Κυνηγετικά & Σκοπευτικά Video προς συζήτηση

K ακομα ενα βιντεο με πολλες τουφεκιες κ καλη κατα τη γνωμη μου κινηση του οπλου βαση της πορειας του στοχου...

 
Καλός είναι ο τύπος, όντως. Και άνετα η καλύτερη κάμερα για καταγραφή κυνηγίου και με διαφορά από οποιαδήποτε άλλη!
 
Στο βαλτο εγω αστοχω αδικαιολογητα σε οσα πουλια ερχονται απο πισω καθως και σε αυτα που με προσπερνανε. Αυτο οσο ειμαι μεσα στο νερο. Το κολλημα της μποτας στη λασπη σε κανει τελικα να τουφεκας
πολυ ατσαλα...
 
Άλλο ένα βίντεο που οι αποτυχίες σχετίζονται κυρίως με την λάθος κίνηση του όπλου σε σχέση με την πορεία του θηράματος

Πάρε κι άλλο ένα. Το απόλυτο σπάσιμο, να περνάει όλη μέρα ένα πουλί και να του ρίχνεις στον γάμο του καραγκιόζη.

 
ΟΚ, ας κάνουμε ένα γκάλοπ. Πού πιστεύετε ότι πήγε η τουφεκιά στο συγκεκριμένο "πέταλο", πέρα από το 'αριστερά'; Μπρος ή πίσω;
 
Εγώ ψηφίζω αριστερά (εννοείται) και μπρος αλλά πιστεύω ότι αν ήμουν στην σωστή ευθεία θα τον σκάλωνα τον πρασινάκο.
 
Μου δίνει την εντύπωση ότ πέρα απο το αριστερά ι η δεύτερη είναι λίγο εμπρός και και οι άλλες πίσω ....xm.
 
Εμενα για πισω μου φανηκε. Τουλαχιστον οι 2 τελευταιες. Η πρωτη νομιζω οτι ειναι μπροστα
 
Εμένα πάλι μου φαίνεται ότι φταίει μόνο το αριστερά...για να δούμε :rolleyes:
 
Λεωνίδα μην βιαστείς να απαντήσεις, άσε να μας πουν την γνώμη τους και οι γνωστοί "κεντροτουφεκάω" του φόρουμ....sarcastic.
 
Στο 0:10 όπου είναι η βολή, ο Γιώργος ρίχνει 7 παπιά μπροστά που σημαίνει 4 μέτρα σχεδόν μπροστά άρα πιθανών να έχει φύγει μπροστά (λόγο άγνωστης απόστασης βολής), σίγουρα είναι αριστερά. Στην δεύτερη βολή στο 0:12 είναι πάλι αριστερά κ 4,5 πουλιά μπροστά = 3 μέτρα με φορά όμως προς τα δεξιά το πουλί, όποτε κ αυτή φεύγει αριστερά η βολή , στην τρίτη ρίχνει σχεδόν επάνω του και λίγο αριστερά , όποτε αυτή έφυγε σίγουρα πίσω.

Επίσης μετρώ 7 συγκεντρωτηρες … όποτε σίγουρα έριχναν 2+ άτομα στο ίδιο παπί … ή ας πούμε 6 συγκεντρωτηρες για να βγαίνει και το “νούμερο”
 
Για την πρώτη τουφεκιά μιλάω που μπορούμε να κρίνουμε από το προφίλ την ταχύτητα.

Τόλη, το ύψος το συζητήσαμε. Η κάμερα μιμείται τον τρόπο που βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Άρα είναι πολύ ψηλά το παπί. Η πραγματική του ταχύτητα σαφώς είναι μεγαλύτερη απ' ότι βλέπουμε, αφού έχει και slow motion στο βίντεο.
 
λόγο άγνωστης απόστασης βολής
Θεωρώ πως το πουλί πέταγε στο περίπου 45 μέτρα, με τον αέρα στον κώλο και η κάμερα έχει την default ρύθμιση για 1/4 slow motion. Δηλαδή 4 φορές πιο αργά από την πραγματικότητα.
 
Στο 0:10 όπου είναι η βολή, ο Γιώργος ρίχνει 7 παπιά μπροστά
Αν το δεις πιο προσεχτικά, πατώντας καρέ-καρέ, η τουφεκιά πέφτει (ξεκινάει να ακούγεται) στο 0:09 και εγώ τα βγάζω 5 πουλιά περίπου μπροστά. Κατόπιν μάλλον λόγο αναπήδησης φεύγει η κάννη μπροστά χάνοντας το πουλί από το πλάνο και επανέρχεται.
 
Για την πρώτη τουφεκιά μιλάω που μπορούμε να κρίνουμε από το προφίλ την ταχύτητα.

Τόλη, το ύψος το συζητήσαμε. Η κάμερα μιμείται τον τρόπο που βλέπει το ανθρώπινο μάτι. Άρα είναι πολύ ψηλά το παπί. Η πραγματική του ταχύτητα σαφώς είναι μεγαλύτερη απ' ότι βλέπουμε, αφού έχει και slow motion στο βίντεο.
Αν είναι 45 μέτρα που γράφει ο Γιώργος ίσως ήταν καλά τα 4 μέτρα προσκοπευση, σίγουρα φεύγει αριστερά η βολή.
 
Δεν ειμαι ειδικος αλλα εγω ετσι οπως το βλεπω, μου φαινεται οτι υπαρχει δυνατος αερας κοντρα στο πεταγμα του πουλιου και τα σκαγια φευγουν πισω απο το παπι ακριβως λογω του αερα... Νομιζω αυτο φαινεται και απο το ξεπεταγμα προς τα μπρος του πουλιου μετα απο καθε τουφεκια..
Μηπως ειπα μ@λακι@; .sarcastic. .sarcastic. .sarcastic.
 
Last edited:
Αν το δεις πιο προσεχτικά, πατώντας καρέ-καρέ, η τουφεκιά πέφτει (ξεκινάει να ακούγεται) στο 0:09 και εγώ τα βγάζω 5 πουλιά περίπου μπροστά. Κατόπιν μάλλον λόγο αναπήδησης φεύγει η κάννη μπροστά χάνοντας το πουλί από το πλάνο και επανέρχεται.
Γιωργο ειναι 7 τα παπια οχι 5 .sarcastic. , και ειναι ακριβως στο μπαμ!!!
 

Attachments

  • ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ.jpg
    ΠΡΟΣΚΟΠΕΥΣΗ.jpg
    245,9 KB · Προβολές: 22
ΟΚ, πόσο μπροστά από το παπί είναι η κόκκινη κουκίδα όταν πέφτει η πρώτη τουφεκιά;
 
Back
Top