενα παντα...
 
  • Like
Reactions: leo
Back
Top